بیماری چشمی تراخم,علت، عوارض و راههای درمان بیماری تراخم

بیماری چشمی تراخم,راههای درمان بیماری تراخم
بیماری چشمی تراخم,راههای درمان بیماری تراخم

بیماری تراخم بیشتر در کجا ها شیوع دارد؟

عفونت چشمی تراخم در مناطق فقیر با سطح بهداشت پایین، مناطق گرم و خشک، آب و هوای همراه با گرد و خاک و در کشورهای در حال توسعه و البته در زنان شایع­تر است و با وجود اینکه  بیماری در حال ریشه کن شدن است، هنوز مهمترین علت کوری در افراد مسن مناطق مذکور به حساب می­ آید.

تراخم دو مرحله دارد

  1. مرحله اول، عفونت فعال ملتحمه چشم توسط باکتری کلامیدیا تراکوماتیس است. این مرحله از بیماری بسیار مسری است.
  2. در مرحله دوم، بیماری سبب آسیب به قرنیه چشم می شود.

 

عوامل خطرساز بیماری تراخم

  • عدم رعایت بهداشت فردی
  • دفع نامناسب زباله و فضولات
  • در دسترس نبودن آب کافی جهت شستشو
  • استفاده از وسایل شخصی مشترک مثل حوله، پتو یا بالش مشترک
  • تماس نزدیک با حیوانات و حشرات

علائم بیماری تراخم

علائم اولیه بیماری شامل درد و ورم پلک ها، ترشح، اشک ریزش، ترس از نور، پرخونی چشم و تاری دید هستند. تمامی نشانه های تراخم در پلک فوقانی، قسمت بالایی ملتحمه و قرنیه شدیدتر از قسمت پایینی است. در صورت عدم درمان در این مرحله، به تدریج عروق خونی روی قرنیه رشد خواهند کرد. در اثر تکرار عفونت، عوارضی چون اشک ریزش، افتادگی پلک، انسداد مجاری اشک و برگشتن مژه ها به داخل پلک بیمار را درگیر خواهد کرد. معمولا یک هفته بعد از تماس، علائم بیماری به تدریج بروز خواهند کرد.

شروع بیماری در کودکان یا شیرخواران آهسته است و ممکن است بیمار با عوارض کم یا بدون عوارض بهبود یابد. اما بیماری در بالغین به صورت شدید آغاز می شود و عوارض زودتر بوجود می آید.

عوارض بیماری تراخم

عفونت های مکرر چشم سبب متورم شدن ریشه مژه ها و برگشتن مژه ها به سمت داخل چشم در نتیجه خراش دادن قرنیه می شود. این خراش دردناک بوده و سبب اسکار روی قرنیه و در نهایت کدر شدن آن می شود. عفونت مکرر، گسترده و درمان نشده منجر به کوری خواهد شد، حال آنکه درمان به موقع بیماری، فرد را از کوری نجات خواهد داد.

درمان بیماری تراخم

درمان تراخم در صورت عدم رعایت بهداشت محیط و فردی، کاری مفید نخواهد بود و بیماری مجدداً بروز خواهد کرد. جهت درمان از روش های زیر استفاده می شود:

  • درمان طبی

در مراحل اولیه تراخم، درمان توسط آنتی بیوتیک خوراکی به تنهایی جهت ریشه کردن تراخم کافی است. تمام خانواده باید همزمان درمان شوند.

  • درمان جراحی

در مراحل بعدی تراخم، که شامل دردناک شدن چشم و بروز ناهنجاری های پلکی است، جراحی احتیاج می باشد. همچنین در مواردی که قرنیه کدر شده و سبب اختلال دید می شود، پیوند قرنیه جهت بهبود دید می تواند کمک کننده باشد، ولی نتیجه ممکن است بسیار خوب نباشد.

راههای پیشگیری از بیماری تراخم

تراخم بیماری قابل پیشگیری است. پیشگیری از این بیماری از طریق رعایت بهداشت فردی امکان پذیر است. در مواقعی که به دلیل گردو غبار و آلودگی، مخاط چشم تحریک و سبب ایجاد ترشح می‌شود، می‌توان ابتدا با چای دم‌ کرده و صاف شده چند بار چشم را شست و شو داد تا گردو غبار از چشم خارج گردد. در صورتی که با شستشو با چای، ترشحات و تحریکات چشم برطرف نشد، فرد باید به پزشک مراجعه کند.

توصیه هایی برای جلوگیری از ابتلا به بیماری تراخم

**اگر به نواحی که تراخم همه گیر است مسافرت می کنید، بهداشت فردی را رعایت کنید.

**چنانچه به سبب ابتلا به تراخم با آنتی بیوتیک درمان شده اید و یا جراحی داشته اید، احتمال ابتلای مجدد را در نظر داشته باشید و در صورت بروز هر گونه مشکل با پزشک خود مشورت کنید.

* *از مالیدن چشم های خود پرهیز کنید، مگر اینکه دست های خود را شسته باشید.

**هر روز حوله و لباس های خود را عوض کرده و بشویید و از وسایل شخصی دیگران استفاده نکنید.

*روبالشی خود را هر روز عوض کنید.

**از لوازم آرایشی چشم ها بخصوص سرمه و ریمل استفاده نکنید.

**هیچگاه از لوازم آرایش چشم دیگران استفاده نکنید.

**دستورات پزشک خود را جهت استفاده از لنزهای چشمی به دقت و درستی ادامه دهید.

**اگر فرزند شما  به تراخم مبتلا شده، از تماس فرزند خود با دیگر بچه ها جلوگیری کنید.

**رعایت بهداشت محیط جهت جلوگیری از انتقال عفونت توسط پشه ها و مگس الزامی است.

منبع: بیتوته