بختک چیست و چرا اتفاق می افتد؟ آیا میتوان جلوی بختک را گرفت ؟

انگار خواب می‌بیند. ولی نه. می‌خواهد از ترس فریاد بکشد ولی دست و پایش را زنجیر کرده‌اند و راه گلویش را بسته‌اند. انگار چیزی روی سینه‌اش سنگینی می‌کند. از شدت وحشت تمام بدنش فلج شده و تکان نمی‌خورد. خوب که نگاه می‌کند می‌بیند چیزی شبیه یک موجود وحشتناک و گاهی پشمالو روی سینه‌اش نشسته و گویی جان او را می‌گیرد.

بختک چیست و چرا اتفاق می افتد؟ آیا میتوان جلوی بختک را گرفت ؟

خواب شیرین از آن دسته چیزهایی است که خیلی‌ها آرزویش را دارند ولی دستشان از آن کوتاه است. از تمام بی‌خوابی‌ها و مشکلاتی که شبانگاهان به سراغمان می‌آید بگذریم، چیزی هست که خواب را به کام انسان زهر می‌کند و آن چیزی نیست جز بختک. کابوسی که تاکنون بسیاری آن را تجربه کرده‌اند. شاید شما هم جزو آن دسته از افرادی باشید که بختک به سراغتان آمده است.

نام بختک به این دلیل روی این کابوس گذاشته شد که از گذشته افراد بر این باور بودند که عجوزه‌ای زشت صورت، شب‌ها بدن جسمانی خود را ترک کرده و روی سینه قربانی خود می‌نشیند. فرد قربانی در چنین حالتی با احساس وحشت و در حالی که به سختی نفس می‌کشد از خواب بیدار می‌شود گویی چیزی سنگین روی سینه‌اش سنگینی می‌کند و قادر به حرکت نیست، انگار فلج شده است. این باور در بسیاری از فرهنگ‌های دنیا رایج است. در کشور ما هم هنوز به این حالت سنگینی و وحشت بختک گفته می‌شود.

بختک چیست؟

فلج خواب یا به اصطلاح عموم ” بختک ” با زمینه ژنتیکی در نتیجه استرسهای روزمره به وقوع می پیوندد و هیچگونه عارضه جسمی در پی ندارد.

بختک در واقع یک نوع کابوس است. خوابی که واکنش احساسی بسیار ناخوشایندی را در فردی که خوابیده به صورت ترس یا وحشت، درد، احساس افتادن از جایی، غرق‌شدگی یا مرگ ایجاد می‌کند. چنین خواب‌هایی می‌تواند با دلایل جسمی همچون تب بالا یا عوامل روانشناختی چون ضربه‌های روحی یا استرس در زندگی فرد مرتبط باشد یا ممکن است دلیل خاصی نداشته باشد.

بختک در خواب, علت بختک در خواب, بختک یا فلج خواب,

می توان با لمس بدن فرد یا صدا کردن اسم او، وی را از این حالت خارج کرد. در ضمن گاهی اوقات فرآیندهای ذهنی خواب در زمان فلج خواب بروز می کند و فرد حتی ممکن است در حالت بیداری و فلج، رویا ببیند که اکثر این رویاها هشدار دهنده و ترسناکند.

فلج خواب

فلج خواب(sleep paralysis) به حالت ناتوانی درانجام حرکات ارادی حین خواب اطلاق می شـود.فلج خواب یـک تـجربـه ی دلــهره آور و هراس انگیزمی بـاشد. فـلـج خـواب اغـلب اوقات هنگام بیدارشـدن از خـواب و یـا در مـوارد نـادر در لحظه ی بهخـواب رفتن رخ میدهد. فلج خواب از چند ثانیه تاچـند دقیـقه بـه طـول می انجامد. 25 تا 30 درصدجـمعیت کشـور حـداقل یکبار در طول زندگی خوداخـتـلال فلج خـواب را تـجـربه کرده اند. فلج خوابمیتواند در هر سنی روی دهد.

علایم فلج خواب:

1- ناتوانی در حرکت دادن تنه، دستها و پاها و صحبت کردن (فرد از فرط ترس میخواهد فریاد بکشد و برای بیدار شدن تقلا میکند، اما گویی تلاش وی بی نتیجه است).

2- فلج تمام  و یا بخشی از عضلات اسکلتی ی بدن.

3- احساس خفگی و نزدیک بودن زمان مرگ (گویی موجودی روی قفسه سینه ی شما قرار گرفته است).

4- وحشتزدگی و اضطراب.

5- توهمات خواب(hypnagogic hallucinations): به توهمات شنیداری، دیداری و لمسی  رویا مانند اطلاق می شود. احساس حضور یک انسان دیگر در اتاق، احساس فشردگی در قفسه سینه، دیدن سایه  افراد، دیدن منبع نورانی، شنیدن صدای افراد، شنیدن صدای قدمهایی که نزدیک میشوند، دیدن شبح، تجربه خروج از بدن، احساس شناور شدن در هوا، شنیدن صدای بازو بسته .

بختک در خواب, علت بختک در خواب, بختک یا فلج خواب,

آیا پای شیاطین در میان است؟

در مورد پدیده فلج خواب باورها و تفسیرهای مختلفی در فرهنگ‌ها و جوامع مختلف وجود دارد. همانطور که گفته شد ایرانی‌ها این پدیده را به نام «بختک» می‌شناسند. بعضی‌ها هم از آن تعبیر به جن‌زدگی می‌کنند و تمام اتفاقاتی که برای فرد می‌افتد به گردن دیوهای بدسرشت و اجنه می‌اندازند.

