آخرین و جدیدترین روش درمان ویتیلیگو ( برص لک و پیس ) 2022

آخرین و جدیدترین روش درمان ویتیلیگو ( برص لک و پیس ) 2022

 

برص چیست ؟ دلایل ایجاد لکه های سفید روی پوست چیست ؟ بیماری ویتیلیگو به چه دلیل ایجاد میشود ؟ آیا بیماری پیسی واگیر دار است ؟ آیا بیماری ویتیلایگو باعث نقص عضو و یا مرگ میشود ؟ و سوالاتی از این دست که ممکن است برای شما مطرح شود .

لطفا هر سوال ، نظر یا خبر جدیدی درباره روش های این بیماری دارید در بخش نظرات با ما و سایرین در میان بگذارید

ویتیلیگو چیست و چرا بوجود میاید ؟

ویتیلیگو (vit-ill-EYE-go) یک اختلال رنگدانه ای است که در آن ملانوسیتها که در واقع رنگدانه های پوست را دارند از بین میروند . و در نتیجه از بین رفتن این رنگدانه ها نقاط سفید رنگی در بخش های مختلف پوست بدن ظاهر میشود/ همین اتفاق ممکن است در بخش غشاء مخاطی و بافت های داخل دهان و بینی و همچنین شبکیه ( لایه داخلی کره چشم ) ظاهر شود . موهایی که در مناطق سفید شده پوست رشد میکنند بیز ممکن است بر اثر بیماری ویتیلیگو سفید شوند .

در حال حاضر هنوز دقیقا علت بروز ویتیلیگو مشخص نیست . ولی پزشکان معتقدند شواهد قوی برای مرتبط بودن این بیماری با ژنتیک وجود دارد . ویتیلیگو در واقع نوعی بیماری خود ایمنی است . برخی از پزشکان معتقدند که آفتاب سوختگی و استرس شدید نیز در ابتلا به این بیماری نقش دارد ولی این نظریه هنوز اثبات نشده است .

چه کسانی در خطر ابتلا به بیماری ویتیلیگو قرار دارند ؟

تقریبا نیم تا یک درصد از مردم جهان دچار این بیماری هستند.شروع این بیماری معمولا در اواسط دهه بیست میباشد ولی در تمام دوران زندگی و در هر سنی احتمال ابتلا به بیماری برص وجود دارد . بیماری پیسی در تمام نژادها و زن و مرد دیده میشود ولی این بیماری در افرادی با پوست تیره بیشتر شایع است.

به نظر میرسد بیماری ویتیلیگو با برخی از بیماری های خودایمنی در ارتباط باشد مثل : پرکاری تیروئید (پرکاری غده تیروئید) ، آلوپسی آره آتا و کم خونی ( پایین بودن شدید سطح سلول های قرمز و عدم توانایی در جذب ویتامین b12 ) . دانشمندان هنوز دلایل قطعی برای ارتباط ویتیلیگو با این بیماریها کشف نکرده اند

کودکانی که والدینشان به بیماری برص مبتلا هستند به احتمال زیاد دچار این بیماری میشوند ولی احتمال عدم ابتلای کودکانی که والدین مبتلا دارند هم وجود دارد . همچنین احتمال دارد افرادی که هیچ کدام از والدین و اقوام شخصی آنها به بیماری پیسی مبتلا نیستند نیز به بیماری ویتیلیگو مبتلا شوند .

علائم ابتلا به بیماری برص ( پیسی یا ویتیلیگو )

بارز ترین علائم بیماری ویتیلیگو ٰ سفید شدن بخش هایی از پوست بدن مخصوصا مناطقی که در معرض نور آفتاب هستند ، میباشد . این لکه های سفید روی پوست گاهی بصورت قرینه ایجاد میشوند

آیا لکه های سفید ویتیلیگو بزرگتر میشوند ؟

بیماری ویتیلیگو به هیچ عنوان قابل پیشبینی نبوده و نمیتوان گفت که لکه ها بزرگتر یا کوچکتر خواهند شد و یا امکان دارد نواحی بیشتری از پوست به این بیماری مبتلا شود یا نه

یک بیماری مهم که از اختلال رنگدانه ای ناشی می شود بیماری ویتیلیگو یا برص لک و پیس می باشد که در این بیماری سلولهای ملانوسیت حاوی رنگدانه های پوست (ملانین) هستند، توانایی تولید ملانین را از دست می دهند و لکه های سفید رنگی روی پوست ایجاد می شود که ظهور این لکه ها بخصوص در نژاد ایرانی که تیپ پوستی اغلب افراد جامعه ۳ تا ۴ است ایجاد تفاوت رنگ فاحش کرده به ویژه در نواحی باز و در معرض دید برای بیمار بسیار ناراحت کننده بوده و منشا مشکلات اجتماعی و روانی متعددی است. 

