گربه شما با حرکات شیرینش مثل لم دادن روی پایتان و لوس کردن خودش و با اشتیاق دنبال کردن دم نرمش برای شما لحظه های لذت بخش و سرگرم کننده ای را فراهم می کند . اما گاهی اوقات هم با خراشیدن مبل مورد علاقه تان یا پریدن ناگهانی روی پایتان و یا حتی استفاده نکردن از محل مخصوص ادرارش ، شما را به شدت عصبانی می کند .

صرف نظر از اینکه چه مشکلاتی با گربه خود دارید ، ما در اینجا اطلاعاتی را فراهم کرده ایم تا حدالامکان رفتارهای گربه تان کنترل شود .

اجازه ندهید که اشکالات رفتاری گربه شما ، رابطه ی خوب شما و او را خراب کند . با کمی صبر و پشتکار و نکاتی که در اینجا آورده ایم ، شما می توانید گربه ملوس خود را در کنار خود با رضایت خاطر داشته باشید .

 

خطرات سر راه گربه ها

پیشگیری از اتفاقات خطرآفرینی که گربه شما را تهدید می کند باعث می شود تا محیط خانه آرام و گربه شما ایمن باشد .

سیم های معلق و آویزان را از پریز بکشید . برخی گربه ها به جویدن سیم ها عادت دارند . تا زمانی که دریابید گربه شما این عادت را دارد یا خیر ، بهتر است ریسک برق گرفتگی گربه تان را امتحان نکنید . همچنین از خطرات بالقوه آگاه باشید . زمانی که شما در اتاق نیستید گربه شما ممکن است چراغ خواب را بیندازد و موجب آتش سوزی شود .

از گیاهان سمی اطلاع داشته باشید . برخی گیاهان متداول خانگی مثل لیلیوم شرقی و گل شیپوری پیچی آمریکایی برای گربه ها سمی هستند و در صورت بلع کشنده هستند .
رومیزی ها را از میزهایی که استفاده نمی کنید بردارید . بچه گربه ها بسیار کنجکاوند که بدانند چه چیزی آن بالا روی میز قرار دارد و سعی می کنند تا با استفاده از رومیزی خود را به بالای میز برسانند . نتیجه ی آن ظروف چینی شکسته و اقدام سریع برای رساندن گربه به دامپزشک است .

برای سطل زباله سرپوش بگذارید . به طور طبیعی گربه ها دیر یا زود ، بالاخره راه خود را به سمت سینک آشپزخانه پیدا می کنند . بسیاری از گربه ها با وسایل اتوماتیکی بازی می کنند مثل سطل زباله ای که در آن با چشم الکترونیک باز می شود پس بهتر است برای آنها درپوش های مناسبی بگذارید .

حدالامکان سیم و طناب را از دسترس دور نگهدارید . گربه ها ممکن است با گیر کردن در میان حلقه ها خود را خفه کنند .
در ماشین لباسشویی و ماشین خشک کن را ببندید . گربه ها عاشق اکتشاف مکان های تاریک و ساکت هستند پس بهتر است همیشه داخل وسایل و اتاق ها را چک کنید تا مطمئن شوید گربه شما آنجا نیست و سپس درب آن را ببندید .

مطمئن شوید درب منزل شما قفل ایمنی دارد . گربه ها در داخل منزل ایمن هستند ولی در خارج خانه خطرات بسیاری سر راه آنهاست . این ریسک را نکنید که گربه تان بدون اطلاع شما بیرون برود .

شکستنی های با ارزش را از دسترس گربه دور کنید . گربه ها در منزل جدید شروع به اکتشاف می کنند . آنها روی میزها ، کابینت و کتابخانه می پرند و در حین این جستجوهای عجیبشان ممکن است بطور اتفاقی ! ظروف شکستنی و دکوری را بشکنند .

روی مبلمان و تخت کاور بکشید . اگر نمی خواهید موی گربه روی مبلمان و صندلی های منزلتان باشد ، یک پارچه ی کهنه روی آنها بکشید . به این طریق گربه شما هم مثل شما از مبلمان و وسایل خانه لذت می برد ؛ بدون اینکه موی او سرتاسر آنها را بپوشاند . موقع آمدن مهمان ها ، به سادگی پارچه ها را از روی مبلمان بردارید !

