16 نشانه افراد مبتلا به اچ آی وی

بعد از گذشت یک تا دو ماه از ورود HIV به بدن، ۴۰ تا ۹۰ درصد از افراد علائم شبه آنفولانزایی را تجربه میکنند که سندرم حاد ویروسی (ARS) نامیده میشود.اما گاهی اوقات علائم HIV سالها پدیدار نمیشوند–گاهی حتی یک دهه.

در مراحل اولیه عفونت HIV، هیچ نشانه متداولی وجود ندارد و ممکن است فرد مبتلا اصلاً از وجود بیماری در خود مطلع نباشد. به همین دلیل خیلی مهم است که در مواقع خاص مخصوصاً رابطه جنسی محافظتنشده یا استفاده از داروهای درون وریدی حتماً آزمایش بدهید.

در زیر به برخی از علائم وجود HIV در بدنتان اشاره میکنیم:

۱. تب

یکی از اولین نشانههای ARS میتواند تب خفیف، تا حدود ۱۰۲ درجه فارنهایت باشد.

این تب اگر اتفاق بیفتد معمولاً با علائم خفیف دیگر مثل خستگی، تورم غدد لنفاوی و گلودرد همراه خواهد بود.

در این نقطه ویروس به سمت جریانخون در حال حرکت است و شروع به تکثیر به تعداد بالا میکند. وقتی این اتفاق میافتد، سیستم ایمنی بدن واکنش التهابی نشان میدهد.

۲. خستگی

واکنش التهابی سیستمایمنی بدنتان میتواند باعث شود احساس خستگی و بیحالی کنید. خستگی میتواند هم یکی از علائم اولیه HIV باشد و هم از علائم آخری آن.

۳. درد عضلانی، درد مفصلی و تورم گرههای لنفاوی

ARS معمولاً با آنفولانزا، مونونوکلئوز یا سایر عفونتهای ویروسی، حتی سفلیس و هپاتیت، اشتباه گرفته میشود.

جای تعجب نیست که بسیاری از علائم این بیماریها یکسان هستند، مثل درد در مفاصل و عضلات و تورم گرههای لنفاوی.
گرههای لنفاوی بخشی از سیستمایمنی بدن شما هستند و زمانیکه عفونتی وارد بدن شود، متورم میشوند. بسیاری از آنها در زیربغل، کشالههای ران و گردن وجود دارند.

۴. گلودرد و سردرد

درست مثل سایر علائم، گلودرد و سردرد هم فقط در موقعیت جزء علائم ARS تشخیص داده میشوند.

اگر اخیراً رفتارهای پرخطر داشتهاید، انجام تست HIV عاقلانهترین کار است. بخاطر خودتان و دیگران این آزمایش را انجام دهید: HIV در مراحل اولیه خود بیشتر عفونی است.

به خاطر داشته باشید که بدن هنوز برای HIV پادتن تولید نکرده است به همین دلیل تست پادتن آن را از بین نمیبرد. ممکن است هفتهها تا ماهها طول بکشد تا پادتنهای HIV در آزمایش خون مشخص شوند.

۵. جوش و دانه های پوستی

جوشهای پوستی ممکن است هم در ابتدا و انتهای دوره HIV/AIDS پدیدار شود.

این جوشها ممکن است در هر نقطهای از بدنتان ایجاد شوند که اگر توضیح و علت دیگری نداشتند، بهتر است حتماً تست HIV انجام دهید.

۶. حالت تهوع، استفراغ و اسهال

۳۰ تا ۶۰ درصد افراد در مراحل اولیه HIV به حالت تهوع، استفراغ یا اسهال دچار میشوند.

این علائم همچنین ممکن است در نتیجه درمان ضدویروسی و بعدها در روند عفونت درنتیجه عفونتی دیگر اتفاق بیفتد.

اسهالی که مداوم باشد و به درمانهای معمول واکنش ندهد نیز میتواند نشانهای از این ویروس باشد.

۷. کاهش وزن

کاهش وزن نشانه بیماری پیشرفته تر است و میتواند درنتیجه اسهال شدید اتفاق بیفتد. اگر در حال کم کردن وزن هستید، یعنی سیستم ایمنی بدنتان بسیار ضعیف شده است. در این وضعیت، بیمار حتی اگر تغذیه خوبی داشته باشد و تا آنجا که میتواند غذا بخورد باز هم وزن زیادی کم میکند. این مشکل معمولاً در مراحل آخری بیماری اتفاق میافتد. این روزها اما با کمک درمان ضدویروسی این مشکل کمتر شده است.

۸. سرفه های خشک

این نشانه –سرفه های موذی که ممکن است هفته ها طول بکشد و به نظر میرسد که هیچوقت بهتر نخواهد شد– یکی از متداولترین نشانه های بیماری در بیماران مبتلا به HIV که در مراحل پیشرفته بیماری خود قرار دارند میباشد.

