علائم و نشانه های مریض شدن عروس هلندی – اسهال

عروس هلندی ( به انگلیسی : cockatiel ) یکی از پرنده های زینتی است که در سال های اخیر طرفداران خیلی زیادی پیدا کرده است . عروس هلندی شما مثل همه موجودات زنده به بیماری های مختلفی ممکن است دچار شود .

عروش هلندی سالم - جنس نر
عروش هلندی سالم – جنس نر

یکی از بیماری های رایج عروس هلندی اسهال است . تشخیص اسهال در پرندگان کمی مشکل است چون در پرندگان ، ادرار و مدفوع باهم ترکیب شده و دفع میشوند . برای تشخیص اینکه پرنده شما دچار اسهال شده است ، باید قوام و آبکی بودن مدفوع فعلی پرنده خود را با قبل مقایسه کنید .

در صورتی که نسبت به قبل آبکی تر شده و این آبکی بودن چندین ساعت به طول بیانجامد ، عروس هلندی شما دچار اسهال شده است .

علائم و نشانه های بیمار بودن عروس هلندی (cockatiel)

1- آبکی بودن مدفوع

در صورتی که مدفوع عروس هلندی شما نسبت به قبل آبکی تر شده و این آبکی بودن برای چندین بار تکرار شود نشانه بیمار بودن پرنده و ابتلا به اسهال است .

2 – تغییرات رفتاری عروس هلندی

این پرنده ها معمولا شاد و پر جنب و جوش هستند . با نگاه کردن به چشم های عروس هلندی سالم ، به راحتی میتوانید حس شادی و نشاط این پرنده را حس کنید.

حس شور و شوق و شادی از چشم عروس هلندی قابل درک است

در صورتی که رفتار پرنده شما تغییر کرده است و احساس می کنید که به اندازه گذشته شاد نیست ، میتواند نشانه بیماری عروس هلندی باشد .

چشم های غمگین ، پف کردن پرها مانند زمانی که پرنده احساس سرما میکند ، آبریزش از بینی و نوک پرنده ، عدم تمایل به خوردن غذا ، عدم تمایل به پرواز کردن ، آواز نخواندن پرنده ، خوابیدن زیاد ، نفس نفس زدن پرنده و مدفوع خونی میتواند نشانه های اولیه مریض بودن عروس هلندی باشد .

وقتی عروس هلندی مریض است ، به تمیزی پرهای خود توجهی نمیکند . جنب و جوش خود را به کلی از دست میدهد و هیچ عکس العمل واضحی به رفتارها و صداهای شما از خود نشان نمیدهد .

 

پف کردن پر ها در عروس هلندی نشانه بیماری است
پف کردن پر ها در عروس هلندی نشانه بیماری است

 

چرت زدن و خوابیدن بیش از حد پرنده نشانه بیماری عروس هلندی است
چرت زدن و خوابیدن بیش از حد پرنده نشانه بیماری عروس هلندی است

 

دلایل ابتلا به اسهال در عروس هلندی

عروس های هلندی معمولا به هر چیزی نوک میزنند و دوست دارند هر چیزی را مزه کنند . همین کار باعث میشود تا اکثرا چیزهای را بخورند که برایشان خوب نیست . برای مثال اگر عروس شما در خانه آزاد است و در اتاق پرواز و بازی میکند ممکن است روکشهای سیم لوازم برقی را کنده و بخورد .

خوردنی هایی که برای عروس هلندی مضر هستند و نباید از آن استفاده کنند در محیط خانه فراوان است . مانند نوشابه ، انواع شکلات ، قهوه ،داروها ، آفت کش ها مانند مرگ موش ، گل ها و گیاهان سمی مانند لیلی، پوینستی، گوش فیل و …

تغییر یکباره در رژیم غذایی پرنده هم میتواند باعث ایجاد اسهال در عروس هلندی شود .

درصورتی که پرنده شما علائم هرگونه بیماری از خود نشان میدهد ، بهتر است به دامپزشک مراجعه کنید . علل رایج اسهال که دامپزشک شما به دنبال آن خواهد بود عبارتند از: عفونت های باکتریایی، عفونت های ویروسی، عفونت های قارچی، سموم، تغییرات در رژیم غذایی و انسداد در دستگاه روده

به توصیه های دامپزشک به خوبی عمل کنید . توصیه های دامپزشک ممکن است شامل تجویز دارو ، تغییر رژیم غذایی و یا تغییر محیط نگهداری عروس هلندی باشد .در صورتی که پرنده شما دچار انسداد روده شده باشد به احتمال زیاد ، دامپزشک از گزینه عمل جراحی استفاده خواهد کرد .

تمیز کردن منظم قفس پرنده ، در سلامت عروس هلندی شما نقش بسیار مهمی دارد . قفس پرنده خود را هر روز یا حداکثر یک روز در میان تمیز کنید . ظرف آب پرنده هر روز باید تعویض شده و حتما روزانه شستشو شود . زیر قفس پرنده حتما از کاغذ یا روزنامه استفاده کنید و به صورت روزانه آن را تعویض کنید .

هیچگاه رژیم غذایی پرنده خود را به یکباره تغییر ندهید . توصیه میشود برای مراجعه به دامپزشک ، منتظر بیمار و مریض شدن عروس هلندی نمانید و هر چند وقت یکبار ، پرنده خود را به دامپزشک نشان دهید .
عکس عروس هلندی
عکس عروس هلندی
عکس عروس هلندی
عکس عروس هلندی


 

تهیه و ترجمه اختصاصی از سایت باعلم دات نت

baelm.net

اشتراک در تاپیک
اطلاع رسانی از
90 نظرات
Inline Feedbacks
نمایش همه کامت ها

سلام یه عروس هلندی دارم مال دوستم بوده ۶ماه نگه داشته بایه شاه طوطی عوضش کردم الان دوروزه دارمش یک چیزای سفید روی پراشه پرسشم پف کرده است طبیعیه؟

سلام من ۱ هفته هست تقریبا یه عروس هلندی خریدم (۳۵ .۴۰ روزه )هر روز سر لاکش رو میدادم باسرم و تیوب نمیدونم یه روزی (سر لاک سفت بود یا شل ) بعد خیلی پر انرژی بود اگه یه ادمی میدید پرواز میکرد صدا در میاورد ولی یه روزیه بال هاش میوفته زمین سرش میوفته زمین غذا نمی خوره بی حاله مدفوع هم اب شده 😪😭😢🐦 خیلی ناراحتم از یکی پرسیدم گفت رفته ریش به نظرتون چی شده

1 5 6 7
90
0
در مورد این موضوع کامنت بزار :)x