“گاباپنتین” | موارد مصرف,عوارض جانبی,تداخل دارویی,بارداری و شیردهی

“گاباپنتین” | موارد مصرف,عوارض جانبی,تداخل دارویی,بارداری و شیردهی

گاباپنتین چیست؟ - تداخل - عوارض جانبی "Gabapentin"
عوارض مصرف گاباپنتین چیست ؟,گاباپنتین چیست؟ – تداخل – عوارض جانبی “Gabapentin”

آشنایی و معرفی داروی گاباپنتین

(نام تجاری: Neurontin)

گروه دارویی: آنالوگ گابا GABA
گروه درمانی: ضد تشنج ( صرع )
شکل دارویی: کپسول ۱۰۰ میلی گرمی

موارد مصرف داروی گاباپنتین

گاباپنتین یک آنالوگ گاما آمینوبوتیریک اسید است که در ابتدا برای درمان صرع تولید شد، ولی در حال حاضر برای استفاده‌های مختلفی از جمله کاهش درد، به‌خصوص دردهایی با منشا عصبی (مانند سردرد و کمردرد) دارد. این دارو با نام‌های تجاری مختلفی در داروخانه‌ها عرضه می‌شود. نورونتین،

محصول شرکت فایزر و نیز آپوگاباپنتین، محصول شرکت آپوتکس کانادا از نام‌های شناخته‌شده هستند. از جمله برندهای رایج ایرانی نیز می‌توان از نوروپنتین نام برد.

«گاباپنتین» در سال ۱۹۹۴ به وسیله اداره دارو و غذای آمریکا (FDA) برای درمان صرع پارشیال (گاباپنتین همراه با سایر داروهای ضد تشنج مورد استفاده قرار می‌گیرد) تایید شد. در سال ۲۰۰۲ به پزشکان اجازه داده شد که از این دارو برای کاهش درد ناشی از ابتلا به زونا (نورالژی هرپسی) استفاده کنند.

هم اکنون برخی از پزشکان از این دارو برای پیشگیری از سردرد میگرنی، درمان نیستاگموس و نیز کاهش دردهای نوروپاتیک (عصبی) استفاده می‌کنند. برخی معتقدند که در اختلالات دو قطبی نیز می‌توان از این دارو استفاده کرد؛ اگر چه در این مورد هنوز اتفاق نظر وجود ندارد.

میزان مصرف: ۱٫۵ قرص هنگام خواب , و به تدریج ۳۰۰ میلی گرم دو بار در روز و ۳۰۰ میلی گرم سه بار در روز , در روز سوم تجویز می شود.ولی میزان متوسط ۳ تا ۶ قرص در طول روز استفاده می شود.
موارد منع مصرف: حساسیت شدید دارویی

عوارض جانبی گاباپنتین

این دارو هم مانند سایر داروها میتواند عوارض جانبی به همراه داشته باشد . شما ممکن است هیچ کدام از این عوارض را مشاهده نکنید و یا چندین مورد به صورت همزمان در شما بروز کند . در صورتی که با مصرف این دارو علائم و نشانه ای از حساسیت و آلرژی به گاباپنتین مشاهده کردید سریعا با اورژانس تماس بگیرید .

علائمی مانند : خارش و قرمز شدن چشم ها ، آبریزش بینی ، خشکی دهان و گلو ، تنگی نفس ، تورم لب و زبان و …

همچنین هرگونه علائمی از بدترشدن بیماری خود را به پزشک گزارش دهید . تغییرات رفتاری ، اضطراب ، ترس ، خواب آلودگی ، احساس افسردگی و نا امیدی ، تفکرات خودکشی و … را تحت نظر داشته باشید . سایر عوارض جانبی احتمالی مصرف گاباپنتین عبارتند از :

