با شوهر کینه‎ای چطور برخورد کنیم؟

افراد کینه‎ای چه ویژگی‎هایی دارند؟
این افراد معمولا منفی‎نگر هستند و نکات مثبت ماجرا را در نظر نمی‎گیرند. گذشته را فراموش نمی‎کنند و فقط به تلخی‎ها و موارد ناراحت کننده فکر می‎کنند. همین مسئله باعث به وجود آمدن کینه در آنها خواهد شد.

انتقام دوست جدا نشدنی کینه است. وقتی کینه به وجود آمد، فکر انتقام لحظه‎ای از شخص جدا نمی‎شود و تا زمانی که زهرش را نریزد آرام نمی‎گیرد.

زندگی کردن با فردی که رفتار کمی نامناسب 3 سال پیش شما با خانواده‎اش را به یاد دارد و الان بعد از گذشت این همه مدت آن را تلافی می‎کند خیلی سخت است. ولی راهکارهایی برای کنترل و حذف این رفتارها در همسرتان وجود دارد.

علت‎ها را شناسایی کنید
برای زندگی زناشویی خود زمان بگذارید. اخلاف نظرها و سوء تفاهم‎های به وجود آمده در زندگی‎تان را پیدا کنید. بعد از پیدا کردن این اختلافات سعی کنید علت آنها را بیابید. بی‎طرف باشید و ماجرا را از دید یک شخص سوم نگاه کنید.

مشورت کنید
گاهی پیدا کردن ریشه مشکلات کار سختی می‎شود، مخصوصا اگر خودتان بخشی از اتفاقات باشید. برای این کار از مشاور یا یک فرد امین و باتجربه کمک بگیرید.

به جنبه‌های مثبت او فکر کنید
به یاد بیاورید که برای چه با او ازدواج کرده‎اید. نکات مثبت او را در یک دفترچه بنویسید و هر زمان که احساس کردید حس خوبی به او ندارید به آنها نگاه کنید. مسلما وقتی فردی کاری کرده که شما را عصبانی می‌کند، دیدن نکات مثبت وجودی این فرد کار بسیار دشواری است و شاید همان لحظه ممکن نباشد. انتظار هم نمی‌رود همان لحظه به این نکات فکر کنید. بلکه در اوج ناراحتی و عصبانیت، اول باید صبر کنید و هیچ اقدامی نکنید تا عصبانیت و ناراحتی‌تان فروکش کند و بعد از گذشت مدت زمانی دوباره فکرتان را جمع و جور کرده و جنبه‌های مثبت او و ماجرا را هم در نظر بگیرید.

شما کینه به دل نگیرید
در برابر لجبازی و کینه همسرتان شما لجبازی نکنید، چرا که اگر در این دور بیفتید روز به‌ روز روابط‌تان بدتر و بدتر می‎‌شود و بازگشت به عقب غیر ممکن خواهد شد. همیشه یک راه برگشت برای زندگی‎تان به جا بگذارید و همه پل‎ها را خراب نکنید.

قبول کنید که هر شخصی نقاط ضعفی دارد
همسرتان مانند هر انسان دیگری دارای نقاط ضعف، محدودیت‎ها و کمبودهایی همچون خودتان است. باید برای داشتن زندگی خوب تلاش کنید. با همسرتان صحبت کنید و نارضایتی خود را به طور علنی به او بگویید و از او بخواهید که با هم به دنبال چاره‎ای برای بهبود وضیعت‎تان باشید.

همسرتان را آرام کنید
در زمان عصبانیت همسرتان جواب او را ندهید و با او وارد بحث نشوید. خیلی از افراد در زمان عصبانیت هیچ حرف منطقی و قانع کننده‎ای را قبول نمی‎کنند. او را به آرامش دعوت کنید و همیشه خواسته‎هایتان را در آرامش به او بگویید. البته وقتی خودتان هم عصبانی هستید از جر و بحث بپرهیزید.

در گفتگو با همسرتان به یاد داشته باشید
همسر شما انسان حساسی است. پس در درجه اول زمان مناسبی را برای گفتگو پیدا کنید. مثلا زمانی که او از سر کار برگشته و خسته و گرسنه است، زمان خوبی برای یک گفتگوی مفید نیست.