ایرلندی‌ها هم بر این باورند که فلج خواب بر اثر دروغی که روز قبل گفته شده بروز می‌کند. اما آنچه بارز است این است که طی قرن‌ها باور عمومی بر این است که این مشکل با انواع اجنه و نفرین‌ها مرتبط است.

دماغ بختک را چنگ بزنید!

عوام روایت دیگری از بختک داشتند. آنها بر این باور بودند که بختک کنیز اسکندر بود! هنگامی که کلاغ به مشک محتوی آب حیات که اسکندر با خود از ظلمات آورده بود منقار زد و آب حیات بر زمین ریخت، این کنیز بی‌درنگ مشتی از آن آب را برداشته و نوشید و اسکندر که خشمگین شده بود به ضرب شمشیر بینی او را کند و بختک از گل، بینی دیگری برای خود ساخت! بختک اگر کسی را ببیند که طاقباز خوابیده به سینه او می‌جهد.

بختک در خواب, علت بختک در خواب, بختک یا فلج خواب,

اگر در آن حال فرد بیدار شود، به بینی او چنگ بیندازد، بختک از بیم آنکه بینی‌اش کنده شود گنجی از گنجه‌ اسکندر را که می‌شناسد رشوه خواهد داد تا دست از بینی‌اش بردارد!

چرا بختک ما را می گیرد؟

تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد، فلج خواب یک اختلال ژنتیک است و تمام افرادی که این موضوع را تجربه می‌کنند در سلول‌هایشان ماده‌ای به نام «HLA-DR2» دارند. از دیگر عواملی که می‌توان برای فلج خواب در نظر گرفت اضطراب و استرس،‌ اختلال ترس و همچنین اختلال در نظم خواب است. به گونه‌ای که در برخی موارد افراد اظهار می‌کنند زمانی که روز خسته‌‌کننده یا پراسترسی را گذرانده‌اند، بیشتر از همیشه این حالت سراغ‌شان آمده است.

از دیگر موارد ایجاد کننده این حالت می‌توان به تغییرات در سبک زندگی یا مصرف قرص‌های خواب‌آور و آنتی‌هیستامین‌ها اشاره کرد. گفته می‌شود افرادی که به صورت طاق باز یا به اصطلاح به پشت می‌خوابند، بیشتر به فلج خواب دچار می‌شوند.

آیا بختک خطرناک است؟

تحقیقاتی که به‌تازگی انجام شده حاکی از آن است که بین 25 تا 30درصد از جمعیت کلی جهان، در طول عمر خود دست‌کم یک بار فلج خواب را تجربه کرده‌اند که در این میان 95درصد از آنها تجربه حوادث وحشتناک را در خواب داشته‌اند. مجموع این عوامل نشان می‌دهد این پدیده شیوع بالایی دارد.

نکته مهم دیگر آن است که با توجه به نقش ژنتیک در بروز این مشکل اگر یکی از اعضای خانواده دچار این مشکل باشد، احتمال اینکه دیگر اعضای خانواده هم به آن مبتلا شوند، وجود دارد. از نگاه جنسیتی به طور معمول احتمال بروز فلج خواب در زنان دو تا چهار برابر بیشتر از مردان است.

اگرچه بسیاری از افرادی که با این مشکل مواجهند، از اتفاقاتی که می‌افتد آگاه نبوده و دچار وحشت می‌شوند، ولی این فرایند اصلا خطرناک نیست و در عرض چند لحظه پایان می‌یابد و هیچ گونه عارضه‌ جسمی را در پی نخواهد داشت.

چطور از شر بختک راحت شویم

فلج خواب یک اختلال خواب بی‌خطر است بنابراین می‌توان با رعایت برخی موارد آن را از بین برد یا تکرارش را به حداقل رساند.

نخوابیدن به پشت، کاهش استرس، به اندازه کافی خوابیدن،‌ انجام ورزش‌های منظم، زیاد غذا نخوردن و ننوشیدن کافئین همگی از عواملی است که می‌تواند از چنین وضعیتی پیشگیری کند.

برای به دست آوردن سریع هوشیاری بهتر است فرد سعی کند انگشتان دست و پا همچنین چشمانش را به شدت تکان دهد و به دنبال آن سرش را حرکت دهد. در مواردی که فلج خواب به مدت 6 ماه، دست‌کم هفته‌ای یک بار در فرد رخ ‌دهد باید از دارودرمانی استفاده کرد.

yjc.ir

**************************

بَختَک در افسانه‌ها و باور عامیانه ایرانی نام موجودی تخیلی است که شبها قصد خفه کردن افراد در خواب را دارد. برخی منابع نیز بختک را با کابوس هم‌معنی دانسته‌اند. البته بختک با کابوس هم معنا نیست، بختک موجودی نامریی است که شب هنگام بر بدن انسان چیره می‌شود و تمام بدن را در اختیار گرفته و قفل می‌کند، درین حالت انسان فقط نظاره‌گر ناتوانی خود است. ترسی بدون دلیل وجود انسان را در بر می‌گیرد و انسان توان کوچک‌ترین واکنشی نسبت به این ترس ندارد. در برخی باورهای قدیمی معتقدند که بختک روی سینه افراد می‌نشیند و تمام وجود آنها را فلج می‌کند. شاید ترس انسان گرفتار از این موجود نیز بدلیل این است که حضور آنرا بر روی خود احساس می‌کند ولی نمی‌تواند آنرا ببیند. برخی دیگر بر این باورند که بختک در درون انسان رخنه می‌کند و بدن را در اختیار می‌گیرد. اصطلاح «بختک روی زندگیش افتاده» نیز ازین جا وارد ادبیات فارسی شده‌است.

