پزشكي | هر جند وقت ، بيضه خود را در خانه معاينه كنيد

 

تشخیص سرطان بيضه , درمان سرطان بيضه

سرطان بيضه شايعترين بدخيمي مردان 25 تا 35 ساله مي باشد. اين سرطان به طور کلي يک درصد انواع سرطان هاي آقايان را تشکيل مي دهد، لذا بسياري از افراد غير پزشک با آن آشنايي ندارند.

 

دو گروه از مردان جوان بيشتر از ساير همسالان خود در معرض ابتلاي اين بيماري مي باشند :
الف: آن هايي که به طور کلي بيضه در کيسه موجود در زير آلتشان وجود ندارد.

ب: آن هايي که بعد از 6 سالگي بيضه شان در محل مزبور قرار مي گيرد. در اين افراد شانس سرطان بيضه 3 تا 17 برابر ساير افراد مي باشد.

بيضه ها اعضاي باروري مردانه بوده و کارشان ساختن اسپرماتوزوييد و ترشح هورمون مردانه يعني تستوسترون مي باشد. ماده اخير عامل صفات ثانويه جنسي مثل رشد موهاي صورت و تون صدا است.

 

بیضه طبیعی :
بيضه ها به طور معمول، صاف، بيضوي شکل و تا حدودي سفت بوده و در زير آلت، در داخل کيسه هاي بيضه قرار گرفته اند. بيضه ها به طور طبيعي قبل از تولد در محل اصلي قرار مي گيرند. اولياي نوزادان بايد پس از تولد، از طريق پزشک اطفال از وجود بيضه ها در کيسه مطلع گرديده و اطمينان خاطر پيدا کنند. در صورت عدم استقرار بيضه ها در محل طبيعي خود، مشکل قرار گرفتن بيضه ها در محل طبيعي خود به راحتي با عمل جراحي برطرف مي شود.

15 سال قبل، سرطان بيضه اغلب کشنده بوده و بسيار سريع به ساير اندام هاي بدن منتشر مي شد، در حالي که امروزه به علت پيشرفت هاي انجام شده در اکثر مواقع کاملاً قابل درمان است، به خصوص اگر سريعاً تشخيص داده شود.

 

بيضه غيرطبیعی :
از نظر علايم، ابتدا برجستگي سخت، کوچک و بدون درد را مي توان روي بيضه لمس نمود. گه گاه اندازه بيضه بزرگتر از معمول احساس مي گردد. غالباً لازم است افراد با قوام و اندازه بيضه خود آشنا باشند تا هر نوع تغييري را حس نمايند.

احساس سنگيني و درد مبهم بيضه، کشاله ران و زير شکم از ديگر علايم بيماري است. اين اتفاقات ممکن است همراه با بعضي بيماري هاي ديگر مثل عفونت بيضه نيز مشاهده گردد. همين جا است که پزشک به شما در تشخيص و درمان کمک خواهد نمود.

 

تشخیص سرطان بيضه , درمان سرطان بيضه

 

روش معاينه بيضه :
يک روش ساده به نام معاينه بيضه به وسيله خود فرد (TSE) اگر حداقل به طور ماهانه در حمام و زير دوش آب گرم انجام شود، در حاليکه چند دقيقه بيشتر طول نمي کشد در تشخيص زودرس سرطان بيضه کمک فراواني مي نمايد. لازم به ذکر است که اين روش يعني معاينه عضو توسط خود فرد در خانم ها جهت معاينه پستان ها توصيه مي گردد.

 

روش انجام معاينه بيضه توسط خود فرد:
1- معاينه بيضه به آرامي با قرار دادن انگشت وسط و نشانه در زير بيضه و انگشت شست در روي بيضه انجام مي شود. بيضه ها با آرامش در زير انگشتان غلطانده مي شود تا هر نوع تغييري مشخص گردد.

2- مجراي مني يا اپيديديم به صورت توده نواري شکل به اندازه نخود در پشت يا کنار بيضه قرار دارد که نبايد با برجستگي ناشي از سرطان يا توده اشتباه گردد.

3- به طور مستقيم روبروي آينه بايستيد و هر نوع برجستگي غير معمول را در کيسه بيضه يا کشاله ران مشخص نموده و به پزشک نشان دهيد.

در لمس هر نوع برجستگي در بيضه، نبايد در مراجعه سريع به جراح کليه و مجاري ادراري درنگ نمود. اگر عفونت وجود نداشته باشد احتمال سرطان وجود دارد به خاطر داشته باشيد که اين بيماري بسيار خوب به درمان جواب داده و بيماران مي توانند عمر طبيعي داشته باشند. در ضمن وجود فقط يک بيضه سالم براي فعاليت جنسي کافي مي باشد.

اگر چه معاينه بيضه توسط شخص مفيد است ولي هيچگاه جايگزين معاينه پزشک نمي گردد. از پزشک خود بخواهيد تا معاينه بيضه را به شما آموزش دهد. نهايتاً هدف از معاينه، مراجعه سريع شما به پزشک مي باشد.
منبع:iranhealers.com

اشتراک در تاپیک
اطلاع رسانی از
2 نظرات
Inline Feedbacks
نمایش همه کامت ها

با درود فراوان …ببخشید دکتر من حدود یه سال پیش بیضه راستم را به خاطر اینکه توسط یه تومور احاطه شده بود در آوردم و همچنین سمت چپ را به خاطر وجود واریکوسل شدید عمل کردم اما حدود چند ماهی است که در سمت چپ درد دارم و همچنین خودم احساس میکنم هنگام درد یه کنار بیضم آماس شده که خودم با خوابیدن و تکان دادن پاهام به دیوار و رو به بالا و چند لحظه نفس نکشید آن آماس رو میخوابه البته لازم به ذکره که دردش خیلی شدید هستش همچنین این درد نیز با درد کمر و کشاله ران نیز همراه است چندین دکتر هم رفتم اما پاسخی نگرفتم حالا موندم چیکار کنم ..لطفا راهنماییم کنید . منتظر پاسخ شما در ایمیل هستم

سلام دکتر چی حال دارین امید صحت سلامت باشین پسر ۲۸ ساله هستم یه مشکل دارم امید وارم کمکم کنید چهار سال جلوتر بیضه سمت چپ من واریکوسل داشت عمل کردم ولی بعد ۴سال بیضه سمت چپ کشاله ران تا انتهای کف پا درد همرای سوزش و احساس سنگینی پیدا کرده خیلی نگران هستم لطفا راهنمایی کنید چی کار کنم با سونوگرافی مشخص میشه علت اش چیه یا خیر

2
0
در مورد این موضوع کامنت بزار :)x