علائم و نشانه های مریض شدن عروس هلندی – اسهال

عروس هلندی ( به انگلیسی : cockatiel ) یکی از پرنده های زینتی است که در سال های اخیر طرفداران خیلی زیادی پیدا کرده است . عروس هلندی شما مثل همه موجودات زنده به بیماری های مختلفی ممکن است دچار شود .

عروش هلندی سالم - جنس نر
عروش هلندی سالم – جنس نر

یکی از بیماری های رایج عروس هلندی اسهال است . تشخیص اسهال در پرندگان کمی مشکل است چون در پرندگان ، ادرار و مدفوع باهم ترکیب شده و دفع میشوند . برای تشخیص اینکه پرنده شما دچار اسهال شده است ، باید قوام و آبکی بودن مدفوع فعلی پرنده خود را با قبل مقایسه کنید .

در صورتی که نسبت به قبل آبکی تر شده و این آبکی بودن چندین ساعت به طول بیانجامد ، عروس هلندی شما دچار اسهال شده است .

علائم و نشانه های بیمار بودن عروس هلندی (cockatiel)

1- آبکی بودن مدفوع

در صورتی که مدفوع عروس هلندی شما نسبت به قبل آبکی تر شده و این آبکی بودن برای چندین بار تکرار شود نشانه بیمار بودن پرنده و ابتلا به اسهال است .

2 – تغییرات رفتاری عروس هلندی

این پرنده ها معمولا شاد و پر جنب و جوش هستند . با نگاه کردن به چشم های عروس هلندی سالم ، به راحتی میتوانید حس شادی و نشاط این پرنده را حس کنید.

حس شور و شوق و شادی از چشم عروس هلندی قابل درک است

در صورتی که رفتار پرنده شما تغییر کرده است و احساس می کنید که به اندازه گذشته شاد نیست ، میتواند نشانه بیماری عروس هلندی باشد .

چشم های غمگین ، پف کردن پرها مانند زمانی که پرنده احساس سرما میکند ، آبریزش از بینی و نوک پرنده ، عدم تمایل به خوردن غذا ، عدم تمایل به پرواز کردن ، آواز نخواندن پرنده ، خوابیدن زیاد ، نفس نفس زدن پرنده و مدفوع خونی میتواند نشانه های اولیه مریض بودن عروس هلندی باشد .

وقتی عروس هلندی مریض است ، به تمیزی پرهای خود توجهی نمیکند . جنب و جوش خود را به کلی از دست میدهد و هیچ عکس العمل واضحی به رفتارها و صداهای شما از خود نشان نمیدهد .

 

پف کردن پر ها در عروس هلندی نشانه بیماری است
پف کردن پر ها در عروس هلندی نشانه بیماری است

 

چرت زدن و خوابیدن بیش از حد پرنده نشانه بیماری عروس هلندی است
چرت زدن و خوابیدن بیش از حد پرنده نشانه بیماری عروس هلندی است

علائم و نشانه های مریض شدن عروس هلندی - اسهال

 

دلایل ابتلا به اسهال در عروس هلندی

عروس های هلندی معمولا به هر چیزی نوک میزنند و دوست دارند هر چیزی را مزه کنند . همین کار باعث میشود تا اکثرا چیزهای را بخورند که برایشان خوب نیست . برای مثال اگر عروس شما در خانه آزاد است و در اتاق پرواز و بازی میکند ممکن است روکشهای سیم لوازم برقی را کنده و بخورد .

خوردنی هایی که برای عروس هلندی مضر هستند و نباید از آن استفاده کنند در محیط خانه فراوان است . مانند نوشابه ، انواع شکلات ، قهوه ،داروها ، آفت کش ها مانند مرگ موش ، گل ها و گیاهان سمی مانند لیلی، پوینستی، گوش فیل و …

تغییر یکباره در رژیم غذایی پرنده هم میتواند باعث ایجاد اسهال در عروس هلندی شود .

درصورتی که پرنده شما علائم هرگونه بیماری از خود نشان میدهد ، بهتر است به دامپزشک مراجعه کنید . علل رایج اسهال که دامپزشک شما به دنبال آن خواهد بود عبارتند از: عفونت های باکتریایی، عفونت های ویروسی، عفونت های قارچی، سموم، تغییرات در رژیم غذایی و انسداد در دستگاه روده

به توصیه های دامپزشک به خوبی عمل کنید . توصیه های دامپزشک ممکن است شامل تجویز دارو ، تغییر رژیم غذایی و یا تغییر محیط نگهداری عروس هلندی باشد .در صورتی که پرنده شما دچار انسداد روده شده باشد به احتمال زیاد ، دامپزشک از گزینه عمل جراحی استفاده خواهد کرد .

تمیز کردن منظم قفس پرنده ، در سلامت عروس هلندی شما نقش بسیار مهمی دارد . قفس پرنده خود را هر روز یا حداکثر یک روز در میان تمیز کنید . ظرف آب پرنده هر روز باید تعویض شده و حتما روزانه شستشو شود . زیر قفس پرنده حتما از کاغذ یا روزنامه استفاده کنید و به صورت روزانه آن را تعویض کنید .

