آخرین و جدیدترین روش درمان ویتیلیگو ( برص لک و پیس )

کلید واژه ها : درمان ویتیلیگو جدید, درمان ویتیلیگو با لیزر, درمان ویتیلیگو, روش درمان ویتیلیگو, اخرین درمان ویتیلیگو, جدیدترین درمان ویتیلیگو, راه درمان ویتیلیگو, درمان بیماری ویتیلیگو, درمان جدید ویتیلیگو, 

برص چیست ؟ دلایل ایجاد لکه های سفید روی پوست چیست ؟ بیماری ویتیلیگو به چه دلیل ایجاد میشود ؟ آیا بیماری پیسی واگیر دار است ؟ آیا بیماری ویتیلایگو باعث نقص عضو و یا مرگ میشود ؟ و سوالاتی از این دست که ممکن است برای شما مطرح شود .

لطفا هر سوال ، نظر یا خبر جدیدی درباره روش های این بیماری دارید در بخش نظرات با ما و سایرین در میان بگذارید

ویتیلیگو چیست و چرا بوجود میاید ؟

ویتیلیگو (vit-ill-EYE-go) یک اختلال رنگدانه ای است که در آن ملانوسیتها که در واقع رنگدانه های پوست را دارند از بین میروند . و در نتیجه از بین رفتن این رنگدانه ها نقاط سفید رنگی در بخش های مختلف پوست بدن ظاهر میشود/ همین اتفاق ممکن است در بخش غشاء مخاطی و بافت های داخل دهان و بینی و همچنین شبکیه ( لایه داخلی کره چشم ) ظاهر شود . موهایی که در مناطق سفید شده پوست رشد میکنند بیز ممکن است بر اثر بیماری ویتیلیگو سفید شوند .

در حال حاضر هنوز دقیقا علت بروز ویتیلیگو مشخص نیست . ولی پزشکان معتقدند شواهد قوی برای مرتبط بودن این بیماری با ژنتیک وجود دارد . ویتیلیگو در واقع نوعی بیماری خود ایمنی است . برخی از پزشکان معتقدند که آفتاب سوختگی و استرس شدید نیز در ابتلا به این بیماری نقش دارد ولی این نظریه هنوز اثبات نشده است .

چه کسانی در خطر ابتلا به بیماری ویتیلیگو قرار دارند ؟

تقریبا نیم تا یک درصد از مردم جهان دچار این بیماری هستند.شروع این بیماری معمولا در اواسط دهه بیست میباشد ولی در تمام دوران زندگی و در هر سنی احتمال ابتلا به بیماری برص وجود دارد . بیماری پیسی در تمام نژادها و زن و مرد دیده میشود ولی این بیماری در افرادی با پوست تیره بیشتر شایع است.

به نظر میرسد بیماری ویتیلیگو با برخی از بیماری های خودایمنی در ارتباط باشد مثل : پرکاری تیروئید (پرکاری غده تیروئید) ، آلوپسی آره آتا و کم خونی ( پایین بودن شدید سطح سلول های قرمز و عدم توانایی در جذب ویتامین b12 ) . دانشمندان هنوز دلایل قطعی برای ارتباط ویتیلیگو با این بیماریها کشف نکرده اند

کودکانی که والدینشان به بیماری برص مبتلا هستند به احتمال زیاد دچار این بیماری میشوند ولی احتمال عدم ابتلای کودکانی که والدین مبتلا دارند هم وجود دارد . همچنین احتمال دارد افرادی که هیچ کدام از والدین و اقوام شخصی آنها به بیماری پیسی مبتلا نیستند نیز به بیماری ویتیلیگو مبتلا شوند .