ارتباط برقرار کردن با گربه

شما و گربه تان به زبان های متفاوتی صحبت می کنید اما این بدان معنی نیست که شما نمی توانید با یکدیگر ارتباط برقرار کنید . اگرچه گربه ها متفاوتند ، اما یک سری کدهای ارتباطی یا سیگنال های مشترک وجود دارد که شما می توانید به آسانی آنها را یاد بگیرید . مثلا ً نوع نگاه چشمان گربه شما ، نوع صدایش ، حالت گوش هایش و حرکت دمش اطلاعاتی را از احساسات و خواسته های گربه تان می دهد .
برای شروع ، شما می توانید با گربه تان صحبت کنید . بعضی افراد صحبت کردن با گربه ها را یک کار احمقانه می دانند ؛ چون فکر می کنند که گربه ها آنها را نمی فهمند اما واقعیت این است که آنها پیام محبت و امنیت را از حرف های شما درک می کنند .

شما هم می توانید پیام گربه ها را دریافت کنید . هرچه بیشتر با گربه ها صحبت کنید ، آنها هم بیشتر با شما صحبت می کنند .

شما از معنی صداها و میومیوهای گربه تان آگاه می شوید . متوجه می شوید که چه زمانی گربه شما نیاز به محبت دارد ویا از چیزی ترسیده است و چه زمانی درد دارد . گربه شما لزوما ً مطلب مهمی برای گفتن به شما ندارد . رد شدن او از جلوی شما و گفتن یک میو ممکن است یک سلام ساده باشد .

 

cat_behaviour5.jpg

 

 


با نگاه کردن به چشمان گربه ها و توجه کردن به عکس العمل های آنها می توان چیزهای زیادی در مورد احساسات و خواسته های گربه ها متوجه شد .

آیا در هنگام صحبت شما گوش های گربه تان مثل ماهواره به سمت شما می چرخد ؟ این نشانه ی این است که هرچه شما می گویید او در حال جذب و دریافت است .

آیا زمانی که گربه تان را نوازش می کنید ، او پشتش را بلند می کند تا به دست شما برسد ؟ این یعنی او از این نوع ارتباط با شما لذت می برد .

 

cat_behaviour10.jpg

 

آیا گاهی اوقات تا می خواهید به او دست بزنید پشتش را پایین می برد ؟ این یعنی گربه شما نمی خواهد در آن لحظه او را بلند کنید حتی اگر شخص مورد علاقه ی او باشید .

اگر گربه شما خیلی خودش را به سطح زمین نزدیک می کند (خود را خم می کند) نشانه ی این است که او احساس راحتی ندارد . اگر روی پنجه هایش ایستاده است یعنی از شما می خواهد که بلندش کنید . اگر موهای پشت بدنش سیخ شده و دمش پف کرده است ، این یک علامت بین المللی به مفهوم عصبانیت و حالت تدافعی است . اگر دمش می لرزد نشانه ی حسادت و عصبانیت او نسبت به توجه و محبت شما به گربه دیگری است . تکان خوردن دم گربه به این طرف و آن طرف با حالتی خشن نشان دهنده ی نگرانی و ناراحتی اوست .

 

اغلب بچه گربه ها مشتاقند که بدانند چه چیزی شما را خوشحال می کند . شما به راحتی می توانید رفتار یک گربه جوان را اصلاح کنید . البته با صدایی محبت آمیز اما محکم ؛ و نشان دادن رفتار درست و جایگزین . مثلا ً وقتی محل دستشویی گربه را به او نشان می دهید ، او را تشویق کنید . یک موکت کهنه ، چوب و یا هر جنس دیگری را برای گربه خود در نظر بگیرید تا هروقت می خواهد ناخن هایش را روی آن بکشد و خراش دهد و دیگر به وسایل منزل صدمه نزند .


آموزش دادن به گربه های بزرگتر کمی مشکل تر است و بستگی به این دارد که زندگی گذشته ی آنها تا چه حد شاد و راحت بوده است ؛ اما در هر حال با وجود این سختی ارزشش را دارد . با مهربانی و صبر می توانید قوانین منطقی را برای گربه ها پایدار نگهدارید . کتک زدن گربه رفتاری بی رحمانه است و هیچ نتیجه ای در بر ندارد . فقط گربه شما می آموزد که باید از شما بترسد . یک وسیله ی تنبیهی مناسب ، اسپری آب است .

