گربه | توصيه هايي براي تربيت و آموزش گربه هاي خانگي

 

 

cat_keeping1.jpg

 

تربيت گربه ها

بهترين موقع براي تربيت گربه‌ها ، از ابتداي تولد مي‌باشد . چرا كه در سنين آغازين پس از تولد ، آنها خيلي زود تعليم پذيرفته و تعليمات ياد گرفته را نيز بندرت از ياد خواهند برد . ولي در كل همانطور كه ذكر شد گربه‌ها چون در اصل موجودات مستبد و مستقلي بوده و چندان مطيع و فرمانبردار نيستند ، تعليم و تربيت آنها به مراتب مشكلتر مي‌باشد . لذا انتظار نداشته باشيد كه آنها تعليمات سخت و دشوار را همانند سگها براحتي ياد بگيرند .

نخستين و ساده‌ترين تعليمي كه به گربه خانگي خود مي‌توانيد بدهيد ، اين است كه به آنها ياد دهيد هر موقع صدايشان مي‌زنيد به شما جواب دهند . براي اين كار بهتر است وي را به كرات با اسم صدا بزنيد ؛ مخصوصا ً اگر هنگام غذا خوردن اينكار را بكنيد ، حيوان بزودي ياد خواهد گرفت كه با شنيدن اسم خود ، بسوي شما بيايد . تعليم ديگري كه بسيار مهم و ضروري است و حتما ً بايد آن را به گربه خود ياد بدهيد اين است كه هنگامي كه آن قصد انجام دادن كار زشت و يا خطرناكي مانند پريدن روي ساير افراد يا گاز گرفتن ديگران يا خوردن اشياء خطرناك و … را دارد ، با گفتن كلمه «نه» (بصورت رسا و بلند) وي را از انجام ادن اينكار منع كنيد . البته بايد متذكر شد كه هيچ موقع تنبيه سخت بدني را براي ياد دادن اين تعليم اعمال نكنيد .

 

cat_keeping7.jpg

 

يكي ديگر از مواردي كه در اين زمينه بايد در نظر بگيريد اين است كه گربه ها بايد ياد بگيرند در محل مخصوص و معيني دفع ادرار و مدفوع كنند . همانطور كه مي‌دانيد گربه‌ها حيوانات بسيار تميزي هستند و لذا تعليم آن بسيار راحت مي‌باشد . كافي است كه يك بستر ، كه با شن و ماسه نرم پر شده ، انتخاب كرده و آن را در يك محل مناسب در خانه قرار بدهيد و هر موقع كه احساس كرديد بچه گربه قصد دفع كردن دارد ، آنرا برداشته و در كنار بستر مذكور قرار بدهيد . البته به منظور جلوگیری از آلودگی محیط و پیشگیری از بروز بیماری های پوستی در گربه تان ، بهتر است برای گربه تان از خاک گربه که در کلینیک های دامپزشکی در دسترس شما می باشد استفاده کنید . اگر اينكار را 4 تا 5 بار تكرار كنيد ، بچه گربه شما بتدريج ياد خواهد گرفت كه هميشه براي دفع ادرار يا مدفوع به محلی که خاک گربه را ریخته اید برود .

 

cat_training4.jpg

 

مسئله مهمي كه در اين رابطه بايد متذكر شد اين است كه بستر ياد شده را هر موقع كه بيش از اندازه كثيف شده باشد ، بايد تخليه كرده و دوباره شن و ماسه تميز در آن بريزيد ، زيرا در غير اينصورت گربه شما از مدفوع كردن در آن امتناع خواهد ورزيد . در ضمن بستري كه انتخاب كرده‌ايد بايد در محل ساكت و آرامي قرار بگيرد . همانطور كه در بخش پيشين نيز ذكر شد ، گربه‌ها بدليل غريزه طبيعي خود علاقه وافري به شكار كردن دارند و با توجه به خطرات ذكر شده ، چنانچه قصد داريد به گربه خانگي خود اجازه گردش آزاد بدهيد ، بايد به طريقي وي را از آنجام اين كار منع كنيد . اگر در نظر داريد اينكار را با بستن زنگوله انجام دهيد ، توصيه مي شود از همان روزهاي اول اقدام به اين كار بكنيد . زيرا يك گربه بالغ بندرت آنرا تحمل خواهد كرد . ولي بچه گربه‌ها هر چند در اوايل ممكن است احساس محدوديت و ناراحتي بكنند ولي خيلي زود به زنگوله خود عادت خواهند كرد .

