چرا ناخن های من مدام ترک میخورند ، میشکنند و زیبا نیستند

در مورد ناخن‌ها، چیزی بیشتر از آنچه دیده می‌شود وجود دارد. در واقع چیزی که روی سطح ناخن‌ها می‌بینید، مدتی طول کشیده تا از ماتریس ناخن‌ها رشد کند. (ماتریس ناخن، بافت زنده‌ای زیر کوتیکول است، که مسئول رشد سالم ناخن‌هاست و در عمق انگشت مخفی شده).

چرا ناخن های من مدام ترک میخورند ، میشکنند و زیبا نیستند

این فرایند، سیستمی پیچیده است، و وقتی ناخن‌های شما چندان جذاب بنظر نمی‌آیند، ممکن است بلاهای مختلفی در این فرایند بر سرشان آمده باشد. در این مقاله ۸ دلیل عمده‌ی این اتفاق را بیان می‌کنیم.

۱. کمبود آهن دارید

ناخن‌های مقعر یا فرورفته (مانند داخل یک قاشق) می‌توانند به علت میزان کم آهن یا کم خونی ایجاد شوند. دکتر الا تومبز، متخصص پوست مستقر در واشنگتن می‌گوید: آهن به ساختن هموگلوبین کمک می‌کند. هموگلوبین، مولکولی است که سلول‌های قرمز خون پر شده با اکسیژن تازه را به ماتریس ناخن‌های شما میرساند. بدون آن، ناخن‌های شما رشد کندی خواهند داشت.

راه حل: اگر در ناخن‌هایتان فرورفتگی می‌بینید، باید برای آزمایش خون به پزشک مراجعه کنید.

۲. دائما تایپ می‌کنید یا پیامک می‌فرستید

آیا هنگامیکه ایمیل و پیامک می‌فرستید، صدای تلق و تلوق ناخن‌هایتان را می‌شنوید؟ شما علاوه بر به هم زدن آرامش اطرافیانتان، به خودتان نیز آسیب می‌رسانید! تومبز می‌گوید: اگر ناخن‌های شما بارها و بارها با صفحه کلید یا صفحه نمایش گوشی هوشمندتان برخورد کند، می‌تواند به تدریج باعث ترک خوردن، شکستن یا ساییده شدن لبه‌های ناخن‌تان شود.

راه حل: ناخن‌هایتان را کوتاه کنید و سوهان بزنید، بطوریکه فقط کمی‌از نوک سفید آن باقی بماند. این کار باعث می‌شود که تایپ کردن و پیامک زدن با قسمت نرم نوک انگشتتان، ممکن شود.

۳. فقط صبح‌ها از لوسیون دست استفاده می‌کنید

حقیقت این است که باید هر زمانی که دست‌هایتان را می‌شویید، دوباره لوسیون دست بمالید. دکتر الن مامور، استاد بالینی امراض پوستی در مونت سینا در شهر نیویورک می‌گوید: آب، پوست شما را خشک می‌کند، و اگر پوست کوتیکول و زیر آن خشک باشد، ماتریس ناخن که در زیر آنها قرار گرفته نیز خشک خواهد شد. این بدان معناست که ناخن‌هایی که می‌سازد، مستعد ترک خوردن، شکستن، و شکاف خواهند بود.

راه حل: یک لوسیون پیدا کنید که به سرعت جذب می‌شود و در طول روز از آن استفاده کنید. به ناحیه بالای ماتریس‌تان، بیشتر توجه کنید: از کوتیکول، تا بند دوم انگشتان.

۴. ناخن‌هایتان را بمدت طولانی لاک زده نگه می‌دارید

مامور می‌گوید: همه‌ی لاک‌های ناخن، حاوی مواد تشکیل دهنده‌ی خشک کننده‌ای هستند که رطوبت را از بستر ناخن بیرون می‌کشد و آن را ضعیف می‌کند. و باید بدانید که این اثر خشک کنندگی، با خشک شدن لاک متوقف نمی‌شود. حتی لاک‌های بدون ۵ ماده‌ی تشکیل دهنده‌ی خطرناک که حاوی حلال تولوئن، پلاستی سایزر، و سایر مواد تشکیل دهنده‌ی محرک نیستند، هنوز هم می‌توانند ناخن‌ها را زبر و خشک کنند.

راه حل: لاک‌هایتان را بعد از ۵ روز پاک کنید. یعنی زمانی کهاکثر لاک‌ها بهر حال شروع به از بین رفتن خواهند کرد. سپس قبل از لاک زدن دوباره‌ی ناخن‌ها، چند روز به آنها استراحت دهید.

۵. همیشه از پوشش پایه ناخن استفاده می‌کنید

مامور می‌گوید: آیا فکر می‌کنید که با استفاده‌ی دائمی‌ از پوشش پایه (base coat)، کار درستی انجام می‌دهید؟ در حال حاضر مشخص شده که شما در اشتباهید! بر خلاف اسمش، پوشش پایه نباید اولین گام شما باشد. با وجود پوشش پایه هم، مواد شیمیایی درون لاک (مانند حلال‌های اتیل استات یا بوتیل استات) می‌توانند در نهایت بستر ناخن را بسایند و آن را ضعیف‌تر و احتمال شکستنش را بیشتر کنند.