بختک یا فرنجک، به عقیده عوام، کنیز اسکندر بود. هنگامی که کلاغ به مشک محتوی آب حیات که اسکندر با خود از ظلمات آورده بود منقار زد و آن را درید و آب حیات بر زمین ریخت، این کنیز بی درنگ مشتی از آن آب را برداشته نوشید و اسکندر که سخت خشمگین شده بود به ضرب شمشیر بینی او را بینداخت، و فرنجک از گِل، و به قولی از خمیر، بینی ئی برای خود ساخت. فرنجک که به سبب نوشیدن آن آب عمر جاودانه یافته‌است چون کسی را به پشت خفته ببیند بر سینه او می‌جهد. اگر در آن حال خفته بیدار شده چنگ در بینی او اندازد فرنجک از بیم آن که بینیش کنده شود گنجی از گنجهای اسکندر را که می‌شناسد رشوت خواهد داد تا دست از بینیش بردارد. بختک که به سبب همین افسانه بینی گلی، دماغ گلی و خمیری نیز خوانده می‌شود به عقیده عوام در تاریکی و بخصوص زیر درخت‌ها و در جنگل‌ها و باغ‌ها می‌گردد. ظاهرأ این اعتقاد از ناآگاهی عوام به گاز کربنیکی که شب‌ها از گیاهان متصاعد می‌شود و کسی را که در جنگل یا در زیر درخت خفته باشد به خفقان می‌افکند ناشی شده‌است. برخی افراد معتقدند، در صورتی که بتوان گلو یا دماغ بختک را گرفت، می‌توان هر آرزویی کرد تا بختک آن را برآورده کند.

بختک در خواب, علت بختک در خواب, بختک یا فلج خواب,

سازوکار علمی ایجاد پدیده بختک

در طی خواب در مرحلهٔ حرکات سریع چشم (REM)، یعنی مرحله‌ای که فرد خواب (رویا) می‌بیند، مغز انتقال پیام‌های عصبی به سوی عضلات اسکلتی (به استثنای عضله دیافراگم و عضلات چشم) را متوقف می‌سازد، تا انسان رویاهای خود را برون ریزی نکند (یعنی مثلاً وقتی در خواب می‌بیند می‌دوید، از رختخواب بلند نشوید و شروع به دویدن نکنید).

هنگامی که شما قصد دارید از خواب بیدار شوید، مغز مجدداً کنترل عضلات را به دست می‌گیرد. اما گاهی اوقات، قبل از اینکه مغز کنترل عضلات اسکلتی را به دست گیرد و عضلات از حالت فلج بودن خارج گردند، انسان هوشیاری خود را باز می‌یابید که نتیجهٔ آن احساس ترس آور فلج بودن بدن خواهد بود.

نقطهٔ مقابل این عارضه زمانی است که برخی افراد هنگام دیدن رویا، دست‌ها و پاهای خود را تکان می‌دهند و یا در موارد شدید تر دچار خوابگردی (راه رفتن در حین خواب) می‌شوند.

بختک در فرهنگ ملل

در زبان آلمانی به این نامها نیز معروف است:

 • Mahr – Schrätel – Alb – Alf

آلمانی‌ها نیز مثلی مترادف دارند:

 • Es lag mir wie ein Alp auf der Brust
 • مثل بختک (با سنگینی جثه به روی کسی یا چیزی افتادن)
 • چنان بسان فرنجک فرو گرفته مرا * که بود مردنم آسان و دم زدن دشوار «مختاری غزنوی»

بختک چیست و چرا اتفاق می افتد؟ آیا میتوان جلوی بختک را گرفت ؟

شیوع

در تحقیقی آماری که توسط ف. صداقت همدانی و همکاران در بین دانشجویان پزشکی انجام شد، نشان داده شد که تقریباً ۲۵٪ دانشجویان حداقل یکبار فلج خواب و یا همان بختک را تجربه کرده‌اند. تجربهٔ فلج خواب حداقل یکبار در طول زندگی در بین مردم شایع می‌باشد.

http://fa.wikipedia.org/wiki/

نظر (نظرات) در مورد : بختک چیست و چرا اتفاق می افتد؟ آیا میتوان جلوی بختک را گرفت ؟

112 نظر

 1. سلام دوستان لطفا نظر منو حتما بخونید چون چند سال دچار این مشکل بختک بودم و الان خیلی وقته دیگه سراغم نیومده ، هر هفته چند بار بختک منو تو خواب خفه میکرد و نمیتونستم تکون بخورم و داد بزنم واقعا وحشتناک بود طوریکه هرشب می ترسیدم و موقع خواب آیت الکرسی میخوندم ولی باز جواب نمیداد حتی یه بار دست پشمالوشو گاز گرفتم! تا اینکه بعد از چند سال مطالعه کردم فهمیدم اصلا موجودی به اسم بختک فقط تو افسانه هاست و وجود خارجی نداره و این حالت خفگی تو خواب فقط فرایند ژنتیکی هست و یک نوع فلج خوابه، و فقط باید موقع رخ دادن انگشت های پاهامو تکون بدم و چند بار اینکارو کردم و وقتی جواب داد دیگه از بختک نترسیدم و تا اینکه الان دیگه کلا فراموشش کردم حتی اگرم تکرار بشه مطمعنم دیگه نخواهم ترسید

