راهنماي كامل انتخاب سوزن هاي چرخ خياطي

سوزن سر سوخته یا سر سیاه: این سوزن برای پارچه هایی است که از طول یا عرض کش می آید و یا پارچه های حریر، استرچ و کرپ که نرم و لطیف هستند به کار می رود.
سوزن دو قلو :  برای دوخت همزمان دو ردیفه به کار می رود.
سوزن ژورژ دوزی:این سوزن انحنای گرد دارد و برای پارچه های کتانی و ارگانزا برای زیگزاگ و طرح دوزی به کار می رود.
سوزن سه گوش: مخصوص پارچه های چرم

چه شماره سوزنی برای چه پارچه ای مناسب است؟
[box type=”success” align=”alignright” class=”1″ width=”250″ ]سوزن شماره دوازده معمولاً برای تمام پارچه ها مناسب است و هرچه ضخامت پارچه بیشتر باشد، سوزن هم به همان نسبت، ضخیم خواهد شد. برای گلدوزی هم معمولاً شماره یازده، سوزن مناسبی است. سوزن شماره چهارده به بالا هم برای پارچه های ضخیم به کار می رود. [/box]
مسئله مهمی که بیشتر دوزنده ها با آن روبرو هستند این است که پارچه های کشی، نایلونی، خیلی ظریف، ژرسه ها و انواع استرچ ها، دوخت مناسبی ندارند.

[box type=”warning” align=”alignright” class=”1″ width=”250″ ]این نوع پارچه ها با سوزن سر سوخته ـ که سرش آبی و یا زرد است ـ باید دوخت تا دوخت تمیز و منظمی داشته باشیم.[/box]

سوزن هایی که با چرخ های اروپایی استفاده می شود از شماره 60 تا 120 می باشد.

سوزن هایی که با چرخ های امریکایی به کار می رود از شماره 8 تا 21 می باشد.
در همه سوزن ها دو شماره را می نویسند. مثلاً 60/8 یا 100/16. بزرگترین اندازه 6 میلیمتر و کوچکترین 1 میلیمتر است.

سوزن چرم دوزی یا سوزن سه گوش: سوزن ضخیم و تیز با سوراخ درشت تا نخ های ضخیم و گاهی چرمی از آن عبور کند. اندازه 90/14 تا 110/18 می باشد و مخصوص دوخت پارچه های چرم و جیر است.
   سوزن دوقلو: برای دوخت همزمان دو ردیفه و دوخت های تزئینی روی لباس بکار برده می شود.

اندازه 90/14 به اندازه 8/1 میلیمتر تا 4 میلیمتر و تا اندازه 75/11 به ضخامت 4 میلیمتر می تواند باشد.
سه سوزن: برای دوخت روی لباس که از پارچه استرچ باشد بکار گرفته می شود. از این سه سوزن نباید برای دوخت قسمت هایی که چند لایه می شود استفاده کرد. اندازه آن 80/12 و به ضخامت 5/2 میلیمتر تا 90/14 و به ضخامت 3 میلیمتر می باشد.
سوزن ژورژ دوزی: این سوزن انحنای گرد دارد و برای پارچه های کتانی و ارگانزا برای زیگزاگ و طرح دوزی به کار می رود.
   سوزن جین: درشت تر و محکم تر از سوزن های دیگر است. نوک آن بسیار تیز و برنده و سوراخ آن بزرگ است. براحتی پارچه جین و یا چند لایه پارچه را با هم می دوزد.

سوزن ژرسه دوزی: نوک آبی و یا سوخته دارد و باریک که سوراخ آن درشت است و مناسب برای پارچه های کشی، نایلونی، خیلی ظریف، ژرسه ها و انواع استرچ ها که طول و عرض کش می آید، باید از این سوزن برای دوخت استفاده کرد تا دوخت تمیز و منظمی داشته باشید.
سوزن برای دوخت مخفی (پس دوزی): باریک و تیز که براحتی نازک ترین نخ ها را می گیرد.
دو سوزن: که بیشتر برای دوخت گلدوزی های که بصورت موازی قرار دارند. سوراخ آن ها کوچک و فقط برای عبور نخ های ابریشمی و نایلونی است. اندازه آن تا 100/16 می رسد.
سوزن هایی که در کنار آن ها گود شده است و برای آن دسته که نمی توانند سوزن را نخ کنند استفاده می شود. اندازه آن 80/11 و تا 100/16 می باشد.

 

 

تهيه و تنظيم : مجله باعلم

پیشنهاد میشود بخوانید

نظر یا سوال شما چیست ؟

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمیشود و محرمانه است

4 نظر
 1. star گفته

  سلام.میخواستم علت علمی اینکه چرا فقط با سوزن سر سیاه میشه پارچه های تریکویی را دوخت و با سوزنهای معمولی نمیشه را بدونم..
  ممنون

 2. B d گفته

  با سلام، توضیح انواع سوزن بدون. نشان دادن تصویر آن ها کاری بی معنی و بیهوده است این نوع توضیحات باید با تصویر همراه باشد تا قابل استفاده باشد.

  با تشکر

 3. چرخ خیاطی گفته

  بسیار خوب بود
  با تشکر

  1. خیری گفته

   سلام ایا سوزن های ژرسه به چرخ خیاطی صنعتی هم میخورد؟