 

cat_behaviour9.jpg

 

زمانی که گربه تان در حال خراشیدن مبل است و یا روی میز می پرد فقط کافی است بطری آب را به سمت صورت گربه اسپری کنید (گربه شما رفتار بد خود را با تجربه ی تلخ پاشیدن آب روی صورتش ربط می دهد اما این تجربه ی آب پاشیدن را به شما نسبت نمی دهد) سپس رفتار مناسب و جایگزین را به گربه تان آموزش دهید و او را در حال انجام رفتار مثبت تشویق کنید .

گربه ها موجودات لجوج و کله شقی نیستند و این از خصوصیات خیلی خوب آنهاست . برخلاف تصور عموم ، گربه ای که قوانین را گاهی فراموش می کند و یا برخی اوقات از دستشویی مخصوص خود استفاده نمی کند قصد لج بازی با صاحب خود را ندارد . ممکن است او تعادل خود را از دست داده باشد و این هشداری است برای شما که وضعیت گربه شما خوب نیست ، مریض است و یا مشکل دیگری در میان است . پیدا کردن دلیل این رفتار گربه تان بستگی به شما دارد .

 


گربه ای که دیگر از دستشویی خود استفاده نمی کند ممکن است دچار عفونت مثانه شده باشد . گربه ها ظرف مخصوص دستشویی خود را با درد هنگام ادرار خود مرتبط می دانند و دیگر از آنجا استفاده نمی کنند . و یا این که ممکن است گربه شما از خاک گربه ای که جدیدا ً برای او خریده اید خوشش نمی آید . همچنین ممکن است جایی را که برای دستشویی او انتخاب کرده اید جای راحتی نباشد .

عوامل دیگری که باعث اذیت و تغییر رفتار گربه شما شده ممکن است به رفتار خود شما ربط داشته باشد . آیا شما برنامه ی روزمره ی خود را تغییر داده اید و یا تحت فشار و استرس هستید ؟ رفتار گربه ها با هر تغییری در روزمره و یا محیط آنها تغییر می کند ؛ مثل ورود یک گربه جدید و یا نقل مکان به منزل جدید .

 

cat_behaviour1.jpg

 

اگر رفتار غیرعادی گربه شما ادامه پیدا کرد او را نزد دامپزشک ببرید تا یک ویزیت کلی بشود و اگر مشکل پزشکی پیدا نشد ، دامپزشک شما امکان دارد که یک متخصص رفتار حیوانات را به شما پیشنهاد کند .

مکان های مورد علاقه برای پنهان شدن

گربه ها به دلایل گوناگونی دوست دارند خود را پنهان کنند , شاید به دلیل ظاهر شدن ناگهانی باکس حمل گربه جلوی چشمان آنها باشد که نشان از سفر با اتومبیل برای آنهاست و یا شاید از صدای جاروبرقی می ترسند . بعضی گربه ها از اینکه شما مهمان دارید خوششان نمی آید (چه انسان باشد و چه حیوان) و خود را پنهان می کنند .

 


وقتی گربه شما خود را مخفی کرده است او را برای مدتی تنها بگذارید مگر اینکه برای رفتن به دامپزشکی عجله داشته باشید و یا باید به پرواز خود برسید . گربه شما معمولا ً پس از مدتی خودش بیرون می آید . در هر حال اگر پس از مدت طولانی خبری از او نشد و یا زمان غذا دادن به گربه تان است دنبالش بگردید . غیبت طولانی او شاید نشانه ی بیماری او باشد .

بهترین راه برای پیدا کردن گربه تان این است که از خود بپرسید  : “اگر من یک گربه بودم کجا پنهان می شدم؟”

جستجوی خود را با این مکان ها شروع کنید :

– زیر پارچه ای که روی صندلی کشیده شده
– داخل شومینه
– پشت کتاب ها
– پشت سینک دستشویی یا وان حمام
– پشت میز اتوکشی
– داخل کشو یا کمد
– داخل سبد لباس های کثیف
– زیر تخت
– داخل یک تشک پاره
– پشت در (مابین در و دیوار)
– بالای کابینت آشپزخانه

 