راه حل: راه ما برعکس چیزی است که در سالن‌های آرایش انجام می‌شود، اما به ما اعتماد کنید، اینکار موثر است: قبل از لاک زدن، کمی لوسیون دست به ناخن‌هایتان بزنید. مامور می‌گوید: این لوسیون مانند یک پرایمر، شکاف‌های میکروسکوپی ناخن را پر کرده و آن را هیدراته خواهد کرد. بنابراین ناخن شما نسبت به چیزی که رویش قرار می‌دهید آسیب پذیر نخواهد شد. بگذارید خشک شود، هر چیز اضافه را پاک کنید، سپس بطور عادی به لاک زدن ادامه دهید.

۶. نمی‌توانید کوتیکول‌ها را به حال خودشان بگذارید

از قیچی‌های کوتیکول دوری کنید! این بخش‌های پوست در ریشه‌ی ناخن، نوعی سپر محافظتی بین ناخن و پوست شما می‌باشند و در برابر آب، باکتری و هر چیز دیگری که لمس می‌کنید، از ناخن‌هایتان محافظت می‌کنند. دکتر دانا استرن، متخصص پوست و استادیار بالینی در دانشکده پزشکی مونت سینا در نیویورک می‌گوید: بریدن کوتیکول مانند از بین بردن آن سپر است، و سپس چیزی باقی نمی‌ماند که از ورود رطوبت و ایجاد عفونت جلوگیری کند.

راه حل: بعد از دوش گرفتن، کوتیکول‌ها را با یک لیف حمام به آرامی‌به عقب هل دهید و هرگز آنها را نبرید.

۷. مخالف استفاده از مکمل‌های غذایی هستید

ممکن است فکر کنید که مکمل‌ها، چیزهای بیهوده‌ای هستند. اما شواهد محکمی‌ در مورد بیوتین وجود دارد. استرن می‌گوید: بیوتین، یک نوع ویتامین B است که بطور گسترده بعنوان یک تقویت کننده‌ی مو و ناخن مورد تحسین قرار می‌گیرد. مطالعه‌ای که در مجله لوازم آرایشی و بهداشتی skin منتشر شد، دریافته که مصرف ۲.۵ میلی‌گرم ویتامین B در روز، بعد از ۶ تا ۹ ماه، استحکام ناخن را افزایش می‌دهد و از شکنندگی ناخن می‌کاهد. در حالیکه کمبود پروتئین بندرت اتفاق می‌افتد، اما اگر نوک ناخن‌های شما، پوست پوست می‌شود یا شیارهای طولی دارد (هر دو از نشانه‌های شکنندگی هستند)، بیوتین می‌تواند به شما کمک کند.

راه حل: استرن توصیه می‌کند که برای کاهش شکنندگی ناخن، روزی یکبار ۲.۵ میلی گرم بیوتین استفاده کنید. فقط به یاد داشته باشید که چندین ماه طول می‌کشد تا نتایج آن را ببینید. قبل از شروع مصرف بیوتین، حتما با پزشکتان صحبت کنید.

۸. در انتخاب لاک پاک کن، چندان دقت نمی‌کنید

اگر گازولین و الکل خالص با هم ترکیب شوند، ما تصور می‌کنیم که بویی شبیه لاک پاک کن خواهد داشت. بنابراین تکان دهنده نیست که بگوییم لاک پاک کن‌ها، تنیک سالمی‌ برای ناخن‌های شما نیستند. استون موجود در لاک پاک کن‌های معمولی، چربی طبیعی ناخن شما را همراه با لاک از بین می‌برد و ناخن‌های شما را شکننده می‌سازد. تومبز می‌افزاید: حتی در لاک پاک‌کن‌های بدون استون، حلال‌ها می‌توانند بسیار خشک کننده باشند.

راه حل: یک لاک پاک کن بدون استون و مبتنی بر سویا که حاوی روغن‌هایی است که ناخن‌ها را مرطوب می‌کند بخرید.
خب، این هم از این. بنظر شما دیگر چه عواملی ممکن است در شکننده باقی ماندن ناخن‌های ما موثر باشد؟

منبع : سرخاب سفیداب

توسط :

مسئول سايت

داروخانه اینترنتی آرتان طب بزرگترین و کاملترین داروخانه آنلاین

برای مشاهده و خرید لیست کامل سرویس های اتوبوسی ترمینال جنوب کلیک کنید

بازارگاه کامل ترین سایت خرید اینترنتی بلیط اتوبوس

زنبیل آنلاین مثل یک ویترین پر زرق و برق است که خرید اینترنتی را برای شما آسان کرده است

ما از روش بالا برای معرفی سایت شما استفاده می کنیم.برای اطلاعات بیشتر با شماره 09144029928 تماس بگیرید.