۹. سینه پهلو

سرفه و کاهش وزن ناشی از این بیماری ممکن است موحب بروز بیماری جدی شود که توسط میکروبی ایجاد میشود که اگر سیستم ایمنی بدنتان خوب کار میکرد هیچ مشکلی برایتان ایجاد نمیکرد. بیماریهای فرصت طلب مختلفی وجود دارند و هرکدام از آنها به طور متفاوتی بروز مییابند. علاوه بر سینه پهلو، از بیماریهای فرصتطلب میتوان به عفونت انگلی توکسوپلاسموز که بر مغز اثر میگذارد، نوعی ویروس تبخال که سیتومگالوویروس نامیده میشود و نوعی عفونت قارچی مثل برفک اشاره کرد.

۱۰. تعرق شبانگاهی

تقریباً نیمی از افراد در مراحل اولیه عفونت HIV دچار تعرق شبانه میشوند. این مشکل با پیشرفت بیماری ممکن است وخیمتر شود و ارتباطی با ورزش کردن یا دمای اتاق ندارد.

نادیده گرفتن این مشکل که تقریباً مشابه گُرگرفتگی است که زنان در شروع یائسگی دچار آن میشوند بسیار دشوار است زیرا تمام لباسها و ملحفههایتان را خیس میکند.

۱۱. تغییر ناخنها

یکی دیگر از نشانههای آخری عفونت HIV تغییراتی مثل ضخیم و خمیده شدن ناخنها، شکاف برداشتن و تغییر رنگ آنها میباشد.
این مشکل معمولاً در اثر عفونت قارچی مثل کاندیدا اتفاق میافتد. بیمارانی که سیستمایمنی بدنشان ضعیف شده است بیشتر در معرض عفونتهای قارچی هستند.

۱۲. عفونتهای قارچی

عفونت قارچی دیگر که در مراحل آخری این بیماری ایجاد میشود، تبخال است که عفونتی دهانی است که توسط کاندیدا که نوعی قارچ است، ایجاد میشود.

تبخال یک عفونت قارچی متداول است که معمولاً در دهان یا مری ایجاد میشود و بلعیدن را مشکل میکند.

۱۳. سردرگمی و مشکل در تمرکز

مشکلات شناختی نیز میتوانند یکی از نشانههای جنون ناشی از HIV باشند که معمولاً در مراحل آخری این بیماری پدیدار میشوند.

علاوه بر سردرگمی و مشکل برای تمرکز، جنون ناشی از HIV شامل مشکلات حافظه و مشکلات رفتاری مثل عصبانیت و آسیبپذیری و زودرنجی نیز میشود.

حتی ممکن است تغییرات حرکتی نیز به دنبال داشته باشد: دست و پاچلفتی شدن، نداشتن هماهنگی و مشکل در کارهایی که نیاز به مهارتهای حرکتی دارد مثل نوشتن.

۱۴. تاول تبخالی و تبخال تناسلی

تبخال دهانی و تبخال تناسلی نیز میتوانند هم نشانههایی از ARS و هم عفونت HIV باشد.

همچنین داشتن تبخال یکی از عواملخطرزا برای ایجاد HIV است. دلیل آن این است که تبخال تناسلی میتواند موجب زخمهایی شود که وارد شدن HIV به بدن در حین رابطهجنسی را آسانتر میکند. و شیوع تبخال در افرادیکه مبتلا به HIV هستند معمولاً شدیدتر است زیرا سیستمایمنی ضعیفتری دارند.

۱۵. سوزن سوزن شدن و ضعف

در مراحل آخر HIV ممکن است احساس سوزنسوزن شدن و کرختی در دستها و پاها ایجاد شود که به آن نوروپاتی محیطی میگویند که در افرادیکه دیابت کنترلنشده دارند نیز اتفاق میافتد.

در این وضعیت عصبها تخریب میشوند. این علائم با مسکنها و داروهای ضدغش برطرف میشوند.

۱۶. بر هم خوردن نظم قاعدگی

HIV پیشرفته احتمال برهم خوردن نظم قاعدگی را افزایش داده و عادتهای ماهیانه معمولاً کمتر و سبکتر میشوند.
اما این تغییرات بیشتر به دلیل کاهشوزن و پایین آمدن سطح سلامت زنان مبتلا به این عفونت میباشد تا خود عفونت.عفونت HIV همچنین با یائسگی زودرس در ارتباط است (۴۷ تا ۴۸ سالگی در زنان مبتلا در مقایسه با ۴۹ تا ۵۱ سالگی در زنان سالم).

 

منبع : انجمن عروسانه

نظر یا سوال شما چیست ؟

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمیشود و محرمانه است