 2. من و مادرم تنها زنگی میکنیم و در کل هفته حداقل سه بار دچار این به اصطلاح بختک میشیم ولی هیچ کدوم رو قفسه سینه احساس فشار نمیکنیم ولی در عوض هر دو احساس میکنیم شخص دیگری در اتاق حضور دارد که دیده نمیشود و کمکم اتاق شروع به تاریک شدن میکند و ان شخص از تاریکی مارا صدا میزند انقدر تصیف این ماجرا برای هر دو ما وحشتناک است که باورش سخت است بهر حال من و مادرم بر عکس خیلی بیشتر از چند لحظه دچار این واقعیت هستیم شاید بیشتر از پنج دقیقه طوری که فقط میتوانیم صدایی نامفهوم از خود در بیاریم تا طرف مقابل شنیده و سعی در بیدار کردن ما کند در غیر این صورت باید انقدر ترس را بچیشیم تا خودمان از این حالت خارج شویم سوال من این است باینکه تمام راه کارها را انجام دادیم حتی این اتفاقات برای ما کمتر هم نشده .چکنیم

 3. سلام من نوزده سالمه حدودا در ماه پنج بار این اتفاق برام میوفته اوایل فکر کردم چون کارم تئاتر هست و خسته میشم از خستگیه ولی بعد کلی تحقیق کردم و متوجه شدم بختک وجود داره خیلی اذیت میشم تقریبا میدونم بگم وقتی از خواب می‌پرم انقد جیغ میزنم و گریه میکنم که رنگم میپره لطفا اگه کسی میدونه که پیش چه دکتری برم و کدوم دکتر خوبه راهنماییم کنه

 4. سلام من محمدم و 33 سالمه همه جور کاری تو زندگیم کردم وهمه جا رفتم و از هیچی نمیترسم و یکی از افرادیم که دچار بختک میشم ایارو گفتم که بدونین حرفایی که میزنم از رو ترس یا توهم نیست میخوام بختک رو جدی بگیرین و بدونین یک شیطان یا موجود بسیار خبیثه که از خداوند واسمش وحشت داره وقتی گرفتارش شدین سعی کنین بسم الله رحمن رحیم رو به زبون بیارین چون این موجود ملعون سعی میکنه که نذاره به زبون بیارین لطفا اگه میخواین از شرش خلاص شین حرفام رو جدی بگیرید. به خداوند میسپارمتون چون مظهر پاکیه.

  1. ببخشید این حرف رو میزنم ولی من باور نمیکنم شما دچار بختک شده باشین وگر نه اینو نمیگفتین پسر خوب وقتی بختک سراغ ادم میاد انسان تقریبا نیمه هوشیار است و این یعنی تو حتی نمیدونی چه اتفاقی برات افتاده چه برسه بخای با بسم الله ازش دور بشی😂😂😂😂 من خودم در هفته سه بار حداقال این اتفاق برام میوفته

  2. دقیقا همینطوره که میگی منم به زوووووووووووووووووووووووووووووووووور بسم الله که میگم فرار میکنه

  3. فلج خواب نه بسم الله میشناسه نه قل الحول لا من یباره گرفتارش شدم تا پنج دیقه فقط تو ذهنم میتونستم حرف بزنم چشامم نمیتونستم بازم کنم هر چیم دعا ایه خوندم از بین نرفت بختک خرافاتی بیش نیس

  4. سلام کاملا با نطرتون موافقم چون خودممم با گفتن بسم الله رحمن رحیم می تونستم بدنمو حرکت بدم اگه چیزی نمی گفتم زمان بیشتری تو اون حالت بودم.

 5. سلام این حالت و ما ایرانیا بهش میگیم بختک ممکنه براش دلایل علمی وجود داشته باشه اما در پس این حادثه قدرت ماورایی هم وجود داره
  این داستان واقعیه
  پارسال بود که من و خانوادم همه توی یک شب دچار بختک شدیم و هممون هم تقریبا یه چیزی دیده بودیم پیرزنی قد کوتاه با موهای ژولیده و چشمانی قرمز و با نفرت نگاهت میکنه تقریبا هممون تا صبح دچارش بودیم توی زندگیم تا بحال چیزی ب این ترسناکی تجربه نکرده بودم صبح هممون با صدای جیغ خواهرم از این حالت در اومدیم همگی ما روی سینمون دچار کبودی شده بودیم
  تقریبا هر جایی که راجب این حالت اطلاعات داشتن سر زدیم از دعا نویس تا دکتر و روان پزشک و حتی دفتر مرجع تقلید اما هیچ کدوم تا ب حال با چنین حالتی روبرو نشده بودن از اون ماجرا تقریبا شیش ماه میگذشت و ما هم کم کم داشتیم فراموشش میکردیم ک یک شب حدود ساعت پنج صبح بود ک خواهرم جیغ بلندی کشید صدای گریش کل خونه رو پر کرد با فریاد و التماس درخواست کمک میکرد با تمام ترسی ک داشتم رفتم سراغش و ببینم چش شده ک دیدم خواب عمیقیه انگار اصلا از اون صدا در نیمده رفتم مامان و بابام و بیدار کردن و قضیه رو بشون گفتم اونام گفتن ک خیالاتی شدم منم دوباره رفتم ی سر به خواهرم زدم و رفتم بخوابم اما خوابم نمیبرد حس ترس عجیبی داشتم حدودا یک ساعت و نیم بیدار بودم ک کم کم پشت پلکام سنگین شدن تا خوابم برد دوباره احساس خفگی کردم و دوباره اون پیرزن رو دیدم با تمام توانم سعی کردم فریاد بزنم ولی نمیتونستم مادرمو تو آشپزخونه میدیدم ک داره ظرف میشوره اما نمیتونستم صداش کنم یهو دیدم اون پیرزن افتاده روم و داره با تمام وجودش منو میکوبونه به تخت اونقدر شدید بود ک تختم یکم جابجا شد و مادرم از صدای پایه ی تخت فهمید و اومد تو اتاق وقتی منو تو اون حالت نیمه تشنجی دید اولش خیلی ترسید ولی بعدش اومد ک بیدارم کنه و ازون حالت درم بیاره ولی نمیتونست تا این ک سریع دوید طرف آشپزخونه و با ی بطری آب اومد تو اتاق و اونو ریخت رو سرم تا بختک ولم کرد درحالی ک نفسم بند اومده بود شروع ب کریه کردم و مامانم هم منو بغل کرد بعد اینک آروم شدم ازش پرسیدم و اون پیرزنه رو دیده ولی اون ندیده بود بهر حال ازون شب ب بعد مادر و پدرم هرشب شیفت بودن بالا سرم تا اینکه بعد ی ماه آروم شدم
  خوشبختانه دیگه تا الان بختک ندیدم ولی بزرگترین ترس زندگیمه راستی من پیش دکترم رفتم ولی خیلیاشون چند خیالاتی میدونستن و اوناییم ک باور کردن کاری از دستشون بر نمیومد فقط گفتن باید باهاش مبارزه کنی
  الان من 22 سالمه و هنوز بعد شیش ماه آثار کبودیش روی سینه و قسمتی از گردنم هست
  ب هرحال شما چ باور کنید چ ن امیدوارم هرگز دچارش نشین درضمن بختک تا حالا چند نفرو بخاطر ترس زیاد و سکته بت تنگی نفس ب وان مرگ کوشنده
  مراقب خودتون باشین

