اندر فوايد داشتن سيبيل

سپر حفاظتی خوبی در مقابل اشعه خورشید است

درست است که سبیلها فقط قسمتی از پوست زیر بینی را میپوشانند اما به هر حال میتوانند بخش کوچکی از پوست را در برابر اشعههای مضر خورشید حفظ کنند. پژوهشهای اخیر نشان میدهند ریش و سبیل میتوانند پوست مردان را ۹۰ تا ۹۵ درصد از آسیبهای اشعه ماوراء بنفش خورشید مصون نگه دارند. در نتیجه پیری پوست به تعویق میافتد و احتمال بروز سرطان پوست به حداقل میرسد.

به طور کلی موها حفاظ خوبی در مقابل خورشید هستند. بعضی از متخصصان اعتقاد دارند موها مانند فاکتورهای حفاظتی (spf) عمل میکنند. هر قدر موهای صورت بلند و متراکمتر بوده و ضخامت بیشتری داشته باشند، فاکتور حفاظتیشان قویتر است.

علائم پیری پوست را میپوشاند

افرادی که خنده عمیقی دارند یا میخواهند پیری پوست اطراف لبها را بپوشانند، بهتر است از یک سبیل بلند و کلفت کمک بگیرند. گروهی از سبیلها نعل اسبی هستند که برای این قبیل افراد مناسب به نظر میرسد چون دنبالههای سبیل روی خط خنده امتداد مییابد و اثری از خنده باقی نمیماند.

عفوتها و جوشهای پوستی را کاهش میدهد

وقتی بخشی از صورت با سبیل پوشیده شده، دیگر لازم نیست موهای این قسمت هر روز تمیز شوند، در نتیجه احتمال عفونت باکتریها و آکنه صورت کمتر میشود و مشکلات بعدی ناشی از آن نیز تا حدی رفع میشوند. متخصصان پوست و مو میگویند در این شرایط فولیکولهای مو عفونت نمیکنند و به دلیل بسته شدن فولیکولها، جوشها و آکنههای صورت ایجاد نمیشوند.

علائم حساسیت و آسم را به حداقل میرساند

اگرچه درباره این ویژگی سبیل توافق جمعی وجود ندارد اما گروهی از متخصصان پوست و مو بر این باورند که موهای صورت میتوانند علائم آسم و حساسیت را کاهش دهند و نقش حفاظتی در سیستم تنفسی دارند.

البته بعضیها هم کاملا با این فرضیه مخالفند. با این وجود نتایج چند پژوهش نشان میدهد افرادی که نسبت به عوامل حساسیت زا و آلودگیهای محیطی حساس هستند، میتوانند از این مزیت سبیل بهره ببرند. موهای پایین بینی مانند فیلترهایی عمل میکنند که میتوانند از ورود ذرات و عوامل حساسیت زا به بینی جلوگیری کنند.

 

 

منبع : انجمن عروسانه

بر چسب :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.