بختک چیست و چرا اتفاق می افتد؟ آیا میتوان جلوی بختک را گرفت ؟

انگار خواب می‌بیند. ولی نه. می‌خواهد از ترس فریاد بکشد ولی دست و پایش را زنجیر کرده‌اند و راه گلویش را بسته‌اند. انگار چیزی روی سینه‌اش سنگینی می‌کند. از شدت وحشت تمام بدنش فلج شده و تکان نمی‌خورد. خوب که نگاه می‌کند می‌بیند چیزی شبیه یک موجود وحشتناک و گاهی پشمالو روی سینه‌اش نشسته و گویی جان او را می‌گیرد.

خواب شیرین از آن دسته چیزهایی است که خیلی‌ها آرزویش را دارند ولی دستشان از آن کوتاه است. از تمام بی‌خوابی‌ها و مشکلاتی که شبانگاهان به سراغمان می‌آید بگذریم، چیزی هست که خواب را به کام انسان زهر می‌کند و آن چیزی نیست جز بختک. کابوسی که تاکنون بسیاری آن را تجربه کرده‌اند. شاید شما هم جزو آن دسته از افرادی باشید که بختک به سراغتان آمده است.

نام بختک به این دلیل روی این کابوس گذاشته شد که از گذشته افراد بر این باور بودند که عجوزه‌ای زشت صورت، شب‌ها بدن جسمانی خود را ترک کرده و روی سینه قربانی خود می‌نشیند. فرد قربانی در چنین حالتی با احساس وحشت و در حالی که به سختی نفس می‌کشد از خواب بیدار می‌شود گویی چیزی سنگین روی سینه‌اش سنگینی می‌کند و قادر به حرکت نیست، انگار فلج شده است. این باور در بسیاری از فرهنگ‌های دنیا رایج است. در کشور ما هم هنوز به این حالت سنگینی و وحشت بختک گفته می‌شود.

بختک چیست؟

فلج خواب یا به اصطلاح عموم ” بختک ” با زمینه ژنتیکی در نتیجه استرسهای روزمره به وقوع می پیوندد و هیچگونه عارضه جسمی در پی ندارد.

بختک در واقع یک نوع کابوس است. خوابی که واکنش احساسی بسیار ناخوشایندی را در فردی که خوابیده به صورت ترس یا وحشت، درد، احساس افتادن از جایی، غرق‌شدگی یا مرگ ایجاد می‌کند. چنین خواب‌هایی می‌تواند با دلایل جسمی همچون تب بالا یا عوامل روانشناختی چون ضربه‌های روحی یا استرس در زندگی فرد مرتبط باشد یا ممکن است دلیل خاصی نداشته باشد.

بختک در خواب, علت بختک در خواب, بختک یا فلج خواب,

می توان با لمس بدن فرد یا صدا کردن اسم او، وی را از این حالت خارج کرد. در ضمن گاهی اوقات فرآیندهای ذهنی خواب در زمان فلج خواب بروز می کند و فرد حتی ممکن است در حالت بیداری و فلج، رویا ببیند که اکثر این رویاها هشدار دهنده و ترسناکند.

فلج خواب

فلج خواب(sleep paralysis) به حالت ناتوانی درانجام حرکات ارادی حین خواب اطلاق می شـود.فلج خواب یـک تـجربـه ی دلــهره آور و هراس انگیزمی بـاشد. فـلـج خـواب اغـلب اوقات هنگام بیدارشـدن از خـواب و یـا در مـوارد نـادر در لحظه ی بهخـواب رفتن رخ میدهد. فلج خواب از چند ثانیه تاچـند دقیـقه بـه طـول می انجامد. 25 تا 30 درصدجـمعیت کشـور حـداقل یکبار در طول زندگی خوداخـتـلال فلج خـواب را تـجـربه کرده اند. فلج خوابمیتواند در هر سنی روی دهد.

علایم فلج خواب:

1- ناتوانی در حرکت دادن تنه، دستها و پاها و صحبت کردن (فرد از فرط ترس میخواهد فریاد بکشد و برای بیدار شدن تقلا میکند، اما گویی تلاش وی بی نتیجه است).

2- فلج تمام  و یا بخشی از عضلات اسکلتی ی بدن.

3- احساس خفگی و نزدیک بودن زمان مرگ (گویی موجودی روی قفسه سینه ی شما قرار گرفته است).

4- وحشتزدگی و اضطراب.

5- توهمات خواب(hypnagogic hallucinations): به توهمات شنیداری، دیداری و لمسی  رویا مانند اطلاق می شود. احساس حضور یک انسان دیگر در اتاق، احساس فشردگی در قفسه سینه، دیدن سایه  افراد، دیدن منبع نورانی، شنیدن صدای افراد، شنیدن صدای قدمهایی که نزدیک میشوند، دیدن شبح، تجربه خروج از بدن، احساس شناور شدن در هوا، شنیدن صدای بازو بسته .

بختک در خواب, علت بختک در خواب, بختک یا فلج خواب,

آیا پای شیاطین در میان است؟

در مورد پدیده فلج خواب باورها و تفسیرهای مختلفی در فرهنگ‌ها و جوامع مختلف وجود دارد. همانطور که گفته شد ایرانی‌ها این پدیده را به نام «بختک» می‌شناسند. بعضی‌ها هم از آن تعبیر به جن‌زدگی می‌کنند و تمام اتفاقاتی که برای فرد می‌افتد به گردن دیوهای بدسرشت و اجنه می‌اندازند.

ایرلندی‌ها هم بر این باورند که فلج خواب بر اثر دروغی که روز قبل گفته شده بروز می‌کند. اما آنچه بارز است این است که طی قرن‌ها باور عمومی بر این است که این مشکل با انواع اجنه و نفرین‌ها مرتبط است.

دماغ بختک را چنگ بزنید!

عوام روایت دیگری از بختک داشتند. آنها بر این باور بودند که بختک کنیز اسکندر بود! هنگامی که کلاغ به مشک محتوی آب حیات که اسکندر با خود از ظلمات آورده بود منقار زد و آب حیات بر زمین ریخت، این کنیز بی‌درنگ مشتی از آن آب را برداشته و نوشید و اسکندر که خشمگین شده بود به ضرب شمشیر بینی او را کند و بختک از گل، بینی دیگری برای خود ساخت! بختک اگر کسی را ببیند که طاقباز خوابیده به سینه او می‌جهد.

بختک در خواب, علت بختک در خواب, بختک یا فلج خواب,

اگر در آن حال فرد بیدار شود، به بینی او چنگ بیندازد، بختک از بیم آنکه بینی‌اش کنده شود گنجی از گنجه‌ اسکندر را که می‌شناسد رشوه خواهد داد تا دست از بینی‌اش بردارد!

چرا بختک ما را می گیرد؟

تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد، فلج خواب یک اختلال ژنتیک است و تمام افرادی که این موضوع را تجربه می‌کنند در سلول‌هایشان ماده‌ای به نام «HLA-DR2» دارند. از دیگر عواملی که می‌توان برای فلج خواب در نظر گرفت اضطراب و استرس،‌ اختلال ترس و همچنین اختلال در نظم خواب است. به گونه‌ای که در برخی موارد افراد اظهار می‌کنند زمانی که روز خسته‌‌کننده یا پراسترسی را گذرانده‌اند، بیشتر از همیشه این حالت سراغ‌شان آمده است.

از دیگر موارد ایجاد کننده این حالت می‌توان به تغییرات در سبک زندگی یا مصرف قرص‌های خواب‌آور و آنتی‌هیستامین‌ها اشاره کرد. گفته می‌شود افرادی که به صورت طاق باز یا به اصطلاح به پشت می‌خوابند، بیشتر به فلج خواب دچار می‌شوند.

آیا بختک خطرناک است؟

تحقیقاتی که به‌تازگی انجام شده حاکی از آن است که بین 25 تا 30درصد از جمعیت کلی جهان، در طول عمر خود دست‌کم یک بار فلج خواب را تجربه کرده‌اند که در این میان 95درصد از آنها تجربه حوادث وحشتناک را در خواب داشته‌اند. مجموع این عوامل نشان می‌دهد این پدیده شیوع بالایی دارد.

نکته مهم دیگر آن است که با توجه به نقش ژنتیک در بروز این مشکل اگر یکی از اعضای خانواده دچار این مشکل باشد، احتمال اینکه دیگر اعضای خانواده هم به آن مبتلا شوند، وجود دارد. از نگاه جنسیتی به طور معمول احتمال بروز فلج خواب در زنان دو تا چهار برابر بیشتر از مردان است.

اگرچه بسیاری از افرادی که با این مشکل مواجهند، از اتفاقاتی که می‌افتد آگاه نبوده و دچار وحشت می‌شوند، ولی این فرایند اصلا خطرناک نیست و در عرض چند لحظه پایان می‌یابد و هیچ گونه عارضه‌ جسمی را در پی نخواهد داشت.

چطور از شر بختک راحت شویم

فلج خواب یک اختلال خواب بی‌خطر است بنابراین می‌توان با رعایت برخی موارد آن را از بین برد یا تکرارش را به حداقل رساند.

نخوابیدن به پشت، کاهش استرس، به اندازه کافی خوابیدن،‌ انجام ورزش‌های منظم، زیاد غذا نخوردن و ننوشیدن کافئین همگی از عواملی است که می‌تواند از چنین وضعیتی پیشگیری کند.