در گفتگو آرامش خود را حفظ کنید، سعی کنید منطقی باشید، از واژگان کنایه‎دار استفاده نکنید، به او هم فرصت صحبت کردن و دفاع از رفتار و حرف‎هایش را بدهید. اشتباهات همسرتان را با احتیاط و مهربانی با او در میان بگذارید چرا که اگر او احساس کند با بیان اشتباهاتش تحقیرش می‎کنید یا انتقادتان را توهین ‌آمیز به او منتقل ‌‎کنید، آنها را نخواهد پذیرفت. خودتان را در موقعیت او قرار بدهید و در پایان گفتگو حتما نتیجه‎گیری کنید.

انتظار نداشته باشید که در مدت زمان کوتاه به یک نتیجه شگفت انگیز برسید و اخلاق همسرتان کاملا عوض شود. قطعا بخشی از مشکلات به شما هم برمی‎گردد، پس سعی کنید رفتارهای نامناسب خود را حذف کنید و صبر داشته باشید.

پیشنهاد میشود بخوانید

نظر یا سوال شما چیست ؟

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمیشود و محرمانه است

12 نظر
 1. Asal Asal گفته

  چرا نظر من را درج نمیکنید؟

 2. Asal Asal گفته

  لطفا اگر راهنمایی دارید بفرمایید از هر کس خانواده من خوشش نیاد یک ایرادی میگیره نمی‌ذاره من هم اونجا برم

 3. Asal Asal گفته

  سلام علیکم عزیزان منم شوهرم فوق العاده کینه ایی است هفت سال کینه تو دلش مثل آب خوردن آسان است نمیدانم چکار کنم خانوادگی کلا اینجور بار اومدن نمیدانم چکار کنم هر کس جز خانواده خودشان را قبول ندارن

 4. امیرحسین گفته

  سلام چرا اونور قضیه رو نگاه نمیکنیم . خانمی رو میشناسم که با شوهرش بد صحبت میکنه . غرور شوهر رو لگد مال میکنه . اونو در درجه دوم و نه مساوی نسبت به خانواده اش قرار میده . گاهی شوهر رو آش نخورده و دهن سوخته میکنه . بعد خب اون شوهر هم کینه به دل گرفته . به نظرم صرفا آدم های کینه ای همیشه هم بد نیستند ، مثل این مورد وقتی جفا میبینه و زورش نمیرسه ،کینه به دل گرفته . لطفا در مورد این نمونه توضیح دهید

 5. تنها گفته

  عزیزم بدین شوهر منم شکاک کینه ای و یه امتیاز از شوهرت جلوتر ایشون بدهیم است خوشبختانه

 6. parisa گفته

  سلام
  دیدم ادمی رو که هم کینه ایه و هم مغرور و …واقعا طلاق هم که راحت نیست و این ادما هم قبول نمیکنن خودشونو عوض کنن.
  اینجا هم یسری راه حل برای تحمل و تغییر این اوضاع هست:
  https://mashverapp.com/blog/%D8%B2%D9%86%D8%AF%DA%AF%DB%8C-%D9%85%D8%B4%D8%AA%D8%B1%D9%83/%D8%B1%D8%A7%D9%87%D9%87%D8%A7%D9%8A-%D9%83%D9%86%D8%A7%D8%B1-%D8%A2%D9%85%D8%AF%D9%86-%D8%A8%D8%A7-%D9%87%D9%85%D8%B3%D8%B1-%D8%AE%D9%88%D8%AF%D8%B4%D9%8A%D9%81%D8%AA%D9%87/

 7. Rezvaneh گفته

  من شوهرم علاوه بر کینه ای بودن شکاک هم هست وقتی هم ک از چیزی ناراحت بشه دیگه کنترلش با کرام الکاتبینه همون لحظه داغ میکنه از اول زندگی هرچی قهر و حرف و دعوا بوده رو وسط میکشه و همرو ب هم ربط میده و چند روز نه حرف میزنه نه نگاه میکنه شبا دیر میاد بعد از شامش هم میره جاشو جدا میکنه میخوابه
  خسته شدم از دستش من با این آدم چ کنم؟ هرجور با منطق با شعور با آرامش باهاش رفتار میکنم حرف میزنم فایده نداره ک نداره