 6. سلام من 17 سالمه و شاید نزدیک 2،3 ساله اینجوری میشم، خیلی حس بدیه، و من ازش متنفرم، شانس بد من اینه که بعضی شبا 7،8 بار بختک منو میگیره، ینی یجوری میشم که دیگه دوست ندارم بخوابم، چون مطمنم که اینجوری میشم، البته الان دیگه قلقش دستم امده، هروقت بختک منو میگیره سعی میکنم انگشت پام رو تکون بدم، و اینجوری بیدار میشم،متاسفانه وقتی بختک منو میگیره احساس خفگی و سنگینی روی سینه و از همه بدتر چشام بازه و اطرافمو میبینم و میشنوم ولی قدرت تکون خوردن و حرف زدن رو ندارم، و مهم ترین چیز اینکه احساس میکردم روحم داره از بدنم جدا میشه، چون چشامم بازه، هر چی هم سوره، ایه قران میخونم فایده نداره، خوشبختانه دیگه باهاش کنار امدم و قلقش دستم امده، امیدوارم همه از شر این مشکل از جمله خودم خلاص بشن، ایلام

  1. سلام منم این جوری میشم ولی من چشام باز نیست من خواب میبینم که در نشستم و تنهام و روزه. و یه هویی در خونم باز میشه و یه چیزه نامرئی پا هاشو میکبه زمین

 7. نظر شمامن 5 ساله دچار این بختک لعنتی هستم امروز رفتم دکتر قرص نورتریپتیلین بهم داد. دوستانم میگند این قرص معتادی نخور. بختک هم اذیتم میکنه. خواهشا اگر درمانی هست کمک کنید

  1. عطربزنید صورت ولباستون موقع خوابیدن نمیاد پیستون اونروز

 8. تجربه خارج شدن روح از بدن و بختک رو فقط یکبار داشتم
  اولی که با اینکه ترسناک بود اما یجور باحالی بود دوس داری بازم تجربش کنی
  اما بختک دو سه ماه پیش اتفاق افتاد
  من چیز واضحی ندیدم مثلا قیافشو بگم اما قشنگ میدیدم که دور من داره میچرخه لباسای سیاهی هم پوشیده بود بعدش اومد طرفم و گلومو فشار میداد هرلحظه منتظر بودم بمیرم
  اما دوباره رها کرد و دور من باز شروع کرد ب چرخیدن بخودم که اومدم تا یکساعت هنوز جای دستش روی گلومو احساس میکردم .
  عجیب بود و ترسناک !

