درمان سردرد جنسی بعد از ارگاسم | درمان سردرد بعد از نزدیکی | درمان سردرد مقاربتی

سردرد ناشی از ارضا نشدن,علت سردرد هنگام نزديكي,درمان سردرد بعد از ارضا شدن
سردرد ناشی از ارضا نشدن,علت سردرد هنگام نزديكي,درمان سردرد بعد از ارضا شدن

چرا در زمان رابطه جنسی دچار سردرد می شویم؟

در برخی موارد زمانی که زوجین شروع به روابط جنسی می کنند، ممکن است با بالا رفتن هیجان جنسی دردی ناخوشایند در ناحیه سر و گردن احساس کنند، یا به طور معمول ممکن است دچار سردرد شدید و ناگهانی درست قبل از رسیدن به ارگاسم یا در حین ارگاسم شوند.

علائم سردرد جنسی چیست؟

دو نوع سردرد جنسی وجود دارد

1- درد خفیف در سر و گردن که با افزایش هیجان جنسی افزایش پیدا می کند.

2- سردرد ناگهانی شدید و تند و تیز که قبل از رسیدن به لحظه ارگاسم اتفاق می افتد.

نکته: در برخی افراد ترکیبی از دو حالت فوق ایجاد می شود.

اغلب سردردهای جنسی حداقل چد دقیقه طول می کشد و برخی دیگر چند ساعت یا حتی 2 تا 3 روز ادامه دارد. بسیاری از افراد مبتلا به “سردرد جنسی” به صورت خوشه ای در طی چند ماه آن را تجربه می کنند و پس از آن ممکن است تا یک سال یا بیشتر بدون سردرد زندگی کنند. حدود نیمی از افراد مبتلا به سردرد جنسی 6 ماه پشت سر هم آن را تجربه می کنند. برخی افراد ممکن است در طول زندگی تنها یک بار این حمله را تجربه کنند.

علل ایجاد سردرد جنسی

هر نوع فعالیت جنسی که منجر به ارگاسم شود می تواند منجر به سردرد جنسی شود. سردرد های هر از گاهی یا سردردهایی که آرام آرام زیاد می شوند ممکن است جزو اختلالات اولیه سردرد باشند و ربطی به بیماری های زیر نداشته باشند ولی سردردهای جنسی که ناگهانی بوجود می آیند ممکن است به دلایل زیر ایجاد شده باشند:

1- انبساط یا حباب در دیوراه شریان داخل سر یا آنوریسم داخل جمجمه intracranial aneurysm

2- اختلال در ارتباط بین شریان ها و رگ های مغز یا ناهنجاری شریان arteriovenous malformation که به فضای پر شده با مایع اسپینال و اطراف مغز خونریزی می کند.

3- خونریزی دیواره عروق منتهی به مغز

4- سکته مغزی

5- بیماری عروق کرونر

6- مصرف برخی داروها مانند قرص های ضد بارداری

7- التهاب از عفونت های خاص

نکته: زمانی که سردردهای جنسی، همراه با از دست دادن هوشیاری، استفراغ، سفت شدن گردن بیش از 24 ساعت باشند معمولا نشان دهنده علایمی خطرناک هستند.

عوامل افزایش دهنده خطر سردردهای جنسی

هر کسی ممکن است سردرد جنسی را تجربه کند ولی عواملی که خطر آن را بیشتر می کنند عبارتند از:

  • مرد بودن

مردها بیشتر مستعد ابتلا به سردرد جسی هستند.

  • سابقه میگرن

مبتلایان به میگرن احتمال بیشتری دارد به سردرد جنسی مبتلا شوند.

راههای پیشگیری از سردرد جنسی چیست؟

گاهی اوقات با متوقف کردن فعالیت جنسی قبل از ارگاسم می توان از سردرد جنسی پیشگیری کرد. غیر فعال بودن در طول رابطه جنسی هم می تواند به پیشگیری از سردرد جنسی کمک کند.

داروهای پیشگیری برای سردرد جنسی

اگر سابقه سردرد جنسی دارید و علت خاصی برای آن تشخیص داده نشده باشد باید به طور منظم داروهایی برای پیشگیری استفاده کنید از جمله :

1- داروهایی که می توانید روزانه استفاده کنید مثل پروپرانولول propranolol (Inderal, Innopran XL ) یا متوپرولول metoprolol (Lopressor, Toprol-XL ) که برای درمان فشارخون بالا، درمان بیماری عروق کرونری و درمان میگرن استفاده می شوند. مصرف این داروها زمانی که به صورت مکرر و به مدت طولانی دچار سردرد می شوید توصیه می شوند.

2- داروهای گاه به گاه مثل ایندومتاسین Indomethacin (Indocin, Tivorbex ) و داروهای ضد التهابی یا تریپتان triptan که جزو داروهای ضد میگرن است و می توانید یک ساعت قبل از رابطه جنسی برای پیشگیری از سردرد استفاده کنید.

روش های تشخیص سردرد در رابطه جنسی

  • تصویربرداری مغزی

پزشک شما احتمالا برای تشخیص از تصویربرداری مغزی استفاده می کند.

  • ام آر آی

انجام MRI می تواند به شناسایی هر گونه علت زمینه ای برای سردرد کمک کند.

  • سی تی اسکن

در برخی موارد به خصوص اگر سردرد شما کمتر از 48 تا 72 ساعت قبل رخ داده باشد ممکن است پزشک برای تشخیص از CT scan استفاده کند.

  •  آنژیوگرافی

پزشک با کمک آنژیو گرافی یا MRA عروق خونی مغز و گردن را بررسی می کند.

در این روش با استفاده از یک لوله نازک و انعطاف پذیر که معمولا از کشاله ران وارد بدن شده و به عروق گردن می رسد و مواد کنتراست را به داخل عروق تزریق می کند تا دستگاه اشعه ایکس بتواند تصویری مناسب از شریان های گردن و مغز تهیه کند.

  • آزمایش مایع مغزی نخاعی

اگر سردرد ناگهانی شروع شده باشد و تصویربرداری طبیعی باشد پزشک با گرفتن مقداری از مایع مغزی نخاعی و آزمایش آن می تواند خونریزی یا عفونت را تشخیص دهد.

چه زمانی برای سردرد جنسی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

اغلب سردردهای جنسی چیز مهمی نبوده و نیاز به نگرانی ندارند. ولی در مورادی ممکن است نشان از مشکلاتی جدی از قبیل تنگی عروق خونی تغذیه کننده مغز باشند. اگر در طول فعالیت جنسی دچار سردرد می شوید به خصوص اگر اولین سردرد شما باشد یا ناگهانی شروع شود بهتر است با پزشک مشورت نمایید.

نکته: برخی سردردهای جنسی به سرعت از بین می روند و نیازی به استفاده از مسکن پیدا نمی کنید.

منبع: سلامت نیوز