علائم ابتلا به بیماری برص ( پیسی یا ویتیلیگو )

بارز ترین علائم بیماری ویتیلیگو ٰ سفید شدن بخش هایی از پوست بدن مخصوصا مناطقی که در معرض نور آفتاب هستند ، میباشد . این لکه های سفید روی پوست گاهی بصورت قرینه ایجاد میشوند

آیا لکه های سفید ویتیلیگو بزرگتر میشوند ؟

بیماری ویتیلیگو به هیچ عنوان قابل پیشبینی نبوده و نمیتوان گفت که لکه ها بزرگتر یا کوچکتر خواهند شد و یا امکان دارد نواحی بیشتری از پوست به این بیماری مبتلا شود یا نه

یک بیماری مهم که از اختلال رنگدانه ای ناشی می شود بیماری ویتیلیگو یا برص لک و پیس می باشد که در این بیماری سلولهای ملانوسیت حاوی رنگدانه های پوست (ملانین) هستند، توانایی تولید ملانین را از دست می دهند و لکه های سفید رنگی روی پوست ایجاد می شود که ظهور این لکه ها بخصوص در نژاد ایرانی که تیپ پوستی اغلب افراد جامعه ۳ تا ۴ است ایجاد تفاوت رنگ فاحش کرده به ویژه در نواحی باز و در معرض دید برای بیمار بسیار ناراحت کننده بوده و منشا مشکلات اجتماعی و روانی متعددی است. 

تاکنون تلاشهای زیادی برای دستیابی به یک روش بی خطر و با دوام طولانی انجام گرفته است. استفاده از روش معمول PUVA(پسورالن همراه با اشعه UVA) و استروئید های موضعی از جمله درمانهای معمول این بیماری است که این درمانهای استاندارد موفقیت محدودی داشته است (۶۰% بیماران حدود ۲۵% رپیگمانتاسیون داشته اند.)

از این رو استفاده از روش جراحی پیوند ملانوسیتهای کشت داده شده و یا تکثیر یافته به عنوان یک تکینیک جدید مورد توجه پژوهشگران و پزشکان متخصص پوست دنیا قرار گرفته است. پیوند ملانوسیت شامل هر عمل است که در آن ملانوسیتهای خود فرد از نواحی غیر درگیر بدن به از نواحی درگیر بدن پیوند زده می شود. در چنین شرایطی و با این روش ملانوسیت پیوند شده دوباره تکثیر می شود و تولید ملانین می کند که باعث رپیگمانتاسیون در ناحیه تحت درمان می گردد.

جراحی خط اول درمان در بیماری ویتیلیگو نیست. و این روش در موارد ویتیلیگوی ثابت که در درمان دارویی با شکست مواجه شده و یا مناطق شناخته شده ای که با پاسخ ضعیف همراهند از جمله لبها، ژنیتال، پلک و اندام تحتانی، کاربرد دارد. خوشبختانه پس از انجام موفق این روش در مرکز تحقیقات پوست و سالک این روش برای اولین بار در مرکز تحقیقات پوست و سلول بنیادی دانشگاه تهران راه اندازی شد.

ایران موفق به درمان قطعی بیماری ویلتیگو (لک و پیس) شده است. این روش برای اولین بار در دنیا در ایران توسط پژوهشکده رویان ارائه شده است. محققان ایرانی با جداسازی سلول های ملانوسیت از نواحی سالم پوست و تفکیک آنها در آزمایشگاه، آن ها را به محل های فاقد رنگدانه تزریق می کنند.

پس از ۲-۳ هفته، رنگدانه سازی در پوست شروع می شود. این در حالی ست که در روش های خارجی برای درمان این بیماری، تزریق از طریق تاول ایجاد شده و ایجاد خراش روی نقاط فاقد رنگدانه و استفاده از اشعه ی ماورای بنفش استفاده می شود که ممکن است منجر به سرطان شود.

به گفته ی دکتر حمید گورایی این روش کاملا بی خطر بوده و رد پیوند آن منتفی است.

حدود ۶۰۰ هزار نفر در ایران به این بیماری مبتلا هستند که ۲۰۰ هزار نفر از آنان به هیچ دارویی پاسخ مناسب نمی دهند.

اما با روش جدید پژوهشگران ایرانی، همه ی بیماران به طور صد در صد معالجه خواهند شد.