 9. بسم الله الرحمن الرحیم
  اگر دچار بختک شده اید به این چند نکته توجه کنید
  1 – این عارضه بسیار خطرناک بوده و نوعی سیستم اعلام خطر جدی برای بدن است ، نه برای آنکه مربوط به جن و ماوراء است ، دقیقا به علت این که کاملا جسمی فیزکی-شیمیایی رخ می دهد و می تواند پیش درآمدی برای شروع ام اس باشد !
  2- عارضه بختک یا فلج هنگام همانطور که ذکر شد هیچ ربطی به جن یا پری و… ندارد ، باور های عامه حتی در زمان های بسیار قدیم ، در میان نخبگان پزشکی مردود بود و براحتی بختک را قابل درمان می دانستند . خطرناکی این عارضه از آنسو است که پیش رونده است
  3- بختک یا فلج هنگام خواب فقط و فقط به دلیل غلبه ی طبع بلغم یا رطوبت بالای بدن حاصل می شود و با دستورات زیر قابل درمان قطعی و بدون بازگشت است به شرطی که قصد انجام داشته باشید .
  چگونه به خودم کمک کنم ؟
  1 -از خوردن سردی ها به سرعت کناره گیری کنید و مواد رطوبی را از رژیم غذایی حذف کنید
  2- اگر واقعا فکر می کنید جن مزاحم شماست ، یا حتی اگر به چشم دیده اید و کار از احتمال گذشته ، کمی سرکه انگور خانگی (غیرصنعتی) از ترشی فروشی ها تهیه کنید ، شب قبل از خواب آنرا کف دست ریخته و به این دو ناحیه بکشید ، روی سینه و شکم (درست جایی که عوام معتقدند جن بختک می نشیند) و دوم میان ران ها و حول حوش …تناسلی (جایی که جن های واقعی متعرض انسان می شوند) بمالید اما فعلا از خوردن سرکه که سردی است اجتناب کنید . تبریک ! حالا نسبت به جن (اگر وجود داشته باشد) واکسینه شدید . با خیال راحت و جرات و حتی کمی قلدری می توانید بخوابید زیرا مسلح به بویی هستید که هیچ جنی قادر به عبور از شعاع چندصد متری شما نیست .
  3- برویم سر توقف و درمان این فلج که معتقدیم از جن نیست ولی بسیار خطرناک است (چون تا وقتی بلغم به حد خطرناک نرسد فلج بروز نمی کند-پس اوضاع مزاجی شما اصلا خوب نیست) . خوراکی بلغم زدا ، مسهل بلغم و… را جستجو کنید و هریک با طبع شما سازگار است در صبحگاه و شب موقع خواب بخورید
  4 – همین الان نگاه کنید به آشپزخانه خود هریک از مواد زیر موجود بود شروع کنید : اسفند ، یک قاشق چایی خوری با آب . زنجبیل و فلفل ضدبلغم های خوبی است (اگر تپش قلب یا اضطراب گرفته اید مناسب نیست) . کشمش عالی است آنقدر بخورید تا گلو را بزند ، خرما ، دارچین یک قاشق چایخوری ، زردچوبه ، زیره ، عسل ، آویشن و…. هر ادویه یا گرمی جات پیدا کردید بخورید و بخوابید . بنابرین هنگام بیداری یا به کلی درمان ویا بسیار بهتر شده اید .
  5- برای اینکه درمان تان ماندگار و غیرقابل بازگشت شود ، فعلا از خوردن هرنوع ترشیجات احتراز کنید ، غذای شب به هیچ وجه سردی نباشد (سردی ها شامل ترشی ها و گس مزه ها یا بی مزه ها مثل ماست ماکارونی خیار کاهو گوجه فرنگی برنج و… هستند) اگر شام خانواده گی سردی است و خوراک گرم در اختیار نیست مقداری نان و نمک خیلی بهتر از غذای سرد است . غلبه بلغم با بی حالی و کسلی همراه است مثل کوفته گی آنفولانزا می دانم زیاد خوب نیستید و شاید هم ترسیده اید ولی به محض اینکه بهتر شدید به یک حکیم طب سنتی مراجعه یا اگر عطار متخصصی می شناسید بلغم زداهای همیشه گی و ملایم مثل چای بادرنج بویه ، چای کوهی و… تهیه کرده و دائم بطور روزانه مصرف کنید تا دیگر هیچ بختک سراغی از شما نگیرد .

 10. منم برام به بار اتفاق افتاد تو سن7سالگی.زمستون بود کنار بخاری خوابیده بودم از خواب که بیدار شدم دیدم که یه چیز اسکلنت مانندی روبرومه اون منه نگاه میکرد منم اونو میخواستم جیغ بکشم نشد بعد بابام اومد منو از خواب بیدار کرد خیلی شب سختی بود از اون به بعد هر شب پیش داداشم میخوابم از ترس.

  1. واقعا؟
   من بختک ندادم ولی با این چیزایی که شما میگید ترسیدم?
   ولی به این چیزا اعتقادی ندارم جن ومن کجا بود!?

  1. توو اون هیری ویری که بختک اومده و طرف داره خفه میشه مگه حضور ذهن و فرصتشو داده که سوره والعصر بخونه؟؟!!

 11. بهترین روش این است که دو ساعت قبل از خواب هیچ چیز نخوریم
  دوم اینکه شبها سنگین غذا نخوریم
  سوم اینکه طاقباز نخوابید چون علاوه بر فلج مغزی ممکن است مشکلات تنفسی هم حاصل شود
  لطفاً از چرتو پرتهای مثل جن و عجوزه شبح بختک . . هم ننویسید که نه وجود دارد و نه اگر داشته باشد اجازه نزدیک شدن به انسان را ندارد طبق متون قرآنی و اگر در قرآن آن دسته از حضرات خلاف عرض بنه نوشته لطفاً بگویند که ما هم بدانیم