افزایش حملات تشنج / ضعف شدید / خستگی / بی حالی / خواب آلودگی / تاری دید / دوبینی
مشکل در حفظ تعادل / سرگیجه بخصوص در زمان بلند شدن از زمین / سیاهی رفتن چشم
درد معده / سوزش معده و سردل / درد شکم / در قفسه سینه / تنگی نفس / دیدن هاله نور در اطراف اجسام
گزگز کردن دست و پا / احساس سوزش / سوزن سوزن شدن / مور مور شدن
حرکت های سریع چشم در خواب / مشکلات حافظه / فراموش کردن حرف / مشکل در پیدا کردن کلمات و ساختن جمله

کاهش سرعت حرف زدن / بی قراری / عصبانیت / تمایل به دعوا / آسیب رساندن به دیگران و خود / نترس شدن
تورم در دست ها و پاها / جمع شدن آب زیر پوستی / چاقی ناگهانی ( غیر چرب )
مشکلات ادرار / درد در زمان دفع ادرار / کاهش ادرار / تکرر ادرار / سوزش
کاهش میلی جنسی / بی میلی جنسی / خشک شدن واژن / کاهش ترشحات واژن

مشکل نعوظ / از دست دادن نعوظ در بین رابطه جنسی / سرد مزاجی

عوارض جانبی شایع در کودکان بیشتر در ارتباط با سیستم عصبی مرکزی است که به گروه‌های زیر تقسیم می‌شود:

 • اختلالات رفتاری،۸۵% موارد
 • رفتارهای تهاجمی،۱۳% موارد
 • اختلالات تمرکزی،۴۱% موارد
 • بی‌قراری و نیز بیش‌فعالی ، ۲۷% موارد
 • پارکینسون ، ۹۶% موارد

فارماکولوژی گاباپنتین

گاباپنتین از نظر ساختمانی مشابه گامابوتیریک اسید (Gammabutyric Acid) است. اما در بدن به گاما آمینوبوتیریک اسید و یا آگونیست‌های آن تبدیل نمی‌شود. این دارو مهارکننده بازجذب گامابوتیریک اسید و یا از بین برنده آن نیست. همچنین مکانیسمی که به کمک آن گاباپنتین اثر ضد درد و یا ضد تشنجی خود را در انسان اعمال می‌کند، هنوز مشخص نشده‌ است.

توصیه های مهم مصرف گاباپنتین چیست؟

در صورتی که به گاباپنتین حساسیت دارید نباید از این دارو استفاده کنید . اقدام به خودکشی و تفکرات خودکشی در کسانی که این دارو را مصرف می کنند بالاست . در صورتی که یکی از نزدیکان شما از این دارو استفاده می کند تغییرات رفتاری و خلق و خوی او را تحت نظر داشته باشید و هرگونه مورد مشکوک را به پزشک گزارش دهید . همیشه تهدید به خودکشی و صحبت درباره خودکشی را در این افراد بسیار جدی بگیرید . توصیه می شود  مصرف گاباپنتین را هیچگاه به صورت ناگهانی و خودسرانه قطع نکنید حتی اگر بیماری شما بهبود یافته باشد .

هرگز نباید دارو را پس از یک دوره استفاده طولانی مدت به طور ناگهانی قطع کرد. قطع ناگهانی و یا سریع دارو می‌تواند سبب بروز عوارض در بیمار شود. قطع تدریجی گاباپنتین در طی چند هفته و یا چند ماه احتمال بروز عارضه را در بیمار کاهش می‌دهد. دقت کنید که قطع ناگهانی داروهای ضد صرع سبب افزایش احتمال بروز تشنج می‌شود.

این دارو با آنتی اسیدها نباید مصرف شود. فاصله نوبت این دارو نباید بیش از ۱۲ ساعت باشد.