برای به دست آوردن سریع هوشیاری بهتر است فرد سعی کند انگشتان دست و پا همچنین چشمانش را به شدت تکان دهد و به دنبال آن سرش را حرکت دهد. در مواردی که فلج خواب به مدت 6 ماه، دست‌کم هفته‌ای یک بار در فرد رخ ‌دهد باید از دارودرمانی استفاده کرد.

yjc.ir

**************************

بَختَک در افسانه‌ها و باور عامیانه ایرانی نام موجودی تخیلی است که شبها قصد خفه کردن افراد در خواب را دارد. برخی منابع نیز بختک را با کابوس هم‌معنی دانسته‌اند. البته بختک با کابوس هم معنا نیست، بختک موجودی نامریی است که شب هنگام بر بدن انسان چیره می‌شود و تمام بدن را در اختیار گرفته و قفل می‌کند، درین حالت انسان فقط نظاره‌گر ناتوانی خود است. ترسی بدون دلیل وجود انسان را در بر می‌گیرد و انسان توان کوچک‌ترین واکنشی نسبت به این ترس ندارد. در برخی باورهای قدیمی معتقدند که بختک روی سینه افراد می‌نشیند و تمام وجود آنها را فلج می‌کند. شاید ترس انسان گرفتار از این موجود نیز بدلیل این است که حضور آنرا بر روی خود احساس می‌کند ولی نمی‌تواند آنرا ببیند. برخی دیگر بر این باورند که بختک در درون انسان رخنه می‌کند و بدن را در اختیار می‌گیرد. اصطلاح «بختک روی زندگیش افتاده» نیز ازین جا وارد ادبیات فارسی شده‌است.

بختک یا فرنجک، به عقیده عوام، کنیز اسکندر بود. هنگامی که کلاغ به مشک محتوی آب حیات که اسکندر با خود از ظلمات آورده بود منقار زد و آن را درید و آب حیات بر زمین ریخت، این کنیز بی درنگ مشتی از آن آب را برداشته نوشید و اسکندر که سخت خشمگین شده بود به ضرب شمشیر بینی او را بینداخت، و فرنجک از گِل، و به قولی از خمیر، بینی ئی برای خود ساخت. فرنجک که به سبب نوشیدن آن آب عمر جاودانه یافته‌است چون کسی را به پشت خفته ببیند بر سینه او می‌جهد. اگر در آن حال خفته بیدار شده چنگ در بینی او اندازد فرنجک از بیم آن که بینیش کنده شود گنجی از گنجهای اسکندر را که می‌شناسد رشوت خواهد داد تا دست از بینیش بردارد. بختک که به سبب همین افسانه بینی گلی، دماغ گلی و خمیری نیز خوانده می‌شود به عقیده عوام در تاریکی و بخصوص زیر درخت‌ها و در جنگل‌ها و باغ‌ها می‌گردد. ظاهرأ این اعتقاد از ناآگاهی عوام به گاز کربنیکی که شب‌ها از گیاهان متصاعد می‌شود و کسی را که در جنگل یا در زیر درخت خفته باشد به خفقان می‌افکند ناشی شده‌است. برخی افراد معتقدند، در صورتی که بتوان گلو یا دماغ بختک را گرفت، می‌توان هر آرزویی کرد تا بختک آن را برآورده کند.

بختک در خواب, علت بختک در خواب, بختک یا فلج خواب,

سازوکار علمی ایجاد پدیده بختک

در طی خواب در مرحلهٔ حرکات سریع چشم (REM)، یعنی مرحله‌ای که فرد خواب (رویا) می‌بیند، مغز انتقال پیام‌های عصبی به سوی عضلات اسکلتی (به استثنای عضله دیافراگم و عضلات چشم) را متوقف می‌سازد، تا انسان رویاهای خود را برون ریزی نکند (یعنی مثلاً وقتی در خواب می‌بیند می‌دوید، از رختخواب بلند نشوید و شروع به دویدن نکنید).

هنگامی که شما قصد دارید از خواب بیدار شوید، مغز مجدداً کنترل عضلات را به دست می‌گیرد. اما گاهی اوقات، قبل از اینکه مغز کنترل عضلات اسکلتی را به دست گیرد و عضلات از حالت فلج بودن خارج گردند، انسان هوشیاری خود را باز می‌یابید که نتیجهٔ آن احساس ترس آور فلج بودن بدن خواهد بود.

نقطهٔ مقابل این عارضه زمانی است که برخی افراد هنگام دیدن رویا، دست‌ها و پاهای خود را تکان می‌دهند و یا در موارد شدید تر دچار خوابگردی (راه رفتن در حین خواب) می‌شوند.

بختک در فرهنگ ملل

در زبان آلمانی به این نامها نیز معروف است:

 • Mahr – Schrätel – Alb – Alf

آلمانی‌ها نیز مثلی مترادف دارند:

 • Es lag mir wie ein Alp auf der Brust
 • مثل بختک (با سنگینی جثه به روی کسی یا چیزی افتادن)
 • چنان بسان فرنجک فرو گرفته مرا * که بود مردنم آسان و دم زدن دشوار «مختاری غزنوی»

شیوع

در تحقیقی آماری که توسط ف. صداقت همدانی و همکاران در بین دانشجویان پزشکی انجام شد، نشان داده شد که تقریباً ۲۵٪ دانشجویان حداقل یکبار فلج خواب و یا همان بختک را تجربه کرده‌اند. تجربهٔ فلج خواب حداقل یکبار در طول زندگی در بین مردم شایع می‌باشد.

http://fa.wikipedia.org/wiki/

پیشنهاد میشود بخوانید
نظر یا سوال شما چیست ؟

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمیشود و محرمانه است

110 نظر
 1. سارا گفته

  سلام دوستان لطفا نظر منو حتما بخونید چون چند سال دچار این مشکل بختک بودم و الان خیلی وقته دیگه سراغم نیومده ، هر هفته چند بار بختک منو تو خواب خفه میکرد و نمیتونستم تکون بخورم و داد بزنم واقعا وحشتناک بود طوریکه هرشب می ترسیدم و موقع خواب آیت الکرسی میخوندم ولی باز جواب نمیداد حتی یه بار دست پشمالوشو گاز گرفتم! تا اینکه بعد از چند سال مطالعه کردم فهمیدم اصلا موجودی به اسم بختک فقط تو افسانه هاست و وجود خارجی نداره و این حالت خفگی تو خواب فقط فرایند ژنتیکی هست و یک نوع فلج خوابه، و فقط باید موقع رخ دادن انگشت های پاهامو تکون بدم و چند بار اینکارو کردم و وقتی جواب داد دیگه از بختک نترسیدم و تا اینکه الان دیگه کلا فراموشش کردم حتی اگرم تکرار بشه مطمعنم دیگه نخواهم ترسید

 2. محسن گفته

  من و مادرم تنها زنگی میکنیم و در کل هفته حداقل سه بار دچار این به اصطلاح بختک میشیم ولی هیچ کدوم رو قفسه سینه احساس فشار نمیکنیم ولی در عوض هر دو احساس میکنیم شخص دیگری در اتاق حضور دارد که دیده نمیشود و کمکم اتاق شروع به تاریک شدن میکند و ان شخص از تاریکی مارا صدا میزند انقدر تصیف این ماجرا برای هر دو ما وحشتناک است که باورش سخت است بهر حال من و مادرم بر عکس خیلی بیشتر از چند لحظه دچار این واقعیت هستیم شاید بیشتر از پنج دقیقه طوری که فقط میتوانیم صدایی نامفهوم از خود در بیاریم تا طرف مقابل شنیده و سعی در بیدار کردن ما کند در غیر این صورت باید انقدر ترس را بچیشیم تا خودمان از این حالت خارج شویم سوال من این است باینکه تمام راه کارها را انجام دادیم حتی این اتفاقات برای ما کمتر هم نشده .چکنیم

 3. مریم عین گفته

  سلام من نوزده سالمه حدودا در ماه پنج بار این اتفاق برام میوفته اوایل فکر کردم چون کارم تئاتر هست و خسته میشم از خستگیه ولی بعد کلی تحقیق کردم و متوجه شدم بختک وجود داره خیلی اذیت میشم تقریبا میدونم بگم وقتی از خواب می‌پرم انقد جیغ میزنم و گریه میکنم که رنگم میپره لطفا اگه کسی میدونه که پیش چه دکتری برم و کدوم دکتر خوبه راهنماییم کنه

 4. محمد گفته

  سلام من محمدم و 33 سالمه همه جور کاری تو زندگیم کردم وهمه جا رفتم و از هیچی نمیترسم و یکی از افرادیم که دچار بختک میشم ایارو گفتم که بدونین حرفایی که میزنم از رو ترس یا توهم نیست میخوام بختک رو جدی بگیرین و بدونین یک شیطان یا موجود بسیار خبیثه که از خداوند واسمش وحشت داره وقتی گرفتارش شدین سعی کنین بسم الله رحمن رحیم رو به زبون بیارین چون این موجود ملعون سعی میکنه که نذاره به زبون بیارین لطفا اگه میخواین از شرش خلاص شین حرفام رو جدی بگیرید. به خداوند میسپارمتون چون مظهر پاکیه.