تاکنون تلاشهای زیادی برای دستیابی به یک روش بی خطر و با دوام طولانی انجام گرفته است. استفاده از روش معمول PUVA(پسورالن همراه با اشعه UVA) و استروئید های موضعی از جمله درمانهای معمول این بیماری است که این درمانهای استاندارد موفقیت محدودی داشته است (۶۰% بیماران حدود ۲۵% رپیگمانتاسیون داشته اند.)

از این رو استفاده از روش جراحی پیوند ملانوسیتهای کشت داده شده و یا تکثیر یافته به عنوان یک تکینیک جدید مورد توجه پژوهشگران و پزشکان متخصص پوست دنیا قرار گرفته است. پیوند ملانوسیت شامل هر عمل است که در آن ملانوسیتهای خود فرد از نواحی غیر درگیر بدن به از نواحی درگیر بدن پیوند زده می شود. در چنین شرایطی و با این روش ملانوسیت پیوند شده دوباره تکثیر می شود و تولید ملانین می کند که باعث رپیگمانتاسیون در ناحیه تحت درمان می گردد.

جراحی خط اول درمان در بیماری ویتیلیگو نیست. و این روش در موارد ویتیلیگوی ثابت که در درمان دارویی با شکست مواجه شده و یا مناطق شناخته شده ای که با پاسخ ضعیف همراهند از جمله لبها، ژنیتال، پلک و اندام تحتانی، کاربرد دارد. خوشبختانه پس از انجام موفق این روش در مرکز تحقیقات پوست و سالک این روش برای اولین بار در مرکز تحقیقات پوست و سلول بنیادی دانشگاه تهران راه اندازی شد.

ایران موفق به درمان قطعی بیماری ویلتیگو (لک و پیس) شده است. این روش برای اولین بار در دنیا در ایران توسط پژوهشکده رویان ارائه شده است. محققان ایرانی با جداسازی سلول های ملانوسیت از نواحی سالم پوست و تفکیک آنها در آزمایشگاه، آن ها را به محل های فاقد رنگدانه تزریق می کنند.

پس از ۲-۳ هفته، رنگدانه سازی در پوست شروع می شود. این در حالی ست که در روش های خارجی برای درمان این بیماری، تزریق از طریق تاول ایجاد شده و ایجاد خراش روی نقاط فاقد رنگدانه و استفاده از اشعه ی ماورای بنفش استفاده می شود که ممکن است منجر به سرطان شود.

به گفته ی دکتر حمید گورایی این روش کاملا بی خطر بوده و رد پیوند آن منتفی است.

حدود ۶۰۰ هزار نفر در ایران به این بیماری مبتلا هستند که ۲۰۰ هزار نفر از آنان به هیچ دارویی پاسخ مناسب نمی دهند.

اما با روش جدید پژوهشگران ایرانی، همه ی بیماران به طور صد در صد معالجه خواهند شد.

هدف اصلی در درمان‌های رایج ویتیلیگو، بهبود وضعیت ظاهری پوست است و روند درمان نیاز به زمان طولانی دارد

که معمولا ۶ تا ۱۸ ماه به طول می انجامد، انتخاب نوع درمان به تعداد، محل و گستردگی ضایعات بستگی دارد.

استروئید موضعی می‌تواند در برگرداندن رنگ پوست به لکه‌های سفید کمک کند، به خصوص اگر این درمان در مراحل اولیه بیماری شروع شود. درمان باید حداقل تا ۳ ماه ادامه یابد تا بهبود قابل ملاحظه ایجاد شود.

با وجود آن که استفاده از لیزر و نور درمانی (فتوتراپی) می‌تواند عوارضی را برای شخص به همراه داشته باشد

(بخصوص برروی پوست نواحی سالم)، در مواردی که بیماری شکل گسترده‌ای دارد، انتخاب دیگری برای درمان لکه‌های پوستی باقی‌ نمی‌ماند.

یک روش دیگر در موارد مقاوم به درمان عبارت است از بی‌رنگ کردن باقیمانده پوست بدن تا با لکه‌های سفید همرنگ شود.

این روش درمانی برای بیمارانی که حداقل ۵۰% پوست آنها گرفتار است، توصیه می‌شود.

به علاوه روش‌های دیگری هم به صورت موقت می‌توانند در این بیماران مؤثر باشند مانند استفاده از پوشاننده‌های پوست با مواد آرایشی یا خالکوبی کردن منطقه درگیر تا همرنگ پوست شود.