  1. مبینا گفته

   عزیزم اگر با رفتن به مشاور حل نشد 100 درصد به طلاق فکر کن، چون آدم یکبار بدنیا میاد قرار نیست همه عمرشو با اعصاب خوردی و ناراحتی حرام کنه

 8. مهسا گفته

  همسرم مدام دادوفریاد میکنه همیشه خسته است حجم کارش زیاده ازمن میخواد شرایط خانه همیشه آرام باشه ولی واقعا با وجود پسر کلاس اولی و یه پسر بچه که تازه داره دهن وامیکنه حرف بزنه خیلی سخته.منم گاهی خسته میشم ماهی یبار نیاز به استراحت کامل دارم ولی دقیقا همون موقع که من هم عاطفی و هم جسمی نیازم بیشتره اون بیشتر دادو فریاد میکنه و منم دست خودم نیست مجبور میشم از سه چهارتا یکی جواب بدم آخرشم خودش میگه من کینه ایم و تلافی میکنم.
  هیچوقت نمیشه باهاش حرف زد هیچوقت شرایط سخت من رو برای تنهابزرگ کردن بچه ها درک نمیکنه هیچوقت شرایط روحی روانی منو برای چندروز در ماه نمیخواد بفهمه.منم خسته شدم از بس که همه گفتن تو کوتاه بیا.به هیچ عنوان مشاوره رو قبول نداره.
  من چیکار کنم؟هیچوقت نتونستم باهاش دردودل کنم.نمیدونم همه مردا اینطوری اند،؟من درکنار اون گاهی خیلی احساس درد روحی میکنم.فقط بخاطر بچه هام دم زندگی میکنم.زندگی من بااون دقیقا زندگی اجباری و انجام وظیفست.هیج عشق و عاطفه ای دریافت نمیکنم تا بخوام انتقال بدم.ازین وضع خسته شدم‌ چه کنم؟

  1. رُز گفته

   همه شون همینن انگار. همسر ممکن از خانواده مرد سالار بوده من زن سالار . زنی رو که به دنبال رفاه و آسایش خانواده و حقوق خودش باشه زن پرتوقع میدونه.تنها نیستی عزیزم . همسر من تو فشار مالی تغییر هویت داد .و فقط انگار باید سکوت کنم تا تو آرامش باشم .

  2. بنیتا گفته

   عزیزم حالا شوهر شما تو زندگی خودتونه و مشکلات برا خودتونه , من چه کنم که همسرم با پدرش کار می کنه و آخرش هم کل درآمد منتقل میشه به حساب پدر گرامی و ایشون تصمیم گیرنده هست که برای چی بایستی خرج بشه البته ناگفته نمونه خونه هامون هم جداست ولی هنوز متوجه نشدن که پسری که ازدواج میکنه خرج و مخارجی داره و اگه شوهرم بخواد کاری انجام بده کل اعضای خانوادش بایستی نظر بدن

  3. شاديسا گفته

   عزيزم ٢ تا پسر دسته گل داري
   بردار ببر گردش و تفريح و شاد باش. خوشحال ك بيايي خونه همسرت هم از شادي شما خوشحال ميشه، وقتي از صداي بچه ها ناراحته، انقد بچه هارو بيرون خسته كن ك ميايي خونه بخوابن و مث دوره أوائل ازدواج با همسرت تنها باشي، كم كم تغييراتو ميبينه و كم كم باهاش حرف بزن از خوشحالي و علاقه هات بگو سفر نياز داريم يا… اونم كم كم نرم ميشه وقتي شور و هيجان علاقه تورو ب زندگي و بچه هات ببينه… ي كلام ختم كلام:
   وقتي رو سنگ مدتها آب بريزي سوراخ ميشه، آدم هم نرم ميشه… فقط بايد بفهمه خدا بهش نعمت داده و دسته گل و اينها با شادي و تغييرات شما تًو زندگي نشون داده ميشه، مثلا جشنهارو بگير و كيك درست كن يا هرچيز مورد علاقش و سعي كن خونه آروم باشه تا بهت توجه كنه..
   ي تايمي قرار بده مثلا يكماه ب سازش باش تا باهات همراه بشه كم كم…