طرز تهیه كلـم پـلو(سری 1)

مواد لازم براي چهار نفر

كلم پيچ متوسط:                                              يك عدد (400 گرم)

سير:                                                          سه حبه

تره:                                                           50 گرم

شويد:                                                         50 گرم

جعفري:                                                      50 گرم

هويج متوسط:                                               دو عدد

نمـك:                                                        يك قاشـق چايخوري

بـرنج:                                                      سه پيمانه

گوشت يا مرغ بريان:                                    400 گرم

زعفــران دم‌شده غليظ:                                  به ميزان لازم

روغن:                                                    به ميزان لازم

 طرز تهيه

در اكثر پلوهاي قديمي در كنار غذا، گوشت يا مرغ بريان با انواع طبخ موجود است. اين گوشت‌ها را از قبل آماده مي‌كردند و مي‌گذاشتند تا بيات شود و بعد آن را به اشكال مختلف طبخ مي‌كردند. يكي از روش‌ها آن است كه گوشت يا مرغ را با پياز در كره كمي تفت داده، سپس با مقداري زعفران و آب مي‌گذاريم تا بپزد و بعد از طبخ با كمي روغن سرخ كرده يا لاي پلو گذاشته و دم مي‌كنيم يا در زمان سرو كنار پلو مي‌گذاريم.

برنج را با نمك خيس مي‌كنيم. آب را جوش آورده و برنج را در آن مي‌ريزيم و مي‌جوشانيم تا زمانی كه برنج به حدي برسد که وقتي بين دو انگشت آن را فشرديم سه قسمت شود، بعد آبكش كرده و با‌ آب سرد مي‌شوييم تا لعاب آن برود.

كلم‌پيچ را خرد كرده و در تابه مي‌ريزيم. سيرها را ريز رنده مي‌كنيم. تره، شويد و جعفري را هم خرد كرده و در تابه مي‌ريزيم. چهار قاشق غذاخوري روغن روي آن ريخته و همه را با هم سرخ مي‌كنيم. ساقه كلم را با هويج‌ها در آب و نمك ريخته و به مدت 20 دقیقه مي‌جوشانيم تا نرم شود.

سپس هر دو را خرد كرده و كنار مي‌گذاريم. يك قاشق روغن ته‌ قابلمه مي‌ريزيم. يك تا دو كفگير برنج ريخته، بعد مقداري از سس كلم را مي‌ريزيم، دوباره برنج و بعد سس كلم را همين طور لايه لايه تا مواد و برنج تمام شود. زعفران را روي پلو پخش كرده، در قابلمه را گذاشته و حرارت را زياد مي‌كنيم تا بخار برنج بلند شود. بعد کمی آب در آن ريخته، دم‌كني مي‌گذاريم و 45 دقيقه تا يك ساعت صبر مي‌كنيم تا پلو دم بكشد، سپس با گوشت يا مرغ بريان غذا را سرو مي‌كنيم.

كلم پلو بر چند نوع است كه با انواع كلم تهيه مي‌شود. اين دستورالعمل از منبع قديمي تهيه شده كه در آن سند اين كلم پلو به شيرازي‌ها نسبت داده شده است.

پیشنهاد میشود بخوانید

نظر یا سوال شما چیست ؟

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمیشود و محرمانه است