  1. محسن گفته

   ببخشید این حرف رو میزنم ولی من باور نمیکنم شما دچار بختک شده باشین وگر نه اینو نمیگفتین پسر خوب وقتی بختک سراغ ادم میاد انسان تقریبا نیمه هوشیار است و این یعنی تو حتی نمیدونی چه اتفاقی برات افتاده چه برسه بخای با بسم الله ازش دور بشی😂😂😂😂 من خودم در هفته سه بار حداقال این اتفاق برام میوفته

  2. علی گفته

   دقیقا همینطوره که میگی منم به زوووووووووووووووووووووووووووووووووور بسم الله که میگم فرار میکنه

  3. سلام گفته

   فلج خواب نه بسم الله میشناسه نه قل الحول لا من یباره گرفتارش شدم تا پنج دیقه فقط تو ذهنم میتونستم حرف بزنم چشامم نمیتونستم بازم کنم هر چیم دعا ایه خوندم از بین نرفت بختک خرافاتی بیش نیس

  4. رضا گفته

   سلام کاملا با نطرتون موافقم چون خودممم با گفتن بسم الله رحمن رحیم می تونستم بدنمو حرکت بدم اگه چیزی نمی گفتم زمان بیشتری تو اون حالت بودم.

 5. امیر گفته

  سلام این حالت و ما ایرانیا بهش میگیم بختک ممکنه براش دلایل علمی وجود داشته باشه اما در پس این حادثه قدرت ماورایی هم وجود داره
  این داستان واقعیه
  پارسال بود که من و خانوادم همه توی یک شب دچار بختک شدیم و هممون هم تقریبا یه چیزی دیده بودیم پیرزنی قد کوتاه با موهای ژولیده و چشمانی قرمز و با نفرت نگاهت میکنه تقریبا هممون تا صبح دچارش بودیم توی زندگیم تا بحال چیزی ب این ترسناکی تجربه نکرده بودم صبح هممون با صدای جیغ خواهرم از این حالت در اومدیم همگی ما روی سینمون دچار کبودی شده بودیم
  تقریبا هر جایی که راجب این حالت اطلاعات داشتن سر زدیم از دعا نویس تا دکتر و روان پزشک و حتی دفتر مرجع تقلید اما هیچ کدوم تا ب حال با چنین حالتی روبرو نشده بودن از اون ماجرا تقریبا شیش ماه میگذشت و ما هم کم کم داشتیم فراموشش میکردیم ک یک شب حدود ساعت پنج صبح بود ک خواهرم جیغ بلندی کشید صدای گریش کل خونه رو پر کرد با فریاد و التماس درخواست کمک میکرد با تمام ترسی ک داشتم رفتم سراغش و ببینم چش شده ک دیدم خواب عمیقیه انگار اصلا از اون صدا در نیمده رفتم مامان و بابام و بیدار کردن و قضیه رو بشون گفتم اونام گفتن ک خیالاتی شدم منم دوباره رفتم ی سر به خواهرم زدم و رفتم بخوابم اما خوابم نمیبرد حس ترس عجیبی داشتم حدودا یک ساعت و نیم بیدار بودم ک کم کم پشت پلکام سنگین شدن تا خوابم برد دوباره احساس خفگی کردم و دوباره اون پیرزن رو دیدم با تمام توانم سعی کردم فریاد بزنم ولی نمیتونستم مادرمو تو آشپزخونه میدیدم ک داره ظرف میشوره اما نمیتونستم صداش کنم یهو دیدم اون پیرزن افتاده روم و داره با تمام وجودش منو میکوبونه به تخت اونقدر شدید بود ک تختم یکم جابجا شد و مادرم از صدای پایه ی تخت فهمید و اومد تو اتاق وقتی منو تو اون حالت نیمه تشنجی دید اولش خیلی ترسید ولی بعدش اومد ک بیدارم کنه و ازون حالت درم بیاره ولی نمیتونست تا این ک سریع دوید طرف آشپزخونه و با ی بطری آب اومد تو اتاق و اونو ریخت رو سرم تا بختک ولم کرد درحالی ک نفسم بند اومده بود شروع ب کریه کردم و مامانم هم منو بغل کرد بعد اینک آروم شدم ازش پرسیدم و اون پیرزنه رو دیده ولی اون ندیده بود بهر حال ازون شب ب بعد مادر و پدرم هرشب شیفت بودن بالا سرم تا اینکه بعد ی ماه آروم شدم
  خوشبختانه دیگه تا الان بختک ندیدم ولی بزرگترین ترس زندگیمه راستی من پیش دکترم رفتم ولی خیلیاشون چند خیالاتی میدونستن و اوناییم ک باور کردن کاری از دستشون بر نمیومد فقط گفتن باید باهاش مبارزه کنی
  الان من 22 سالمه و هنوز بعد شیش ماه آثار کبودیش روی سینه و قسمتی از گردنم هست
  ب هرحال شما چ باور کنید چ ن امیدوارم هرگز دچارش نشین درضمن بختک تا حالا چند نفرو بخاطر ترس زیاد و سکته بت تنگی نفس ب وان مرگ کوشنده
  مراقب خودتون باشین

 6. امیرحسین گفته

  سلام من 17 سالمه و شاید نزدیک 2،3 ساله اینجوری میشم، خیلی حس بدیه، و من ازش متنفرم، شانس بد من اینه که بعضی شبا 7،8 بار بختک منو میگیره، ینی یجوری میشم که دیگه دوست ندارم بخوابم، چون مطمنم که اینجوری میشم، البته الان دیگه قلقش دستم امده، هروقت بختک منو میگیره سعی میکنم انگشت پام رو تکون بدم، و اینجوری بیدار میشم،متاسفانه وقتی بختک منو میگیره احساس خفگی و سنگینی روی سینه و از همه بدتر چشام بازه و اطرافمو میبینم و میشنوم ولی قدرت تکون خوردن و حرف زدن رو ندارم، و مهم ترین چیز اینکه احساس میکردم روحم داره از بدنم جدا میشه، چون چشامم بازه، هر چی هم سوره، ایه قران میخونم فایده نداره، خوشبختانه دیگه باهاش کنار امدم و قلقش دستم امده، امیدوارم همه از شر این مشکل از جمله خودم خلاص بشن، ایلام

 7. ali گفته

  نظر شمامن 5 ساله دچار این بختک لعنتی هستم امروز رفتم دکتر قرص نورتریپتیلین بهم داد. دوستانم میگند این قرص معتادی نخور. بختک هم اذیتم میکنه. خواهشا اگر درمانی هست کمک کنید

 8. SANI گفته

  تجربه خارج شدن روح از بدن و بختک رو فقط یکبار داشتم
  اولی که با اینکه ترسناک بود اما یجور باحالی بود دوس داری بازم تجربش کنی
  اما بختک دو سه ماه پیش اتفاق افتاد
  من چیز واضحی ندیدم مثلا قیافشو بگم اما قشنگ میدیدم که دور من داره میچرخه لباسای سیاهی هم پوشیده بود بعدش اومد طرفم و گلومو فشار میداد هرلحظه منتظر بودم بمیرم
  اما دوباره رها کرد و دور من باز شروع کرد ب چرخیدن بخودم که اومدم تا یکساعت هنوز جای دستش روی گلومو احساس میکردم .
  عجیب بود و ترسناک !

