دانستنیها | آیا میدانید مانیکور کردن ناخن چه عوارضی دارد؟؟

شکنندگی، لایه لایه شدن و عفونت ناخن از عوارض مانیکور کردن ناخن هستند.

بسیاری از زنان برای مرتب کردن ناخن‌های خود به استفاده از لاک‌بر‌ها، کوتاه کردن و سوهان زدن ناخن، شکل دادن وتزیین کوتیکول روی می‌آورند که در هر کدام از این مراحل از مواد شیمیایی خاصی ممکن است استفاده شود و موجب شکنندگی ناخن می‌شوند.

دکتر بهروز باریک‌بین، متخصص پوست و مو : مانیکور کردن ناخن موجب ریش ریش شدن ناخن و جدا شدن آن از چین‌های دور ناخن شده و به بروز عفونت‌های میکروبی و قارچی منجر می‌شود. اگر به ناخن‌های خود خوب دقت کنید، می‌بینید که در قسمت بالای ناخن در جایی که به پوست متصل می‌شود یک بخش وجود دارد که مثل چسب پوست را به ناخن چسبانده است و مانع ورود اجسام خارجی و رطوبت به شکاف بین صفحه ناخن و چین بالای ناخن می‌شود. به این لایه محافظ اصطلاحا کوتیکول می‌گویند، ریش ‌ریش شدن ناخن‌ها در اثر گسترش بیش از حد کوتیکول و جدا شدن آن از چین‌های دور ناخن ایجاد می‌شود. مرتب کردن و آرایش ناخن‌های دست «مانیکور» و ناخن‌های پا را«پدیکور» می‌گویند و متاسفانه بیشتر مانیکورسیت‌ ها، کورتیکول ناخن را برداشته و یا به آن آسیب می‌رسانند و این امر می‌تواند به عفونت‌های میکروبی و قارچی ناخن منجر شود.

 

عوارض مانیکور

شایع‌ترین و بیشترین عوارض مانیکور شکنندگی و لایه‌لایه‌ شدن قسمت انتهایی صفحه ناخن و عفونت‌های چین بالایی آن می‌‌باشد. بسیاری از زنان برای مرتب کردن ناخن‌های خود به استفاده از لاک‌بر‌ها، کوتاه کردن و سوهان زدن ناخن، شکل دادن وتزیین کوتیکول روی می‌آورند که در هر کدام از این مراحل از مواد شیمیایی خاصی ممکن است استفاده شود و موجب شکنندگی ناخن می‌شوند.

 

اختلا لات ناخن

ناخن‌ها، تحت تاثیر عوامل مختلفی دچار اختلال می‌شوند، بیماری‌های داخلی، بیماری‌های پوستی و عوامل محیطی و ترکیبات آرایشی وبهداشتی همگی می‌توانند روی ناخن‌ها تاثیر بگذارند و در ایجاد بیماری‌های ناخن موثر باشند. این ضایعات گاه دردناک و ناراحت کننده هستند و بیمار اغلب به طور دایم کوتیکول ناخن‌هایش را می‌کند، این مشکل اساسا در افرادی که پوست خشک داشته و در شستشوی دست‌ها زیاده‌روی کرده و یا از شوینده‌های نامناسب استفاده می‌کنند، رخ می‌هد.

 

استفاده از صابون ملایم

افراد نباید فراموش کنند که در شستشوی دست‌ها از صابون‌های بسیار ملایم استفاده کرده و بلافاصله پس از شستشوی دست و خشک کردن آنها، با یک مرطوب‌کننده مناسب دست‌ها و دور ناخن‌های خود را چرب کنند.

 

راه حل

کوتاه کردن این ضایعات با قیچی یا ناخن‌گیر بهترین راه حل است. استفاده از کرم‌های نرم‌کننده به خصوص آنها که حاوی اوره هستند، نیز می‌تواند از پیدایش مجدد و ریش‌ریش شدن ناخن‌ها جلوگیری کند.

 

 

coca.ir

اینجا هستید :

اشتراک در تاپیک
اطلاع رسانی از
0 نظرات
Inline Feedbacks
نمایش همه کامت ها