نکاتی که قبل از تجویز گاباپنتین باید به پزشک گزارش دهید

 •  اگر دچار بیماری کلیوی هستید و یا دیالیز می شوید.
 • اگر دچار دیابت یا مرض قند هستید.
 • اگر سابقه افسردگی دارید.
 • در صورتی که سابقه خودکشی دارید و یا هم اکنون در فکر خودکشی کردن هستید.
 • در صورتی که دچار بیماری های کبدی هستید.
 • در صورتی که تشنج دارید (مگر اینکه از داروی گاباپنتین برای درمان تشنج استفاده می کنید).
 • اگر دچار بیماری های قلبی و عروقی هستید.
 • اگر سابقه حمله قلبی دارید.
 • اگر سابقه سکته مغزی دارید.
 • در صورتی که باردار هستید و یا قصد حاملگی دارید.
 • اگر در دوران شیردهی هستید.

مصرف گاباپنتین در دوران بارداری

اثرات این دارو در دوران بارداری بر روی جنین هنوز به صورت کامل مشخص نیست . در صورتی که باردار هستید و یا قصد حاملگی دارید ، قبل از مصرف گاباپنتین با پزشک مشورت کنید . کنترل تشنج در دوران بارداری بسیار مهم است . توصیه می شود در صورتی که دچار تشنج هستید ، از بارداری جلوگیری نمایید ، اگر متوجه بارداری ناخواسته شدید ، قبل از مصرف گاباپنتین حتما با پزشک مشورت نمایید .

گاباپنتین با چه داروهایی تداخل دارد ؟

در زمان تجویز این دارو ، تمام داروهایی که در حال مصرف کردن هستید را به پزشک اطلاع دهید . همچنین داروهای گیاهی می تواند با این دارو تداخل ایجاد کند . در صورتی که معتاد هستید و یا از داروهای روان گردان استفاده می کنید به پزشک اطلاع دهید

گاباپنتین با اکثر دارو های خواب آور و آرامبخش تداخل دارد . همچنین داروهایی مانند : انواع داروی ضد افسردگی ، داروهای صرع و تشنج ، داروهای شل کننده عضلات ، مسکن ها ، داروهای درمان افسردگی و اضطراب ، سایمتیدین ، مورفین ، متادون ، ترامادول ، ناپروکسن و …

مصرف گاباپنتین در دوران شیردهی

این دارو از طریق شیر مادر به بدن نوزاد منتقل می شود . قبل از مصرف گاباپنتین در صورتی که در دوران شیردهی هستید به پزشک خود اطلاع دهید .

نکته: گاباپنتین میتواند آزمایشات پزشکی و تشخیصی را تحت تاثیر قرار دهد . قبل از انجام هرگونه آزمایش پزشکی ، مصرف گاباپنتین را به پزشک اطلاع دهید .

در صورت فراموش کردن مصرف گاباپنتین چه کنم ؟

در صورتی که مصرف یک وعده از داروی خود را فراموش کرده اد به محض یاداوری ، دوز خود را مصرف کنید . در صورتی که نوبت مصرف بعدی نزدیک می شوید ، دوز فراموش شده را رها کنید.

در صورتی که بیش از حد گاباپنتین مصرف کنم چه میشود ؟

در صورتی که به صورت اشتباه و یا به قصد خودکشی با گاباپنتین مقدار زیادی از این دارو مصرف کرده اید سریعا با اورژانس تماس بگیرید . مصرف بیش از حد این دارو می تواند کشنده باشد و مسمومیت با گاباپنتین میتواند عوارض جانبی جبران ناپذیری در پی داشته باشد . استفاده از این دارو برای خودکشی نمایشی و جلب توجه دیگران ، انتخاب مناسبی نیست .

نکته : مصرف الکل در دوره مصرف گاباپنتین میتواند عوارض جانبی خطرناکی در پی داشته باشد .

شرایط نگهداری: در دمای اتاق نگهداری شود.

