قبل از بارداري به چه نكاتي بايد توجه كنيم؟

اسيد فوليک از 70 درصد بيماريهاي عصبي جنين پيشگيري ميکند
درمان کم خوني و عفونتهاي دستگاه تناسلي قبل از بارداري ضروري است
مصرف اسيد فوليک در دوران بارداري از 70 درصد بيماريهاي عصبي در جنين پيشگيري ميکند. مصرف اين دارو دو تا سه ماه قبل از بارداري كاهش تولد جنينهاي غيرطبيعي را به دنبال دارد.


لزوم درمان مشکلات مادر قبل از بارداري
با مشاوره قبل از بارداري مواردي چون فشار خون، ديابت يا بيماريهاي ژنتيکي تشخيص داده شده و اقدامات لازم در اين زمينه انجام ميشود.
درصورت اضافه وزن مادر، کاهش وزن توصيه ميشود. همچنين ابتلا به مواردي مانند سوء تغذيه، کم خوني، عفونتهاي دستگاه تناسلي و دستگاه ادراري، بايد قبل از بارداري درمان شود؛ چرا که چنانچه مادر پس از بارداري براي درمان مشکل خود به پزشک مراجعه کند، با توجه به محدوديتهاي ايجاد شده و همچنين امکان به وجود آمدن عوارض داروها در جنين، نميتوان درمان کافي و کامل را براي وي انجام داد.
خدمات بهداشتي و درماني بارداري
خدمات بهداشتي و درماني پريناتالوژي بايد قبل از بارداري شروع شود
خدمات بهداشتي و درماني پريناتالوژي مانند زنجيره اي با حضور متخصص زنان و با همكاري پزشكان ديگر ادامه مي يابد.
خدمات بهداشتي و درماني بايد پيش از بارداري آغاز شود كه اين خدمات مانند زنجيره اي از دكتر زنان آغاز و در قبل از بارداري حين بارداري و بعد از تولد با همكاري پزشكان اطفال و نيز همكاري و همياري پزشكان مختلف ادامه مي يابد.
هرچند اين رشته ها ممكن است از يكديگر جدا باشند اما هدف اصلي درك متقابل و به اشتراك گذاشتن مسائل عملي است.
تعداد پزشكان فوق تخصص نوزاد در همايش پريناتالوژي زياد بود ولي ما تلاش كرديم براي آنها نيز بازآموزي را ترتيب دهيم و به همين علت در سالن هاي جنبي چهار برنامه كه پزشكان در برخورد با بيماران به آن نياز دارند قرار داريم و نيز بعد از ظهرها برنامه شامل دو كارگاه زنان و دو كارگاه كودكان در مورد اصلاح وضعيت بارداري و زايمان كه تكنيك هاي تنفسي و تمرينات بدني در بارداري و زايمان، احياي نوزاد و پيش گيري از ابتلاي نوزادان به عفونت بيمارستاني است.
در اين زمنيه مي توان به عناويني از جمله روش برخورد با زردي و ساختار مناسب بخش مراقبت هاي ويژه نوزادان تسكين و درمان درد در نوزاد و غيره اشاره كرد.

لزوم بهداشت دهان و دندان مادر و نوزاد
مادران بايد پس از هر نوبت شيردهي به نوزادان خود، لثهها و جوانههاي دندان آنها را با پنبه تميز كنند.
لزوم مراقبتهاي پيش از بارداري و حين بارداري و پس از آن
مادران پيش از بارداري ميتوانند با مراجعه به مراكز دندانپزشكي و معاينه دهان و دندان خود از سلامت آن مطمئن شوند؛ تا در زمان بارداري با پوسيدگي شديد دندان مواجه نشوند.
برخي از هورمونها در زمان بارداري تأثير منفي بر روي دندانها دارند و در صورت وجود پوسيدگي اوليه باعث تشديد آن و خرابي دندان ميشوند كه در دوران بارداري به دليل محدوديت درمان، مادر را با سختيهاي خاص خود مواجه ميكنند.
فرهنگسازي از طريق رسانهها و مدارس باعث ميشود تا خانوادهها و كودكان مشكلات مربوط به دهان و دندان خود را جدي گرفته و در پيشگيري و رفع آن كوشا باشند.
معاينه دندانها توسط دندانپزشك هر 6 ماه يكبار، براي خانوادهها و به خصوص كودكان لازم است. اين تكرار باعث ميشود تا كودكان در مراجعه به مراكز دندانپزشكي ترس بيمورد نداشته باشند و در صورت بروز مشكل دندان به راحتي به دندانپزشك مراجعه كنند.
طبق آئيننامه وزارت بهداشت، مدارس موظفند تا كودكان را قبل از ورود به دوره ابتدايي، مورد معاينه كامل دهان و دندان قرار دهند؛ تا از سلامت آنها مطمئن شوند.
استفاده از فلورايد و شياربند در مدارس تا سن 12 سالگي را يكي ديگر از اقدامات مفيد اين وزارتخانه به منظور جلوگيري از پوسيدگي دندان در كودكان است.

loading...
***
loading...
پیشنهاد میشود بخوانید

نظر یا سوال شما چیست ؟

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمیشود و محرمانه است