پاک کردن انواع لک لباس با روش های خانگی و ساده

کلید واژه ها : پاک کردن لکه خون خشک شده, پاک کردن لکه روغن از لباس, پاک کردن لکه چربی از روی لباس, پاک کردن لکه شمع, پاک کردن لکه چای از روی لباس, پاک کردن لکه چسب از روی لباس, پاک کردن لکه لاک از روی فرش, پاک کردن لکه روغن روی لباس, 

پاک کردن لکه خون خشک شده, پاک کردن لکه روغن از لباس

 

متاسفانه مردان این توانایی را ندارند که از لک شدن لباس‌هایشان درطول روز جلوگیری کنند. مهم نیست که چقدر مراقبید یا اینکه کجا هستید. ممکن است در خانه، اداره، یا یک رستوران باشید و لباس‌هایتان بطریقی کثیف شوند. به همین دلیل مهم است که بدانید چطور لکه‌های رایج را پاک کنید. لک کردن لباس، یکی از کارهایی است که ما مردان در آن تبحر داریم! مثلا هنگام چیپس خوردن و تماشای فوتبال، درست است؟ حالا اگر می‌خواهید که یک جنتل من باشید، باید یاد بگیرید که چطور این لکه‌ها را پاک کنید.

در این مقاله یک سری راهنمایی برای پاک کردن انواع لکه‌ها آورده‌ایم. و از موادی استفاده کرده‌ایم که احتمالا در حال حاضر آنها را در خانه دارید. توجه کنید که بعد از پاک کردن لکه، باید بطور معمول همیشه لباس را بشویید.

لک دئودورانت

چیزهایی که نیاز دارید: سرکه سفید، ماده شوینده آنزیم دار، ماده شوینده مایع

چطور لکه را پاک کنید: لکه را بمدت ۳۰ دقیقه در سرکه‌ی سفید بخیسانید. سپس پیراهن را با گرم‌ترین آب ممکن که برای آن نوع پارچه مناسب است، بهمراه مواد شوینده‌ی آنزیم دار بشویید. یک راه دیگر این است که کمی ماده‌ی شوینده مایع روی لکه بمالید، بگذارید ۱۰ دقیقه بماند و سپس لباس را بطور معمول بشویید. اما یادتان باشد دفعه‌ی بعد، قبل از پوشیدن لباس صبر کنید تا دئودورانتی که اسپری کرده‌اید خشک شود.

لک خون

چیزهایی که نیاز دارید: آمونیاک، ادویه‌ی گوشت بدون نمک (حاوی دکستروز، بروملین و کلسیم سیلیکات)، حوله کاغذی

چطور لکه را پاک کنید: اگر لکه تازه است، به مدت ۲۰ دقیقه لباس را با کمی آمونیاک در آب سرد بخیسانید. اگر لکه هنوز باقی مانده، آنرا با آب گرم خیس کنید و سپس کمی ادویه‌ی گوشت بدون نمک روی آن بمالید و به شکل خمیر روی لکه بچسبانید. آنرا با حوله آشپزخانه بپوشانید تا مرطوب بماند. روز بعد، خمیر را با آب مخلوط با کمی آمونیاک، آبکشی کنید و بطور معمول بشویید.

لک قهوه

چیزهایی که نیاز دارید: سفید کننده مایع، پراکسید

چطور آنرا پاک کنید: اگر بتوانید لکه را فورا بشویید، یک شستشوی معمولی کافی است. همچنین می‌توانید قبل از پاک کردن لکه از سفید کننده‌ی مایع استفاده کنید (برای لباس‌های رنگی از سفید کننده‌ی مخصوص لباس‌های رنگی استفاده کنید). اگر این کار موثر نبود و پارچه نیز سفید است، یک قسمت پراکسید را با شش قسمت آب مخلوط کنید و روی لکه مالش دهید.

لک روغن آشپزی یا روغن موتور

چیزهایی که نیاز دارید: ماده شوینده مایع، دو عدد حوله کاغذی، یک اتوی داغ، پودر بچه و حلال

چطور آنرا پاک کنید: اول روغن اضافی را بردارید و ماده‌ی شوینده مایع را مستقیما روی لکه بمالید. روش دیگر این است که بخش لک شده را بین دو حوله‌ی کاغذی قرار دهید و اتوی داغ را روی آن بکشید. اگر عجله ندارید، از پودر بچه استفاده کنید و بگذارید در طول شب روغن را جذب کند. در آخر اگر پارچه‌ی لباستان نمی‌تواند آب بسیار داغ را تحمل کند، قبل از شستشو از یک حلال چربی استفاده کنید.

لک سبزه و چمن

چیزهایی که نیاز دارید: لکه بر، سفید کننده، ماده شوینده، اتانول یا متانول، گلیسیرین

چطور لکه را پاک کنید: اگر لکه‌بر دارید، مقداری از آن را مستقیما روی لکه بمالید و بگذارید ۵ دقیقه بماند. از سفید کننده و ماده‌ی شوینده استفاده کنید. (اگر پارچه سفید نیست از سفید کننده‌ی مخصوص پارچه‌های رنگی استفاده کنید) و سپس آنرا بطور معمول در آب گرم بشویید. یک راه دیگر این است که با اسفنج کمی اتانول یا متانول را روی لکه بمالید و سپس آن را با آب گرم و صابون پاک کنید و در آخر یک قسمت گلیسیرین را با دو قسمت آب مخلوط کنید و لکه را تا زمانی که کاهش یابد با آن بپوشانید.