گردآوری از مجله اینترنتی همراه باعلم

پیشنهاد میشود بخوانید
نظر یا سوال شما چیست ؟

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمیشود و محرمانه است

25 نظر
 1. مرتضی گفته

  آیا قرص گاباپنتین100 توی دوران مصرف پر مورد رابطه جنسی تاثیر گزار است؟

 2. مهدی گفته

  با سلام حدود 3 سال است دیسک کمر خفیف دارم به دکتر ارتوپد مراجعه کردم. ودارو مصرف کرده ام ولی هنوز بهبود پیدا نکرده ام شبها هنگام خواب درد شدیدی در قسمت تحتانی کمر پیدا میکنم کب به پای چپم سرایت میکند و هیچ قرصی جز ترامادول دردم را ساکت نمیکند به نظر شما من باید برای خوب شدن چه کارکنم

 3. علیرضا گفته

  سلام من رضاهستم ۱۹ سالمه دیکس جزئی کمر دارم .راه های طبیعی برای درمان دیکس دارین؟

 4. senator گفته

  سلام…به مدت یک سال قرص بوپرنورفین یا همون b2 مصرف میکردم..به توصیه یکی از دوستان برای ترک آن روزی یه گابانتین 300 با یه باکلوفن 25 میخورم…لطفا راهنمایی کنید که مصرف این قرصها برام مشکلی پیش نمیاره..یا به اصطلاح از چاله به چاه افتادن نیست…در ضمن 3 روزه مصرف میکنم و روز دوم شب ساعت 3 تشنج هم کردم ..خواهش میکنم راهنمایی کنید

  1. امیر گفته

   چرا داداش بعد از قطع یکباره اونم دوز بالا و مدت زیاد شبا نمیتونی بخوابی و در روز درد بدنتم شدت میگیره و کلا بدنت عادت ضد دردشم از دست میده تا روزها

 5. زهرا گفته

  سلام من برای درد زانوهام به دکتر مراجعه کردم و بعد از انجام ام ار ای به من گفتن که ساییدگی کشکک زانو پیداکردی و چندتا امپول و قرص گابا١٠٠ و سلوکسیب و کلیسیم دادن و گفتن هرشب ازهرکدوم باید بخوری و من همچنین داروی داکسی سایکلین هم استفاده میکنم میخواستم ببینم این همه قرص واسه منی که ١٨ سالمه اشکالی نداره؟الان دو هفتس مصرف میکنم اما همچنان درد دارم و این مشکل با منه ،البته توی ام ار ای چیزی به نام افیوژن خفیف نام برده شده اما دکتر چیزی به من نگفت من واقعا نگرانم راهنماییم کنین .

 6. داوری گفته

  با سلام و عرض تشکر
  من لغزندگی مهره ۴و ۵ داشتم که ۲۳ روز هست عمل کردم و بعد عمل متوجه شدم پاهام موقع راه رفتن بی حس هست و به هیچ عنوان حرکت نمی کنن دکتر برام فیزیوتراپی نوشتن اما بعد دو جلسه به شدت دچارضعف و بی حالی و درد شدید و سوزن سوزن شدن در پاها شدم دکترم برام گابانتین300 شبی یه عدد تجویز کردن دو جعبه 50 تایی که 30 تاشو مصرف کردم خوابم خیلی کم شده اما دردهام خوب شده ولی بی حسی پاهام هنوز هس اما می تونم با واکر راه برم بنظرتون الان که درد ندارم با توجه به این که این کپسول برای بیماری صرع هست نیازی هس که مصرفشو ادامه بدم؟ ضمنا بعد عمل دچار ریزش مو و شکستگی دندان شدم آیا اینا از عوارض این دارو نیستن؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید .
  با تشکر

 7. حدیث گفته

  سلام من حدیث هستم
  مدتی هست ک دچار درد قفسه سینه در سمت راست بدنم هستم و در شدید در ناحیه دست راست و کتف و گردن سمت راست هستم و بسختی نفس میکشم تپش قلب دارم رفتم دکتر تشخیصشون این بود ک دیسک گردن دارم بارم داروی گاباپنتین رو تجویز کردن بنظرتو تشخیصش درست بوده یا نه
  و این ک من احتمال میدم ک حامله باشم ایا این دارو عوارضی برام بچم نداره

