مواد غذایی مفید برای “پاکسازی طبیعی خون” و حذف مواد زائد از بدن|رژیم غذایی سالم

پاکسازی خون با گیاهان و مواد غذایی,پاکسازی بدن و تصفیه ی خون,راههای تمیزی خون
پاکسازی خون با گیاهان و مواد غذایی,پاکسازی بدن و تصفیه ی خون,راههای تمیزی خون

آیا برای پاکسازی خون به رژیم غذایی یا محصول خاصی نیاز است؟

کبد و کلیه های شما با از بین بردن مواد زائد، پاکسازی بدن را به خوبی انجام می دهند. بنابراین بهترین روش برای “پاکسازی طبیعی خون” این است که به هر طریقی به کلیه ها و کبد خود کمک کنید تا عملکرد خود را به خوبی انجام دهند.

عملکرد مهم خون در بدن چیست؟

انتقال : خون گازهایی مانند اکسیژن و دی اکسید کربن را از ریه ها به سایر قسمت های بدن و بالعکس انتقال می دهد. به علاوه خون مواد مغذی را از سیستم گوارشی به سایر قسمت های بدن می برد و مواد زائد، هورمون ها و سایر سلول ها را نیز در بدن حرکت می دهد.

محافظت : خون حاوی سلول های سفید است که میکروارگانیسم های مهاجم را از بین می برد و همچنین دارای پلاکت هایی برای انعقاد خون و به حداقل رساندن آسیب ناشی از خونریزی است.

تنظیم : خون به تنظیم pH بدن، حفظ تعادل آب و دمای بدن کمک می کند.

خون دارای مسئولیت های زیادی است، بنابراین عجیب نیست که همه ما به دنبال راهی برای “پاکسازی خون” و “از بین بردن سموم” آن هستیم. خون سیستمی دارد که از فرایند سم زدایی بدن و پاکسازی مواد زائد از خون محافظت می کند که این دو سیستم همانطور که بیان شد شامل دو عضو مهم کلیه ها و کبد هستند.

وظایف کلیه و کبد در بدن چیست؟

کلیه ها : کلیه ها دو عضو لوبیایی شکل هستند که مسئول فیلتر کردن خون و رفع مواد زائد از خون هستند.

کبد: این عضو در قسمت بالا و سمت راست معده قرار دارد و به تبدیل غذا به انرژی کمک می کند. به علاوه کبد سمومی مانند: الکل، فلزات مضر و داروها را به مواد غیر مضر تبدیل می کند و این اطمینان را می دهد که این مواد از بدن خارج شوند.

فرایند طبیعی پاکسازی بدن شامل: روده ها، پوست، طحال و سیستم لنفاوی می شود.

مکمل های زیادی وجود دارد که ادعا می شود به پاکسازی خون کمک می کنند. گرچه ترکیبات این مکمل ها با محافظت از عملکرد کبد و کلیه ها به طور غیر مستقیم به خون کمک می کند، اما شواهدی در این مورد وجود ندارد که این مکمل ها تاثیر مستقیم بر پاکسازی خون و حذف مواد زائد از بدن دارند.

نشانه های هشدار دهنده سمی بودن کبد

خستگی ، نفخ ، پوست خشک و کِدر می توانند جزو علائمی باشند که نشان می دهند خون شما تمیز نیست و حاوی برخی توکسین‌ها است. در این صورت احتمال دارد که پای کمبود ویتامین ها نیز در میان باشد. حتی امکان دارد سلول‌ها از عناصری اشباع باشند که باید حتما از بدن دفع شوند. خوشبختانه روش‌های طبیعی‌ای وجود دارد که برای تصفیه ی خون مفید است. با ما باشید تا با گیاهان و میوه های تصفیه کننده ی خون بیشتر آشنا شوید.

بهترین غذاها برای سم زدایی خون چیست؟

هیچ غذای خاص و معجزه گری برای پاکسازی خون و اندام های داخلی وجود ندارد. یک رژیم غذایی سالم که سرشار از میوه ها و سبزیجات است یک شروع خوب محسوب می شود، مانند:

پاکسازی خون با گیاهان و میوه ها,سم زدایی و پاکسازی اعضای بدن با گیاهان دارویی
پاکسازی خون با گیاهان و میوه ها,سم زدایی و پاکسازی اعضای بدن با گیاهان دارویی
 • گریپ فروت

گریپ فروت سرشار از آنتی اکسیدان است و به کنترل التهاب در بدن کمک می کند. بررسی های انجام شده در مورد تاثیرات گریپ فروت در نمونه های حیوانی رضایت بخش بوده است. این بررسی ها نشان داده اند که آنتی اکسیدان موجود در گریپ فروت می تواند از کبد و آسیب های ناشی از الکل محافظت کند.

 • کرنبری Cranberries

کرنبری نیز ادرار آور است. بررسی ها نشان داده کرنبری مانع اتصال باکتری های مجاری ادرار می شود که این امر از بروز عفونت در کلیه ها جلوگیری می کند. برای بهره بردن از مزیت های کرنبری می توانید آن را به سالاد یا غذای خود اضافه کنید.

