زمانی که شما برای سلامت موهای خود به فکر استفاده از روش های گیاهی و طبیعی می افتید ، گزینه های بسیار زیاد و مفیدی پیش روی شما قرار دارد. جلوگیری از ریزش مو ، درمان شوره سر ، درمان خشکی پوست سر ، نرم کردن موها ، درخشان کردن موها و … از رایج ترین خواص روغن های گیاهی و طبیعی برای مو است .همچنین استفاده از این روغن های گیاهی معمولا بسیار ارزان تر از روغن های شیمیایی هستند و عوارض جانبی بسیار کمتری دارند.در ادامه این مطلب به چند مورد از بهترین روغن های گیاهی مفید برای مو اشاره شده است .

1 ) خواص روغن اسطوخودوس برای مو

مطالعات نشان داده است که روغن اسطوخودوس می تواند برای رشد مو بسیار مفید باشد. در سال 2016 در یک مطالعه حیوانی مشخص شد که روغن اسطوخودوس به میزان قابل توجهی می تواند تعداد فولیکول های مو را افزایش دهد.همچنین این روغن می تواند به عمق پوست سر نفوذ کرده و ضخامت موها را نیز افزایش دهد .علاوه بر این ، روغن اسطوخودوس خواص ضد میکروبی و ضد قارچی دارد و می تواند با عفونت های قارچی و باکتریایی پوست سر مقابله کند.روغن اسطوخودوس خشکی پوست سر را بر طرف کرده و از ریزش مو جلوگیری می کند .

روغن های گیاهی مفید برای مو - خواص و فواید مصرف

2 ) خواص روغن رزماری برای سلامت مو

روغن رزماری یکی از معروف ترین روغن های گیاهی است که برای افزایش ضخامت مو استفاده می شود.روغن رزماری متابولیسم تقسیم سلولی را بهبود بخشیده و سرعت رشد مو را نیز افزایش می دهد.برخی از تحقیقات نشان داده است که روغن روزماری برای جلوگیری از طاسی و درمان شوره سر نیز مفید است .برای استفاده از این خاصیت می تواند 3 الی 4 قطره روغن رزماری را به صورت نصف نصف با روغن نارگیل مخلوط کرده و به مدت 2 دقیقه پوست سر را با این مخلوط ماساژ داده و 2 الی 3 ساعت به حال خود رها کرده و سپس با آب ولرم و مقدار بسیار کمی ماده شوینده ، بشویید.

3 ) روغن بابونه برای سلامت مو مفید است

روغن بابونه یک نرم کننده عالی برای موها به شمار می رود و باعث افزایش درخشندگی مو می شود.از روغن و اسانس بابونه حتی می توانید برای روشن تر کردن موها نیز استفاده کنید. برای این منظور می توانید 5 قطره روغن بابونه را با یک قاشق چای خوری نمک دریا و کمی جوش شیرین مخلوط کرده و پوست سر را 5 دقیقه با این ترکیب ماساژ دهید. (توجه : قبل از استفاده از هر کدام از روش های موجود در این مطلب ، حتما با متخصص مشورت کنید. این سایت هیچ مسئولیتی در این مورد ندارد)

تحقیقات نشان داده است حدود 50 درصد از زنان موهای خود را برای روشن تر شدن ، رنگ می کنند و در بسیاری از موارد ، روشن تر کردن رنگ مو باعث افزایش جذابیت و زیبایی زنان می شود.ولی مشکلی که وجود دارد این است که روشن کننده های شیمیایی ، حاوی مواد خطرناکی هستند که می تواند باعث بروز عوارض جانبی شود.روغن بابونه براحتی می تواند جایگزین مناسبی برای روشن کننده های شیمیایی باشد.

4 ) فواید روغن سدر برای مو

روغن سدر می تواند باعث افزایش گردش خون در پوست سر شده و فولیکول های مو را تحریک کند.این خاصیت می تواند باعث افزایش سرعت رشد مو و جلوگیری از ریزش مو شود.برای استفاده از این خاصیت می تواند روغن یا اسانس سدر را با روغن نارگیل و یا روغن اسطوخودوس رقیق کرده و به مدت 5 دقیقه پوست سر را با آن ماساژ دهید .

