استفاده از لوازم آرايشي در دوران بارداري مضر است؟

زنان باردار در دوران بارداری خود با توصیه های مختلف و حتی گاهی ضد و نقیض اطرافیان روبه رو می شوند. از این رو نیاز به یک الگو همواره احساس می شود. برخی از باید و نباید های آرایشی در دوران بارداری در زیر مورد بررسی قرار می گیرد.

آیا خانمهای باردار میتوانند آرایش کنند؟

اما خانمهای باردار وقتی سراغ کیف آرایششان میروند، نگرانی دیگری هم دارند: آیا استفاده از این مواد آرایشی و بهداشتی در دوران بارداری، خطری برای جنین ایجاد نمیکند؟ …
حتما شما هم از اینکه در دوران بارداری، زیباییتان را از دست بدهید، نگرانید. این، نگرانی خیلی از خانمهای باردار است که از دست ترکها و تیرگی پوست بدن و صورتشان خسته شده اند.
هیچ دلیل ثبت شده ای وجود ندارد که مواد شیمیایی موجود در کرمهای ضدآفتاب که از طریق پوست جذب میشوند، به مادر یا به جنین آسیبی رسانده باشد. اگر بخواهید بیش از حد محتاط باشید، میتوانید از یک ضدآفتاب غیرشیمیایی استفاده کنید.

آیا میتوانم در دوران بارداری مانیکور یا پدیکور کنم؟

مانیکور ناخن های دست (سوهان کشیدن ناخن، کوتاه کردن ناخن و زیباسازی آن) ایرادی ندارد، اما برای جلوگیری از خطر عفونت، لوازم شخصیتان را همراه داشته باشید. در ضمن از رفتن به آرایشگاه هایی که بوی شدید مواد شیمیایی در فضای آن پیچیده است خودداری کنید و به جای آن به دنبال آرایشگاه هایی باشید که سیستم تهویۀ هوا یا هواکش دارند تا گاز مضری را استنشاق نکنید. اگر در خانه ناخنهایتان را پیرایش میکنید، به همان دلیلی که ذکر شد، در محیطی با تهویۀ مناسب (مثلاً کنار پنجرۀ باز) ناخنهایتان را سوهان بکشید و لاک بزنید. همین نکات باید برای پدیکور (زیباسازی ناخنهای پا) نیز رعایت شود. همچنین از ماساژ پا که میتواند فعالیت جنین و انقباضات رحمی را افزایش دهد، خودداری کنید.

بارداری و برنزه کننده ها

برخلاف شایعات موجود در بین مردم، استفاده از لوسیونهای حمام آفتاب (برنزه کننده ها) کمتر از خود آفتاب گرفتن ضرر دارد.
سوختگی ها و برنزه شدگی های پوست احتمال به وجود آمدن چین و چروک را در پوست زیاد میکند. حال دیگر مهم نیست چگونه این سوخته گیها روی پوست به وجود آمده باشند. تابش خورشید روی پوست صورت و پیشانی باعت بروز لکه هایی در صورت میشود که این امر در زنان باردار که خود به دلیل تغییرات هورمونی مستعد به وجود آمدن لک هستند، بیشتر نمود پیدا میکنند. بنابراین به زنان باردار توصیه میشود که در صورت امکان کمتر در معرض آفتاب و نور مستقیم خورشید قرار گیرند.

بارداری و کرمهای ضدترک

نزدیک ماه چهارم بارداری که میشود به تدریج ممکن است روی پاها، شکم و دستان راه راه های سفید یا صورتی رنگی نمایان شود. البته این موضوع در تمامی زنان باردار صادق نیست و به میزان کشش پوست بستگی دارد. برای جلوگیری از پیش آمدن این راه راه ها که دیگر ناپدید هم نخواهد شد، بهتر است از همان ماه اول بارداری از کرمهای ضدترک ویژه زنان باردار استفاده کنید.

بارداری و رنگ مو

خانمهای باردار باید هنگام قرار گرفتن در معرض هر ماده شیمیایی (رنگ مو و مواد آرایشی مو) احتیاط به خرج دهند و این ۶ توصیه را جدی بگیرند:

.۱سعی کنید از فرآورده هایی که موها را صاف، بیرنگ، رنگ یا فر میکنند، تا سه ماهه دوم بارداری اجتناب کنید.

۲ .ترتیبی دهید که استفاده از این مواد در جایی با تهویه خوب انجام شود.

۳٫ مواد شیمیایی را بیش از زمان لازم روی موها باقی نگذارید.

۴ .اطمینان حاصل کنید که موها و پوست سرتان پس از استفاده از این مواد کاملا شسته شدهاند.

۵٫ همیشه هنگام مصرف این مواد شیمیایی از دستکش استفاده کنید و دستورات سازنده را دقیقا رعایت کنید.

۶ .برای اینکه مطمئن شوید که به این مواد آلرژی ندارید، ابتدا آنها را روی دسته کوچکی از موهایتان آزمایش کنید.

بارداری و کرمها

اگر از لوازم آرایش استفاده میکنید محصولاتی را انتخاب کنید که به جای روغن برپایه آب ساخته شده است و روی آن برچسب «غیر کومدونزا» زدهاند که به این معناست که منافذ پوست را مسدود نخواهد کرد و آکنه تشدید نخواهد شد. قبل از خواب نیز حتما آرایش را پاک کنید.

مصرف کرمهای حاوی آنتیبیوتیک نظیر اریترومایسین و کلیندامایسین در دوران بارداری کاملا مطمئن است ولی مصرف کرمهای حاوی تتراسیکلین مجاز نیست.