 12. با درود به همه دوستان.بنظر کوچک شما بختک یا همان فلج خواب هیچگونه ارتباطی با دعا یا قرآن یا نذر ونیاز نداره اصلا به هیچ وجه.اینو به این خاطرمیگم که تقریبا ۲۵ساله بااین بیماری درگیرم شبهایی بود که تا صبح از ترس نمی خوابیدم اونموقع ۱۵سالم بود والان چهل سال.این یک نقص فنی در مغز انسانست دقیقا مثل یک گوشی یا رایانه که هنگ میکنه و بیشتر ارثی هست چون برادرم هم همین جور است ومجبور است که تنها نخوابه.شاید باورتون نشه من شبی که قراره دچار بختک بشم خودم خبر دارم وقبل از خواب به همسرم اطلاع میدم که زود بیدارم کنه اونم نه با صدا زدن با تکان دادن شدید.ومن طی این سالها طریقه خبردادن را یاد گرفتم که موقع بازدم صدا میدم راه دیگری وجود ندارد.پس دچار ترس یا توهم نشید وبه چیزای دیگه ربطش ندید.واینکه موجود پشمالو واینکه یه نفر گلوت رو میفشاره همه توهم هست علت احساس فشار ونفس تنگی اینست که بدن هنوز اعلان بیداری نکرده وتنفس آدم همون روال عاخواب رو داره وتو مغزت بیدار شده اما بدن هنوزکاملا فلجه وچون ترسیدی تلاش میکنی نفس عمیق بکشی که نمیتونی.تنها کاری که میشه کرد ترس را کنار بذار انگشت بزرگ پا را تند تند حرکت بده وچشمانت را همیطور به هرطرف حرکت بده.یا مثل من موقع بازدم صدا بده تا کسی بیدارت کنه اگرم کسی بیدارت نکرد خودت بیدار میشی میدونم حالت خیلی بدیه ولی باعث مرگ آدم نمیشه تنها یه دقیقه بیشتر نیست.استفاده از قرصای خواب اور فقط خواب رو عمیق وفرد رامعتاد میکند.این یک بیماری ژنتیکی هست.راههای دیگه هم وجود داره که قبل خواب میشه کرد از جمله پرهیز از خوردن چربی ونمک وسیگاروقلیان وغذای سنگین .با تشکر

 13. آقا یکبار من اینجوری شدم ، بعد یادمه خیلی اون روز خسته هم بودم ، که رفتم یکمی بخوابم که اینجوری شد ! حالا جالبش اینجاست که من وقتی این وضعیت واسم پیش اومد ، چشمام باز بود حتی مادرم رو هم میدیدم که اون اتاق نشسته وتلویزیون میبینه، باخودم گفتم که این دقیقا مرگ هست و من دیگه مردم ، یعنی تازه فوت کردم ، بعد به خودم گفتم خب دیگه پس بزار حالا یک دست سیر بخوابم و دلی از عزا درآرم. باور نمی کنید اونقدر خسته بودم که در اون وضعیت دوباره خوابیدم ، بعد از چندساعت دیگه که ازخواب پاشدم همه چی عادی بود و همه اتفاقها هم یادم بود، تازه اون لحظه فهمیدم نه من نمرده بودم ،. اما واسه خودم جالب بود بعدا که دراین مورد چیزها شنیدم .

 14. مبدونید برای منم اتفاق میفته ولی تا حالا کسیرو روسینه ام احساس نکردم اگر هم میکردم مطمعن بودم که پسره ما از اون شانسا نداریم

 15. اقا بغیر از بختک یه سگ هست همیشه تو خواب منو دنبال میکنه ومن از ترس پا به فرار میزارم اما ناگهان مث چلمنگا میوفتم زمین و دیگه نمیتونم پاشم در حالی که فاصله من از سگه هم زیاده و کم کم سگه داره نزدیک میشه و من تو فاصله ۲ سانتی از خواب میپرم بطور وحشتناک.بختک تا حالا صدبار به جونم افتاده اما تا حالا مث این سگه زجرم نداده.اقا این پدیده نه دست تو بینی کسی میکنه یا نه از مشک اسکندر خورده نه هم ویروسه یه موجود زنده هست به نام سگ.بخدا خیلی تو خواب اذیتم میکنه تو عمرم من با هیچ سگی پدرکشتگی ندارم.پدربزرگم میگه تعبیر سگ دشمنه.بابا این همه دشمن که من دارم مملکتمون نداره

  1. دوست عزیز
   تعبیر سگ و اذیت آن در خواب
   نشانه بداخلاقی شما در اجتماع میباشد

   اگر در برخوردهای خود تواضع و عشق را
   ضمیمه کنید
   دیگر آن سگ را نخواهید دید

  2. آقا من خاب میبینم میرم تو خیابون میگردم بعد همه نگام میکنن بعد میبینم لختم ?
   خیلی بده?

 16. سلام به همه دوستان منم خانمی ۲۵ساله ام ک چند بار دچار این حالت شده ام با توجه به تجربه ی شخصی خودم هر وقت دچارش میشم همون موقع خفه شدنم شروع میکنم به قران خوندن یا کمک خواستن از ابالفضل .به نظرم هر فردی خودش راهشو باتوجه به توانایی و عقایدش باید به دست بیاره

 17. ببینید فرق زیادی بین بختک و جن زدگی هست، بختک مربوط به روح انسان میشه،جن زدگی مربوط به جسم انسان و بعد از اون بالطبع روح انسان، بختک نوعی حالت هست که ما خودمان ایجاد میکنیم، نباید دست کم بگیریم فیلمهای سینمایی درباره جن و …و ترسیدنهایی که درطول روز مرتکب آن میشویم، اگه بتونید قبل خواب ذهنتان را از افکار پاک کنید به بختک جدا نمی شوید،در جن زدگی، جن به جسم انسان نزدیک میشود و حتی در مواردی خودم دیدم که اورا میزند،به زوری جای دستش روی پشت فرد بود، جن زدگی و میشه با دعاهایی که هست رفع نمود، البته بسته به جن هست، بعضیا شون مسلمانن و زودتر میرن،بعضیشان کافرنن،که واویلا داره، باید مواظب بود که کمتر دچارترس بشیم، و همچنین خواندن سوره جن درخانه ، همیشه جنیان را از خونه دور میکند، همچنین جن از کبوتر و خروس سفید می ترسد،شبا آیت الکرسی و استغفرالله ربی و اتوب الیه،را حتما دوسه بار بخونید