 9. بختک بسیارخطرناک-ولی براحتی قابل درمان است گفته

  بسم الله الرحمن الرحیم
  اگر دچار بختک شده اید به این چند نکته توجه کنید
  1 – این عارضه بسیار خطرناک بوده و نوعی سیستم اعلام خطر جدی برای بدن است ، نه برای آنکه مربوط به جن و ماوراء است ، دقیقا به علت این که کاملا جسمی فیزکی-شیمیایی رخ می دهد و می تواند پیش درآمدی برای شروع ام اس باشد !
  2- عارضه بختک یا فلج هنگام همانطور که ذکر شد هیچ ربطی به جن یا پری و… ندارد ، باور های عامه حتی در زمان های بسیار قدیم ، در میان نخبگان پزشکی مردود بود و براحتی بختک را قابل درمان می دانستند . خطرناکی این عارضه از آنسو است که پیش رونده است
  3- بختک یا فلج هنگام خواب فقط و فقط به دلیل غلبه ی طبع بلغم یا رطوبت بالای بدن حاصل می شود و با دستورات زیر قابل درمان قطعی و بدون بازگشت است به شرطی که قصد انجام داشته باشید .
  چگونه به خودم کمک کنم ؟
  1 -از خوردن سردی ها به سرعت کناره گیری کنید و مواد رطوبی را از رژیم غذایی حذف کنید
  2- اگر واقعا فکر می کنید جن مزاحم شماست ، یا حتی اگر به چشم دیده اید و کار از احتمال گذشته ، کمی سرکه انگور خانگی (غیرصنعتی) از ترشی فروشی ها تهیه کنید ، شب قبل از خواب آنرا کف دست ریخته و به این دو ناحیه بکشید ، روی سینه و شکم (درست جایی که عوام معتقدند جن بختک می نشیند) و دوم میان ران ها و حول حوش …تناسلی (جایی که جن های واقعی متعرض انسان می شوند) بمالید اما فعلا از خوردن سرکه که سردی است اجتناب کنید . تبریک ! حالا نسبت به جن (اگر وجود داشته باشد) واکسینه شدید . با خیال راحت و جرات و حتی کمی قلدری می توانید بخوابید زیرا مسلح به بویی هستید که هیچ جنی قادر به عبور از شعاع چندصد متری شما نیست .
  3- برویم سر توقف و درمان این فلج که معتقدیم از جن نیست ولی بسیار خطرناک است (چون تا وقتی بلغم به حد خطرناک نرسد فلج بروز نمی کند-پس اوضاع مزاجی شما اصلا خوب نیست) . خوراکی بلغم زدا ، مسهل بلغم و… را جستجو کنید و هریک با طبع شما سازگار است در صبحگاه و شب موقع خواب بخورید
  4 – همین الان نگاه کنید به آشپزخانه خود هریک از مواد زیر موجود بود شروع کنید : اسفند ، یک قاشق چایی خوری با آب . زنجبیل و فلفل ضدبلغم های خوبی است (اگر تپش قلب یا اضطراب گرفته اید مناسب نیست) . کشمش عالی است آنقدر بخورید تا گلو را بزند ، خرما ، دارچین یک قاشق چایخوری ، زردچوبه ، زیره ، عسل ، آویشن و…. هر ادویه یا گرمی جات پیدا کردید بخورید و بخوابید . بنابرین هنگام بیداری یا به کلی درمان ویا بسیار بهتر شده اید .
  5- برای اینکه درمان تان ماندگار و غیرقابل بازگشت شود ، فعلا از خوردن هرنوع ترشیجات احتراز کنید ، غذای شب به هیچ وجه سردی نباشد (سردی ها شامل ترشی ها و گس مزه ها یا بی مزه ها مثل ماست ماکارونی خیار کاهو گوجه فرنگی برنج و… هستند) اگر شام خانواده گی سردی است و خوراک گرم در اختیار نیست مقداری نان و نمک خیلی بهتر از غذای سرد است . غلبه بلغم با بی حالی و کسلی همراه است مثل کوفته گی آنفولانزا می دانم زیاد خوب نیستید و شاید هم ترسیده اید ولی به محض اینکه بهتر شدید به یک حکیم طب سنتی مراجعه یا اگر عطار متخصصی می شناسید بلغم زداهای همیشه گی و ملایم مثل چای بادرنج بویه ، چای کوهی و… تهیه کرده و دائم بطور روزانه مصرف کنید تا دیگر هیچ بختک سراغی از شما نگیرد .

  1. مرضیه. گفته

   خدا خیرتون بده واقعا توصیه های مفیدیه. ممنون

 10. امیر گفته

  منم برام به بار اتفاق افتاد تو سن7سالگی.زمستون بود کنار بخاری خوابیده بودم از خواب که بیدار شدم دیدم که یه چیز اسکلنت مانندی روبرومه اون منه نگاه میکرد منم اونو میخواستم جیغ بکشم نشد بعد بابام اومد منو از خواب بیدار کرد خیلی شب سختی بود از اون به بعد هر شب پیش داداشم میخوابم از ترس.

  1. پوریا گفته

   واقعا؟
   من بختک ندادم ولی با این چیزایی که شما میگید ترسیدم?
   ولی به این چیزا اعتقادی ندارم جن ومن کجا بود!?

 11. صاری گفته

  سلام من فقط سوره والعصر رو می خونم
  دیگه تموم میشه

  1. مارال گفته

   توو اون هیری ویری که بختک اومده و طرف داره خفه میشه مگه حضور ذهن و فرصتشو داده که سوره والعصر بخونه؟؟!!

 12. فرهاد گفته

  بهترین روش این است که دو ساعت قبل از خواب هیچ چیز نخوریم
  دوم اینکه شبها سنگین غذا نخوریم
  سوم اینکه طاقباز نخوابید چون علاوه بر فلج مغزی ممکن است مشکلات تنفسی هم حاصل شود
  لطفاً از چرتو پرتهای مثل جن و عجوزه شبح بختک . . هم ننویسید که نه وجود دارد و نه اگر داشته باشد اجازه نزدیک شدن به انسان را ندارد طبق متون قرآنی و اگر در قرآن آن دسته از حضرات خلاف عرض بنه نوشته لطفاً بگویند که ما هم بدانیم

 13. تنگستانی گفته

  با درود به همه دوستان.بنظر کوچک شما بختک یا همان فلج خواب هیچگونه ارتباطی با دعا یا قرآن یا نذر ونیاز نداره اصلا به هیچ وجه.اینو به این خاطرمیگم که تقریبا ۲۵ساله بااین بیماری درگیرم شبهایی بود که تا صبح از ترس نمی خوابیدم اونموقع ۱۵سالم بود والان چهل سال.این یک نقص فنی در مغز انسانست دقیقا مثل یک گوشی یا رایانه که هنگ میکنه و بیشتر ارثی هست چون برادرم هم همین جور است ومجبور است که تنها نخوابه.شاید باورتون نشه من شبی که قراره دچار بختک بشم خودم خبر دارم وقبل از خواب به همسرم اطلاع میدم که زود بیدارم کنه اونم نه با صدا زدن با تکان دادن شدید.ومن طی این سالها طریقه خبردادن را یاد گرفتم که موقع بازدم صدا میدم راه دیگری وجود ندارد.پس دچار ترس یا توهم نشید وبه چیزای دیگه ربطش ندید.واینکه موجود پشمالو واینکه یه نفر گلوت رو میفشاره همه توهم هست علت احساس فشار ونفس تنگی اینست که بدن هنوز اعلان بیداری نکرده وتنفس آدم همون روال عاخواب رو داره وتو مغزت بیدار شده اما بدن هنوزکاملا فلجه وچون ترسیدی تلاش میکنی نفس عمیق بکشی که نمیتونی.تنها کاری که میشه کرد ترس را کنار بذار انگشت بزرگ پا را تند تند حرکت بده وچشمانت را همیطور به هرطرف حرکت بده.یا مثل من موقع بازدم صدا بده تا کسی بیدارت کنه اگرم کسی بیدارت نکرد خودت بیدار میشی میدونم حالت خیلی بدیه ولی باعث مرگ آدم نمیشه تنها یه دقیقه بیشتر نیست.استفاده از قرصای خواب اور فقط خواب رو عمیق وفرد رامعتاد میکند.این یک بیماری ژنتیکی هست.راههای دیگه هم وجود داره که قبل خواب میشه کرد از جمله پرهیز از خوردن چربی ونمک وسیگاروقلیان وغذای سنگین .با تشکر

  1. پوریا گفته

   آره بابا جن کجا بود?

 14. حمید گفته

  آقا یکبار من اینجوری شدم ، بعد یادمه خیلی اون روز خسته هم بودم ، که رفتم یکمی بخوابم که اینجوری شد ! حالا جالبش اینجاست که من وقتی این وضعیت واسم پیش اومد ، چشمام باز بود حتی مادرم رو هم میدیدم که اون اتاق نشسته وتلویزیون میبینه، باخودم گفتم که این دقیقا مرگ هست و من دیگه مردم ، یعنی تازه فوت کردم ، بعد به خودم گفتم خب دیگه پس بزار حالا یک دست سیر بخوابم و دلی از عزا درآرم. باور نمی کنید اونقدر خسته بودم که در اون وضعیت دوباره خوابیدم ، بعد از چندساعت دیگه که ازخواب پاشدم همه چی عادی بود و همه اتفاقها هم یادم بود، تازه اون لحظه فهمیدم نه من نمرده بودم ،. اما واسه خودم جالب بود بعدا که دراین مورد چیزها شنیدم .

 15. امير گفته

  مبدونید برای منم اتفاق میفته ولی تا حالا کسیرو روسینه ام احساس نکردم اگر هم میکردم مطمعن بودم که پسره ما از اون شانسا نداریم

 16. امین گفته

  خخخخ دمت ‌گرم مجتبی کلی خندیدم

 17. مجتبی20 گفته

  اقا بغیر از بختک یه سگ هست همیشه تو خواب منو دنبال میکنه ومن از ترس پا به فرار میزارم اما ناگهان مث چلمنگا میوفتم زمین و دیگه نمیتونم پاشم در حالی که فاصله من از سگه هم زیاده و کم کم سگه داره نزدیک میشه و من تو فاصله ۲ سانتی از خواب میپرم بطور وحشتناک.بختک تا حالا صدبار به جونم افتاده اما تا حالا مث این سگه زجرم نداده.اقا این پدیده نه دست تو بینی کسی میکنه یا نه از مشک اسکندر خورده نه هم ویروسه یه موجود زنده هست به نام سگ.بخدا خیلی تو خواب اذیتم میکنه تو عمرم من با هیچ سگی پدرکشتگی ندارم.پدربزرگم میگه تعبیر سگ دشمنه.بابا این همه دشمن که من دارم مملکتمون نداره

  1. انگوری گفته

   دوست عزیز
   تعبیر سگ و اذیت آن در خواب
   نشانه بداخلاقی شما در اجتماع میباشد

   اگر در برخوردهای خود تواضع و عشق را
   ضمیمه کنید
   دیگر آن سگ را نخواهید دید

  2. پوریا گفته

   آقا من خاب میبینم میرم تو خیابون میگردم بعد همه نگام میکنن بعد میبینم لختم ?
   خیلی بده?