باید و نبایدهای آرایشی در دوران بارداری

سه ماهه اول به طور ویژه و نیز سه ماهه دوم بارداری دو دوره ای هستند که خانم باردار باید بیشترین مراقبتها را به خرج دهد.
سوالی که در ذهن بسیاری از خانم های باردار پیش می آید این است که آیا میتوانند طی دوره بارداری از لوازم آرایشی مختلف استفاده کنند؟
به عنوان یک قانون کلی باید گفت در دنیای مدرن امروز که محیط زندگی ما مملو از مواد شیمیایی مختلف، اشعه ماورایبنفش ساطع شده از خورشید، لامپ های مختلف روشنایی (مانند فلورسنت) یا مانیتورهای کامپیوتر و تشعشعات مختلف رادیویی و ماهواره ای و حتی تلفن های همراه است، فرد باید مراقب مصرف مواد شیمیایی خارجی بیش از زمان غیربارداری باشد. بهعنوان مثال یکی از معضلاتی که بسیاری از خانمها در دوران بارداری با آن مواجهه میشوند پیدایش لک بارداری برای صورت است و برای کاهش این خطر و بهبود نسبی آن استفاده از ضدآفتابها ضروری است.
توصیه ما این است که مصرف ضدآفتابهای فیزیکال جایگزین ضدآفتابهای شیمیایی در دوران بارداری شود.
در مورد کرمهای لایه بردار نیز توصیه میکنیم که از کرمهای ترتینوئین که امکان آثار ناخوشایند روی جنین در صورت جذب دارو وجود دارد، پرهیز شود. اما استفاده از کرمها و لوسیونهای حاوی اسید میوه اشکال ندارد، البته به شرطی که در طول روز از ضدآفتابهای فیزیکی استفاده شود.
در مورد استفاده از رنگهای مو توصیه میکنیم که از رنگ کردن موها بهویژه رنگهای تیره به خصوص در سه ماهه اول و حتی سه ماهه دوم بارداری پرهیز شود زیرا مواد شیمیایی موجود در این رنگها به ویژه پارافنیلن دی آمین میتوانند جذب شده و برای جنین خطرآفرین باشند.
بهترین کار در این دوران استفاده از هایلایت است که خطر تماس مواد شیمیایی رنگ با کفسر بسیار کم است. البته باید گفت مطالعات علمی هنوز اثبات نکردهاند که مصرف رنگ مو در دوران بارداری بتواند مشکلات جنینی ایجاد کند اما منطق حکم میکند که مادران آینده از مصرف هرگونه ماده شیمیایی قابل جذب که احتمال مضر بودن آن برای سلامت جنین وجود دارد، پرهیز کنند. در مورد لوازم آرایشی نیز چند نکته قابل ذکر است.
اولا برخی مواد آرایشی حاوی عوامل ضدآفتاب هستند که میزان آن به هیچ وجه برای پیشگیری یا درمان لک بارداری کافی نیست لذا این کرمپودرها نباید جایگزین مصرف ضدآفتابهای فیزیکی باشد. ثانیا افرادی که مستعد جوش صورت هستند و حتی ممکن است در طول دوره بارداری آکنه آنها تشدید شود نباید از کرم پودرهای چرب استفاده کنند زیرا موجب تشدید جوشهای صورتشان میشود.
مصرف اندک پنکیک برای افرادی که عادت به آرایش دارند کمترین خطر را از این نظر دارد. بعضی از مواد آرایشی مثل برخی رژلبها حاوی مقادیر بیش از حد فلزات سنگین شامل سرب هستند که امکان جذب مخاطی و پوستی آنها وجود دارد و لذا در دوران بارداری از مصرف این لوازم آرایشی نیز بهتر است تا حد امکان پرهیز شود، به ویژه انواع غیراستاندارد آنها از نظر داشتن مقادیر نامتعارف سرب ممکن است خطرناکتر باشد. لذا توصیه میکنیم تا حد امکان از مصرف لوازم آرایشی به خصوص انواع غیراستاندارد به شدت پرهیز شود، چرا که سلامت جنین بسیار بهتر از پیرایش صورت مادر است.
آیا میتوانم در دوران بارداری از ماسک صورت استفاده کنم؟

ماسکهای سادۀ خانگی و ماسکهای گیاهی و طبیعی به طور کلی بی خطر هستند، اما از ماسکهای صورت حرفهای که از جریان گالوانیک (جریان الکتریکی مایکرویی که برای تقویت ماهیچه ها به کار میرود) استفاده میکنند، پرهیز کنید. ماسکهای گیاهی در طول سه ماهۀ اول بارداری، به ویژه اگر تهوع صبحگاهی دارید، توصیه نمیشوند؛ چون عطر قوی این گیاهان ممکن است حالت تهوعتان را تشدید کند. در ضمن، از مصرف لایه بردارهای حاوی اسیدگلیکولیک خودداری کنید.

آیا میتوانم در دوران بارداری از درمان کننده های آکنه (جوش) استفاده کنم؟

از Retina-A، دیگر ریتنوییدهای موضعی و اسیدسالیسیلیک اجتناب کنید. استفاده از کرمهای حاوی اسیدگلیکولیک یا ازلیک (azelaic) مانعی ندارد، اما در ابتدا نظر پزشکتان را جویا شوید.

 

منبع انجمن عروسانه

نظر (نظرات) در مورد : استفاده از لوازم آرايشي در دوران بارداري مضر است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.