  1. Fafa گفته

   درصورت حاملگی نباید مصرف بشه

 8. اعظم سادات گفته

  اعظم سادات :باسلام دو بار کپسول گاباپنتین ۱۰۰ استفاده کرد م سردرد خیلی شدید گرفتم بیشتر پشت سرم ،دیگه تحمل ندارم البته همرا ه با یک چهارم قرص سیردالود .راهنماییم کنید ممنون

 9. علی گفته

  با سلام وعرض ادب …اینجانب حدود یک هفتهاست قرص گاباپنتین ۱۰۰مصرف میکنم وبعد از مصرف سردرد میگیرم لطفا علت سردرد را بیان فرمایید باتشکر

 10. علی دردایی گفته

  با سلام من بیماری زونا گرفتم و بخاطر سر درد پزشک معالج کپسول گاباپنتین ۳۰۰ تجویز کرد که هر شب یکعدد میل کنم ۲ شب خوردم ولی شب سوم بر اثر اشتباه ۳ عدد از این کپسول را یکجا خوردم . ایا عوارض دارد? لازم است صبح به پزشک مراجعه کنم? ممنون میشوم فوری راهنمایی فرمایید.

 11. زهرا گفته

  سلام داروی گاباپنتین را ۹ساعت قبل از انجام ازمایش خوردن مشکلی ایجاد میکنه در جواب ازمایش ایا؟؟؟

 12. علی گفته

  سلام من نزدیک به شش ساله که قرص دراگون میخورم بایدچکارکنم که ترکش کنم ممنون میشم پاسخم.رابدید

 13. مهدی تقی زاده گفته

  سلام، در عوارض ذکر شده پارکینسون ۹۶٪ موارد
  منظور چیست؟ آیا در ۹۶٪ موارد پارکینسون ایجاد میکند،؟
  لطفا راهنمائی نمائید

 14. پری گفته

  سلام من۴۳ساله هستم حدودا ۱۰ماه به خاطر سر گیجه وسردرد گابا۳۰۰ میل خوردم تقریبا یک ماه هست که دکتر فولوکستین۲۰ میلی راهم استفاده کردم حالا دکتر گفته ،گاما راقطع کنم لطف کنید دستور قطع کردن را به من بگید باتشکر

  1. سید مهدی گفته

   سلام خانوم پری
   لطفا به هیچ عنوان یکدفعه داروهای مصرفی خود رو قطع نکنید.
   اول دارو های مصرفی خود راتثبیت و ثابت کنید و هر ۲۱ روز یکبار مقدار داروی مصرفی خود را در ضریب ۱/۸ ضرب کنید و آن مقدار را از داروی مصرفی روزانه خود کم کنید و باقیمانده دارو را میل کنید و آنقدر ۲۱ یکبار دارو ها را از فرمول فوق حساب کرده و کم کنید تا داروی مصرفی شما به صفر برسد.اینطوری متابولیسم بدن شما جای خالی دارو را حس نمیکن و زمان لازم برای ترمیم خود دارد و بدون اینکه شما کوچکترین اذیتی بشد،دارو ها را تیپر کرده و قطع میکنید.
   التماس دعا

 15. ابوالفضل نظری گفته

  با سلام من قبلا متادون مصرف میکردم دوزم دوسی سی درروزبود الان هشت ماه هستش که گداشتم کنار ولی هنوزدرد دارم وعصبی میشم رفتم جای دکتر به من ناپروکسن ۵۰۰وگاباپنتین۴۰۰وقرص خواب کلونازپام ۱تجویزکرده از۱۸/۱۲/۱۳۹۵دارم میخورم هردوازده ساعت یک چندروزی نخوردم ولی دیدم پاهام دردمیکنه لطفان راهنمایی کنید ممنون میشم مرسی تشکر