 18. بهنوش گفته

  سلام به همه دوستان منم خانمی ۲۵ساله ام ک چند بار دچار این حالت شده ام با توجه به تجربه ی شخصی خودم هر وقت دچارش میشم همون موقع خفه شدنم شروع میکنم به قران خوندن یا کمک خواستن از ابالفضل .به نظرم هر فردی خودش راهشو باتوجه به توانایی و عقایدش باید به دست بیاره

  1. انگوری گفته

   کاملا درسته

 19. حسام گفته

  ببینید فرق زیادی بین بختک و جن زدگی هست، بختک مربوط به روح انسان میشه،جن زدگی مربوط به جسم انسان و بعد از اون بالطبع روح انسان، بختک نوعی حالت هست که ما خودمان ایجاد میکنیم، نباید دست کم بگیریم فیلمهای سینمایی درباره جن و …و ترسیدنهایی که درطول روز مرتکب آن میشویم، اگه بتونید قبل خواب ذهنتان را از افکار پاک کنید به بختک جدا نمی شوید،در جن زدگی، جن به جسم انسان نزدیک میشود و حتی در مواردی خودم دیدم که اورا میزند،به زوری جای دستش روی پشت فرد بود، جن زدگی و میشه با دعاهایی که هست رفع نمود، البته بسته به جن هست، بعضیا شون مسلمانن و زودتر میرن،بعضیشان کافرنن،که واویلا داره، باید مواظب بود که کمتر دچارترس بشیم، و همچنین خواندن سوره جن درخانه ، همیشه جنیان را از خونه دور میکند، همچنین جن از کبوتر و خروس سفید می ترسد،شبا آیت الکرسی و استغفرالله ربی و اتوب الیه،را حتما دوسه بار بخونید

 20. در. وریا گفته

  لطفا توجه کنید وقتی دراین حالت قرار می گیرید با دندان هايتان زبان تان را گاز بگیرید
  حتماً جواب میده. یه بار امتحان کنید ضرر نمیکنی که

 21. مهسا گفته

  من بیشترشبه بعده اینادچاربختک میشم:
  تجربه ی دعوا مخصوصا بانزدیکان
  مشکلات خانوادگی
  شکست
  استرس
  افسردگی وروحیه ی پایین
  قهرکردن بامادرم

 22. مریم گفته

  سلام منم گاهی تو خواب از بلندی میفتم و در همون حالت زود بیدار میشم اما اون حالت سنگینی و اینا رو ندارم امیدوارم هر کس هم دچار شده خلاص بشه چون واقعا ممکنه برا کسایی که هیجان براشون ضرر داره مثل اونایی که ناراحتی قلبی دارن خطر ناک باشه

  1. منخهم گفته

   منم بعضی وقتا انگار از بلندی پرت میشم خیلی بده

 23. Matin گفته

  فلج خواب برای اینه که وقتی همچین خوابی میبینیم به بدنمون آسیبی نزنیم … حکمت خداوند!!!

 24. سی سی گفته

  من الان چند ساله که مدام هرشب خواب میبینم از بلندی می افتم یا بی اختیار پرواز میکنم و به سمت چیزایی که ازش میترسم مثل اتشفشان دره یا دریا میرم نمیتونم نفس بکشم یا نمیتونم صحبت کنم اما تا امروز نمیدونستم چیه فکر میکردم مال استرس یا افسردگی یا ناراحتیه اما الان اتفاقی وارد این سایت شدم و فهمیدم چه بلایی داره سرم میاد

  1. انگوری گفته

   این مال بختک نیست

   این از مطالعه کتاب و عمیق فکرکردن میباشد

   و اصلاهم جای نگرانی نیست

 25. فرا گفته

  سلام …. والا من چند بار خواسته این حالت بهم رخ بده . تو خواب گفتم.. عزیز من الان خوابم کاری نکن بیدار شم فش بدم… خخخ جالب که همون لحظه بصورت عادی باز خوابیدم… فرا ۲۸ اردبیل

 26. حسین گفته

  سلام بختک واقعی هست و تاحالا چندین بار دچارش شدم حتی زمانی که روی پهلوی سمت راست و یاچپ میخوابیدم و وقت هایی که روی شکم میخوابم ولی هربار روی کمر خوابیدم تاالان اتفاق نیوفتاده قبلا شب صبح فرقی نداره میخوابیدم من موقع خواب پتو میکشم سرم وقتی خوابم حس میکنم یکی پرید روی سینه ام من بیدار بود درسته فلج میشیم میتونین دست و پاهتون روهم تکون بدید اما از ترس اون موجود که تکون نمیدید من بارها اینجور شدم تا توی سایتی نوشته بود اگه بتونید ضربه به دماغش بزنید وبکنیدش هرچی بخوای بتون میده من توی اون حالت فقط ب فکر خلاص شدن بودم ولی تونستم دست هامو حرکت بدم و یه ضربه به صورتش زدم نه خیالاتی نشدم اونم محکم بادستش سرمو به قالی چسبونده بود و با دماغش نفسش رو بهم میزد نه آیت الکرسی نجاتم داد ونه نام مبارک علی تا تونستم اذان گفتم که یه صدای صوت شنیدم وحس کردم ازرم بلند شده اونقدر اذان گفتم تا خوابم برد توی دلم میگفتم بیدار ک شدم لباس هامو پوشیدم وقت گرفتم و رفتم پیش روانپزشک تست هوش گرفت برام از ۱۰۰ صد بود حتی وقتی براش تعریف کردم ریگه نگفت خیالاته وجود نداره چون برای خودش هم اتفاق افتاده بهم گفت ما ب مردم میگیم وجود ندارن وتوهم ذهن خودتونه ک باعث ایجاد رعب ترس نشه

 27. Amir hossein گفته

  انقدر بختک روی من افتاده که برام عادی شده
  حتی وقتی منو میگیره بهش میگم ولم کنه و امشب حالشو ندارم البته من اونو نمیبینم و با من هم صحبت نمیکنه
  ولی از ١٢ سالگی هر شب همراهمه
  خوبیش اینجاست که دیگه ازش ترس ندارم و میگم الان ول میکنه

 28. یکی گفته

  دوستان نخوابیدن به پشت بسیار تاثیر داره من یه مدت میشدم که دیگه به شت نخوابیدم درست شد

 29. مجیدشاهین گفته

  جالب بود من ۲۷سالمه شاید از ده سالگی مدام اینجوری میشم تنها راه مقابله با این حالت اول نباید تنها خوابید دوم باید به نماز اهمیت داد سوم در لحظه این حالت باید ذکر الله با علی وسوره ناس و توحید بخونن یا علی

  1. اسفندیار گفته

   دوستان سلام من ازاول جوانی زیاد دچاراین موضوع بودم شاید هفته ای دوبارهمیشه درگیرش بودم وبه توصیه یکی ازاقوامم به دکترمغزواعصاب رفتم وقرصهای بمن داد ونمیدانم چیشد که ازان موقع بیست سال میگذره وحتی یک بارهم دیگرندیدم جهت اطلاع اندسته ازکسانی که این مشکلو دارندگفتم چاره اش یکباردکترمغزوواعصاب است

 30. نغمه خانوم گفته

  واسه من مرتب این اتفاق میفته …وقتی بزور بیدار میشم با اینکه ابم میخورم تکون میخورم جا بجا میشم ولی بازم که میخابم اینجور میشم …که رفتم دکتر گفتن از کم خونیه یه مدت قرص اهن میخوردم خوب شده بودم ولی دوباره اینجوری میشم

 31. SAMA jOjO گفته

  سلام ب تمامی دوستان گلم…
  سال جدید و ب همتون تبریک عرض میکنم و امید‌وارم سالی سرشار از برکت و امید در کنار خانواده محترمتون داشته باشین…☺☺
  من تاحالا دچار چنین حالاتی ک گفته شده نشدم اما خیلی چیزا درموردش شنیدم….توضیحشو نمیدم چون دوستان همشونو در?(بالا)لطف کردن و گفتن…
  بازم امیدوارم ک از شر این موجود خلاص بشین و خوابی سرشار از ارامشو بدون بختک تجربه کنین..
  دوستدارشما سما..

 32. رسول گفته

  من یک بار دیدم…. نزدیک بود سکته کنم
  و بعد از ان تا چند ماه فقط با چراغ روش می خوابیدم!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 33. مهرنوش گفته

  از زبان بختک :
  چند سال دیگه باید بگذره تا شماها دست از خرافات بردارید ؟؟؟؟
  چند سال دیگه باید بگذره تا شماها قبول دار بشید که اون چیزایی که تو اون نوشته مال اوناست با اون فرهنگ و اون ژنتیک.
  چند سال دیگه باید من و امثال من سر زبان های شما بیایم تا شما همچنان وجود و اثبات علم را انکار کنید..؟؟؟
  چشم ها را باید شست .. جور دیگر باید دید ..