هدف اصلی در درمان‌های رایج ویتیلیگو، بهبود وضعیت ظاهری پوست است و روند درمان نیاز به زمان طولانی دارد

که معمولا ۶ تا ۱۸ ماه به طول می انجامد، انتخاب نوع درمان به تعداد، محل و گستردگی ضایعات بستگی دارد.

استروئید موضعی می‌تواند در برگرداندن رنگ پوست به لکه‌های سفید کمک کند، به خصوص اگر این درمان در مراحل اولیه بیماری شروع شود. درمان باید حداقل تا ۳ ماه ادامه یابد تا بهبود قابل ملاحظه ایجاد شود.

با وجود آن که استفاده از لیزر و نور درمانی (فتوتراپی) می‌تواند عوارضی را برای شخص به همراه داشته باشد

(بخصوص برروی پوست نواحی سالم)، در مواردی که بیماری شکل گسترده‌ای دارد، انتخاب دیگری برای درمان لکه‌های پوستی باقی‌ نمی‌ماند.

یک روش دیگر در موارد مقاوم به درمان عبارت است از بی‌رنگ کردن باقیمانده پوست بدن تا با لکه‌های سفید همرنگ شود.

این روش درمانی برای بیمارانی که حداقل ۵۰% پوست آنها گرفتار است، توصیه می‌شود.

به علاوه روش‌های دیگری هم به صورت موقت می‌توانند در این بیماران مؤثر باشند مانند استفاده از پوشاننده‌های پوست با مواد آرایشی یا خالکوبی کردن منطقه درگیر تا همرنگ پوست شود.

***********

در زیر غذاهای پیشنهادی و مواد غذایی که باید محدود شدند ذکر شده است:
مواد غذایی که باید مصرف شوند:

غلات: غلات کامل، ارزن، حریره جو، جوی دو سر، برنج و پاستا (غلات فرآوری شده توصیه نمی شوند).

نان ها: فقط نان سبوس دار…….

میوه ها: زغال اخته (البته در این باره اختلاف نظر وجود دارد)، گلابی، گیلاس، موز، آناناس، سیب، انبه، زردآلو، انگور.

سبزی جات: گوجه فرنگی، چغندر، هویج، سیب زمینی، خیار، کدو، کدو حلوایی، اسفناج، کلم بروکلی، کلم بروکسل، گل کلم، سیر، لوبیا، قارچ، پیاز، لوبیای فرانسوی، فلفل قرمز، شنبلیله، شلغم، جعفری، زیره سیاه، فرآورده های سویا، عدس و لپه ها.

نوشیدنی ها: چای کم رنگ بدون قند، ۶ تا ۷ لیوان آب در روز، عسل همراه با چای سبز با طعم نعنا، آب میوه.

آجیل و خشکبار: مغزهای گردو، بادام، پسته، خرمای سیاه، انجیر و زردآلو.

روغن ها: روغن زیتون و سایر روغن های گیاهی.

سایر موارد: تخمه کدو تنبل، لوبیا، گوشت فقط به صورت آب پز، شکر زرد.

* مقدار زیادی زنجبیل و زردچوبه در غذاها استفاده کنید.

* بهتر است که برنامه غذایی خیلی کم نمک داشته باشید.

* از تابش آفتاب در صبح زود بهره مند شوید تا اشعه ی مفید آن را دریافت کنید.

مکمل ها: دانشمندان پی برده اند که بسیاری از افراد مبتلا به ویتیلیگو دچار کمبود فولیک اسید، ویتامین B12، ویتامین C، پانتنوئیک اسید(B5)، مس و روی هستند.

ویتامین B12 و فولیک اسید باید با هم مصرف شوند.
آن چه نباید مصرف شود:

– چربی ها، ادویه ها و نمک زیاد

– نان و آرد سفید، غذاهای دودی یا سرخ شده، شکلات، چای پُررنگ، کره و مارگارین، الکل، قهوه، بستنی، خردل، تمبر هندی، نوشیدنی های مزه دار شده.

