میل شدیدی به خوردن شیرینی دارید؟ احساس ضعف و گرسنگی میکنید؟ میل چندانی به خوردن وعدههای اصلی ندارید ولی بعد از آن مرتب ریزهخواری میکنید؟ اگر در دوران بارداری توجهی به رژیمغذایی خود نداشته باشید…
حتما می دانید که خانم های باردار باید در هر شرایطی؛ چه لاغر باشند، چه طبیعی، چه چاق، افزایش وزنی متناسب با وضعیت خود داشته باشند. بنابراین استفاده از رژیم های غذایی محدود، برای کاهش وزن خانم های باردار چاق، توصیه نمی شود و باید با توصیه های تغذیه ای مناسب میزان کالری دریافتی و در نهایت، وزن را کنترل کرد.
میانوعده هایی برای زمان گرسنگی

ساندویچ مرغ: وسط ۲ ورقه نان سبوسدار، ۵۰ گرم گوشت مرغ کبابی همراه با چند برگ کاهو و کمی روغن زیتون بریزید و نوشجان کنید. پروتئین گوشت مرغ گرسنگی شما را از بین میبرد و نان هم میل به مصرف شیرینی را کم میکند.

موز غوطهور در شکلات: موز را از طول برش بزنید و به ۴ قسمت تقسیم کنید. روی هر برش قطعهای شکلات تلخ بگذارید و چند لحظه آن را درون فر قرار دهید تا شکلات آب شود. با خوردن این میانوعده هم ویار شما به خوردن شیرینی از بین میرود هم منیزیم و سایر ویتامینها را دریافت کردهاید.
میانوعده های انرژیزا

ماست و غلات: یک کاسه ماست میوهای را با ۳۰ گرم غلات کامل بدون شکر مخلوط کنید. این میانوعده برای مصرف قبل از کلاس یوگا یا شنای دوران بارداری مناسب است. در ضمن حاوی کلسیم، پروتئین، ویتامین و قندهای پیچیده است و میتواند تقریبا ۳ ساعت شما را سیر نگهدارد و باعث اضافهوزن هم نمیشود.

یک بطری کوچک آبمعدنی و یک مشت میوههای خشک: آبمعدنی حاوی منیزیم است که از خستگی، گرفتگی عضلات و یبوست پیشگیری میکند. میوههای خشک نیز حاوی فروکتوز و انواع ویتامینها هستند و تا وعده بعدی شما را سیر نگه میدارند.
میانوعده های صبحگاهی

شیرشکلات: شیر کمچرب و کاکائو را با هم مخلوط کنید و برحسب ذائقه تان آن را گرم یا سرد بنوشید. این میانوعده نهتنها گرسنگی شما را از بین میبرد بلکه روی خلقوخویتان هم تاثیر مثبت دارد.

نان تست شده: از شب قبل برشهای نان تست را در یک لیوان شیر و شربت افرا بخیسانید بعد روی آن کمی دارچین بپاشید و در ظرف نچسب حرارت دهید تا هر طرف آن کمی برشته شود.
میانوعده های کمکالری

سیب: اگر در مترو، هنگام خرید در سوپرمارکت یا موقع پیادهروی در پارک گرسنه شدید، میتوانید یک سیب گاز بزنید. سیب هم گرسنگی شما را برطرف میکند و هم میوه کمکالری است.

سبزیهای ترد: به سلیقه خود سبزیهایی مثل هویج، کلم و خیار را قطعهقطعه و با مقداری سس کمچرب یا مقداری پنیر سفید یا نمک برحسب ذائقه تان مصرف کنید.

میانوعده ضدتهوع

سالاد مرکبات: پرتقال، گریپفروت و نارنگی را به قطعات مربعشکل برش بزنید و مقداری آبلیمو و عسل روی آن بریزید. اسید میوه و بوی خوش آن جلوی تهوع شما را میگیرد و در ضمن میانوعدهای مملو از ویتامینC مصرف کردهاید.
بدترین میانوعدهها

برای آنکه در طول بارداری تناسباندامتان حفظ شود و اضافهوزن معقولی داشته باشید، باید از خوردن برخی موادغذایی صرفنظر کنید:

شیرینی، شکلات و بیسکویت: قندهای سادهای که سریع جذب میشوند و در شکلات، بیسکویت و شیرینیها موجود هستند، شاید در کوتاهمدت شما را سیر کنند اما بعد از ۲ ساعت چون قندخونتان به شدت افت میکند، حالت تهوع پیدا میکنید و میلتان به مصرف شیرینی بیشتر میشود.

چیپس و نان صنعتی: چربیهای اشباع که در شیرینیها، چیپس و نانهای صنعتی موجود است، در کوتاهمدت استرس شما را از بین میبرد و حالت تهوعتان را برطرف میکند اما خیلی سریع دوباره گرسنه میشوید و میل به خوردنتان بیشتر میشود در ضمن این نوع چربیها هضم غذا را هم دچار مشکل میکنند.

نوشیدنیهای گازدار: این نوع نوشیدنیها گاهی حالت تهوع را از بین میبرند اما در اصل باعث افزایش اسید و نفخ معده میشوند و میل به خوردن موادغذایی شیرین را افزایش میدهند.

 

 

 

منبع:عروسانه