لک آب میوه

چیزهایی که نیاز دارید: یک قالب صابون، ماده شوینده و سفید کننده

چطور آنرا پاک کنید: بعد از اینکه پارچه را در آب سرد خیس کردید، یک قالب صابون روی لکه بمالید. سپس قبل از اینکه خشک شود آن را با ماده‌ی شوینده و سفید کننده در داغ ترین آبی که مناسب آن نوع پارچه است بشویید.

لک جوهر

چیزهایی که نیاز دارید: الکل ضدعفونی، ماده‌ی شوینده، اسپری مو، یک پارچه خشک

چطور آنرا پاک کنید: الکل را روی لکه بزنید و سپس با کمی ماده‌ی شوینده مالش دهید. اگر بعد از یک شستشوی معمولی، لکه هنوز هم باقی مانده، دوباره این کار را تکرار کنید. روش دیگر این است که مقداری اسپری مو روی لکه بزنید و قبل از شستشو، آنرا با یک پارچه‌ی خشک مالش دهید.

لک رژ لب

چیزهایی که نیاز دارید: لکه بر، الکل ضد عفونی، آمونیاک و اسپری مو

چطور آنرا پاک کنید: رژ لب، درست مانند خود خانم‌ها سر سخت و لجوج است! اما نگران نباشید، اگر با شستشوی معمولی از بین نرفت، راه حل‌هایی وجود دارد. شما می‌توانید لکه را با یک لکه بر یا الکل ضدعفونی، آمونیاک یا اسپری مو مرطوب کنید و سپس آنرا با آب گرم آبکشی کنید.

لک انواع سس

چیزهایی که نیاز دارید: سفید کننده، ماده شوینده، لکه بر

چطور آنرا پاک کنید: قبل از پاک کردن، از سفید کننده مخصوص لباس‌های رنگی روی لکه استفاده کنید و آنرا با ماده شوینده در آب گرم یا داغ بشویید. اگر لکه هنوز باقی است، آنرا با لکه‌بر پاک کنید و دوباره بشویید.

لک نمک

چیزهایی که نیاز دارید: سرکه‌ی سفید، یک دستمال تمیز

چطور آنرا پاک کنید: در اکثر موارد یک شستشوی معمولی لکه‌های نمک را از روی لباس‌ها پاک می‌کند. با این حال برای کفش‌های مردان، شما باید یک قاشق غذاخوری سرکه سفید را با یک فنجان آب مخلوط کنید. سپس یک دستمال تمیز را در محلول بزنید و با آن لکه‌های روی کفش را مالش دهید. وقتی که خشک شدند، مانند کفش‌های نو بنظر می‌رسند.

لک خمیر دندان

چیزهایی که نیاز دارید: آمونیاک، حوله کاغذی، مایع ظرفشویی

چطور آنرا پاک کنید: اگر شستشو با آب گرم موثر نبود، سه قاشق غذاخوری آمونیاک را با یک فنجان آب مخلوط کنید و با استفاده از حوله‌ی کاغذی، لکه را با این مخلوط مرطوب کنید. همچنین می‌توانید یک قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی را با یک لیوان آب ترکیب کنید و لکه را با آن مالش دهید. سپس با آب تمیز آبکشی کنید. اگر خمیر دندان از نوع خمیر دندان سفید کننده است، برای اینکه پراکسید موجود در آن، یک لکه سفید دائمی باقی نگذارد، باید خیلی سریع عمل کنید.

نکات کلی

  • همیشه برچسب لباس را بخوانید تا مطمئن باشید که از یک ماده‌ی نامناسب استفاده نمی‌کنید، یا به روشی که به لباس آسیب میزند آنرا نمی‌شویید.
  • خشک‌شویی یا اتو زدن ممکن است لکه را دائمی‌کند. همیشه برای هر پارچه‌ی خاص، از داغ‌ترین آبی که برای آن پارچه مجاز است استفاده کنید.
  • اگر بعد از اینکه تمام مراحل را انجام دادید لکه باز هم باقی ماند، این مراحل را تکرار کنید. قبل از تکرار، شستشو و خیساندن پارچه می‌تواند مفید باشد.
  • هر زمانی که ممکن بود، قسمت لک لباس را تا هر وقت که می‌شد بخیسانید.
  • در پارچه‌های کتانی سفید و پنبه‌ای، آب لیمو می‌تواند لکه‌ها را پاک کند. اگرچه ممکن است به رنگ‌های لباس آسیب برساند.

بسیار خب، آقایان عزیز حالا دیگر هرگز غافلگیر نمی‌شوید، و می‌توانید به راحتی زندگی کنید و به هیچ وجه نگران مسائل بی اهمیتی مانند لک شدن لباستان نخواهید شد.

منبع : سرخاب سفیداب

توسط :

مسئول سايت

اشتراک در تاپیک
اطلاع رسانی از
0 نظرات
Inline Feedbacks
نمایش همه کامت ها

تبلیغات خیابانی با خرید و نصب بیلبورد و تلویزیون شهری

بازارگاه کامل ترین سایت خرید اینترنتی بلیط اتوبوس

برای مشاهده و خرید لیست کامل سرویس های اتوبوسی ترمینال جنوب کلیک کنید

به راحتی می توانید انواع تن پوش حوله را از فروشگاه اینترنتی حوله سفارش داده و درب منزل تحویل بگیرید