روش های سپری کردن دوران استراحت مطلق بارداری در خانه

بیشتر استراحت کنید : در حالی که اولویت برای زنانی که نیاز به استراحت مطلق دارند، استراحت است اما هیچکس نمی خواهد تمام آزادی اش را به این دلیل در طول بارداری از دست بدهد. اگر استراحت مطلق بهترین انتخاب برای جنین در حال رشد است، مطمئنا این وضعیت به نفع مادر هم خواهد بود. به یاد داشته باشید بعد از تولد نوزاد زمان کمتری برای استراحت خواهید داشت، پس از فرصتی که نصیبتان شده است به خوبی استفاده کنید!

 

به پهلو دراز بکشید : بر پایه شرایط و وضعیتی که منجر به استراحت مطلق شده است، مادر باید سعی کند به پهلو دراز بکشد یا طوری بخوابد که پاها بالاتر از قلب قرار بگیرند تا ورم را به حداقل برساند.

 در حال استراحت ورزش کنید : تمرینات ورزشی و استراحت مطلق معمولا نمی توانند در کنار هم و در یک جمله قرار بگیرند اما در شرایط استراحت  مطلق هیچ چیز مهم تر از حرکت دادن پاها و دست ها نیست. عدم تحرک خطر لخته شدن خون را افزایش می دهد و انجام تمرینات ورزشی از لخته  شدن خون را جلوگیری می کند. دست ها و پاهایتان را حرکت دهید، زانوهایتان را هر چندوقت یکبار خم کنید، با پاهایتان به پایین تخت فشار وارد کنید و  وزنه بزنید.

 

با برنامه ریزی خودتان را مشغول کنید : مشغولیت در حالی که در رختخواب می مانید، سخت ترین کاری است که باید انجام بدهید. فعالیت های زیادی وجود دارند که مادر و جنین می توانند از آن لذت ببرند. تهیه فهرست، شروع بسیار خوبی است. اگر یک برنامه روزانه داشته باشید که زمان انجام هر کدام از کارها در آن مشخص شده باشد، زمان مثل برق خواهد گذشت. داشتن برنامه باعث می شود حتی در حالی که دراز کشیده اید چشم به آینده داشته باشید.

 پروژه های نیمه تمامتان را به پایان برسانید و پروژه های جدید شروع کنید : اگر پروژه ی نیمه کاره ای دارید، مثلا درست کردن آلبوم عکس  های خانوادگی یا سروسامان دادن به دفترچه تلفن، حالا وقت آن رسیده که آنها را به سرانجام برسانید. بعد از پایان دوره استراحت مطلق از دیدن  کارهایی که انجام داده اید، احساس رضایت خواهید کرد.

 

 روابط اجتماعی را فراموش نکنید : با دوستان و اقوامتان تماس بگیرید. تماس تلفنی و صحبت کردن با آنها به گذر زمان کمک می کند زیرا در دوران بارداری حرف های زیادی در مورد تغییرات بعد از زایمان وجود دارد. در زمان استراحت مطلق، تلفن بهترین دوست شماست! مکالمات خودتان با دیگران را  محدود به موضوعات مرتبط با بارداری نکنید و فراموش نکنید شما فقط یک مادر نیستید!

 برای نوزاد کاردستی درست کنید : دوست ندارید یک جدول رشد برای نوزاد طراحی کنید یا یک جفت پاپوش برایش ببافید؟ حالا بهترین زمان برای  انجام این کارهاست. در تختخواب بمانید و برای نوزاد کاردستی درست کنید.

 مدارک و کاغذها را مرتب کنید : با وجود بارداری و ویزیت های مکرر، حتما مقدار زیادی کاغذ و مدرک و جواب آزمایش برای سازماندهی در خانه وجود دارند. حالا بهترین زمان برای مرتب کردن و سازماندهی کاغذهایی است که در طول این سال ها در خانه جمع آوری کرده اید. قبض های برق، تلفن، آب، مدارک ماشین و … هم به لیستتان اضافه کنید.

 

یک وبلاگ یا یک وبسایت بسازید : گشت و گذار در اینترنت یک سرگرمی خوب برای زنان بارداری است که باید در خانه استراحت کنند. شما می توانید یک وبلاگ یا یک وبسایت بسازید و مطالب آن را به نوزاد یا هر چیز دیگری که به آن علاقه دارید، اختصاص دهید. زمانی که در وبلاگ یا سایت خودتان صرف می کنید پر از سرگرمی و جذابیت خواهد بود.

کتاب بنویسید : خیلی از افراد همیشه ایده نوشتن یک کتاب را در ذهن دارند اما به دلیل نداشتن وقت کافی هیچوقت این کار را انجام نمی دهند. شما می توانید زمانی که در حال استراحت هستید می توانید شروع به نوشتن کتابی کنید که همیشه تصمیم داشتید آن را بنویسید. حتی اگر موفق به تمام کردن کتاب قبل از تولد نوزاد نشوید، حداقل نوشتن آن را شروع کرده اید.

 

لیست کارهایی که با کمک دیگران می توانید انجام دهید : آیا برای انجام کارهای خانه گیج شده اید و نمی توانید برنامه ریزی کنید؟ تهیه یک فهرست از کارهایی که لازم است انجام دهید یک روش مناسب برای درخواست کمک از نزدیکان و دوستان است. از عوض کردن حباب لامپ ها گرفته تا رسیدگی به باغچه ها و گلدان ها، برای هر کس کاری در نظر بگیرید.

 

درآمد کسب کنید : بضی از وبسایت ها این امکان را در اختیار شما قرار می دهند که در آنها خرید و فروش کنید و یا برای نوشتن مقالات دستمزد دریافت کنید. اگر در حال استراحت هستید، هیچ کاری بهتر از این نیست که هم خودتان را سرگرم کنید و هم کسب درآمد کنید.

 

 

منبع : هیئت تحریریه نی نی سایت 

ninisite.com