– ماهی و غذاهای دریایی(در افراد مختلف فرق می کند)

– خیار شور

توجه مهم : لطفا به ادعاهایی که در بخش نظرات این مطلب درباره درمانهای جدید ویتیلیگو میشه ، توجهی نکنید . در صورتی که واقعا روشی برای درمان این مشکل پیدا بشه در ابتدای همین مطلب قرار خواهد گرفت و اطلاع رسانی خواهد شد . باتشکر / حسینی
پیشنهاد میشود بخوانید
نظر یا سوال شما چیست ؟

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمیشود و محرمانه است

809 نظر
 1. فاطمه گفته

  سلام آقا وحید من هم دارو شما میخام هر جای بگید میام واسه گرفتن دارو

 2. علیرضا حسینی گفته

  من از انگلیس هستم و این مشکل رو 15 ساله دارم. این لینک رو مطالعه کنید: ( سایت کشور انگلیس هست برای راهنمایی دارویی)

  https://www.medicines.org.uk/emc/medicine/8816

  کامل توضیح داده. از Protopic قوی یعنی یک دهم درصد استفاده کنید. بعد که رنگ آورد هفته ای دو روز ازش استفاده کنید.
  برای حفظ پیگمنت از پروتوپیک ضعیف یعنی سه صدم در صد استفاده کنید. خودتون کامل بخونید

 3. ناشناس گفته

  سلام دوستان خوبین کسی هست برا درمان از لیزر استفاده کرده باشه و نتیجه گرفته
  لطفا کسی هست راهنمایی کنه

 4. ناشناس گفته

  سلام.لطفا دوستانی که گانودرما مصرف کردن بگن که تاثیری داشته یا نه؟تبلیغاتش خیلی زیاده،میخوام بدونم اگه خوبه که ماهم استفاده کنیم.
  باتشکر از مدیر سایت

  1. محمد گفته

   سلام من یه دوره 6 ماهه از قهوه استفاده کردم و بعد الان به مدت 1 ساله از خود قارچ چیز چشمگیری نیست ولی لک ها کمی کم رنگ شدن البته من رِژیم غذایی رو هم رعایت میکنم تا حدودی

 5. کردستان عراق گفته

  کرم vitilase روزانە دوبار ب لک بمالید در نور افتاب ٣٠ دقیقە قرار بدهید ٧ سبح تا ١٠ سبح یا ٣ بعدزهر تا ٥
  یا بانور درمانی uvb یعنی هم کرمvitilase بهش بمالید و برید زیر نور درمانی uvb یا uva ولی uvb ی بهترە من خوب شدم ولی خیلی وقت گیر هست حوسلە میخات

  من کرد هستم و عراقی هستم فارسیم خوب نیست

 6. Paeez گفته

  سلام دوستان
  حدود ٣سال درگير اين بيماري بودم
  خيلى دكتر رفتم اما دارو ها موثر نبودن
  اما خداروشكر الان لكه ها از بين رفتن و بهبودي حاصل شده با مراجعه به دكتر ساعدى در شهر گنبد كاووس
  به اميد بهبودى همه

 7. عزیزی گفته

  سلام دوستان عزیز من حدود ۹ ساله این بیماری رو بر اثر یه شوک روحی گرفتم و تقریبا تمام روشهای درمانی رو انجام دادم و هرکس هر دکتر یا روشی رو پیشنهاد کرد دست رد نزدم و انجام دادم و متاسفانه بهتر که نشد بدترم شد از پارسال پیشرفت این بیماری اونقدر زیاد بود که قطع امید کردم تا اینکه تصمیم گرفتم از ابان امسال فقط و فقط از یه روش ساده استفاده کنم که خداروشکر به طور معجزه آسا پیشرفت خیلی خیلی خوبی بعد از سه ماه گرفتم که وظیفه خودم دونستم به دوستانمم بگم. من فقط از مخلوط روغن نارگیل و خردل و زیتون به یک‌ نصبت استفاده میکنم و لکه ها وتمام پوستم و بخصوص قسمت ناف رو هرروز چرب میکنم البته بهتره بعد حمام و شبها اینکار انجام بشه که مدت زیادی روغن روی پوست بمونه .و چون این‌بیماری واقعا ذهن و روح ادمو درگیر میکنه سعی کردم یکم بر استرسهام کنترل داشته باشم که واقعا به بهبود بیماری کمک میکنه .به امید بهبود این بیماری برای همه دوستان .

