اخبار علمی | چرا جوانان سکته مغزی میکنند؟؟

اخبار,اخبار علمی,سکته مغزی

 

دانشمندان اسپانیایی موسسه بیماری های عصبی عروقی «وال د هبرون» بارسلونا رابطه ژن PHACTR1،با خطر پارگی عروق گردن را که یکی از اصلی ترین دلایل سکته مغزی در جوانان است، شناسایی کردند.

به نقل ازخبرگزاری افه، دانشمندان برای این مطالعه که درمجله علمی «نیچر ژنتیکس» منتشر شده، یک آزمایش کامل ازژنوم یکهزار و 400 بیمار که دچار پارگی عروق گردن شده بودند و14 هزار نفردیگر که برای کنترل انتخاب شده بودند، انجام دادند .

دانشمندان دراین رابطه کشف کردند که افراد حامل یک نوع ژن PHACTR1 ، احتمال بیشتری برای دچار شدن به این بیماری که یکی از عمده ترین دلایل سکته مغزی درافراد جوان است، دارند .

محققان پیشتر این نوع ژن را با افرادی که بیشترین خطرمبتلا به میگرن را داشتند ، ارتباط داده بودند.دراین رابطه، این محققان می دانستند که میگرن یکی ازعوامل خطر برای دچار شدن بیمار به پارگی عروق گردن است اما تابحال هیچ ارتباط بیولوژیکی بین این دو بیماری وجود نداشت .

پارگی عروق گردن به دلیل پاره شدن یکی ازشریان های تامین خون به مغز است.این پارگی کوچک، می تواند موجب فشردگی اعصاب مجاور وایجاد خون لختگی درعروق وانسداد جریان خون ودرنتیجه سکته مغزی شود .

 

اخبار علمی – ایرنا

پیشنهاد میشود بخوانید

نظر یا سوال شما چیست ؟

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمیشود و محرمانه است