  1. bardia گفته

   یعنی من عاشقتم! تنها کامنتی که ۲ کلام حرف حساب و منطقی بود

  2. سید مصطفی گفته

   اگر علم تسخیر اجنه رو داشتم، یه جن رو سراغت میفرستادم تا با چشمهای خودت ببینی و ایمان بیاری.
   عوامل بختک: ۱- جسمی(فیزیکی)، ۲ روحی(معنوی)
   عوامل جسمی دو حالت دارد:
   ۱- فلج خواب که در این صفحه توضیح داده شد و ریشه ژنتیکی داشته و نیاز به درمان دارد. راه درمان: مراجعه به پزشک و مصرف دارو.
   ۲- جن ها که گاهی از سر شرارت یا شاید کنجکاوی و نیز موکل بودن از طرف انسانی که آن جن را تسخیر کرده است، ماموریت دارد تا قربانی خود را آزار دهد.
   عوامل روحی: مثل فشارهای عصبی و استرس، افکار پریشان و نیز گناه و دوستی با شیاطین انسانی که سبب نزدیکی شیاطین جن به فرد می‌شود.
   راه درمان دو عامل فوق: یاد خدا، تقوا و دوری از گناه و پناه بردن به خدا از شر شیطان. آیت الکرسی هنگام خواب و نیز در طول روز بسیار مفید و مجرب است. در موارد بسیار حاد نیاز به مراجعه به عالم با تقوای آشنا به فن دفع اجنه دارد. دقت شود اغلب کسانی که به نام دعا نویس مشهورند شیاد و یا شریک شیاطین هستند و باید از آنها حذر کرد.

 34. بختک گفته

  خیلیییییییی مفید

 35. r.s گفته

  با سلام . دوستان من هم چندین بار دچار این عارضه شدم هر بار مادرم سریع با ناله هایی که داشتم بیدارم کرده ولی یکبار یادمه که قشنگ بالا سر جسم خودم بودم و میخواستم از جسمم بلند شم ام از پشت یکی که نمیدیدمش دستشو گذاشته بود بیخ گردنم و نمیذاشت . نفس نمیتونستم بکشم و چشمانمم نمیتونستم باز کنم. اون لحظه هر چی تقلا کردم نشد و نتونستم چشمامو باز کنم تنها این به ذهنم رسید که گفتم بسمه الله الرحمن رحیم و با تمام وجود گفتم یا مولا علی . که یدفعه توان باز کردن چشمام پیدا کردم. واقعا حس بدی بود داشتم خفه میشدم و تمام بدنم خیس عرق شده بود.هوا کم داشتم انگار هر چی نفس میکشیدم حالم خوب نمیشد . واقعا اسم مولا معجزه میکنه/
  برادرمم خیلی ازین اتفاقا براش پیش می اومد از وقتی مادرم بالاسرش مفاتیح یا قران میزاره خوب شده و ارام میخوابه

 36. محسن گفته

  منم گاهی برام پیش می یاد، گاهی بختک میومد سراغم به هر بدبختی یه تکونی به خودم می دادم و بلند می شدم ولی دوباره که سرمو میزاشتم و می خوابیدم بلافاصله دچار کابوس و بختک میشدم، جالب اینجاست که هر وقت تو این شرایط آیت الکرسی رو می خونم و به اطراف فوت می کنم و یه دستی هم به صورتم میکشم، تا صبح تخت تخت می خوابم (راحت…)
  در پناه حق

 37. ماری گفته

  اینم بگم که قبلا از اینکه بختک بیاد سراغتون صدای وزوز داره انگار که یه مگس یا زنبور بالای سرتون داره پرواز میکنه و تو بیداری می شنوید و شاید بهش دقت نکرده باشید
  اگه این صدا را شنیدید و خوابیدید و سنگین شدید این حالت فلج نیست و بختک هست
  و راهش هم همان آیه الکرسی هست
  هرکس خودش پای این موجودات را به زندگیش باز میکنه
  مثل زمان حضرت سلیمان که این موجودات بر مردم مسلط شده بودن
  حالا اگر دوستان اطلاعات بیشتری هم خواستن من در اختیارشون قرار میدم

  1. bardia گفته

   نه ماری جان! دستت درد نکنه! همین که گفتی ایت الکرسی بخونین گرفتیم چی شد!

  2. جهان سومی گفته

   بد نیست مطالب بالا رو هم شما یه نگاه بندازی ماری جان الان قرن ۲۱ هستیم

 38. ماری گفته

  دو حالت وجود دارد
  یک حالت فلج هست که برام پیش اومده
  و حالت دوم که بختک هست و قابل انکار نیست و زاییده خیال نیست
  من خودم دیدمش که دستامو گرفته بود دستای پشمالو و سیاه داشت
  یه چیزی که تو ذهنم تا حالا تصور نمیکردم و دستاش آروم آروم شروع به محو شدن شد تا کاملا ناپدید شد

 39. ناهید گفته

  دوستان من چند ساله فقط با خواندن آیه الکرسی خودمو نجات میدم از این مسائل

 40. Ma گفته

  سلام خدمت دوستان عزیز
  بختک یا همان بسته شدن در خواب اغلب برای افراد اتفاق افتاده.
  میتوان فلج خواب هم نامگذاری کرد..
  دلیایل بسیاری هست که باعث این اتفاق در خواب می شود:
  استفاده ازموادهای روانگردان
  استفاده از مواد مخدر
  استفاده از داروهای افسردگی و اعصاب
  خود افسردگی
  فشارهای عصبی و ذهنی و کلا تمام فازهای منفی

  بختک تعاریف بسیاری دارد اما تا به امروز قطعا مشخص نشده که این امر دلیل فیزیکال داشته باشه، ولی می توان مستند ترین دلیل را برهم ریختن تعادل چاکراهای هفتگانه بدن دانست.
  چاکراها مبدلهای نیروی حیات به نیروی فیزیکالی بدن هستند..
  با تجمع انرژی و نیروهای منفی در چاکراها که خودمان کوله بار کرده و با خود جابه جا میکنیم، باعث گرفتگی چاکراها میشود و اجازه نمیدهد که نیروی حیات کامل جهت تغزیه به بدن برسد..

  اکثر گذارشات افراد بعد از شبی که دچار بختک شدند حاکی از این است که فردای سرحالی نداشته اند..

 41. آراد گفته

  سلام به همه دوستان بنده ۳۵ سالمه و الان مدت ۱۵ ساله که این حالتو دارم اوایل خیلی احساس ترس داشتم کم کم شروع کردم ببینم علتش چیه. هر بار که این حالت سراغم میامد سعی میکردم نترسم ببینم چی میشه. اینم بگم من بیشتر روحم جدا میشه از بدنم الان به جایی رسیده بیشتر شبها قادرم به انتخاب خودم اینجوری بشم چون یه قلقهای داره میشه کنترلش کرد من میتونم حتی دور کل خونمون بزنم شاید باورتون نشه تا وقتی نترسم میتونم تو این حالت بمونم یه جورایی هم ترسناک و جالبه. دوستان اگر خواستید با ایمیل میتونم راهنمایتون کنم

  1. بردیا گفته

   اراد عزیز بنظرم بهترین کار برای خارج شدن روح از بدن و اختیار داشتن در عالم روح بهترین راه حالت خواب و بیداری یا طناب میباشد.خب میشه یکم در مورد اینکارتون توضیح بدین چطوری و چجوری ؟

  2. پریسا گفته

   سلام آقا آزاد میتونید منو راهنمایی کنید که چطوری این کارو میکنید یعنی چطوری روح ازبدنتون جدا میشه؟

  3. حسام گفته

   سلام، شاید یبار رونتگن کمی از بدن خارج شده،و حالا عادت کردید، اینو من که دعانویسم البته شغلم این نیست، بلکه بلدم، با اطمینان میگویم،شما در شب سه بار آیت الکرسی بخونید و به چیزی فک نکنید، در روح شما یه نوع حالت ترس بوجود اومده که امکان این کارو میده،دکترا میگن روان پریشی، حتی بعضیا تو خواب راه میرن

  4. hossein گفته

   منم دقیقا مثل شما ام
   من روحم از بدنم جدا میشه و دور تا دور اون محل خوابم میتونم راه برم

  5. Ali گفته

   سلام اگه ممکنه به من آموزش دهید
   به ایمیل بفرستید. تشکر

 42. بردیا گفته

  دوستان خوبم من خیلی تجربه داشتم در این مورد .یعنی خیلی زیاد دچارش شدم.تنها چیزی که زود تاثیر داره گفتن نام علی هستش.با دوبار تمرین موقعی که بختک اومد سراغتون ذهنتون هوشیارهستش فقط کافیه بکین یاعلی و پاشین.التماس دعا.صلوات برای تعجیل در ظهور

 43. آنی گفته

  من ۲۰سالمه و همیشه این اتفاق واسم میوفته،همیشه حس میکنم که از یه بلندی میوفتم و از خواب میپرم،اینقدر که این موضوع اذیتم میکنه که دیگه شب نمیخوابم،الانم که این نظرو مینویسم ساعت ۵:۳۰ صبه.