هیچگاه رژیم غذایی پرنده خود را به یکباره تغییر ندهید . توصیه میشود برای مراجعه به دامپزشک ، منتظر بیمار و مریض شدن عروس هلندی نمانید و هر چند وقت یکبار ، پرنده خود را به دامپزشک نشان دهید .
عکس عروس هلندی
عکس عروس هلندی
عکس عروس هلندی
عکس عروس هلندی

علائم و نشانه های مریض شدن عروس هلندی - اسهال


 

تهیه و ترجمه اختصاصی از سایت باعلم دات نت

baelm.net

برچسب :

اشتراک در تاپیک
اطلاع رسانی از
69 نظرات
Inline Feedbacks
نمایش همه کامت ها

سلام.
عروس هلندی من الان ۳هفته میشه که خودشو مدام پف میده و چرت میزنه اصلا دیگه نمیخونه. بنظرتون مریضه…

سلام عروسی هلندی من چهارتا جوجه ده روزه داره ماده اسهال گرفته چکارش کنم تا سری خوب بشه ب جوجهاش برسه

گردن شل و اویزون میشه علتش چیه؟؟؟

سلام دوستان هرکی عروس هلندی داره اگه مریضه ببره دامپزشک پول🤑🤑🤑 خون باباشونو ازتون میگیرن این یارو که اینارو نوشته؛ نوشته پرنده میتونه ۱۵ الی ۲۰سال عمر کنه کدومتون پرندهش بیشتر از سه سال عمر کرده چرا قبل از اینکه بخرین واقعا چرا تو خرید پرندتون دقت نمی کنید پرنده باید زیر پاش قرمز باشه یعنی جوانه نوکش سفید باشه یعنی جوانه نوکش تیره بزنه یعنی پیره پاش محکم روی یک جا نذاشته باشه یعنی بی حاله نباید زیاد چاق باشه باید بدنی صاف و کشیده داشته باشه اگه پر زیاد تو کف قفس مغاز دار باشه یعنی پرنده پر ریزی داره باید چشاش روشن باشه باید پرندتونو ناخن هاشو کوتاه کنید اگه موقعی که پرندتون تخم گذاشته باشه و شما ناخن هاشو نگیرین ممکنه تخمش بشکنه پس توجه کنین قبل از خرید که مشکلی برای پرندتون پیش نیاد بعد از خرید هم بهش توجه کنین تا بیماری گرفته شدتش بیشتر نشه

سلام من عروس هلندی م ۹ ماهه ۱ هفته میشه آوردمش ولی از روز ۶ اصلا اواز نمی خونه خیلی کم پهاش رو تمیز میکنه پف میکنه میخوابه پر هاش مخصوصا پر های سرش بهم ریخته شده هنوز هم بهم خوب عادت نکرده دستی هنوز نکردمش برای تنها نباشه ۲ تا مرغ عشق هم گرفتم از روی که بردمش باغ سه شب اونجا تنها بود این طوری شد مرد هم هست غذاش رو هم خوب میخوره آبریزش بینی اذعان هم نداره من ۲ تا دیگه هم داشتم مردند لطفا راهنمایی کنید این یکی رو از دست ندم خیلی ضرر میکنیم

علتش اینه که بهت عادت نکرده اگه دیدی بعد از دو هفته باهات خوب نشد و ورجه ورجه و جنب و جوش نمیکنه برو از جایی که خریدی ازش بپرس چی شده

سلام. خسته نباشید. عروس هلندی من سرلاکیه، اسهال داره کم جون شده لاغر شده.چیکار کنم خوب شه.

عروسه من تقریبا ۲۵ روزشه و از دیشب که بهش غذا دادم چنادونش باد کرده و بدنس بی جون شده میشه زود بهم بگین چیکارش کنم ک نمیره:) خیلی ناراحتم بابتش

سلام عروس هلندی من یک کدوم شان یکدونه در چشم هایش که روی قفس
میره می دونی چطورش 😭😭🥺

سلام عروس هلندی من بی هاله همش تو خودشه

به جوجه سرلاکی عروس هلندی که دو ماه هستش دو روزه سرلاک نمیخورد و پف کرده بی حال هستش مدفوعش سبز شده ولی شل نیست چی بدم تابخوره

دوستان توجه کنید همه ی عروس هلندی هایی که مریض میشن هیچ راه درمانی نیست و به زودی میمیرن

نخیرم هیچم اینطوری نیس عروس من مریض شد جوری که نمیتونست از جاش تکون بخوره ولی بردم پیش دامپزشک خوب شد

این حرف اصلا درست نیست

تو رو نمیدونم ولی افرادی مثل من جوری از اون پرندخ نگه داری میکنن که نرض نشه
اگه هم شد هر کاری می کند تا نمیره
نه مثل تو بی خیال

1 3 4 5