تب غذای ارزان ، در خیلی از شهر ها ، عمومی شده. از آشپزخانه ها شروع شد و به فست فود و پیتزا رسید . بله پیتزای ارزان !

پیتزا به خودی خود با آنهمه افزودنی خوشمزه و مضر ، جذاب است . ارزان هم باشد چه میشود ! برای همین اکثر مراکز عرضه پیتزای ارزان ، شلوغند و با قیمتهای عجیب یا ارزان از 4500 تا 7000 ، دلربایی می کنند. تا بحال به این موضوع فکر کرده اید چطور چنین چیزی امکان دارد ؟

اما پشت پرده این پیتزای ارزان چیست ؟

اگر اهل حساب و کتاب باشید یا خرید خانه با شما باشد ، خیلی راحت متوجه میشوید پیتزا با حداقل مواد از نظر حجم و قیمت ، نمی تواند با آن قیمت تمام شود . خصوصا اینکه مغازه در نقطه ای شلوغ و پر تردد بازار باشد با آن کرایه های نجومی .

برای تست و کسب اطلاع ، تصمیم گرفتیم به یکی از این مراکز پیتزاری ارزان برویم تا از نزدیک با طعم و کیفیت ش آشنا شویم .

در راسته بازار ، بنرهای و تابلوهای رنگارنگ پیتزای ارزان در ابعاد بزرگ ، نصب شده است . برخی پیتزا را با نوشابه رایگان میدهند و برخی برای رقابت با روبرویی 500 تومان ارزانتر می فروشند !

پیتزای ارزان صرفنظر از قیمتش که متغیر است ، ترکیبش تقریبا یکسان است : خمیر ، کالباس ، چند تکه قارچ ، فلفل سبز و پنیر . البته این فقط ترکیب پیتزای ارزان است . مساله مهمتر کیفیت و سلامت مواد اولیه است .

قضاوت سلامت و بهداشت مواد اولیه کار راحتی نیست . چون به عنوان مثل کالباس و پنیر بصورت خرد یا رنده شده ، در حجم زیاد تهیه شده و اینکه مربوط به کدام کارخانه است یا مجوزی دارد ، قابل قضاوت نیست . شایدم این بخشی از دلیل ارزان بودن پیتزا باشد که مواد اولیه ، شناسنامه بهداشتی ندارند . بررسی این بخش در حیطه وضایف ناظرین بهداشتی است .

اما کیفیت را میتوان تست کرد . ما تصمیم گرفتیم یک نمونه پیتزای بزرگ 7 هزار تومانی را تست کنیم . سفارش شد و بعد از دقایقی پیتزا با دو ساشه سس کچاپ ، روی میز بود .

شکل و شمایل شبیه پیتزاست .  با خوردن اولین تکه ، تنها چیزی که حس می شود حجم زیادی خمیر است . این پیتزا هیچ طعمی ندارد . موادی که قابل تمیز دادن نیست با مقدار کمی پنیر ، به لایه خمیر زیرین چسبیده است .

در حین ادیت عکس برای گزارش ، چند تکه قارچ ، روی پیتزا دیدیم که کمترین حس و طعمی در زمان خوردن ، از قارچ ندیدیم . شباهت این پیتزای ارزان ، به پیتزا ، تنها در ظاهر است و ابعاد 20 در 20 آن که وسوسه انگیز باشد .

پیتزا ارزان - قیمت پیتزا
پیتزا ارزان – قیمت پیتزا

پیتزای ارزان بخوریم یا نخوریم ؟

اگر خرید منزل را خودتان انجام می دهید ، یک حساب سرانگشتی ، کافیست تا محرز شود ، پیتزا با این قیمت ، نمیتواند از مواد با کیفیت و مناسبی تهیه شده باشد . از قیمت مواد اولیه گرفته تا هزینه های اجاره و پرسنلی و غیره  هر طور جمع بزنید جور در نمی آید .

فکرش را بکنید وقتی سوسیس و کالباس با کیفیت و بهداشتی با قیمتی نزدیک به گوشت ، را پزشکان توصیه میکنند کمتر مصرف کنید ، کالباس این پیتزای ارزان چه شرایطی می تواند داشته باشد ؟!

این احتمال وجود دارد که مراکزی باشند با تهیه مواد سالم و بهداشتی و حداقل سود ، بتوانند پیتزای ارزان و سالمی را به مشتریان عرضه کنند ، لیکن احتیاط واجب این است که ، پیتزای ارزان ، را تجربه نکرد . پیتزای ارزان ، حکایت آن آبلیموهاست که یک شیشه آن 6 هزار تومان است ولی برای تهیه همان یک شیشه باید دو کیلو لیمو از قرار کیلویی 12 هزار تومان ، مصرف کرد !

نه تنها پیتزا ، بلکه هر کالا و خدماتی که قیمتی ، غیر معمول و وسوسه انگیز دارد باید شنونده را به  شک و تفکر وا دارد .