چگونگي جایگاه سازی براي یک برند

هنگامی که برند (نام تجاری) خود را تعریف می کنید، گام مسلم بعدی، تثبیت موقعیت آن برند (جایگاه سازی برند) است، جایگاه سازی یک برند، تمام ویژگی هایی است که شما برای نام تجاری خود تعریف و طراحی کرده اید و این ویژگیها همانند یک نقاشی در ذهن مخاطبان شما جای گرفته است.
تثبیت موقعیت برند (جایگاه سازی برند) متاسفانه یکی از بدفهمیده شده ترین اصول بازاریابی است. حتی بازاریابان با تجربه، اغلب در آن مرتکب اشتباه می شوند. رویکرد که در این مقاله به آن پرداخته می شود، برند یا نام تجاری را برای شما قابل فهم و درک می سازد.

از دیدگاه بازاریابی، موقعیت سازی برند (جایگاه سازی برند) تصوری است که شما در ذهن مشتری در مورد برند خود خلق می کنید و برندسازی شخصی، چیزی است که می خواهید دیگران – یک رئیس، همکار، دوست، مشتریان و مخاطبان احتمالی و یا حتی شریک زندگی – در مورد شما احساس کنند.
جایگاه سازی برند بیان کننده این نیست که شما دقیقاً چه کسی هستید، بلکه بیان و تفسیری از تصویر شما می باشد. معمولاً این بیان و تفسیر، واقعی نیست؛ بلکه یک دلیلِ احساسی برای مردم و مخاطبانی ست که می خواهید اطراف شما باشند. این بیان و تفسیر باید جوهره ای از وجود شما را نشان دهد و اینکه چگونه می خواهید برند شخصی خود را تعریف کنید.
به عنوان مثال، تثبیت موقعیت یک نام تجاری بزرگ مانند مرسدس بنز، بیانی در مورد آنچه این برند می سازد و یا به فروش می رساند نیست، بلکه احساسی است که مشتریان در مورد این برند دارند.

در برند سازی شخصی، شما می توانید این رویکرد را برای استفاده از ویژگی های شخصی خود برای ساخت یک تصویر در ذهن مردم استفاده کنید. در اینجا، من از خودم به عنوان یک مثال استفاده می کنم. من چیزی هستم که شما ممکن است مرا بعنوان یک مشاور بازاریابی و یا مشاور فروش خطاب کنید.
من ۷ سال است که تمام وقت خود را صرف تدوین برنامه بازاریابی سازمان ها و همچنین پرداختن به چالش های بازاریابی که کسب و کارهای ایران امروز با آن درگیر هستند، کرده ام و در نهایت بطور تخصصی در زمینه بازاریابی چریکی و بازاریابی خلاق مطالعات و تجارب خوبی را کسب کرده ام. (برای مطالعه داستان موفقیت من در حوزه بازاریابی چریکی لطفاً مثال پیش فروش ۱۰۴ واحد اداری تجاری در ۴ ساعت با استفاده از بازاریابی چریکی را مطالعه نمایید.)

و از همین رو تمایل دارم، به همان شیوه در زندگی شخصی و خانوادگی خود نیز رفتار کنم. برنامه جایگاه سازی برند من مبتنی بر حقیقت است و احساسات را هم، کمی در ساخت آن دخیل کرده ام. این بیانیه موقعیت سازی، پس از آن تبدیل به یک راه موثر برای توصیف شما به دیگران می شود.
دفعه بعد که شما در یک مصاحبه شغلی هستید و مصاحبه کننده می گوید: “در مورد خودتان بگویید”، شما می توانید با یک بیانیه کوتاه، توصیفی و قدرتمند باعث تثبیت موقعیت در ذهن وی شوید. تصور کنید که چقدر قانع کننده و با اعتماد به نفس به نظر خواهید رسید. بیانیه تثبیت موقعیت بسیار موثرتر از تکرار مداوم سوابق کاری و حرفه ای شماست.این اسانس وجود شما را نمایش می دهد و باعث می شود مردم بدانند چه کسی هستید.

گام بعدی ارتقاء و گسترش جایگاه برند و یا گام آسانسوری است. این اصطلاح “گام آسانسوری” از جهت باب شد که شما باید قادر باشید که داستان برند خود را در طول مدت زمانی که سوار شدن در یک آسانسور طول می کشد به کسی بگویید. اگر شما نتوانید در آن بازه زمان کسی را متقاعد کنید، آنها مجبورند، تصور خودشان از شما را در ذهنشان بسازند.

بعنوان مثال برای تعریف گام آسانسوری خودم، من شرح می دهم که چگونه زندگی حرفه ای خود را با مدیریت برند یک شرکت اینترنتی در ایران شروع کردم، و در ادامه اصول بازاریابی را آموختم، سپس برند خود در حوزه مشاوره بازاریابی را راه انداختم، که در حال حاضر به ارائه خدمات بازاریابی و فروش به سازمان های بزرگ و کوچک می پردازد. در طول سال ها، گرایش خاصی نسبت به فروش پروژه های ساختمانی در قالب انبوه پیدا کردم و در این زمینه موفقیت های زیادی نیز کسب کرده ام.

حالا نوبت شما است. بیانیه تثبیت موقعیت برند شما چیست؟ و گام آسانسوری شما چه شکلی است؟

نویسنده مقاله: مسعود محمدی

 

منبع :بازاريابي

loading...
***
loading...
پیشنهاد میشود بخوانید

نظر یا سوال شما چیست ؟

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمیشود و محرمانه است