 • آب

یکی از بهترین روش ها برای بهبود عملکرد کلیه ها نوشیدن آب کافیست. کلیه ها برای حذف مواد زائد از بدن به آب وابسته هستند. به علاوه آب به باز شدن عروق خونی کمک می کند و در نتیجه خون بهتر در داخل رگ ها جریان دارد. کم آبی شدید بدن می تواند منجر به آسیب دیدن کلیه ها شود.

در طول روز ادرار شما باید به رنگ زرد روشن یا بی رنگ باشد. به گفته متخصصین و پزشکان، شما در روز باید به اندازه 6 فنجان ادرار دفع کنید. میزان آب کافی برای هر کس متفاوت است. یک قانون کلی در این مورد وجود دارد که نوشیدن 8 لیوان آب را در روز توصیه می کند، اما اگر ورزش می کنید یا وزن زیادی دارید، بیش از 8 لیوان آب در روز نیاز خواهید داشت. به علاوه مردان بیشتر از زنان به آب احتیاج دارند.

 • قهوه

قهوه دارای اثرات محافظتی بر روی کبد است. بررسی ها نشان داده اند نوشیدن قهوه خطر بروز سیروز کبدی را در افراد مبتلا به بیماری های مزمن کبد کاهش داده و همچنین خطر بروز سرطان کبد را کاهش می دهد. قهوه خطر مرگ و میر را در افراد مبتلا به بیماری های مزمن کبد کاهش می دهد و واکنش بدن به درمان های ضد ویروسی را در افراد مبتلا به هپاتیت C بهبود می بخشد. مزایای قهوه احتمالا مربوط می شود به توانایی قهوه برای پیشگیری از تجمع چربی و کلاژن در کبد.

 • سبزیجات کریستالی

مصرف سبزیجات کریستالی مانند: انواع کلم اغلب به مبتلایان به بیماری کلیه توصیه می شود. این سبزیجات سرشار از آنتی اکسیدان و مواد مغذی هستند. به علاوه مشخص شده که این سبزیجات خطر بروز انواع سرطان ها، از جمله سرطان کلیه را کاهش می دهد. به علاوه چگونگی مصرف این سبزیجات نیز متفاوت است. شما می توانید آنها را پخته، بخار پز و کباب شده مصرف کنید یا به سوپ خود اضافه کنید.

 • سیر

سیر طعم خاصی به غذا می دهد و دارای خواص ضد التهابی است که به کاهش کلسترول و فشار خون کمک می کند. فشار خون بالا به رگ های خونی در کلیه ها آسیب می زند، بنابراین می توانید در هر غذایی که دوست دارید سیر بریزید و یا سیر خام و ترشی سیر استفاده کنید.

 • سیب

سیب حاوی مقدار زیادی فیبر محلول به نام پکتین pectin است. فیبر محلول به تنظیم سطح قند خون بدن کمک می کند. از آنجایی که قند خون بالا می تواند به کلیه ها آسیب بزند، هر چیزی که به تنظیم آن کمک کند، می تواند تاثیر غیر مستفیم و مثبت بر روی سلامت کلیه ها داشته باشد. سیب، به ویژه با مقدار کمی کره بادام زمینی یک میان وعده خوب محسوب می شود.

پاکسازی خون با گیاهان و میوه ها,تصفیه کننده قوی خون,میوه تصفیه کننده خون,پاکسازی بدن با میوه
پاکسازی خون با گیاهان و میوه ها,تصفیه کننده قوی خون,میوه تصفیه کننده خون,پاکسازی بدن با میوه
 • بلوبری

بلوبری سرشار از آنتی اکسیدان است که می تواند از آسیب دیدن کبد جلوگیری کند. بررسی های انجام شده روی نمونه های حیوانی نشان داد که بلوبری می تواند به حفظ سلامت کبد کمک کند. بلوبری را نیز می توانید به شکل تازه مصرف کنید یا به غذای خود اضافه کنید.

 • ماهی

برخی انواع ماهی ها، مانند: ماهی سالمون، تن و ساردین، حاوی مقدار زیادی اسید چرب امگا 3 هستند. اسیدهای چرب امگا 3 سطح تری گلیسرید را پایین آورده و باعث کاهش فشار خون می شود، که هر دو از عوامل آسیب رسان به کلیه ها و کبد هستند. به یاد داشته باشید که ماهی سرشار از پروتئین است. خوردن مقدار زیادی پروتئین کار کلیه ها را سخت تر می کند بنابراین اگر دچار بیماری کلیوی هستید، باید میزان مصرف غذاهای پروتئینی خود را کم کنید.

برای سلامت کبد و کلیه ها چه گیاهانی مصرف کنیم؟

 • زنجبیل

زنجبیل به بهبود کنترل قند خون در بدن کمک می کند. به علاوه بررسی ها نشان داده اند زنجبیل می تواند به درمان بیماری کبد چرب غیر الکلی کمک کند. زنجبیل تازه یا پودر شده به غذا طعم می دهد، به علاوه می توانید آن را به شکل چای مصرف کنید.

