6+6

آیا کم بودن دفعات اجابت مزاج در نوزادان طبیعیست؟

از آنجا که شیر مادر بسیار مغذی است، گاهی اوقات تقریبا همه ی آن توسط بدن نوزاد جذب می شود و تنها مقدار کمی از آن باقی می ماند که وارد دستگاه گوارش و سیستم دفع مدفوع نوزاد می شود. در صورتی که نوزاد به صورت کامل از شیر مادر استفاده کند، مدت زمان دفع مدفوع ممکن است زیاد (حتی تا یک هفته) طول بکشد. نوزادان دستگاه گوارش کند تر ( و البته کاملا طبیعی) دارند که همین موضوع باعث این قضیه میشود. با این حال، اگر احساس کردید که نوزاد شما احساس درد می کند و یا اینکه خودتان نگران این قضیه هستید و این قضیه شما را اذیت میکند، به پزشک مراجعه فرمایید.

یبوست شدید و طولانی مدت به ندرت دلیل پزشکی (مانند کار نکردن عضلات روده و یا نوعی انسداد در روده) دارد در حالی که مدفوع خشک و گاه به گاه در نوزادان بسیار رایج است.

یبوست در نوزادان، تعریف یبوست و نکاتی برای کاهش آن

تعریف یبوست در نوزادان

ماندن مدفوع در بدن برای مدت طولانی آسیب پزشکی ای به بدن وارد نمی کند و اینکه نوزاد شما دیر به دیر اجابت مزاج  دارد تعریف واقعی یبوست نیست. اگر نوزاد شما هر چهار یا پنج روز یک بار مدفوعی نرم را به آسانی دفع می کند، یعنی هیچ مشکلی وجود ندارد و جای نگرانی نیست. اما اگر نوزاد شما هنگام اجابت مزاج اذیت می شود یا مدفوع خشک است یا مدفوع خونی و یا سیاه باشد و یا اینکه نوزاد ناراحت به نظر برسد و یا اجابت مزاج حداقل یک بار در پنج روز را نداشته باشد، شما باید به پزشک مراجعه کنید تا نوزادتان معاینه شود.

نکاتی برای کاهش یبوست در نوزادان

  • اگر به نوزادتان از شیشه شیر تغذیه میکند، با هماهنگی با پزشک، مارک محصولی که استفاده می کنید را تغییر دهید. (یبوست به هیچ عنوان دلیل خوبی برای قطع تغذیه ی نوزاد با شیر مادر نیست.)
  • در صورت مناسب بودن سن نوزادتان مقداری قند غیر قابل جذب و یا آب میوه های تیره مانند آلو و یا گلابی را به برنامه‌ی غذایی کودک اضافه کنید. یا اینکه (اگر نوزاد شما بالای چهار ماه است) مقدار بیشتری آب به او بدهید. مواظب باشید این مقدار از 30 تا 60 میلی لیتر بیشتر نشود.
  • اگر مورد بالا جواب نداد می توانید از شیاف گلیسیرین استفاده کنید و یا تنها نوک یک دماسنج را چرب کنید و از آن استفاده کنید. مواظب باشید که قبل از مشاوره با پزشک، از این روش بیش از یک بار استفاده نکنید.
  • فراموش نکنید که همانگونه که گفته شد، نوزادانی که اجابت مزاج گاه به گاه دارند واقعا یبوست ندارند و نباید کار خاصی در مورد آنها انجام دهید.

چه زمانی یبوست نوزاد شما نگران کننده می شود؟

اگر فکر می کنید که خشک و سخت بودن مدفوع نوزاد شما، باعث ناراحتی او میشود، به پزشک مراجعه نمایید. اما به یاد داشته باشید که مدفوع نرم و با دفع آسان اما گاه به گاه یبوست نیست و به ندرت اتفاق می افتد که این گونه نوزادان به کمک نیاز داشته باشند.

 

منبع:شفاجو