5 ) خواص روغن مریم گلی برای مو

لینالین استات مهم ترین ماده موثر موجود در روغن مریم گلی است که می تواند التهاب پوست سر را کاهش داده و رطوبت آن را کنترل کند.همچنین روغن مریم گلی خاصیت ضد باکتری دارد و می تواند از عفونت های پوست سر جلوگیری کند. روغن مریم گلی باعث تعادل هورمونی و کاهش استرس عمومی بدن می شود که می تواند نقش بسیار خوبی در جلوگیری از ریزش مو داشته باشد .بو و اسانس مریم گلی با کاهش سطح هورمون کورتیزول در بدن می تواند از ریزش موی ناشی از استرس جلوگیری کند.

6 ) تاثیر روغن لیمو ترش بر سلامت مو

اسانس و روغن لیمو ترش یک پاک کننده و ضد عفونی کننده بسیار قوی است و می تواند فولیکول مو را تقویت کرده ، از عفونت های پوست سر جلوگیری کند و خارش پوست سر را نیز درمان می کند.به راحتی می توانید روغن لیمو ترش را به شامپوی خود اضافه کرده و استفاده کنید.

7 ) تاثیر روغن نعناع بر سلامت و زیبایی مو

روغن نعناع به دلیل خواص ضدعفونی کنندگی می تواند باعث کاهش زخم ها ، عفونت و مشکلات پوست سر شده و شپش موی سر را درمان کند.بر اساس برخی از تحقیقات موجود ، روغن نعناع باعث افزایش رشد موی سر شده و ضخامت مو را بیشتر می کند. روغن نعناع خاصیت خنک کنندگی و تسکین دهنده دارد و می تواند التهاب پوست سر را درمان کند.برای استفاده از خواص روغن نعناع می توانید چند قطره از این روغن گیاهی را به شامپوی خود اضافه کنید. اینکار می تواند خلق و خوی شما را نیز بهبود بخشیده و به درمان سر درد کمک کند.

در ادامه این مطلب به برخی از فواید استفاده از روغن های گیاهی بجای روغن های شیمیایی اشاره می کنیم. لطفا با ما همراه باشید .

خواص روغن های گیاهی برای موی سر

الف ) روغن های گیاهی رشد مو را تحریک می کنند

رایج ترین مشکل افراد در مورد موی سر ، ریزش مو است .افزایش گردش خون در پوست سر ، حفظ رطوبت پوست سر و درمان و جلوگیری از عفونت های پوست ، از بهترین روش های جلوگیری از ریزش مو است . با وجود اینکه داروهای شیمیایی بسیاری برای این مشکل وجود دارد ولی بیشتر مردم در سراسر جهان ترجیح می دهند از روش های گیاهی استفاده کنند.روغن های گیاهی مانند روغن سدر ، رزماری و بابونه به راحتی و با هزینه بسیار کم می تواند در این مورد به شما کمک کند.

ب ) درمان شوره سر با روغن های گیاهی

یکی دیگر از مشکلات مو ، شوره سر است .شوره سر مشکلی است که تقریبا 50 درصد از مردم جهان با آن درگیر هستند .روغن های گیاهی مانند روغن اسطوخودوس ، روغن گل سرخ و روغن نارگیل می تواند برای درمان و جلوگیری از شوره سر مفید باشد.

ج ) روغن های گیاهی ، نرم کننده های خوبی برای مو هستند

بسیاری از مردم و مخصوصا زنان تمایل دارند که موهای صاف ، نرم و درخشانی داشته باشند.محصولات و ژل های شیمیایی بسیاری برای این منظور وجود دارد ولی اکثر افراد تمایل دارند تا به صورت طبیعی و گیاهی موهای خود را نرم و صاف کنند.

د ) درمانی خوبی برای موهای چرب هستند

غدد سباسه یا غدد چربی موجود در پوست سر مسئول حفظ هیدراسیون پوست سر هستند.زمانی که این غدد روغن بیش از حدی تولید می کنند ، موهای شما چرب می شود.برای جلوگیری از این مشکل می توانید از روغن نعناع و روغن اسطوخودوس استفاده کنید.

ه ) با کاهش استرس ، از مشکلات مو جلوگیری می کنند

تحقیقات بسیاری وجود دارد که نشان می دهد استرس باعث ریزش مو می شود.استرس می تواند تعادل هورمونی بدن را بهم زده و از طرف دیگر می تواند باعث افزایش التهاب بدن شود.هر دوی این موارد می تواند فولیکول های مو را دچار مشکل کرده و باعث ریزش مو شود. بسیاری از روغن های گیاهی خاصیت آرامبخش دارند و می توانند باعث کاهش استرس عمومی بدن شوند.یکی از معروف ترین این روغن ها ، روغن اسطوخودوس است .