بهداشت پوست | آشنايي با برخي از انواع مختلف بخور

یکی از راه های پاکسازی پوست، بخور دادن آن است. منافذ پوست توسط بخور باز می شوند و آماده تغذیه از انواع ماسک می گردند. بعد از بخور می توان جوش های سرسیاه و دیگر جوش ها را با فشار دادن تخلیه کرد، البته این کار باید در نهایت دقت و ظرافت صورت گیرد. در هنگام فشار دادن جوش های خود بعد از بخور باید نکات بهداشتی را رعایت نمایید و حتما این کار را با دستمال کاغذی و نه ناخن های خود انجام دهید. اگر پوستتان دارای جوش های شدید و زیاد است بهتر است از فشار دادن آنها منصرف شوید زیرا این کار موجب تشدید جوش ها و پخش شدن آنها می گردد.

برای بخور دادن پوست می توانید از گیاهان ریز مانند بابون، اسطوخودوس، آویشن، بومادران، رازیانه، اکلیل کوهی، نعناع صحرایی، صمغ عربی و کافور استفاده نمایید.

پس از بخور دادن می توانید با کمک دستمال کاغذی، جوش های سرسفید و سرسیاه را با فشار خالی کنید اما آنچه که در اینجا حائز اهمیت است این نکته می باشد که پس از عمل بخور ، چون منافذ پوست باز می شوند و سر جوشها نیز باز خواهد شد بهتر است برای بستن این منافذ، پس از اتمام این کار، از خیار رنده شده با لیمو ترش تازه و یا اگر پوست چرب دارید از آب سرد استفاده نمایید.

انواع بخور:

یکی از بهترین روش های بخور دادن، بخور بخار آب است چرا که این بخور را می توانید همیشه و در همه جا انجام دهید. برای بخور دادن با بخار آب باید پوست خود را در معرض بخار آب قرار دهید البته باید بسیار مراقب باشید که پوستتان نسوزد.

با بخور بخار آب، انواع آلودگی ها، چربی ها و سلول های شاخی از روی سطح پوست برداشته می شوند، پوست تمیز می شود و در نهایت، پوست مرطوب می گردد. این رطوبت پوست مانع از ایجاد چین و چروک آن می گردد.

از دیگر انواع بخور می توان به بخور رامسن یا زنجبیل شامی اشاره کرد. این بخور علاوه بر اینکه موجب تمیزی و طراوت و شادابی پوست می گردد، برای دستگاه تنفسی نیز بسیار مفید است.

در هنگام بخور، از جوشانده غلیظ و بسیار گرم رامسن استفاده کنید. یک پارچه و یا ملحفه بر روی سر خود بیاندازید و سپس بخار آن را استنشاق نمایید و در همان حال، پوستتان را ماساژ بدهید و با یک حوله تمیز، پوست را تمیز کنید.

 

برای آماده سازی این بخور می توانید 2 مشت کامل از ریشه گیاه رامسن را در یک لیتر آب ریخته و سپس با بخار حاصل از آن، پوستتان را بخور دهید.

بخور گل ختمی و بابونه نیز می تواند علاوه بر تمیزی و رطوبت پوست، موجب ضد عفونی شدن، روشن شدن و شادابی پوست گردد. پس از بخور دادن می توانید از انواع ماسک ها استفاده نمایید اما در مورد این نوع بخور، علاوه بر ماسک می توانید از روغن زیتون نیز استفاده نمایید. چنانچه پوستتان دارای جوش می باشد، پس از بخور گل ختمی و بابونه می توانید از آب لیمو ترش بر روی پوست خود استفاده کنید.

در هنگام استفاده از روغن زیتون و یا آب لیمو ترش از پنبه استفاده نمایید و اجازه دهید 30 دقیقه بر روی پوست بمانند. سپس صورت خود را با آب ولرم بشویید.

در مورد طرز تهیه این بخور می توان گفت که مقداری گل ختمی و بابونه را در ظرف آب جوش می ریزیم و سپس در ظرف را به مدت 10 دقیقه می گذاریم تا دم بکشد. سپس، در ظرف را برداشته و یک پارچه کلفت روی سر خود بیاندازید و همینطور که صورتتان بالای ظرف و در معرض بخار قرار دارد، با کمک 2 انگشت، پوست خود را ماساژ دهید. این عمل را چندین بار تکرار نمایید.

 

منبع : مه شو

mahsho.com

 

كليد واژه ها :  ی [dropcap]کی از راه های پاکسازی پوست، بخور دادن بعد از بخور می توان جوش های سرسیاه و دیگر جوش ها در هنگام فشار دادن جوش های خود بعد از بخور جوش های سرسفید و سرسیاه را با فشار خالی کنید یکی از بهترین روش های بخور دادن، بخور بخار آب با بخور بخار آب، انواع آلودگی ها، چربی ها در هنگام بخور، از جوشانده غلیظ و بسیار گرم رامسن پس از بخور دادن می توانید از انواع ماسک ها استفاده نمایید یکی از راه های پاکسازی پوست، بخور دادن بعد از بخور می توان جوش های سرسیاه و دیگر جوش ها در هنگام فشار دادن جوش های خود بعد از بخور جوش های سرسفید و سرسیاه را با فشار خالی کنید یکی از بهترین روش های بخور دادن، بخور بخار آب با بخور بخار آب، انواع آلودگی ها، چربی ها در هنگام بخور، از جوشانده غلیظ و بسیار گرم رامسن پس از بخور دادن می توانید از انواع ماسک ها استفاده نمایید[/dropcap]

این مطلب برای شما مفید بود ؟

لطفا به نویسنده این مطلب ستاره بدید.ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز است.

میانگین آراء / 5. تعداد:

نظر یا سوال شما چیست ؟

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمیشود و محرمانه است