  1. amir گفته

   پیشنهادم بهت اینه که اگه زیاد تکرار داره میشه،قبل از خواب سریال کمدی ببیین..یعنی بخندی و آروم شی..حالا friends و big bang theory و fresh prince و modern family و how i met your mother مشهوترینهاهستند….درسته که ارامش خیلی مهمه تا تکرار نشه،حالا چه با دعاها و دینی و یا با ایجاد یک آرامش نسبی ثابت در زندگیت باهرچیزی…ولی خندیدن و شاد بودن مخصوصا باخودت و نه برای دیگرون هم خیلی راحت یتونه کمکت کنه خلاص بشی…

 44. صدیقه گفته

  من تجربه کردم بختک به علت مصرف غذاهای ترش در شام میتونه باشه ترشیجات ،ماست ،دوغ و…شاید فشار پایین میاد خوردن یک لیوان شربت از تکرار مجددش در اون شب جلوگیری میکنه

  1. aylar گفته

   من خیلی این اتفاق برام افتاده حتی یکبار هم اینجوری شدم ولی بعدپاز اینکه به حالت عادی برگشتم سریعا دوباره اونجوری شدم و این اتفاق هم تا شه چهار بار تو همون شب افتاد

  2. انگوری گفته

   فقط آیه الکرسی

   امتحان کنید خودتون متوجه میشید

   (چه قبل از خواب بخوانید
   چه لحظه ای که این حالت پیش میاد)

 45. jimi.k گفته

  آقایون جن یه موجود و مخلوق خداست که علمی ثابت شده , ولی خدا هیچ وخت همچین اجازه ای رو به صورت مکرر بهش نمیده که به آزار و اذیت اشرف مخلوقات بپردازه. پس اگه از این پدیده در عذاب هستید حتما به دکتر مراجعه کنید تمام دلایل علمیشم که تو سایت گفته شد . لطفا خلق خدارو الکی و با حرفای بی سر وته نترسونید..
  ایمان بخدا و أیمه قربونشون برم عالیه و داشتنش واجب , ولی این دلیل علمی داره و نیاز به مراجعه به دکتر مغز و اعصاب… یا علی

 46. behnam گفته

  من نفهمیدم بختک وجود فیزیکی داره یا نه؟
  میشه جواب بدید؟

  1. آنی گفته

   به نظر من بختک وجود فیزیکی نداره و فقط زاییده ی فکر خودمونه.

 47. یحیی گفته

  سلام من از بچه گی بختک رو تجربه کردم واقعیت اوایل خیلی میترسیدم تا جایی که اشهدمم میخوندم
  اما طی این سالها که گذشت ۲تا راه واسه خلاصی ازش پیدا کردم که به خیلیا هم گفتم و جواب گرفتن حتی افرادی بودن که خوابهای وحشتناک هر شب میدیدن و به راحتی از شرش خلاص شدن
  راه اول که واسه بختک بعد از کلی کلنجار بهش رسیدم این بود که باهاش کنار بیام این یه واقعیت تو بیشتر شبهای من شده بود پش باید باهاش کنار میومدم مهمترین چیزی که هست اینه که ازش نترسید و این امر فقط با تمرین بدست میاد باور کنید که هیچ چیز ترسناکی نیست پس آروم باشید هرچی سعی کنید به جایی نمیرسید
  خوب اگر بخوام راجع به تجربیاتم بگم باید یه کتاب بنویسم واستون…
  بگذریم راه حل دوم و بسیار بسیار ساده تر اینه البته اینو بگم این که این به اعتقاد و هیچ چیزی ربطی نداره پس خواهشا کسانی که اعتقاد به اهل بیت ندارن میتونن امتحان نکنن و صد البته اگرمن باشم امتحان میکنم چون هیچ ضرر و زیانیبهتون نمیرسونه و امتحانش کاملا مجانی پس اگر جواب گرفتید خواهشا اینجا پیام بزارید تا شاید کسایی دیگه هم از خیلی معضلات بد خوابینجات پیدا کنن
  خوب حالا به انجامش میرسیم
  دوستان عزیز همون لحظه ای که به رخت خواب میرید و دراز میکشید به پشت بخوابید خیلی عادی و راحت
  حالا خیلی ساده
  با انگشت اشاره خودتون روی قفسه سینتون و روی قلبتون کلمه ((( یا علی ))) بنویسید .
  همین وسلام به همین راحتی
  و بازم همون میشه که خدا میخواد این یادتون نره پس خواهشا اگر کسی انجام داد و جواب نگرفت وارد حاشیه نشید
  اما من به افراد زیاوی گفتم و حتی یک مورد هم نبوده که بگه نشده
  انشاالله خدا نگه دارتون باشه

  1. jimi.k گفته

   دوست عزیز اعتقادات عالیه , ولی این نیاز به مراجعه به دکتر داره.
   مرسی

  2. bardia گفته

   ناموساً خودت فهمیدی چی گفتی!؟ :v :)

  3. سپیده گفته

   من امتحان کردم و نشد آقای یحیی.

  4. جهان سومی گفته

   الکی جهان سوم نیستیم که واسه ما ها اگر خود خدا هم بیاد بگه اینا خرافاته و همه چیز پایه علمی داره باز حرف خودمون میزنیم بنده خدا این همه مطلب علمی گذاشته اون بالا بعد دوستان میگن دعا بخون واقعا یه کف و هورا به خاطر ایرانی بودنمون خخخخخخخخ

 48. حميدرضا گفته

  سلام اونایى که میخواین بختک به سراغتون نیاد قبله خواب ٣ بار آیه الکرسى رو بخونن!
  سوره ها و ذکر هاى دیگه هم از بختک جلوگیرى میکنه اما آیه الکرسى مهم تره!

 49. رها گفته

  تنها راه خوندن آیت الکرسیه

 50. یه دختر گفته

  سلام منم چندین بار اینطوری شدم حتی یه بار روحم از بدنم جدا شد…اما ازاون موقعی که قرآن گذاشتم بالای سرم دیگه باخیال راحت میخوابم.

 51. مجتبی گفته

  تنها راهش خوندن آیت الکرسی هست امتحان کنید هرشب بخونید

  1. لبیک یا امام خامنه ای گفته

   دقیقا حرف درستی زدید آیت الکرسی بسیار قوی و کوبنده با تمام موجودات مقابله میکند و واقعا آیت الکرسی انسان را در برابر هر چیز مصون میدارد

 52. رويا گفته

  بختک موضوعی نیست که بشه از طریق علم به إثبات رساند.دوستان عزیز بهتر هیچ وقت سراغ دکتر نرن.بختک همان ویروسهایی هست که خودمون جذب کردیم(جن).وقتی ناراحت یا عصبانی هستیم این ویروسها در ما اثر میکنن.بهترین روش به خداوند نزدیک شدن هست .دعا نویس هم فقط مدت کوتاهی میتونه این کار را انجام بده که توصیه میکنم پیش اونها هم نرید.

  1. هستی گفته

   موافقم. خانوما جذب انرژی منفیشون بالاست. ینی مشکلات و استرس ها روشون بیشتر تاثیر میذاره. انرژی منفی باعث نزذیک شدن نیروی شیطانی میشه. حالا صرفا نماز و دعا رو نمیگم ولی انرژی مثبت به خودتون بدین. منم یی دوبار تجربه کردم. خیلی ناجوره و ازار دهنده. ولی با مهربونی و کمک به دیگران و کلا خوب بودن حل میشه. دنیا ساخته شده از ماده و انرژی هست. ماده جسم ماست و انرژی روح. به هردو باید اهمیت داد.

  2. مرضیه گفته

   در زبان متافیزیک اجنه همون ویروس غیر ارگانیکه. جناب منطق.. مطالعه کنید

  3. سونیا گفته

   اجنه همون ویروس غیر ارگانیک هست در علم متافیزیک.. مطالعه کن کمی جناب منطق

  4. محمد گفته

   جن یک موجود است که توسط خداوند قبل از خلقت انسان خلق شده است. یک سوره نورانی در قران به اسم جن نازل شده است که محتوای ایه اول این سوره چنین است. ای پیامبر بگو به من وحی شده که گروهی از جنیان هنگام قران خواندن من ان را شنیده اند و ایمان اورده اند.

  5. منطق گفته

   عزیز بهتر نیست قبل از شروع فرمایشات گرانمایه ات یک … به نظر بنده … اولش اضافه کنی ؟؟!! چون اتفاقا از نظر علمی کاملا اثبات شده است و شما خبر ندارید …. در ضمن اجنه ها از کی تا حالا ویروس شدن که ما خبر نداریم !!!!!!!

