میزان رشد و وضعیت جنین در سه ماهه دوم بارداری|معاینات کلی در 3 ماهه دوم

معاینات پزشکی 3 ماهه دوم بارداری,سونوگرافی و آزمایش‌های سه ماهه دوم
معاینات پزشکی 3 ماهه دوم بارداری,سونوگرافی و آزمایش‌های سه ماهه دوم

“سه ماهه دوم بارداری” از آغاز هفتۀ 14 تا پایان هفتۀ 27 می باشد، در این دوره معمولاً باید برای انجام حداقل دو مراقبت طی “سه ماهۀ دوم” به پزشک مراجعه کنید که یکی در فاصلۀ هفته‌های ۱۶ تا ۲۰ و دیگری بین هفته‌های ۲۶ تا ۳۰ بارداری است. مگر اینکه مشکل یا عارضۀ خاصی داشته باشید که نیاز به بررسی‌های بیشتری دارد. آزمایش‌هایی را که پزشک در جلسات قبلی به شما داده است، همراه خودتان ببرید.

در این مطلب با چگونگی آزمایش‌هایی که پزشک در سه ماهۀ دوم انجام می دهد آشنا می شوید.

معاینات عمومی و روتین

ابتدا پزشک با مطالعۀ پروندۀ شما به بررسی نتایج آزمایش‌هایی می‌پردازد که در معاینۀ قبلی تجویز کرده است. همچنین پزشک در مورد وضعیت عمومی شما سوال‌هایی خواهد پرسید؛ سوال‌هایی در مورد حالت تهوع، حرکات جنین، وجود ترشح یا لکه‌بینی یا وجود هر نوع انقباض یا دردی در ناحیۀ شکم.

معاینات پزشکی در 3 ماهه دوم بارداری

  • بررسی و ثبت وزن‌

میزان وزنی که لازم است در دوران بارداری اضافه کنید، به وزن و قد شما پیش از باردار شدن و چندقلو بودن یا نبودن فرزندان بستگی دارد. اضافه کردن وزن به میزان مناسب در دوران بارداری، احتمال سالم ماندن شما و فرزندتان را افزایش می‌دهد. اگر قبلاً اختلالات تغذیه‌ای مثل بی‌اشتهایی داشته‌اید یا در حال حاضر دارید، حتماً به پزشک خود خبر دهید تا اقدامات لازم را در این مورد انجام دهد.

  • اندازه‌گیری فشار خون در سه ماهه دوم

اندازه‌گیری فشار خون، بخشی از معاینات معمول شما در تمام جلسات معاینۀ بارداری است و در تمام معاینات بارداری انجام می‌شود. اگر فشار خون شما بالا باشد، پزشک احتمالاً برای شما آزمایش ادرار تجویز خواهد کرد، زیرا وجود پروتئین در ادرار در کنار فشار خون بالا، یکی از نشانه‌های مسمومیت بارداری یا پره اکلامپسی است.

علائم دیگر پره‌اکلامپسی شامل اختلالات در کارکرد کبد و کلیه، سردرد مداوم یا تاری دید است. پزشک در صورت مشکوک بودن به پره‌اکلامپسی، اقدامات لازم را برای شما انجام خواهد داد. اگر مشکلی در آزمایش ادرار نباشد و تنها فشار خون بالا وجود داشته باشد، احتمالاً فرد دچار فشار خون بارداری شده است.

  • گوش دادن به ضربان قلب جنین

ضربان قلب جنین از هفتۀ ششم بارداری شروع می‌شود و معمولاً از هفته دوازدهم بارداری به بعد، پزشک با استفاده از گوشی داپلر، صدای ضربان قلب جنین را در مطب می شنود. شنیده شدن صدای ضربان قلب جنین به وضعیت قرارگیری جنین، وزن شما و تاریخ دقیق زایمان بستگی دارد و ممکن است برخی از مادران کمی دیرتر امکان شنیدن صدای قلب جنین را داشته باشند. گوش دادن به ضربان قلب جنین از این به بعد بخشی از معاینات بارداری خواهد بود.

  • اندازه‌گیری ارتفاع رحم و بررسی رشد جنین

از هفتۀ ۱۶ بارداری ممکن است پزشک با لمس کردن شکم شما، سایز رحم و جنین را بررسی کند که روز به روز بزرگ‌تر می‌شود. پزشک در جلسات ویزیت در سه ماهۀ دوم با اندازه‌گیری فاصلۀ استخوان اندام تناسلی تا بخش بالایی رحم و مقایسۀ آن با سن بارداری، “وضعیت جنین و میزان رشد” او را تحت نظر خواهد گرفت. حدوداً از هفتۀ ۲۰ تا ۳۶ بارداری، این اندازه به سانتی‌متر تقریباً با تعداد هفته‌ های بارداری شما برابر است، بنابراین اگر در هفتۀ ۲۴ بارداری هستید، این اندازه باید حدوداً ۲۴ سانتی‌متر باشد.

همچنین پزشک دست‌ها و پاهای شما را بررسی خواهد کرد تا در صورت وجود تورم یا هر نوع بثورات (مشکلات پوستی) ، اقدامات لازم را انجام دهد. اگر مشکل یا ناراحتی خاصی دارید، پزشک معاینات بیشتری انجام خواهد داد.

