چگونه سرمایه‌گذار مناسب را از سرمایه گذار نامناسب ، تشخیص دهیم؟

یکی از بزرگ ترین اشتباهات کارآفرینانی که به فکر تأمین منابع مالی هستند، این است که فکر می‌کنند اگر پول دریافت کنند، برنده هستند. اما اگر این منبع مالی از راه درست و از همه مهم تر از فردی مناسب به دست نیامده باشد، امنیت پول به خطر افتاده و تجارت می‌تواند فاجعه آمیز باشد. پس لازم است به سرمایه گذار به شیوه ی همسر و زوج تجاری خود نگاه کنید. برای انتخاب سرمایه گذار به اندازه ی انتخاب یک زوج دقت کنید.

سرمایه‌گذاران فقط دسترسی به پول را فراهم نمی‌کنند، آن ها شریک شما محسوب می شوند و تا حد زیادی نیز از کارفرمایان به حساب می آیند. وقتی در انتخاب همسر اشتباه صورت گیرد، این مسأله می‌تواند زندگی شما را خراب کنند. این مسأله در مورد سرمایه‌گذاران نیز صدق می کند و اگر انتخاب اشتباهی داشته باشید، کسب و کار شما خراب می شود.

شما به ظاهر پول را می‌گیرید و کار را آغاز می کنید. اما اگر شریک تجاری خوبی نداشته باشید، این اتفاق آغازی برای شروع مشکلات خواهد بود. اگر بخواهید تغییراتی در سطح محوری ایجاد کنید و سرمایه‌گذارانتان خواستار تغییر دیگری باشند؛ زمان شروع مشکلات بزرگ تری خواهد رسید.

حتی به این فکر کنید که ممکن است سرمایه‌گذاران از شما بخواهند کسی را اخراج کنید؛ در حالی که شما ‌می خواهید او را نگه دارید، و یا شما را به استخدام کسی که به وی علاقه ندارید، مجبور کنند. در تاریخ صنعتی و تجاری دنیا، داستان‌هایی درباره ی بنیان گذارانی که توسط سرمایه گذاران خود کنار گذاشته شده‌اند، وجود دارد.

چگونه یک کسب و کار آنلاین راه اندازی کنیم

بله، سرمایه‌گذاران مناسب می‌توانند شما را به اوج برده و به شما ایده و مشاوره بدهند. اما آن هایی که اشتباه انتخاب شده‌اند، می‌توانند فشار و مانع ایجاد کرده و زندگی تجاری و حتی شخصی شما را پر از بدبختی نمایند. حتی اگر سرمایه‌گذاران اکثریت آراء را در هیأت مدیره ی شرکت از مدیران کسب نکرده باشند، آن ها هنوز هم صاحب بخشی از شرکت هستند و حقوق قانونی دارند.

۱- چگونه یک سرمایه‌گذار نامناسب را تشخیص دهیم

حال ممکن است این سؤال برای شما پیش آمده باشد که «چگونه یک سرمایه‌گذار مناسب را از سرمایه گذار نامناسب و ناسازگار، تشخیص دهیم؟»

سرمایه‌گذاران، خوب یا بد نیستند. سازگاری و یا ناسازگاری براساس تناسب بین راه شما و آن ها، و یا بین آن چه شما می‌خواهید و آن چه آن ها می‌خواهند، معلوم می شود. شاید شما واقعاً به سرمایه‌گذارانی نیاز داشته باشید که شما را تنها بگذارند تا بتوانید شغلتان را بدون دخالت آن ها انجام دهید. ممکن است که این سرمایه گذاران بسیار نادر باشند، اما حتماً وجود دارند.

من اعتقاد دارم که بنیان گذاران هوشمند، می‌خواهند به صورت استراتژیک و تاکتیکی کمک کرده و سرمایه‌گذاران را به کارآفرینان معرفی کنند. احتمالاً اکثر سرمایه‌گذاران نیز می ‌خواهند این کار را انجام دهند. اما حتی زمانی که آن ها می خواهند این کار را انجام دهند، حتی اگر راهی برای حل مسأله و کمک داشته باشند، با روش شما متفاوت است. ناسازگاری در امر تجارت می‌تواند یک مشکل بزرگ باشد، همان گونه که سازگاری با یکدیگر مانند تفاهم افراد در امر ازدواج است.

در اوج رونق «dotcom»، من شرکت خود به نام «Palo Alto Software» را با بیش از ۵ میلیون دلار فروش سالانه و بدون سرمایه‌گذاران خارجی گسترش داده‌ام، اما پس از مدتی برای ساخت سریع‌تر پروژه های خود، با یک شرکت سرمایه ی سیلیکونی شروع به همکاری کردم.

سپس «dotcom» ظهور کرد. دو سال بعد، این سرمایه‌گذار برای داشتن کمترین سهم پافشاری کرد و سود بیشتری خواست. مشکلات ادامه پیدا کرد تا این که کار به جایی رسید که بر اساس مدل کسب و کار، سرمایه ی این شرکت باید فروخته می شد، اما من می‌خواستم از آن نگهداری کرده و دوباره آن را به رشد و سودآوری زیاد برسانم.

