دلایل بروز جوش، روش های جلوگیری و درمان

پوست دارای سوراخ های کوچکی است که به آنها منفذ های پوستی میگوییم این منفذها با روغن ، باکتری، و آلودگی ها مسدود میشوند، در این هنگام روی پوست دانه هایی ظاهر میشود. اگر این اتفاق مرتبا تکرار شود در این هنگام پوست دچار چوش شده است.

هرچند که جوشِ پوستی مساله خطرناکی نیست، ولی با این حال میتواند دردناک باشد به ویژه وقتی که میزان بروز آن شدید باشد. همچنین میتواند موجب نگرانی های روانی شود. خوشبختانه، روش های درمانی موثری در این زمینه وجود دارد که هم از میزان بروز جوش میکاهد و هم شانس ایجاد جای جوش را کم میکند.
چه دلایلی باعث بروز جوش میشود؟

۱-چربی یا همان سیبوم که از پوست ترشح میشود

۲-سلول های مرده پوست که بر روی منافذ پوستی جمع شده اند

۳-باکتری هایی که روی منافذ پوستی هستند

۴-چربی اضافی ، سلول های مرده پوست که منفذهای پوست را میپوشانند ، و باکتری ها همه منجر به بروز جوش و دانه های پوستی میشوند . وقتی جوش به وجود می آید که باکتری ها روی منفذهای پوستی بسته شده رشد کنند و یا چربی ها از پوست زدوده نشوند.
چطور از بروز جوش پیشگیری کنیم؟

پیشگیری از بروز جوش بسیار مشکل است. هر چند میتوان مراحلی را در خانه انجام داد که به پیشگیری از بروز جوش کمک میکند. این مراحل شامل :

۱-روزی دوبار صورتتان را با پاک کننده ای غیرروغنی بشویید

۲-از کرم هایی مخصوص جوش که نیازی به نسخه پزشک ندارند استفاده کنید تا چربی اضافی را ازپوست پاک کنید

۳-از مواد آرایشی روغنی استفاده نکنید

۴-قبل از خواب صورتتان را کاملا تمیز کنید، آرایشتان را نیز باید کامل پاک کنید

۵-بعد از ورزش حتما دوش بگیرید

۶-از پوشیدن لباس های بسیار تنگ پرهیز کنید
درمان جوش چطور انجام میگیرد؟

درمان های خانگی

۱-هر روز از صابونی ملایم برای پاک کردن چربی و آلودگی از روی پوست استفاده کنید

۲-به طور مرتب موها را با شامپو بشویید و سعی کنید موهای چربتان با صورتتان تماس نداشته باشد

۳-جوش ها را فشار ندهید و به اصطلاح نترکانید، این کار باکتری ها را در قسمت های دیگر پخش میکند و چربی پوست را نیز زیاد میکند و درنتیجه موجب تشدید جوش میشود

۴- از کلاه یا هد بندهای تنگ استفاده نکنید

۵-زیاد به صورتتان دست نزنید

۶-از مواد آرایشی که بر پایه آب هستند یا برچسب ” noncomedogenic” دارند استفاده کنید. COMEDO به معنای جوش سر سیاه صورت است و لفظ NON COMEDOGENIC یعنی کرم ضد آفتاب یا ماده آرایشی کاربردی، باعث انسداد سوراخ های پوست و در نتیجه تشدید جوش نمی شود.

درمان های پزشکی :

داروهای موثر در درمان جوش عبارتند از:

۱-بنزوییل پروکسید: در بسیاری از کرم ها و ژل های مخصوص جوش وجود دارد، برای خشک کردن و از بین بردن جوش ها و همچنین جلوگیری از بروز جوش های جدید استفاده میشود.

۲-سولفور: ماده ای طبیعی با عطری خاص که در لوسیون ها، پاک کننده ها،و ماسک ها وجود دارد

۳-ریسرسینل: مصرف آن زیاد رایج نیست و برای پاک کردن سلول های مرده پوست بکار میرود.

۴-اسید سالیسیلیک : اغلب در صابون ها و محلول های شستشوی ضدجوش وجود دارد

کرم های موضعی مثل آنهایی که در ترکیبشان اسید رتینوئیک یا بنزوییل پروکسید دارند اغلب قویتر هستند و برای کم کردن چربی پوست بکار میروند و بدون تجویز پزشک میتوانید از انها استفاده کنید. زنانی که علت جوش ها در آنها هورمونی است با قرص های ضدبارداری یا اسپایرنلاکتون ( دارویی استروئیدی) تحت درمان قرار میگیرند، این داروها سطح هورمون هایی را که باعث ایجاد جوش میشوند تنظیم میکند. ایزوترتیونین دارویی با پایه ویتامین A است که برای درمان جوش های شدید و متورم از آن استفاده میشود.

درمان های دیگر

ممکن است پزشکتان روندهای درمانی دیگری را برای درمان جوش های شدید و پیشگیری از جای جوش به شما پیشنهاد کند. بسیاری از این روش ها قسمت آسیب دیده پوست را برمیدارند .

۱-فتودینامیک درمانی : که به لیزر درمانی هم معروف است ، از پالس های نوری برای از بین بردن لایه های فوقانی پوست استفاده میشود.

۲-میکرودرم ابریژن( پوست سایی ): لایه های فوقانی پوست با استفاده از دستگاه و به صورت چرخشی ساییده میشود.

۳-سایش شیمیایی پوست: پزشک متخصص ماده ای شیمیایی را برروی پوستتان قرار میدهد که در اصل لایه فوقانی پوست میسوزاند. بعد این قسمت از پوست برداشته میشود تا لایه زیرین پوست که سالم است خود را نشان دهد.

۴-اگر جوش های بزرگی داشته باشید ممکن است پزشک تزریق آمپول کورتیزون را به شما پیشنهاد کند. کورتیزون استروئیدی است که به طور طبیعی در بدن تولید میشود. با تزریق این آمپول التهاب پوست کاهش میابد و روند درمان سریع میشود.

 

 

منبع : انجمن عروسانه

پیشنهاد میشود بخوانید

نظر یا سوال شما چیست ؟

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمیشود و محرمانه است