آموزش خیاطی | آموزش دوخت کوسن های گرد

دوختن کوسن‌های گرد

 

هنگام دوختن كوسن های گرد، برای استحكام بیشتر دور آنها را نواردوزی می كنند، همچنین می توان لبه كوسن را ریشه داد. نكته دیگر اینكه پس از اندازه گیری قطر دایره كوسن، سه سانتیمتر برای دوخت درزها اضافه كنید و برای این كه روكش كوسن درست قالب وا ندازه شود ۲‎/۵ سانتیمتر از آن كسر میكنید.

چیزهایی كه برای شروع كار لازم دارید:

توپی ابری یا ابریشم، كاغذ برش، كاغذ شومیز، مداد ومقداركمی نخ و سوزن.

 

ـ انواع گوناگون كوسن های گرد:
شما می توانید از همان طرح گرد استفاده كنید و دایره را از وسط به دو نیم كنید و به این ترتیب كوسن های نیم دایره فانتزی در اندازه های گوناگون درست كنید.این كوسن های نیم دایره كوچك یا بزرگ برای موقع استراحت در وان حمام كه دراز كشیده اید، زیر سرتان بگذارید.
كوسن های نیم دایره كه با مخمل و ابریشم درست كرده اید به گوشه های كف آن منگوله برای ظاهری زیبا و تزئین آویزان كنید و برای اینكه لبه های كوسن بطور كامل گرد و صاف مرتب به نظر آید دور آن حاشیه چین دار اضافه كنید، و یااینكه دور تا دور آن مغزی بگذارید و چرخ كنید، كوسن های گرد حجیم به شكل استوانه یا متكا هستند.
ـ دوردوزی لبه های كوسن
اگر به دورتادور رویه كوسن نوار لوله شده توپر بدوزید، كوسن شما جذاب تر و مرتب تر می شود، اگر در نظر دارید برای یك اتاق چند تا كوسن بدوزید سعی كنید رنگ نواردوزی را طوری انتخاب كنید كه به رنگ كوسن بخورد یا از رنگهای متفاوت یا تركیبی استفاده كنید، اگر پارچه راه راه دارید برای لبه دور كوسن می توانید نوار اریب ببرید و نوار دوخته شده به صورت راه راه كج دیده می شود، یا از همین نوار اریب برای پارچه ساده و یك رنگ كوسن بكار ببرید كه تزئین جالبی می شود.

ـ تهیه كوسن های گرد حجیم
۱ـ برای درست كردن كوسن های گرد حجیم و لبه دست دوزی شده به مانند كوسن های گرد، دوتا دایره از پارچه می برید، یكی برای رو و دیگری برای زیركوسن. سپس عمق و بلندی دو نقطه «تا» و دور نوار دایره نقطه «تا» را اندازه گیری كنید و به تمام جهات برای دوخت اضافه درز را برای دوختن در نظر بگیرید.
۲ـ باا ستفاده ازالگو تكه هایی از پارچه قیچی كنید، پارچه را از قسمت روبه رو هم بگذارید. درزها را بهم بدوزید، دایره بالایی و حاشیه دور و بین دایره را وصل كنید.
۳ـ تكه دایره زیرین را وصل كنید، به اندازه یك سوم از درز را باز بگذارید، لبه آن را به پشت برگردانید و رویه كوسن را پشت و رو كنید و لایی كوسن را در آن جای دهید، سپس دهانه كوسن را بهم بدوزید.

منبع : روزنامه ایران

loading...
***
loading...
پیشنهاد میشود بخوانید

نظر یا سوال شما چیست ؟

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمیشود و محرمانه است