 8. زهرا گفته

  سلام بچه ها من پیش دکتر نوربالا رفتم دارم خوب میشم. به نظرم امتحانش کنید.

  1. محمد گفته

   زهرا خانم کدوم شهر؟

  2. پریناز گفته

   نوربالا داروهاش کورتونیه،بعد استفاده محو میشند و با وسعت بیشتر بر میگردن

 9. زهرا گفته

  واقعا از بین رفت و دیگه لک سفید نداشتید؟

  1. سید ایمان گفته

   سلام این دارو چی کی می گید

 10. حسین گفته

  درود دوستان منم چندسالی هست گرفتار بیماری لعنتیم درمان نمیشه لطفا دوستانی که درمان شدن به ما هم کمک کنند

 11. زهرا گفته

  در طب اسلامی برای این بیماری درمان هست. به شاگردان و نمایندگیهای ایت الله تبریزیان در شهرهای مختلف مراجعه کنین حتما نتیجه میگیرین

 12. زهرا گفته

  دوستان در طب اسلامی برای این بیماری درمان قطعی هست کافیه به نمایندگیهای دکتر تبریزیان در شهرهای مختلف مراجعه کنید.

 13. مجتبی گفته

  لطفا شماره یا ایمیل این اقا وحید لطف میکنید بهم بگین

 14. مجتبی گفته

  سلام به همه عزیزان انشالا که همگی زود زود خوب بشین، من از 20 سالگی این بیماری رو گرفتم الانم 35سالمه اوایل اصلا نمیدونستم چیه اسم این بیماری بعد مدتی رفتم پیش دکتر فارسی، کرم پروتوپیک *امپول B12و با یه قرص ویه محلول ترکیبی دادن اونارو که استفاده کردم کل سفیدی ها خوب شدن ولی چون حوصلم نگرفت هر شب کرم بمالمو هفته ایی سه تا امپول بزنم 😁ادامه ندادم و دکتر هم 6ماه رفتن امریکا دیگه پیگیر درمان نشدم الان اکثر جاهای بدنم لک داره، ولی دوستان توجه نکنید به لکهاتون به زندگیتون ادامه بدین و شکر گزار باشید سخت نگیرین فکر خودکشی و این چیزارو هم نکنید زندگی زیبایی های خودشو داره ، انشالا همیگیتون درمان بشید

 15. حمید گفته

  سلام خب شمارتو بفرس داداش تا بزنگیم

 16. omid گفته

  سلام عرض ادب خدمت تمامی عزیزان من خودم به این بیماری مبتلا هستم جدیدا یه نسخه گیاهی رو بهم دادن و مشغول استفاده از ان هستم اگر تا 15 هم مرداد یعنی ماه بعد خوب شدم نسخه رو در اختیار تمامی عزیزان میزارم چون واقعا به زندگیم این بیماری لطمه زده ان شاءالله همه کسانی که هر بیماری دارن شفا پیدا کنن دعا کنین این نسخه جواب بده چون خیلی راهها رو امتحان کردم

 17. زهرا گفته

  سلام میشه شماره این دکتر و بهم بدید

 18. یه بیمار گفته

  جناب مدیر لطفا با آقای نظری که کامنت دادن یه صحبتی کنید نتیجه رو اینجا اعلام کنید .

  1. مسئول سايت گفته

   با سلام و وقت بخیر
   هنوز آدرس اینستاگرامشون را برام نفرستادن .امروز دوباهر ایمیل می فرستم براشون .