***********

در زیر غذاهای پیشنهادی و مواد غذایی که باید محدود شدند ذکر شده است:
مواد غذایی که باید مصرف شوند:

غلات: غلات کامل، ارزن، حریره جو، جوی دو سر، برنج و پاستا (غلات فرآوری شده توصیه نمی شوند).

نان ها: فقط نان سبوس دار…….

میوه ها: زغال اخته (البته در این باره اختلاف نظر وجود دارد)، گلابی، گیلاس، موز، آناناس، سیب، انبه، زردآلو، انگور.

سبزی جات: گوجه فرنگی، چغندر، هویج، سیب زمینی، خیار، کدو، کدو حلوایی، اسفناج، کلم بروکلی، کلم بروکسل، گل کلم، سیر، لوبیا، قارچ، پیاز، لوبیای فرانسوی، فلفل قرمز، شنبلیله، شلغم، جعفری، زیره سیاه، فرآورده های سویا، عدس و لپه ها.

نوشیدنی ها: چای کم رنگ بدون قند، ۶ تا ۷ لیوان آب در روز، عسل همراه با چای سبز با طعم نعنا، آب میوه.

آجیل و خشکبار: مغزهای گردو، بادام، پسته، خرمای سیاه، انجیر و زردآلو.

روغن ها: روغن زیتون و سایر روغن های گیاهی.

سایر موارد: تخمه کدو تنبل، لوبیا، گوشت فقط به صورت آب پز، شکر زرد.

* مقدار زیادی زنجبیل و زردچوبه در غذاها استفاده کنید.

* بهتر است که برنامه غذایی خیلی کم نمک داشته باشید.

* از تابش آفتاب در صبح زود بهره مند شوید تا اشعه ی مفید آن را دریافت کنید.

مکمل ها: دانشمندان پی برده اند که بسیاری از افراد مبتلا به ویتیلیگو دچار کمبود فولیک اسید، ویتامین B12، ویتامین C، پانتنوئیک اسید(B5)، مس و روی هستند.

ویتامین B12 و فولیک اسید باید با هم مصرف شوند.
آن چه نباید مصرف شود:

– چربی ها، ادویه ها و نمک زیاد

– نان و آرد سفید، غذاهای دودی یا سرخ شده، شکلات، چای پُررنگ، کره و مارگارین، الکل، قهوه، بستنی، خردل، تمبر هندی، نوشیدنی های مزه دار شده.

– ماهی و غذاهای دریایی(در افراد مختلف فرق می کند)

– خیار شور

توجه مهم : لطفا به ادعاهایی که در بخش نظرات این مطلب درباره درمانهای جدید ویتیلیگو میشه ، توجهی نکنید . در صورتی که واقعا روشی برای درمان این مشکل پیدا بشه در ابتدای همین مطلب قرار خواهد گرفت و اطلاع رسانی خواهد شد . باتشکر / حسینی
827 نظر
 1. Rz22 گفته

  سلام قریب 15 سال این بیماری را دارم.دست .زیر گردن .ساق پا زیر چشم داروهای ترکیبی محتلفی توس ط دکتر سدیفی شیراز و مشایخی مشهد وخالدی از شیراز و.. استفاده کردم.تاثیر ی احساس نکردم پودر وقرص ویتلیگو که گیاهی وتوسط دکتر روازاده تهیه شده از عطاریها گرفتم وبه همراه شربت سرکنگبین نه سکنجبین ، چون سرکنگبین با عسل وعرق نعنا درست شده ولی سکنجبین با شکر درست می شود ، وترکیب روغن زیتون وزاج استفاده کردم لکهای رویپشت دست وزیر گردن که فقط به همین دوناحیه می زدم کم شد .

 2. zahra گفته

  سلام من بیماری پیسی دارم ولی خیلی کمه در حد یه لک در ساق پام با حنا و پودر مو بر هر دوهفته یک بار میزنم روش والان خیلی تغییر کرده و تقریبا خوب شده واقعا خیلی خوبه اگه بخواید میتونید استفاده کنید منم اول میگفتم مگه میشه با این دوتا پیسی رفع بشه ولی حالا میبینم که داره خوب میشه

  1. علیرضا گفته

   واقعا با حنا چطور میشه .

 3. Fatmeh گفته

  سلام.کسی هست بیماری پیسی روداشته باشه و رفته باشهپیش دکتر نوربالا و خوب شده باشه؟ توروخدا راهنماییم کنید.خسته شدم.

