سالپنژيت چيست؟

سالپنژيت، عفونت مجاري رحمي است که ميتواند منشأ نازايي باشد. عفونت باکتريايي است و اغلب در جريان رابطۀ جنسي ايجاد ميشود. بنابراين سالپنژيت يک عفونت جنسي قابل انتقال است.
سالپنژيت جزء عفونت هاي لگني است، همان عفونت ميتواند گردنۀ رحم، رحم و گاهي اوقات تخمدان را هم درگير کند.
سالپنژيت عفونتي است در ارتباط با يک عفونت از يک يا دو مجراي رحمي، که مجراي فالپ نيز ناميده ميشود.
عامل عفوني عموماً باکتريايي است، مانند باکتري که باعث ايجاد سوزاک يا عفونت کلاميديا ميشود، که هر دوي اين عفونت ها در رابطۀ جنسي قابل انتقال هستند.
اين باکتري ها از مسير واژن و بيشتر در جريان رابطۀ جنسي نفوذ ميکنند. ممکن است عامل باکتريايي که باعث سالپنژيت يا عفونت لگني ديگري ميشود هنگام برقراري ارتباط و در برخي موارد هنگام زايمان، سقط جنين يا کورتاژ منتقل شود. عموماً تخمدان ها درگير نميشوند مگر در موارد عفونت هاي باکتريايي بسيار شديد.
حواستان به خطر نازايي سالپنژيت باشد
عفونت هاي لگني، اصلي ترين عامل نازايي در اروپا به شمار ميروند. اين عفونت ها مسئول نازايي يک پنجم زنان هستند. ضمناً تمايل بسيار زيادي به عود کردن در ميان يک سوم از موارد وجود دارد.
سالپنژيت، مانند تمام انواع ديگر عفونت لگني، بيشتر بين زنان جوان که در رابطۀ جنسي فعال هستند، ديده ميشود.
در ميان ديگر عوامل خطرزا، ميتوان داشتن رابطۀ جنسي با افراد مختلف، بيماري جنسي قابل انتقال و واژينوز را ذکر کرد. همچنين به ياد داشته باشيد که زنان کمتر از ۲۴سال که از روش هاي پيشگيري از بارداري استفاده نميکنند و يا از دستگاه بيرون از رحمي بهره نمي برند، بيشتر در معرض خطر هستند.
چه علائم و چه عوارضي دارد؟
عفونت لگني بيشتر در اواخر دوران قاعدگي ظاهر ميشود؛ اين عفونت اغلب همراه است با درد شکمي، خونريزي هاي نامنظم و ترشح بدبو واژني. زماني که عفونت پيشرفت ميکند، دردها شديد ميشوند، سپس تهوع و استفراغ نيز به علائم اضافه ميگردند. در موارد پيشرفته تر، بيمار تب هم ميکند، و ترشح هاي واژني رنگ زرد رو به سبز به خود ميگيرند.
اگر عفونت ها مجاري را مسدود کنند، حجم اين مجاري زياد ميشود و در نتيجه علائم شدت مييابند. عوارض ديگري نيز ممکن است مشاهده شود مانند پيشروي عفونت تا ديگر اعضاي شکمي مجاور، ايجاد آبسه و غيره. عوارض ممکن است به دليل جراحات در ناحيۀ اعضاي مولد، توانايي باروري را به خطر بيندازد. بايد بدانيد که خطر عوارض و ايجاد ناباروري، ارتباط مستقيم دارد با طول مدت عفونت، شدت آن و دفعات عود کردنش.
شايان ذکر است که عود کردن اين عفونت ۶تا ۱۰بار احتمال بارداري لوله اي را افزايش ميدهد، بارداري لوله اي نوعي از بارداري خارج از رحم است، که در اين شرايط جنين به جاي مجاري رحمي، در مجاري فالپ رشد ميکند. چنين بارداري، تهديدي براي زندگي مادر و جنين محسوب ميشود.
اين عفونت اصولاً باکتريايي است، و درمان سالپنژيت مانند عونت هاي رحمي ديگر مصرف آنتي بيوتيک و خودداري از برقراري رابطۀ جنسي تا درمان کامل است. فرد مقابل رابطۀ جنسي نيز بايد مورد درمان قرار بگيرند. در غير اين صورت، درمان کامل نميشود.

 

منبع : انجمن عروسانه

پیشنهاد میشود بخوانید

نظر یا سوال شما چیست ؟

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمیشود و محرمانه است