 18. لطفا توجه کنید وقتی دراین حالت قرار می گیرید با دندان هايتان زبان تان را گاز بگیرید
  حتماً جواب میده. یه بار امتحان کنید ضرر نمیکنی که

 19. من بیشترشبه بعده اینادچاربختک میشم:
  تجربه ی دعوا مخصوصا بانزدیکان
  مشکلات خانوادگی
  شکست
  استرس
  افسردگی وروحیه ی پایین
  قهرکردن بامادرم

 20. سلام منم گاهی تو خواب از بلندی میفتم و در همون حالت زود بیدار میشم اما اون حالت سنگینی و اینا رو ندارم امیدوارم هر کس هم دچار شده خلاص بشه چون واقعا ممکنه برا کسایی که هیجان براشون ضرر داره مثل اونایی که ناراحتی قلبی دارن خطر ناک باشه

 21. فلج خواب برای اینه که وقتی همچین خوابی میبینیم به بدنمون آسیبی نزنیم … حکمت خداوند!!!

 22. من الان چند ساله که مدام هرشب خواب میبینم از بلندی می افتم یا بی اختیار پرواز میکنم و به سمت چیزایی که ازش میترسم مثل اتشفشان دره یا دریا میرم نمیتونم نفس بکشم یا نمیتونم صحبت کنم اما تا امروز نمیدونستم چیه فکر میکردم مال استرس یا افسردگی یا ناراحتیه اما الان اتفاقی وارد این سایت شدم و فهمیدم چه بلایی داره سرم میاد

  1. این مال بختک نیست

   این از مطالعه کتاب و عمیق فکرکردن میباشد

   و اصلاهم جای نگرانی نیست

 23. سلام …. والا من چند بار خواسته این حالت بهم رخ بده . تو خواب گفتم.. عزیز من الان خوابم کاری نکن بیدار شم فش بدم… خخخ جالب که همون لحظه بصورت عادی باز خوابیدم… فرا ۲۸ اردبیل

 24. سلام بختک واقعی هست و تاحالا چندین بار دچارش شدم حتی زمانی که روی پهلوی سمت راست و یاچپ میخوابیدم و وقت هایی که روی شکم میخوابم ولی هربار روی کمر خوابیدم تاالان اتفاق نیوفتاده قبلا شب صبح فرقی نداره میخوابیدم من موقع خواب پتو میکشم سرم وقتی خوابم حس میکنم یکی پرید روی سینه ام من بیدار بود درسته فلج میشیم میتونین دست و پاهتون روهم تکون بدید اما از ترس اون موجود که تکون نمیدید من بارها اینجور شدم تا توی سایتی نوشته بود اگه بتونید ضربه به دماغش بزنید وبکنیدش هرچی بخوای بتون میده من توی اون حالت فقط ب فکر خلاص شدن بودم ولی تونستم دست هامو حرکت بدم و یه ضربه به صورتش زدم نه خیالاتی نشدم اونم محکم بادستش سرمو به قالی چسبونده بود و با دماغش نفسش رو بهم میزد نه آیت الکرسی نجاتم داد ونه نام مبارک علی تا تونستم اذان گفتم که یه صدای صوت شنیدم وحس کردم ازرم بلند شده اونقدر اذان گفتم تا خوابم برد توی دلم میگفتم بیدار ک شدم لباس هامو پوشیدم وقت گرفتم و رفتم پیش روانپزشک تست هوش گرفت برام از ۱۰۰ صد بود حتی وقتی براش تعریف کردم ریگه نگفت خیالاته وجود نداره چون برای خودش هم اتفاق افتاده بهم گفت ما ب مردم میگیم وجود ندارن وتوهم ذهن خودتونه ک باعث ایجاد رعب ترس نشه

 25. انقدر بختک روی من افتاده که برام عادی شده
  حتی وقتی منو میگیره بهش میگم ولم کنه و امشب حالشو ندارم البته من اونو نمیبینم و با من هم صحبت نمیکنه
  ولی از ١٢ سالگی هر شب همراهمه
  خوبیش اینجاست که دیگه ازش ترس ندارم و میگم الان ول میکنه

 26. دوستان نخوابیدن به پشت بسیار تاثیر داره من یه مدت میشدم که دیگه به شت نخوابیدم درست شد

 27. جالب بود من ۲۷سالمه شاید از ده سالگی مدام اینجوری میشم تنها راه مقابله با این حالت اول نباید تنها خوابید دوم باید به نماز اهمیت داد سوم در لحظه این حالت باید ذکر الله با علی وسوره ناس و توحید بخونن یا علی

  1. دوستان سلام من ازاول جوانی زیاد دچاراین موضوع بودم شاید هفته ای دوبارهمیشه درگیرش بودم وبه توصیه یکی ازاقوامم به دکترمغزواعصاب رفتم وقرصهای بمن داد ونمیدانم چیشد که ازان موقع بیست سال میگذره وحتی یک بارهم دیگرندیدم جهت اطلاع اندسته ازکسانی که این مشکلو دارندگفتم چاره اش یکباردکترمغزوواعصاب است

 28. واسه من مرتب این اتفاق میفته …وقتی بزور بیدار میشم با اینکه ابم میخورم تکون میخورم جا بجا میشم ولی بازم که میخابم اینجور میشم …که رفتم دکتر گفتن از کم خونیه یه مدت قرص اهن میخوردم خوب شده بودم ولی دوباره اینجوری میشم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.