با توجه به همه ی این شرایط، من سرمایه‌گذارانم را دوست داشتم. آن ها باهوش و صادق بودند، به این شرکت باور داشتند و ایده‌ها و پیشنهادات خوبی می‌دادند. بنابراین من مذاکره کردم تا سهام آن ها را بپردازم. از آن جایی که پول به دست آمده برای رشد این شرکت را خرج کرده بودم  و دیگر پولی در دسترس نبود، این امر بسیار سخت به نظر می رسید، اما باز هم بهتر از تحمل یک رابطه ی بلند مدت بر اساس اهداف ناسازگار بود.

این داستان احتمالا بهترین نوع از ناسازگاری ها را برای شما بیان کرد. بدون شک وجود انتظارات ناسازگار در یک کسب و کار، می‌تواند منجر به مشکلاتی زیاد شده و گاهاً صدمات جبران ناپذیری را به وجود آورد.

همان‌طور که در ازدواج برای خوشبخت شدن، صرفا خوب بودن ۲ طرف کافی نیست، در امر کسب و کار نیز خوب بودن طرفین کافی نبوده و مسأله ای که بسیار اهمیت دارد، وجود اهداف سازگار است. وجود اهداف ناسازگار می‌تواند واقعا برای هر دو طرف مشکل آفرین باشد.

۲- اطلاعات لازم را به دست آورید

برای از بین بردن این مشکلات، در قدم اول برای شناخت سرمایه‌گذار مناسب خود اقدام نمایید. سابقه، روابط کاری، وب‌سایت‌ها و پروفایل‌ها و رزومه سرمایه‌گذاران را مطالعه کنید. اطلاعات لازم در خصوص سرمایه‌گذاران بالقوه ی خود را به دست آورید. مشخص کنید که چه انتظاراتی از آن ها دارید و  در مقابل نیز آن ها چه چیزهایی از شما می خواهند.

همیشه با صاحبان شرکت‌های دیگر که یک سرمایه‌گذار بالقوه دارند و یا در حال سرمایه‌گذاری هستند، صحبت کنید. با آن ها تماس گرفته و مشورت کنید. آگاه باشید سرمایه‌گذارانی که با اهداف شما همسو نبوده و به شما کمک نکرده اند، بدون شک با سایر شرکت‌ها کار می‌کنند؛ پس لازم است که در هنگام مشورت با سایرین به این نکته دقت کنید. با سرمایه‌گذاران خود واقع‌ بینانه صحبت کنید. در مورد این که شما که هستید و چه چیزی می‌خواهید، کاملاً روشن و شفاف عمل کنید. از آن ها بخواهید در مورد اهداف، تاریخ و روشی که با شما کار می‌کنند، رو راست باشند.

تعدادی سؤال طراحی کنید که به تعیین سبک، راه و روش هر دو کمک کند. در مورد واکنش آن ها در هنگام خطر، مشکل و یا بحران احتمالی پرس و جو کنید. در قدم اول از خودتان بپرسید که چرا این حرفه را انجام می‌دهید؟ چه کسی هستید و قرار است به کجا بروید؟

پس از امضای قرارداد، ممکن است متوجه شوید که در شرایطی نامناسب و در مقابل شریکی ناسازگار قرار گرفته اید، اما نکته ی مهم این است که این امر بدون هزینه و خطر انجام نمی‌شود. حتی این اتفاق ممکن است در مورد شرکت هایی که به خوبی کار می‌کنند، رخ بدهد. در این شرایط مدیران شرکت باید برای مقابله با این مشکل بسیار تلاش کنند. اگر می خواهید در کسب و کار خود موفق بوده و هر چه سریع تر گام های موفقیت را بردارید، لازم است تلاش کنید. مطمئن شوید که روی تمام مسائل مهم واقعاً با یک سرمایه گذار آینده‌نگر به توافق رسیده اید. این عمل محافظ کسب و کار شما بوده و سلامت جسمی و روحی شما را تضمین می‌کند.

به جای این که بودجه را از سرمایه‌گذاران نامناسب تأمین کنید، بهتر است خودتان به تنهایی شروع کنید. خودتان به تنهایی خیلی بهتر از هر سرمایه گذار نامناسبی هستید. برنامه‌هایتان را در مقیاس پایین انجام داده و یا به طور موقت آن ها را به جلو پیش ببرید. برای جلوگیری از یک رابطه ی سرمایه گذاری نامناسب، همه ی تلاش خود را به کار ببندید.

 

منبع : مجله روزانه مگلی

http://magly.ir

پیشنهاد میشود بخوانید

نظر یا سوال شما چیست ؟

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمیشود و محرمانه است

فقط یه دونه نظر
 1. احمدی گفته

  سلام
  ممنون از مطلب بسیار مفیدتون
  من اخیرا خلاصه کتاب سرمایه گذار هوشمند گراهام رو خوندم. واقعا عالی بود
  به دوستانی که علاقه مندن پیشنهاد میکنم حتمن این کتاب رو بخونن
  آدرسش اینه
  http://modiremali.com/gift/