دوش واژینال چیست؟|کاربرد,مزایا,مضرات دوش واژینال|جلوگیری از عفونت

دوش واژینال چیست؟|کاربرد,مزایا,مضرات دوش واژینال|جلوگیری از عفونت

مزایا و معایب دوش واژینال,آیا دوش واژینال ضرر دارد,بهترین روش شستشوی واژن
مزایا و معایب دوش واژینال,آیا دوش واژینال ضرر دارد,بهترین روش شستشوی واژن

منظور از دوش واژینال چیست؟

“دوش واژینال” یک روش جهت شستن واژن و روشی سریع برای رفع بوی بد واژن است. کاربرد دوش واژینال بجز از بین بردن بوی نامطبوع واژن  برای شستن ترشحات قاعدگی پس از پریود ، جلوگیری از انتقال بیماری‌ های مقاربتی پس از آمیزش جنسی و جلوگیری از بارداری پس از آمیزش جنسی می باشد. استفاده از دوش واژینال برای پیشگیری از بارداری زیاد هم روش مطمئنی نیست. دوش‌ها معمولا در داروخانه‌ها به فروش می‌رسند و حاوی مواد ضدعفونی ‌کننده و مواد معطر هستند. دوش در یک بطری یا کیسه عرضه می‌شود و از طریق لوله‌ای به سمت واژن می‌رود.

مزایای دوش واژینال چیست؟

برخی زنان می گویند که دوش گرفتن باعث می شود احساس کنند تمیزتر هستند. با این حال، شواهد علمی کمی در مورد فواید دوش گرفتن وجود دارد. تحقیقات مثبت و نادری که وجود دارد نیز نشان می دهد که دوش گرفتن اغلب مضر است. یکی از مطالعات نشان می دهد که دوش گرفتن 6 ماه قبل از بارداری خطر زایمان زودرس را کم می کند. اگرچه، در همین تحقیق، دوش گرفتن در دوران بارداری با افزایش خطر زایمان زودرس مربوط می شود.

درمان ترشحات زرد رنگ واژن,درمان خانگی ترشحات سبز رنگ واژن,کاربرد دوش واژینال
درمان ترشحات زرد رنگ واژن,درمان خانگی ترشحات سبز رنگ واژن,کاربرد دوش واژینال

مضرات استفاده از دوش واژینال

مشکلات بارداری

خانم‌هایی که بیشتر از یک بار در هفته دوش واژینال انجام می‌دهند نسبت به افرادی که از “دوش واژینال” استفاده نمی‌کنند به میزان بیشتری دچار مشکلات باروری می‌شوند. دوش واژینال ممکن است خطر حاملگی خارج از رحم را تا ۷۶% افزایش دهد. بطور کلی انجام منظم دوش واژینال به احتمال بیشتری موجب تولد زودرس نوزاد، سقط جنین و دیگر عوارض بارداری می‌شود.

سرطان دهانه رحم

مطالعات نشان داده است که دوش واژینال موجب افزایش احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم می‌شود.

بیماری التهابی لگن (PID)

بیماری التهابی لگن عفونتی است که در اندام‌های تولید مثلی شامل رحم، لوله‌های فالوپ و یا تخمدان‌ها گسترش می‌یابد. تحقیقات نشان داده است خانم‌هایی که از دوش واژینال استفاده می‌کنند به میزان ۷۳% بیشتر در معرض ابتلا به بیماری التهابی لگن هستند.

عفونت‌های واژن (واژینوز باکتریایی)

دوش واژینال تعادل طبیعی باکتری‌های واژن (فلور طبیعی واژن) را به هم می‌زند. این تغییرات، محیط واژن را برای رشد باکتری‌هایی که موجب عفونت می‌شوند، مطلوب می‌سازد. مطالعات نشان داده است خانم‌هایی که استفاده از دوش واژینال را متوقف کرده‌اند به احتمال کمتری مبتلا به واژینوز باکتریایی می‌شوند. ابتلا به واژینوز باکتریایی می‌تواند خطر زایمان زودرس و عفونت‌های منتقله از راه جنسی را افزایش دهد.

دوش واژینال چیست,دوش واژینال چگونه انجام میشود
دوش واژینال چیست,دوش واژینال چگونه انجام میشود

بهترین روش شستشوی واژن چیست؟

بهترین روش شستشوی واژن استفاده از آب و صابون بدون عطر است آن هم فقط برای شستشوی قسمت های خارجی می باشد. عطرها و مواد شیمیایی می توانند پوست حساس اندام تناسلی شما را تحریک کنند.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

  • خروج ترشحات واژن با بوی بد زیاد
  • تخلیه ترشحات واژن که سفید یا زرد مایل به رنگ سبز است
  • بوی واژن که مداوم است و بعد از گذشت چند روز باز استشمام می کنید
  • سوزش، خارش، و قرمزی یا تورم در اطراف واژن
  • درد یا ناراحتی در زمان رابطه جنسی
  • درد هنگام ادرار کردن

نکات بهداشتی برای جلوگیری از عفونت واژن

به طور مرتب ناحیه تناسلی خود را بشویید. البته بدون استفاده از صابون هایی که می توانند پوست ناحیه واژن را تحریک کنند.

رطوبت و خیس ماندن بیش از حد اطراف دستگاه تناسلی می تواند بوی بد واژن را افزایش دهد و منجر به عفونت شود. برای جلوگیری از عفونت واژن، لباس زیر خود را از جنس 100 درصد پنبه انتخاب کنید تا هم از عرق کردن زیاد و هم عفونت واژنتان پیشگیری کرده باشید. برای لباس زیر از پارچه های پلی استر، ابریشم و ساتن استفاده نکنید.

منبع:بیتوته

پیشنهاد میشود بخوانید
نظر یا سوال شما چیست ؟

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمیشود و محرمانه است