 19. arash گفته

  سلام وقت بخیر هر وقت میام این سایت و میبینم یکی راه درمان داره خیلی خوشحال میشم حتی اگر دروغ و خیالپردازی باشه ولی بیشتر از اون چیزی که نابود میکنه آدمو مدیر سایت هست که تمام اطلاعات فرد مورد نظر رو از جمله آدرس اینستاگرام باشه ایمیل باشه تلفن باشه پاک میکنه
  آقا اگر قراره این چیزا پاک بشه و توضیحات فرد مورد نظر کامل بیان نشه چرا حرفاشو نمایش میدین و با اعصاب آدم بازی میکنین هر کسی خودش تشخیص میده اگه کلاهبرداره سمتش نره
  با تشکر و سپاس

  1. مسئول سايت گفته

   با سلام و وقت بخیر .
   پاک کردن شماره تلفن و اطلاعات تماس باعث شده که بسیاری از کلاهبردارها ، اصلا داخل این بخش فعالیتی نداشته باشن در صورتی که قبلا اینطور نبود و روزانه ده ها نفر ادعای درمان می کردن و ما زنگ میزدیم و مشخص میشد که کلاه بردار هستن. الان هم هر کسی در این بخش ادعا کنه درمانی بلده و واقعا باهاش صحبت کنیم و ثابت کنه ، هم شمارش رو اینجا میزاریم و هم به کل 985 نفری که آدرس ایمیل برای بنده ارسال کردن تا از درمان احتمالی آگاه بشن ، ایمیل ارسال میکنم و اطلاع میدم .

  2. پریناز گفته

   برادر من به این راحتی گول نخورید،اگر ایشون حقیقتا درمان شدن عوض اینکه خاطره بگند اسم داروشون رو اینجا میگند نه اینگه بگند یک کسی یک جایی من رو درمان کرد،فکر نمیکنم یک پیرمرد طبیب انقدر سکوریتی بالایی داشته باشه که ایشون اسم دارو رو بپرسند و اون نگه،بخدا من نه میدونم کاج آباد کجاست نه رستم آباد شما تا اونجا میخوایی بری؟

 20. یه بیمار گفته

  آقای نظری لطفا آدرس اینستاگرامتون رو بزارید تا ما هم نگاه کنیم و لطفا به مدیریت سایت پیام بدید تا راه درمان رو بررسی کنه

 21. عید نظری گفته

  سلام اسم من علی هست وحدودا 14سال ازجونی وعمرمو بااین بیماری لعنتی گذروندم یه زمانی هیشکی خوشگلیمو نداشت ولی وقتی به بیماری پیسی دچارشدم فقط فکرخودکشی توسرم بود دوستان من تموم راهارورفتم فقط چون میدونم این بیماری کاری باحات میکنه که به فکر خودکشی هم آدم میفته من که این طوری بودم شمارو نمیدونم میخوام بهتون یه خبرخوش بدم که واسه خودم بهترین خبر زندگیم بوده یه پیرمردیه روستای کاج رستم ابادمنو درمون کردبه جان مادرم بریدداخل اینستاگرامم عکاسای قبلموببینید خواستم همشونوپاک کنم ولی دلم نزاشت هروقت نگاهشون میکنم میگم خداروشکرت هرکی خواست بشمارم تماس بگیره تاراهه درمانشو بهتون بگم .علی نظری

  1. زهزا گفته

   میشه بیشتر بهم توضیح بدید منم دچارم. کمکم کن

  2. nazanin.najafi70 گفته

   ادرس اينستاتوبده

  3. زهرا گفته

   توروخدا کمکم کن منم به خود کشی رسیدم

 22. محمد گفته

  سلام جناب بنیامین منضور شما ازگوتورسوآبگرم قوتورسویی مشکین شهر در دامنه سبلان هست لطف کنید توضیح بیشتر از مقدار درگیری بدن وادرس کامل ابدرمانی از زمان درمان چند وقت گذشته وباز گشت نداشته متشکر وممنون از جوابیکه خواهید داد