  1. مژگان گفته

   سلام من رفتم موقت خوب شد ولی برگشت و نوربالا داروهای کورتون دار تجویز کردن که باعث شد پوستم ترک ترک بشع

  2. F F گفته

   سلام من روي چشام انگشتام دارم رفتم پيش دكتر نور بالا چشام تا حدودي بهتر شده وَلـჂ̤ انگشتام تكون نخورده

  3. ایمان گفته

   سلام
   بله من چند نوبت رفتم پیش دکتر نور بالا عالیه

 4. نسترن گفته

  سلام سارا خانم لطف کن آدرس خانم دکتر رو برام منم بده

 5. aram گفته

  سلام
  من ۱۶ سالمه از ۶ سالگی دارم با این بیماری میجنگم دیگه بخدا نمیکشم اونایی که اومدن ادعا کردن داروش رو میدا کردیم اخه مگه چی میشه اسم دارو یا روش درمان رو بگید خواهش میکنم با احساسات مردم بازی نکنید اگه درمانی داره بزارید الان من با درمان هایی که کردم فقط۳درصد از بدنم داره فقط این چند روزه این گرفتاری من لب هامه که میترسم رو صورتم بیاد و لب ها بپوشونه خواهش میکنم اگه راه درمانی دارین بگین بخدا چیزی ازتون کم نمیشه

  1. F F گفته

   سلام عزيزم من رفتم پيش دكتر محمد تقي نور بالا يزد 5 ماهه تحت درمانم تا حدودي جواب گرفتم ولي پيشنهاد ميكنم بري اصفهان يا شيراز دكتراي بهتري داره

 6. صلابتی گفته

  سلام دوستان اولین روش برا درمان تغذیه هستش
  اول باید برین عطاری تا بهتون کامل توضیح بده که چه چیزایی ضرر میکنه که اولا ترشی جات و ماست و دوغ و سس سفید و نوشابه و مشروبات الکلی و چیس و پفک و سرخ کردنی ها و ……که نباید استفاده کنین چون کاملا مضرر و دما باید روزی دو سه وعده یه قاشق غذا خوری روغن زیتون بخوری بعد هر وعده غذایی به قاشق چای خوری محلول سیاه دانه و عسل بخوری و استفاده ازکاهو خیار
  پرتغال هندوانه و زردالو البالو کلم بروکلی و لیمو و کیوی و به خصوص عسل و عرقیجات مثل کاسنی و گلاب و بیدمشک و ….. مصرف میوه جات و هر چی که ویتامین ث داشته باشه رو زیاد استفاده وتابستون هم بخاین زیاد تابلو نشه پوست گردو رو بمالین رو قسمت های سفید شده کم کم هم رنگ پوستتون میشه و زیاد به چشتون نماد
  باز راهنمایی خواستین به ایدی پ بدین در خدمتم
  @Salabati20

 7. شکوفه گفته

  لکه هایه تمام قسمت هایه بدن درمان میشن با داروهایه دکتر نوربالا ولی لک هایه رویه دست و مچ پا که مو ندارن خیلی مقاوم هستن به درمان ولی با داروهایه پروفسور نوربالا قطعا لکه هایه مقاوم هم خوب میشن

  1. ناشناس گفته

   سلام همون دكتري كه توي يزد هست؟ پروفسور محمد تقي نوربالا؟

 8. شکوفه گفته

  دوستان هرکسی که لکه ویتیلیگو تویه قسمت هایه مچ پا و رویه انگشت ها بخصوص لکه ای که نزدیک ناخن هستش داره حتما بره پیش پروفسور دکتر محمد تقی نوربالا تویه یزد فوق تخصص بیماری هایه پوست و مو هستن که من خودم دیدم بیمارشون کاملا لک هاش همه طی یک سال همه رفتن و ایمشون رو تویه گوگل سرچ کنید آدرس مطبشون براتون بالا میاد

  1. رحیم گفته

   واقعا جواب میده

 9. فاطمه گفته

  سلام آقا وحید من هم دارو شما میخام هر جای بگید میام واسه گرفتن دارو

 10. علیرضا حسینی گفته

  من از انگلیس هستم و این مشکل رو 15 ساله دارم. این لینک رو مطالعه کنید: ( سایت کشور انگلیس هست برای راهنمایی دارویی)

  https://www.medicines.org.uk/emc/medicine/8816

  کامل توضیح داده. از Protopic قوی یعنی یک دهم درصد استفاده کنید. بعد که رنگ آورد هفته ای دو روز ازش استفاده کنید.
  برای حفظ پیگمنت از پروتوپیک ضعیف یعنی سه صدم در صد استفاده کنید. خودتون کامل بخونید

  1. مرادی گفته

   سلام. وقت بخیر. میشه دقیق بفرمایید شما استفاده کردید و لک های سفید کامل از بین رفته اگه اینطوره میشه بفرمایید دقیقا چطور پماد رو مصرف کردید اخه برای اگزما نیست مگه.ممنون

نظر یا سوال شما چیست ؟

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمیشود و محرمانه است