 • گیاه زوفا

بهتر است بدانید که زوفا برای تصفیه ی خون و دفع چربی های مضر بدن فوق العاده است. این گیاه را از عطاری تهیه کنید و دمنوش آن را برای پاکسازی بدن تان از شر توکسین‌ها مصرف کنید. می‌توانید روزانه تا دو فنجان از این دمنوش را میل کنید.

 • جعفری

بررسی های انجام شده بر روی نمونه های حیوانی نشان می دهد که جعفری می تواند از کبد محافظت کند. یک بررسی دیگر نیز نشان داده که جعفری حجم ادرار را افزایش می دهد که به حذف مواد زائد از کلیه ها کمک می کند. جعفری یک سبزی معطر است که می توانید از آن در بسیاری از غذاهای خود استفاده کنید.

 • آلوورا

آلوورا باعث پاکسازی کبد و کلیه ها می‌شود. می‌توانید چای آلوورا میل کنید. یک قاشق عصاره ی آلوورای خالص را در یک فنجان آب جوش دم کنید و سپس آن را صاف کرده و اجازه دهید به مدت 5 دقیقه بماند. بهتر است چند قطره لیموترش نیز به این چای بچکانید تا طعم آن بهتر و خواصش بیشتر شود

 • چای سبز

بررسی ها نشان داده اند نوشیدن چای سبز به بهبود سلامت کبد کمک می کند، تجمع چربی ها را در کبد کاهش می دهد و با سرطان کبد مقابله می کند. بیشترین مزیت های نوشیدن چای سبز در افرادی مشاهده می شود که روزانه 4 فنجان چای سبز می نوشند.

 • گیاه گزنه

گزنه برای “تصفیه ی سریع خون” و “حذف توکسین‌” های آن فوق العاده است. این گیاه ادرارآور بوده و برای تمیزکردن کلیه ها و کبد موثر عمل می‌کند. گزنه حاوی آهن است و کم خونی را کاهش می دهد. نوشیدن یک فنجان دمنوش گزنه برای بدن مفید خواهد بود.

 • قاصدک

قاصدک به عنوان یک دیورتیک (ادرار آور) عمل می کند و میزان آبی را که در کلیه ها جریان دارد افزایش می دهد. این مسئله به فیلتر شدن مواد زائد از خون نیز کمک می کند. بررسی های اخیر نشان داده اند که قاصدک می تواند برای عملکرد کبد موثر باشد. بهترین روش آماده سازی و مصرف قاصدک استفاده از برگ ها، گل و ریشه آن در چای است.

نکته: از مصرف مقدار زیاد عصاره های گیاهی اجتناب کنید چرا که این عصاره ها برای کلیه ها مضر هستند. اگر دچار بیماری کبد یا کلیه هستید، باید از خوردن تمام مکمل های گیاهی پرهیز کنید. قبل از هر گونه تغییر در رژیم غذایی و مکمل ها با پزشک خود مشورت کنید.

شربت های تصفیه خون

1- آب انار تازه با ترنجبین ( 3 قاشق مرباخوری در 1 لیوان آب انار).

2- روزی 2 بار، هر بار 1 قاشق غذاخوری عسل مرغوب طبیعی را در یک لیوان آب جوش حل کرده و بنوشید.

3- 5 عدد انجیر + 10 عدد آلوبخارا شب در آب خیسانده، صبح ناشتا میل شود.

4- شربتی از تخم کاسنی، ریشه شیرین بیان، هر کدام 9 گرم با شکر سفید 30 گرم بنوشند (بهتر است صبح مصرف شود)

5- شربتی از گل گاو زبان، تخم کاسنی، بادرنجبویه، ریشه شیرین بیان با شکر بنوشند(بهتر است صبح مصرف شود).

6- تخم شربتی، تخم بالنگو، تخم فرنجمشک، خاکشیر هر کدام 1 قاشق چای خوری با گلاب و عرق بیدمشک و شکر سرخ شربت کنید بهتر است که صبح ها مصرف شود.

7- مصرف آب هویج با عسل، روزانه 1-2 استکان.

کلام آخر

برای پاکسازی خون خود نیازی نیست مکمل های مختلف خریداری کنید. بدن تجهیزات کافی برای پاکسازی خود را دارد. تمام آنچه لازم است انجام دهید انتخاب یک رژیم غذایی سالم و سرشار از میوه ها و سبزیجات و نوشیدن آب کافی است. به علاوه از مصرف الکل اجتناب کنید. تمام این موارد عملکرد کلیه ها و کبد را تضمین می کند.

البته اگر کلیه ها و کبد به وسیله رژیم غذایی تحت کنترل قرار نگیرند، مشکل به وجود خواهد آمد. اگر دچار مشکلی در کبد و کلیه های خود هستید، حتما با پزشک مشورت کنید تا یک رژیم غذایی سالم انتخاب کنید و چای های گیاهی مناسبی انتخاب کنید.

گردآوری از مجله اینترنتی همراه باعلم

منبع:salamatnews.com