گربه‌هاي اهلي همانند همنوعان وحشي خود ، طبيعت درنده خوئي دارند و اين ويژگي آنها جزء غرايز طبيعي آنها محسوب مي‌شود كه در واقع براي امر شكار و ادامه حيات وي اجتناب‌ناپذير است . بنابراين اگر احيانا ً مشاهده كرديد كه گربه خانگي و اهلي شما با وجود مهيا بودن غذايش ، اقدام به شكار كردن مي‌كند ، بايد بدانيد كه وي اين كار را براي تفريح و يا از روي علاقه انجام نمي‌دهد ؛ بلكه اساسا ً اين رفتار حيوان از روي غريزه و در مواقعي براي رقابت با گربه‌هاي پيرامون خود و به نوعي به رخ كشيدن توانايي و قدرت خويش مي‌باشد . با تكرار اين فعاليت (اقدام به شكار كردن) و مشاهده شكار ساير گربه‌ها و حتي ساير حيوانات ، مهارت وي در اين كار بتدريج افزايش خواهد يافت . به عبارت ديگر گربه‌ها چون ذاتا ً ميل به شكار كردن دارند ، دوست دارند آن را انجام دهند ؛ ولي بطور غريزي مهارت در اين امر را كسب نكرده‌اند ، بلكه آنرا در برخورد با پيرامون خود بدست خواهندآورد و در اين هنگام آنها قادر خواهند بود هر چيز متحركي را صيد كنند .


احتمالا ً شما با مشاهده گربه خانگي خود در حاليكه يك شكار (يك موش يا يك پرنده كوچك و …) را در دهان خود نگهداشته ، كلي خوشحال شده و در واقع به توانايي و مهارتش افتخار كنيد ولي بايد بدانيد كه اينكار وي براي سلامتي و حياتش بسيار خطرناك است . زيرا طعمه اي كه وي به دندان گرفته ، ممكن است ناقل بيماريهاي بسيار خطرناكي مانند توكسوپلاسموز باشد . بنابراين براي جلوگيري از اين رفتار گربه‌تان (اقدام به شكار) شما دو راه بيشتر نداريد ، يا نبايد به گربه خانگي خود اجازه گردش آزاد را بدهيد و يا اينكه به طريقي جلوي شكار كردن وي را بگيريد . براي اينكار توصيه مي‌شود يك زنگوله كوچك به گردن وي ببنديد تا هنگام نزديك شدن گربه به سمت شكار ، وي را از حضور گربه‌تان مطلع سازد . ولی در هر حال ، بهترین راه همان جلوگیری از گردش آزاد گربه در محیط بیرون از خانه است .

بخشي از رفتارهاي عجيب گربه‌ها به حس شنوايي تيز آنها مربوط مي‌شود . همانطور كه می دانید ، گربه‌ها قادرند گستره وسيعي از امواج و فركانسهاي صوتي از جمله امواج اولتراسونيك را بشنوند . بهمين دلیل است كه خيلي‌ها بر اين اعتقادند كه در يك محيط كاملا ساكت و عاري از هرگونه صدايي ، گربه حركات چرخش مانندي از گوشهايش نشان مي‌دهد و اين رفتار گربه را به نوعي به حس ششم آن ربط مي‌دهند . ولي بايد بدانيد محيط ساكتي كه خيلي‌ها فكر مي‌كنند فاقد هر نوع صدا و صوتي است در واقع شايد اينطور نباشد .

 

cat_behaviour11.JPG

 

همانطور كه مي‌دانيد گوش انسان ، گستره محدودي از امواج صوتي را مي‌شنود و در محيطي كه ما فكر مي‌كنيم ساكت و بي‌صدا است ممكن است يكسري امواج صوتي كه فراتر از محدوده قابل سمع توسط انسان باشد ، وجود داشته باشد . دلايلي كه ذكر شد بيشتر رفتارهاي به ظاهر عجيب گربه‌ها (حركات گوشهاي آنها در محيط ساكت) را توجيه مي‌كند تا حس ششم آنها .

گربه‌ها در مقايسه با ساير حيوانات خانگي بالاترين درك و شناخت را از محيطي كه در آن زندگي مي‌كنند بدست مي‌آورند . شايد بخشي از اين ويژگي منحصر به فرد آنها به هوش بالا و حافظه قوي و قوه ابتكار بي‌نظيرشان مربوط باشد . براي مثال آنها خيلي زودتر از يك سگ باهوش ياد خواهند گرفت كه در را با كشيدن دستگيره‌اش باز كنند ، يا مثلا چگونه براي نوشيدن آب ، از شير آب استفاده كنند . ولي با اين حال و با وجود استعداد بالاي گربه‌ها براي يادگيري ، چون اصولا ً آنها مانند سگها طبيعت مطيع و فرمانبرداري ندارند ، تعليم دادنشان مشکلتر بوه و بهمين خاطر نيز باهوش بودن گربه ها كمتر جلوه مي‌كند ! بعبارت ديگر گربه‌ها اساسا ً كارهايي را ياد خواهد گرفت كه خود ميل و علاقه به انجام دادن آنها داشته باشند .