**پزشک در سه ماهه دوم نیز مانند سه ماهه اول با انجام برخی از آزمایش‌ها که شامل آزمایش خون و سونوگرافی است، وضعیت سلامت شما و جنین را تحت نظر قرار خواهد داد.**

مطلب پیشنهادی: خوراکی های مضر در بارداری

سونوگرافی و آزمایش‌های سه ماهه دوم

  • آزمایش غربالگری سه ماهه دوم

در سه ماهه دوم پزشک صرف نظر از نتایج آزمایش غربالگری سه ماهه اول، باید از طریق آزمایش خون سطح آلفافتوپروتئین را در خون مادر اندازه‌گیری کند. این آزمایش بارداری که معمولاً بین هفته ۱۵ تا ۱۷ انجام می‌شود، می‌تواند به پزشک در بررسی احتمال وجود نقص‌های لوله عصبی جنین کمک کند.

اگر مادر، غربالگری سه ماهه اول را انجام نداده باشد و یا پزشک با توجه به نتایج غربالگری سه ماهه اول یا به دلیل عدم انجام سونوگرافی NT همزمان با غربالگری سه ماهه اول، تصمیم به بررسی نتایج غربالگری سه ماهه دوم گرفته باشد، در این حالت آزمایش خون نشان گر‌های چهارگانه برای شما تجویز می‌شود. در این آزمایش، علاوه بر آنکه میزان آلفافتوپروتئین اندازه‌گیری می‌شود، سطح سه نشانگر دیگر نیز در خون بررسی خواهد شد. اگر نتیجۀ آزمایش نشانگر‌های چندگانه، احتمال هر نوع نقصی را نشان دهد، پزشک برای تشخیص قطعی، آزمایش تشخیصی آمنیوسنتز را تجویز خواهد کرد. آزمایش چهارگانه معمولاً بین هفته‌های ۱۵ تا ۱۷ انجام می‌شود.

  • سونوگرافی آنومالی

در سه ماهه دوم و بین هفته ۱۶ تا ۱۸ بارداری، پزشک ممکن است به مادر اسکن آنومالی را توصیه کند که یک سونوگرافی تفصیلی است. در این سونوگرافی متخصص با استفاده از سونوگرافی، اجزای مختلف جنین را بررسی و اندازه‌گیری می‌کند و دنبال وجود هر نوع مشکل ساختاری یا رشدی در جنین می‌گردد. همچنین در این اسکن، پزشک وضعیت جفت و بند ناف را نیز بررسی خواهد کرد.

  • تست کومبس غیرمستقیم در مادران Rh منفی

در مراقبتی که در هفته‌های۲۶ تا ۳۰ انجام می‌شود، پزشک برای شما درخواست آزمایش خون و ادرار می‌دهد. این آزمایشات شما را از لحاظ عفونت ادراری و کم‌خونی بررسی می‌کند و درصورتی‌که گروه خون شما Rh منفی و گروه خون همسرتان Rh مثبت است، تست کومبس غیرمستقیم برای بررسی تولید آنتی‌بادی ضد Rh در خون مادر انجام می‌شود.

  • آزمایش غربالگری دیابت

تمام مادران باردار بین هفته‌های ۲۴ تا ۲۸ بارداری برای بررسی دیابت بارداری، یک آزمایش غربالگری انجام می‌دهند. این آزمایش شامل یک آزمایش خون به نام چالش گلوکز است. در این آزمایش، میزان قند خون مادر، یک ساعت پس از نوشیدن یک محلول حاوی مقدار مشخصی گلوکز خوراکی اندازه‌گیری می‌شود. اگر نتایج این آزمایش بیشتر از حد مورد انتظار باشد، احتمال دیابت بارداری در مادر بالا تشخیص داده می‌شود و ممکن است پزشک برای تشخیص قطعی دیابت بارداری، آزمایش دیگری به نام تست تحمل گلوکز برای مادر تجویز کند.

  • آزمایش تشخیصی آمنیوسنتز

در صورت تشخیص پزشک، بر اساس فاکتور‌های افزایش خطر موجود ممکن است برای تشخیص قطعی برخی از اختلالات کروموزومی یا عفونت، نیاز به انجام آزمایش آمنیوسنتز باشد. این آزمایش در ایران بین هفتۀ ۱۴ و ۱۶ بارداری و عموماً در هفتۀ ۱۶ بارداری انجام می‌شود. آمنیوسنتز یک آزمایش تشخیصی تهاجمی است که در آن پزشک مقداری از مایع آمنیوتیک درون کیسۀ آب را خارج و برای بررسی اختلالات کروموزومی یا عفونت آزمایش می‌کند. این آزمایش می‌تواند مشکلاتی مانند سندرم داون یا تریزومی ۱۳ را با دقت بسیار بالایی تشخیص دهد. در صورت وجود هر نوع مشکلی در جنین و تصمیم به ختم بارداری، این آزمایش برای پزشکی قانونی جهت صدور ختم بارداری قابل استناد است.

آزمایشهای ماه سوم بارداری,سونوگرافی سه ماهه دوم,آزمایشات 3 ماهه دوم بارداری
آزمایشهای ماه سوم بارداری,سونوگرافی بارداری,آزمایشات 3 ماهه دوم بارداری

مراقبت های سه ماهه دوم بارداری

در معاینات بارداری سه ماهۀ دوم، پزشک نتایج آزمایش را برای شما شرح می‌دهد و در صورت وجود هر نوع مشکلی شما را مطلع می‌کند. ضمناً تغییرات طبیعی‌ای که تا معاینۀ بعدی ممکن است اتفاق بیفتد و علائمی را برای شما توضیح خواهد داد که در صورت مشاهدۀ آنها باید فوراً با او تماس بگیرید. در اواخر سه ماهۀ دوم بارداری، پزشک اهمیت توجه به حرکات جنین و علائم هشداردهندۀ زایمان زودرس، پارگی زودتر از موعد کیسۀ آب و مسمومیت حاملگی را برای شما شرح خواهد داد.

مطلب پیشنهادی: عوارض خوردن بستنی در زمان بارداری

منبع: مادرشو