  1. سید مهدی گفته

   سلام دوست عزیزم
   شما به خاطر مصرف متادون و دیگر قرص ها که از خانواده باربیتوراتها و بنزو دیازپین ها هستند،سیستم دستگاه ایمنی خودتون رو دچار تخریب جدی کردید.هر چقدر دکتر بروید و قرص های دیگری بخورید وضع جسمی شما بدتر میشود و اگر یکدفعه دارو ها را قطع کنید دچار تشنج شدید و افسردگی میشوید.
   لطفا به مرکز درمانی کنگره۶۰ مراجعه کنید تا طی ۱۱ ماه سیستم ایمنی بدن شما را ترمیم کنند.
   این مرکز رایگان میباشد و شما فقط پول دارو مصرفی خودتون که روزی ۲ یا ۳ هزار تومان در ابتدا است و بعد از ۳ ماه به زیر ۱۰۰۰ تومان میرسد را پرداخت میکنید.
   صد در صد تضمینی و بدون حتی ۱ دقیقه بستری درمان میشوید.کارت دارمان به شما میدهند تا پلیس در سراسر دنیا و هیچ ارگانی برای شما ایجاد مشکل نکند و با احترام با شما برخورد کند.
   و…….
   بعد از ۱۱ ماه سیستم ایمنی و بدن شما مانند روزی که از مادر متولد شدید پاک و سالم میگردد و حتی به مراتب از قبل مصرف متادون و …. سالم تر و شاداب تر خواهید شد.
   بعد از ۲۰ سال فعالیت کنگره ۶۰ و درمان چند میلیون بیمار از کشور های آمریکا و انگلیس و خیلی از کشور های اروپایی برای آموزش به دانشگاه کنگره ۶۰ آمده اند و در حال دوره دیدن و یادگیری هستند.
   نام کنگره۶۰ را در گوگل سرچ کنید و حتما سریعا مراجعه کنید تا بیشتر از این دچار آسب دیدگی نشوید.
   التماس دعا
   سید مهدی

  2. میثم گفته

   سلام. تقریبا ازیک تا دوسال درناحیه پا دردبصورت تدریجی وجود داره که همراه با گرگرفتگی وگزگز همراهه وتنها مسکنی که بجزدارو وجود داره اب سرده ومتاسفانه تنها دارویی که میتونه این درد کامل ازبین ببره داروهای ازشاخه مخدره که مصرف کردن اونم با متادون فرقی نداره شما باید فقط تحمل کنی وهمیشه زهنت با کار اروم کنه زمان کار خودش میکنه.

 16. Soheil گفته

  سلام من ۱۷ سالمه هیچ بیماری ندارم و فقط برای سرگیجش ۲ سال مصرف کردم گابا ۴۰۰ رو الان اگه یهویی با اینکه هیچ بیماری نداشتم ترک کنم مشکلی واسم پیش نمیاد؟ البته با این دو سالی ک پشت هم مصرف کردم تمام بدنم شروع به لرزش و هیچ فکری دیگه ندارم خلاصه بگزریم فقط میخواستم ببینم ترک یهوییش مشکلی نداره؟

  1. سید مهدی گفته

   سلام سهیل عزیز
   به هیچ عنوان یکدفعه قطع نکن،مگه یکبار خوردی که یکدفعه قطع کنی؟اگر یک دفعه دارو رو قطع کنی دچار تشنج و پارکینسون و افسردگی میشوی که بعد چند وقت تحملت تموم میشه و دوباره به دارو رجوع میکنی اما با مقدار مصرفی یا دوز بالاتر و بیشتر،که خیلی خطرناک.
   اول مقدار دارو مصرفی خودت رو تثبیت کن یعنی بدون چند تا در روز مصرف میکنی نرمال هستی و این مقدار رو ۲۱ روز ادامه بده و بعد از ۲۱ روز مقدار داروی مصرفی خودت رو در ضریب ۱/۸ ضرب کن و به اندازه جواب بدست آمده دارو رو کمتر مصرف کن،هر ۲۱ روز یکبار اندازه مصرف داروی خودت رو با این فرمول حساب کن و کمتر مصرف کن تا با صفر برسی.اینطوری هیچ مشکلی نخواهی داشت و هیچ وقت تا آخر عمر به دارو رجوع نخواهی کرد.
   التماس دعا