  6. حتما بخونید گفته

   من تا به حال تجربه نکردم ولی چند بار که از خواب میخواستم بلند شم بدنم قفل شد ولی احساس سنگینی روی سینم نکردم چند بارم وقتی مخواستم بخوابم انگار یه طوری میشدم انگار روحم می خواست از بدنم بره بیرون مثه حس مردن وقبل این احساس قفسه سینم درد میکرد و از ترس تا صبح خواب نداشتم ولی بازم احساس سنگینی رو قفسه سینم نمی کردم شاید مشکلی دارم خبر ندارم اگه میدونید مشکلم چیه بگید بهم توحیدم میخونم خیلی وقته به سراغم نمیاد دیگه این حالتا احساس میکردم کسی تو خونست راستی یه چیزی بگم تو خونه ما اتفاقات عجیبی میفته یه بار با داداشم تاصبح بیدار بودیم هر دوتا مون صدای هایی درحالت کاملا هوشیار میشنیدیم بعد اون خواب رفت ومن بیدار بودم وصدای هم زدن یه قاشق توی پارچ میشنیدم فرداشم داداشم هیچی یادش نمیومد واقعا وحشتناکه چند مدتی هم کمدم که اصلا تمیز نمیشد همیشه تمیز بودو لباسام منظم بودن ولی وقتی به بقیه گفتم دیگه تکرار نشد دارم وحشت میکنم چه خبره تو خونه ما خونمون واقعا زیادی بزرگه ولی سر خیابونیم یعنی توی بیابون نیستیم بگم فیلم ترسناکم نگاه نمیکنم داستانم نیست اینا من که دیگه عادت کدم باید فکر کنم دیگه جنگیر باید بیاریم خونمونو جنگیری کنه دوستان اینم ایمیلم خواهشا سواستفاده نکنید

   ****مسئول سايت ****
   باسلام و وقت بخير
   لطفادر بخش نظرات از ارسال آدرس ايميل و اطلاعات تماس شخصي خوداري بفرماييد ..آدرس ايمي شما حذف شد .
   همچنين آدرس ايميلي كه در كادر مربوط وارد كرده بوديد اصلاح شد . لطفا توجه داشته باشيد كه آدرس ايميل www ندارد ! متاسفانه خيلي از دوستان آدرس ايميل رو با www وارد ميكنن و اين باعث ميشه كه جواب هاي ارسالي بقيه بازديد كننده ها رو دريافت نكنن
   با تشكر
   حسيني

  7. ترخون گفته

   باهوش جان وقتی اینجا کسی چیزی مینویسه و میفرسته عقل سالم اینو میفهمه که نظر خودش رو نوشته و دیگه لازم نیست اولش بگه به نظر بنده.. در ضمن برو کمی مطالعه کن بد نیست.. چون در کتاب های متافیزیک از اجنه به نام ویروس یاد میکنن و ویروس غیر ارگانیک نام علمی این موجودات هست.

  8. بنده خدا گفته

   هه هه تو چی حالیته؟؟؟

  9. ترخون گفته

   یه کمی کتابهای متافیزیک بخون میفهمی که در زبان علم به اجنه میگن ویروس غیر ارگانیک

  10. سونیا گفته

   از اجنه در زبان علم به نام ویروس غیر ارگانیک یاد میشه. جناب عالم!

 53. مونا گفته

  سلام من هم از وقتی بچه بودم این حالتو همیشه داشتم تا وقتی که شروع کردم به جدی گرفتن عباداتم ومرتب نماز خواندن وبعد از نمازم یک سوره ازقرآن را میخواندم با معنی وبه نیت ثواب قرائت آن سوره وبعد علاقه ام بیشتر شد به تسبیحات بعدد ازهر نمازم ذکر ودعاوتسبیح وخواندن سوره نه اینکه به خودم اجبار کنم .نه همش از سر علاقه بود هر چه بیشتر جلو میرفتم علاقه ام بیشتر میشد تا اینکه شبها هم نماز شب میخواندم بعد از مدتی فهمیدم دیگه اون بختک وحشتناک سراغم نمیادمن کسی بودم که از بچگی در شب چندین بار دچار این حالت میشدم طوری که احساس میکردم وقت مردنم شده وبعد صدا ی قهقهه شیطانی میشنیدم وبعد از خواب بیدار میشدم وقتی دوباره می خوابیدم دچار این حالت میشدم ولی الان بعد از چند سال فقط خاطره این دوران برایم مانده وهیچ اثری از بختک در خوابهای من نیست واین را مدیون نماز وقرآن وذکرخداوند میدانم.

  1. بينام گفته

   من هم قران و ذکر خدا رو زیاد میخونم ولی باز سراغم میاد

  2. amir گفته

   چون مهم دعا نیست..مهم آرامش درونی ایجاد شدنه….یشه با دیدن خنده و روحیه یک نوزاد و یک بهترشدن وضعیت شغلی معیشتی یا رفتار خانواده و دوستان و هرچیزی آرامش درونی رو شروع کنید و بهش برسید..دلیل دعا ازقدیم هم همین بوده..اگه نرسیدید،براحتی سعی کنید کارهایی بکنید پشت سرهم تا آرامش داشته باشید…نگران نباشید..درکل واقعا آرامش باعث میشه کنترل رو همه نوع موقعیتی داشته باشید و اگه اعتقاد به جن و غیره هم داشته باشید، با آرامشتون جن یا هرموجدی هم نمیتونه واردتون بشه یا اختلال ایجاد کنه چون درحالت آرامش،خودتون و روحتون و همه چیتون با هم هارمونی و سازگاری و یکنواختی داره و شکافی نیست تا مثل اضطراب،جایی برای ربوده شدنتون از ارامش چه در خواب چه دربیداری اتفاق بیافته.
   *********
   با سلام ..پیام کمی ویرایش شد *
   **مسئول سایت**

  3. یثنا گفته

   من در همون حالت که هستم هوشیاری خودم و دارم ولی بدنم فلجه همون موقع آیت الکرسی میخونم و سریعا خوب میشم

  4. انگوری گفته

   فقط آیه الکرسی

   امتحان کنید خودتون متوجه میشید

   (چه لحظه ای که این حالت پیش میاد
   چه قبل از خواب بخوانید)

 54. سمانه گفته

  سلام
  من ۳۱ سالم و چندین و چندین بار تجربه کردم هر وقت که دچارش می شم از خواب بلند می شم سوره توحید را شش بار در شش جهت می خوانم و سوره ناس را نیز می خوانم با این کار تا صبح راحت خوابیدم

  1. ناشناس گفته

   خواهرم این همه توضیح داده اون بالا که چیزی به نام روح و بختک نیست همش علمی و فیزیولوژی بدن باز حرف خودتونو میزنید خخخخخخخخخخخخ بدترین درد مملکت خرافاتی بودنشه خخخ

  2. مریم گفته

   سلام سوره خوندن خرافات نیست وقتی توی خواب بدن فلج میشه با یادآوری چیزی که حفظ هستین مغزتون فعال میشه و اون حالت از بین می ره و چیزی که به نظر من همه مسلمانان حفظ هستند حداقل چندتا سوره هست که اگر توی اون حالت خونده بشه واقعا تاثیر داره خودم هم تجربه کردم قبلا نمیدونستم ولی یه بار دبیر زیست شناسیمون سر کلاس گفت

 55. حسین گفته

  سلام من ۲۱ساله که بودم یه مدت پنچ شنبه اخر شب وقتی میخاستم بخوابم عادت داشتم قبل از خواب روزنامه بخوانم و در همین حین هنوز بیدار بودم که از طرف درب حمام یک دفعه صدای دکلهای برق قوی مانند ویز ویر میومد و یه دفعه در حین بیداری دست و پاهام قفل میشد حتی توان صحبت کردن هم نداشتم بعد از یکی دو دقیقه دوباره به حال عادی بر میگشتم حتی یک بار خانواده بیدار بودن و تلویزیون نگاه میکردن که این حالت به سراغ من امد و همه ترسیدن

  1. زکریا گفته

   با سلام
   شما دچار تشنج شدین

 56. سحر گفته

  ..من چندین سال با بختک دست و پنجه نرم میکردم تنها راهی که موثر واقع شد این بود که وقتی دچار بختک یا فلج خواب میشدم بیدار میشدم و از جای خودم بلند میشدم یه خورده آب میخوردم
  فقط همین
  ولی هنوز هم هر از گاهی دچار این حالت میشم ولی تنها درمانش همینه و اگه خیلی شدیده با مراجعه به دکتر و خوردن دارو میشه درمان کرد این حالت رو

 57. hafsa گفته

  خیلی جالب بود ممنون

 58. لیلا گفته

  سلام من چندین سال با بختک دست وپنجه نرم کردم تازه اولش نمیدونستم چیه فکر میکردم یه مشکل مغزی دارم تا اینکه رفتم دکتر وفهمیدم بختکه مصرف قرص آلپرازولام یا زاناکس بهتون کمک میکنه که از شرش راحت بشین.من هر وقت بختکی میشدم تا شب احساس خستگی شدیدی داشتم .بهترین راه نجات از بختک برام این بود که یکی تکونم بده صدا کردن تنها فایده ای نداشت.

  1. افشين مرداني گفته

   عه دقیقا عین من .. منم همیشه نگران بودم که نکنه سرطان مغزی چیزی دارم … نصف شب خواب وحشتناک میدیدم یه هو از ترس چشمام باز میشد و یه صدای وحشتناکی مثل نزدیک شدن قطار گوشمو پر میکرد و تنم شروع میکرد به گزگز کردن ولی هرکاری میکردم هیچ جامو نمیتونستم تکون بدم اوایل فکر میکردم جن دیدم و جن زده شدم بعد دیدم روزهایی که زیادبازی کامپیوتری میکنم و بیش از حد پای تلوزیون میشینم این اتفاق میوفته یا مثلا وقتی چند ساعت پشت سرهم رانندگی میکردم و با صدای خیلی بلند موزیک گوش میکردم شبش حتما بختک میوفتاد به جونم این کارها رو قطع کردم دیگه بختکی نشدم :yahoo: :yahoo: :yahoo: … جالبش اینجاست چند سال قبلش چند صد هزار تومن خرج دعا نویس و این مزخرفات کرده بودم و فایده ای نداشت آخه میفرمودن جن رفته تو جلدم ویا گناه بزرگی کردم که ارواح دارن اذیتم میکنن باید توبه کنم :unsure: :whistle:

 59. sajad گفته

  اوف
  من تجربه کردم با اینکه ۱۳ سالمه :negative:

 60. زهـــرا گفته

  :rose: ممنون عالی بود