 

بخشي از رفتارهاي گربه‌ها بمنظور برقراري ارتباط با ساير گربه‌ها ، مي‌باشد براي مثال يك گربه از حس تماسي خود براي ارتباط با گربه ديگر استفاده مي‌كند ، بدين طريق كه بيني و بدن خود را به گربه ديگر مي‌مالد و اين در واقع يك نوع برخورد و تماس اجتماعي است . علاوه بر اين آنها با صداهاي مختلفي كه در وضعيتهاي مختلف از خود در مي‌آورند با يكديگر رابطه برقرار مي‌كنند . در ضمن حركات بدن در مواقع حمله و تهاجم و يا برعكس در موقع نشان دادن حالت تدافعي يا براي نشان دادن اطاعت و خضوع مورد استفاده قرار مي‌گيرد . در اين بين حالات صورت و علي‌الخصوص وضعيت دم بسيار مهم مي‌باشد .

علاوه بر اينها ، گربه‌ها از بو و رايحه در برقراري ارتباطات جنسي و تعيين قلمرو و دامنه سلطه خود بهره مي‌جويند . البته لازم به ذکر است كه علاوه بر بو ، خراشهايي كه گربه بوسيله چنگهالهايش روي درختان و ساير اشياء پيرامون خود بر جاي مي‌گذارد نيز در تعيين قلمرو اهميت بسزايي دارد . در كنار اينها پاشيدن ادرار نيز رفتار مهم ديگري در تعيين دامنه قلمرو گربه ها بشمار مي‌رود .

در مورد رفتار خشن گربه با اهالي خانه ، بايد بدانيد اصولا ً چنين رفتاري بندرت از حيوان سر مي‌زند ، مگر اينكه عواملي باعث عصبانيت و ناراحتي وي شود . مثلا در مواقعي كه حیوان بيماري شده و احساس درد مي‌كند و يا در مواقعي كه حمل و نقل آن توأم با خشونت باشد . در ضمن گربه‌هايي كه در محيط داخل خانه هستند و اجازه گردش آزار را ندارند ، در صورتيكه اسباب تفريح و سرگرمي آنها فراهم نشود ، احتمال دارد كه چنين رفتاري از خود بروز دهند .

 

persianpetclinic.com

 

كلمات كليدي :  اتفاقات خطرآفرینی که گربه شما را تهدید می کندبرخی گربه ها به جویدن سیم ها عادت دارند لیلیوم شرقی و گل شیپوری پیچی آمریکایی برای گربه ها سمی هستند گربه ها ممکن است با گیر کردن در میان حلقه ها خود چه زمانی گربه شما نیاز به محبت دارد ویا از چیزی ترسیده است اگر گربه شما خیلی خودش را به سطح زمین نزدیک می کند اگر موهای پشت بدنش سیخ شده و دمش پف کرده است آموزش دادن به گربه های بزرگتر کمی مشکل تر است گربه ای که دیگر از دستشویی خود استفاده نمی کند گربه ها به دلایل گوناگونی دوست دارند خود را پنهان کنند اتفاقات خطرآفرینی که گربه شما را تهدید می کندبرخی گربه ها به جویدن سیم ها عادت دارند لیلیوم شرقی و گل شیپوری پیچی آمریکایی برای گربه ها سمی هستند گربه ها ممکن است با گیر کردن در میان حلقه ها خود چه زمانی گربه شما نیاز به محبت دارد ویا از چیزی ترسیده است اگر گربه شما خیلی خودش را به سطح زمین نزدیک می کند اگر موهای پشت بدنش سیخ شده و دمش پف کرده است آموزش دادن به گربه های بزرگتر کمی مشکل تر است گربه ای که دیگر از دستشویی خود استفاده نمی کند گربه ها به دلایل گوناگونی دوست دارند خود را پنهان کنند