چرا علائم افسردگي در زمستان شدت ميابد؟

افسردگی یک امر طبیعی است که در هر دوره از عمر ممکن است یکی را دچار خود کند. اگر در زمستان این مشکل را دارید نگران نباشید. افسردگی به نوعی روان افراد را درگیر می کند و آنها را از فعالیت های مفید روزانه شان باز می دارد. یکی از دلایل مهم برای بروز این بیماری در فصل زمستان، کاهش مدت تابش نور خورشید است. شاید این مسئله عجیب باشد، ولی این واقعیت دارد .

افسردگی فصلی زمستانی

افسردگی در فصل پاییز و زمستان مربوط به ترشح هورمون ملاتونین از غده پینه آل در مغز است. این هورمون که “هورمون وابسته به خواب” نیز نام دارد، در تاریکی و هنگام خواب شبانه بیشترین میزان ترشح را دارد.

بنابراین در پاییز و زمستان که طول مدت روز کوتاه و طول شب بلند می شود، میزان ترشح این هورمون در بدن افزایش می یابد و در فرد علائم افسردگی را ایجاد می کند.

برای تنظیم ترشح این هورمون در بدن و مقابله با حالت افسردگی رعایت نکات زیر به شما توصیه می شود:

۱- سعی کنید مدت زمانی را در خارج از منزل سپری کنید:

در روزهای زمستان مخصوصا روزهایی که ابری است و نور خورشید کمی به منزل وارد می شود، مدت زمانی را در خارج از منزل سپری کنید. قرارگیری مستقیم در برابر نور خورشید و استفاده از هوای تازه می تواند راه حل مناسبی برای غلبه بر افسردگی در زمستان باشد.

۲- استفاده از نوردرمانی:

اگر به مدت چند روز پیاپی هوا ابری بود، حتما از نور درمانی استفاده کنید. محیط اطراف خود را روشن نگه دارید تا باعث کاهش ترشح هورمون ملاتونین در شما شود و شما را از حالت کسالت و رخوت خارج کند.

۳- پرده های خانه را کنار بزنید:

اگر در شهری مانند تهران زندگی می کنید که به علت مشرف بودن بسیاری از خانه ها به خانه دیگری از پرده های زخیم استفاده می کنند و آپارتمان زیاد است، حتما پرده ها را در روزهای ابری کنار بزنید تا همان مقدار کم از نور آفتاب هم وارد منزل شود.

دریافت همین مقدار نور کم هم می تواند تاثیر بسزایی در تنظیم خلق و خوی شما داشته باشد و افسردگی های ناشی از روزهای کم نور زمستان را در شما کم کند.
مصرف ویتامین D به تنهایی برای مقابله با افسردگی مناسب نیست، بلکه باید با نوردرمانی و ورزش نیز همراه شود

۴- از ورزش غافل نشوید:

حداقل ۳۰ دقیقه پیاده روی را در برنامه روزانه خود بگنجانید. حتی المقدور در پارک و فضاهای سرسبز و خوش آب و هوا ورزش کنید. ورزش کردن نه تنها راه مناسبی برای مبارزه با افسردگی و رخوت است، بلکه نیروی شما را برای انجام کارهای روزانه بیشتر می کند.

۵- مصرف ویتامین D را در برنامه غذایی روزانه خود بگنجانید:

مصرف ویتامین D برای افراد مبتلا به افسردگی فصل زمستان بسیار مناسب است. مصرف ویتامین D به تنهایی برای مقابله با افسردگی مناسب نیست، بلکه باید با نوردرمانی و ورزش نیز همراه شود.

همچنین محققان در یافته اند که مصرف ویتامین D نقش مهمی را در ارتقای روحیه ایفا می کند.

۶- ملاقات با دوستان و بیرون رفتن با آنها تا حد زیادی می تواند از افسردگی های فصل زمستان بکاهد.

تذکر:

– اگر فردی بخواهد علایم افسردگی زمستانی را هر چه سریع تر از خود دور کند، باید همه موارد گفته شده را رعایت کند تا تاثیرات مفید و سریع تری را ببیند.

– اگر علایم افسردگی زمستانی در فردی شدت پیدا کرد، باید به روانپزشک مراجعه کند و با تجویز او، داروهای خاصی را مصرف کند تا بتواند بر حالت افسردگی غلبه کند.

 

 

منبع : انجمن عروسانه

این مطلب برای شما مفید بود ؟

لطفا به نویسنده این مطلب ستاره بدید.ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز است.

میانگین آراء / 5. تعداد:

نظر یا سوال شما چیست ؟

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمیشود و محرمانه است