 

cat_training13.jpg

 

يكي از عادات بدي كه اكثر گربه‌ها ممكن است داشته باشند ، جويدن برگهاي گياهان زينتي خانه است . اين كار علاوه بر اينكه باعث از بين رفتن زيبايي گلها و گياهان خانگي خواهد شد ، ممكن است خطراتي را نيز براي گربه شما داشته باشد ، چرا كه ممكن است برخي از آنها جزء گياهان سمي بوده و سلامتي حيوان را با خطر مواجه سازند . بهمين منظور توصيه مي‌شود گياهاني كه احتمال مي‌دهيد سمي است از دسترس گربه‌ها دور نگه داريد و براي ساير گياهان نيز مقداري مواد تلخ يا ترش مزه و بي‌خطر (بي‌خطر هم براي گربه و هم براي گياه) روي برگهايش بريزيد . براي مثال چند عدد ليموترش برداشته و مقداري از آب آنها را روي برگها بچكانيد . چون گربه‌ها مزه ليموترش را اصلا ً دوست ندارند ، بتدريج اين عادت خود را ترك خواهند كرد .

 

cat_training12.jpg

 


تعيين سن گربه

بهترين روش براي تعيين سن گربه‌ها ، توجه به دندانها آن است . بدين ترتيب كه دندانهای پيش ، مياني ، گوشه و ثنايا در حدود 4 هفتگي ظاهر مي‌شوند و تا 8 هفتگي تمامي ثناياهاي اوليه ظاهر مي‌شوند . تعويض دندانهاي پيش ، مياني ، گوشه و ثنايا هم در 6 هفتگي صورت مي‌گيرد . از اين سن به بعد بتدريج دندانهاي شيري جاي خود را به دندانهاي بالغ مي‌دهد و تعيين سن از روي تغييرات شكل و رنگ دندانهاي بالغ و توسط دامپزشک شما انجام مي‌گيرد .

 

persianpetclinic.com

loading...
***
loading...
پیشنهاد میشود بخوانید

نظر یا سوال شما چیست ؟

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمیشود و محرمانه است

3 نظر
 1. ملیکا گفته

  ایا ممکنه که گربه های خیابونی مخصوصن در تهران , گربه ی خونگی رو فراری بده؟؟ ایا ممکنه گربه خونگی فرار کنه؟ یا باز برمیگرده خونه؟؟

 2. اتنا گفته

  سلام مطالب شما عالی بود
  سوالی که من دارم این است که گربه ی ماده ی ۵ ساله ای دارم که از سه ماهگی نزد من می باشد و کلیه ی تعالیم فوق را به خوبی آموخته اما هر زمان که تصمیم به اعلام نارضایتی از مطلبی دارد در نقاطی به جز ظرف بستر خود ادرار می کند که این موضوع باعث دردسر های زیادی برای من با خانواده شده
  برای ترک این عادت راهکاری دارید ؟

  1. محمد وارسته گفته

   درجاهائی که ادرار میکند با تخته ای که روی انها چندتا میخ زده اید بگذارید (مان برس مو)تا هنگام ادار انها به بدنش می خورد وانموقع درمیرود این موضوع دراکثر گربهای خانگی هست به نظررم گربه ها احساس می کنند با این کار خودشان را مطرح میکنند تا صاحبش بیشتر به او توجه کندد وگاهی گربه های ماده ویاری میشوند وحالت وسواسی به انها دست میدهدویا برای خوردنی مورد علاقه اش نیز گاهی اتفاق می افتد یا اینکه تکدی ادرار گرفته ویا اینکه مکان اولی براییش بدبو شده ودنبال جای دلخواهش می گردد بعضی گربه ها به کنج اتاق ویا ااشپزخانه ولابلای متکا وپتوهای ادار می کندخاراندن زیرپا ومخرج گربه میتواند کمک کند البته با دستکش باید انجام دهید درضمن ادرار گربه میتواندد از بوجود امدن سوسک جلوگیری کند هرجا که گرببه ای اددرار کند سوسکها فرار می کنندد وموشها هم همینطور هستند ادرار گربه با پوست خار مغیلان داروی فراری دادن پشه ومگسهای تابسستانی میباشد مدفوع گربه برایشان تحفه محسوب میشود بعد از اتمام کارشان روی ان را مپوشانند طبق نظر اساتید قدیمی با مطفوع گربه می توانن داروئی ساخت که برای بیماری پای دامها موثر ممییشود بخصوص گوسفندانی که لای انگشتانشان قارچی شده مقداری متفوع گربه می گذارند واین کار برای گوسفند بز داروی خوبی هست وقدیمی ها باورداشتند که هرکس باقی مانده غذای گربه می خوردند وباور داشتند که این کارشان برای باهوش شدنن هسست وبه بچه هایشن نیز می خوراندند جفت گربه یاهمان کیسه جنین که زایمان کرده میگرفتند برای طلسم وباز کردن بخت دختران وبرای جلوگیری از تکثیر کنه وساس در گوشه اتاق اویزان کرده انها ررا فرار می داد وددربرابر بدچشم ها از ادمی محافظت می کنددوحتتی درخانه ای که گربه باشد ااز تنشهای روانی کاسته میشود ودخترانی که سنی ازانها گذشته وبقولی پیردختر شدند همدم وهمبازی خوبی هستند انچه شنیده بودمم نوشتم شاید به استفاده بکنید
   یاحق که هرگز هیچکسی فراموش نمی کند