چطور کودکی شاد و پر انرژی تربیت کنم ؟

 

نی نی یاری، سلطانی نژاد: روش های زیادی برای تربیت فرزندان شاد وجود دارد اما توجه به توصیه های علمی می تواند در تربیت صحیح تر به ما کمک کند. در این مطلب توصیه هایی بر اساس پژوهش های عملی آورده شده که عمل به آن ها به شما در تربیت فرزندان شاد و موفق کمک می کند.

 

تربیت فرزندان شاد

کودکان خود را بشناسید

همه فکر می کنند بهترین راه های تربیت فرزندانی شاد را می دانند. اما هیج روش واحدی که برای همه مناسب باشد وجود ندارد. کودکانی که والدین سخت گیری دارند نسبت به کودکانی که والدین آن ها ملایم رفتار می کنند بیشتر دچار افسردگی و اضطراب می شوند. تحقیقات نشان می دهد کودکانی که در تنظیم احساسات خود مشکل دارند نیازمند به حمایت بیشتری از سوی پدر و مادر هستند. کودکانی که از نظر عاطفی قوی هستند هم ممکن است در صورت حمایت بیش از حد از سوی والدین آسیب ببینند.

از کمال گرایی بپرهیزید

هیچ کس کامل نیست،سعی نکنید با گذاشتن استانداردهای بالا در تربیت فرزندان خود را عذاب دهید. در مطالعه ای که در مجله تفاوت های فردی و شخصیتی منتشر شده نویسنده عنوان کرده که والدینی که فکر می کنند جامعه از آن ها انتظار بالایی دارد بیشتر تحت فشار هستند و اعتماد به نفس کمتری در مهارت های تربیتی دارند.

مادران عزیز، با فرزندان خود رابطه ای گرم داشته باشید

رابطه نزدیک با مادر جلوی رفتارهای  تند فرزندان مخصوصاً پسران را می گیرد. تحقیقات نشان می دهد رابطه گرم و صمیمی میان مادر و فرزندان جلوی ایجاد مشکلات رفتاری در آن ها را می گیرد. تربیت فرزندان شاد نیاز به ایجاد پیوندی امن بین فرزندان و والدین دارد. پیوند محکم با مادر به بالا رفتن توانمندی های احساسی فرزندان در آینده نیز کمک می کند. تحقیقات نشان می دهد فرزندان رفتار والدین خود در کودکی را در بزرگسالی تقلید می کنند و کسانی که رابطه گرمی با مادر خود نداشته اند توانایی برقراری یک رابطه احساسی خوب با دیگران ندارند.

تربیت فرزندان شاد

به سلامتی روان خود توجه کنید

اگر فکر می کنید ممکن است افسرده باشید، به خاطر فرزندتان به فکر درمان باشید. در پژوهشی مادران افسرده ای که به گریه های کودکان توجه نمی کردند با مادران سالم مقایسه شدند. مادران افسرده موجب بالا رفتن استرس در کودکان می شدند. با این وجود می توان روش های تربیت مناسب را به والدینی که خودشان مشکلات روحی دارند آموزش داد.

تربیت فرزندان شاد

مراقب روابط خود با همسرتان باشید

رابطه با همسر بعد از تولد اولین فرزند وارد مرحله تازه ای می شود. والدینی که با هم مشکل دارند و به طور مثال طلاق گرفته اند تاثیر بدی روی فرزندان خود می گذارند. طبق پژوهشی که در مجله تربیت کودک منتشر شده، کودکانی که والدین آن ها مشکلات این چنینی دارند با مشکلاتی در خوابیدن مواجه می شوند.

برای تربیت فرزندان شاد با خود مهربان باشید

با خود مهربان بودن مهارت مهمی در زندگی افراد است که کمک می کند در مقابل چالش های زندگی انعطاف پذیر باشند. افرادی که با خود مهربان هستند می توانند افکار و احساسات خود را بدون اینکه آن ها سرکوب کنند مدیریت کنند. آن ها می توانند مشکلات و ناراحتی های خود را بپذیرند و برای حل مسئله تلاش کنند. والدینی که از این مهارت در مقابل سختی ها استفاده می کنند تبدیل به الگویی مناسب برای فرزندان می شوند که به زندگی شاد و موفق آن ها کمک می کند.

تربیت فرزندان شاد

مثبت اندیش باشید

والدینی که در مقابل نوزادان از احساسات منفی استفاده می کنند، بعد از مدتی با کودکان پرخاشگر روبرو می شوند. رفتار پرخاشگرانه در سن ۵ سالگی با این گونه رفتارها در بزرگسالی رابطه دارد. برای تربیت فرزندان شاد از احساسات مثبت در مقابل فرزندان استفاده کنید.

تربیت فرزندان شاد

بخندید!

شوخی کردن و لطیفه گفتن با کودکان کم سن به آن ها برای  آمادگی ورود به یک زندگی اجتماعی موفق کمک می کند.رفتارهای کودکانه و شوخی و خنده به کودکان کمک می کند خلاقانه فکر کنند، در دوست یابی توانمند شوند و بهتر استرس را مدیریت کنند.

در مقاله ای با عنوان هفت راز تربیت یک کودک شاد می توانید مطالب مفیدی در مورد تربیت فرزندان شاد پیدا کنید.