 17. سمانه گفته

  باسلام.من بعد از عمل پلاتوی تیبای زانوم که بی حسی از کمر بود دچارگرفتگی عضلات شدید گردن شدم چندبار دکتر رفتم متوکاربامول تجویز کردن الان ۳۵ روزمیگذره خوب نشدم ولی بهتر شدم زیاد نمیتونم بشینم همش دراز میکشم .مدت یه هفته هست که سمت چپ بدنم ازصورت تا پام وقتی عصبی یا ناراحت میشم کلن بی حس میشه انگار که امپول بی حسی به دندون بزنن اونطوری .دکترمغزو اعصاب رفتم بعد از ام ار ای از مغزمو گرفتن نوارمغزی گفتن سالمی ونظرشون این بود از استرس زیاد اینطوری شدم قرص گابا پنتین۱۰۰ و والپروات سدیم ۲۰۰ تجویز کردندوروز خوردم کلن در طول دو شبانه روز ۵ ساعت تونستم بخابم بی خاب شدم بدحوری رفتم دوباره برام گاباپنتین ۳۰۰ نوشت و قرص زولپیدم ۵نوشتن هر شب نصفشو بخورم .خیلی نگرانم از عوارض داروها.ینی لازمه واقعا اینا واسه من گردنمو بی حسی اندامه چپم بارفیزیوتراپی خوب نمیشه .قبل عمل تا به حال اینطوری نبودم ولی کلن استرس زیاذ دارم.خاهشن راهنمایی کنید که چکارکنم.۲۸ سال سن دارم و خانم هستم

  1. مسعود گفته

   سلام معمولا سردرد وضعیتی بعد از بی حسی نخاعی چند روزی طول می کشه که در حالت نشسته وایستاده سر درد ویا اسپاسم گردن ایجاد میشود.و درمان استفاده زیاد مایعات ومسکن می باشد. شما شکم تان را با شال یا روسری محکم ببند . اگر بعد از نیم ساعت ایستاده سر درد یا گردن درد نداشتی. احتمال داره مربوط به بیحسی باشه در این صورت به متخصص بیهوشی مراجعه کن. سلامت باشید

  2. سید مهدی گفته

   سلام خانوم سمانه
   اول اینکه هر سه روز یکبار یک آمپول متو کاربامول بزنید و به فیزیو تراپی و ورزش بپردازید.
   دوم دارو های شما اصلا برای درمان این موارد کاربرد ندارد و فقط برای آرام کردن شما و ااز بین بردن استرس به شما تجویز شده که بعد از یک مدت موتاه اگر همچنان مصرف کنید سیستم ایمنی و دفاعی بدن شما رو دچار تخریب میکنه و ضعیف میشید.
   لطفا سعی کنید آرامش خودتون رو حفظ کنید واینقدر به خاطر نگرانی به پزشک مراجعه نکنید که به خاطر استرس به شما از این قبیل دارو ها تجویز کنند.
   دارو های گابا و والپروات سدیم و بقیه را تثبیت و یا ثابت کنید که چه مقدار مصرف میکنید و ۲۱ روز همان اندازه مصرف کنید و بعد ۲۱ روز مقدار داروی مصرفی خودتون رو طبق فرمول در ضریب ۱/۸ ضرب کنید و طبق جواب،آن مقدار را از داروی مصرفی خودتون کم کنید و باقیمانده را ۲۱ رو مصرف کنید و هر ۲۱ روز یکبار طبق فرمول حساب کنید و اندازه داروی باقیمانده مصرف کنید تا داروی مصرفی شما به صفر برسد.
   اینطوری بدن شما تغیرات را احساس نمیکند و به راحتی درمان خواهید شد.
   پزشکان فقط راه را به انسان نشان میدهند و در مانگر اصلی خود انسان است خواهر عزیزم.لطفا با ایمان راسخ به خداوند طبق پروتکل ارسالی عمل کنید و با راز و نیاز با خالق مطلق به آرامش خود کمک کنید.
   التماس دعا.