علائم ودلايل بيماري واريس

واریس (به انگلیسی: Varicose veins)‏ که از ریشه لاتین Varix به معنای پیچ خورده گرفته شده، به گشاد شدن سیاهرگها گفته میشود. واریس، شایعترین بیماری عروقی انسان است که حدود ۲۰-۱۰٪ جمعیت را مبتلا میکند. سیاهرگهای واریسی به صورت رگهای دراز، گشادشده و پرپیچوخم و غالباً در سطوح درونی اندام تحتانی دیده میشوند. بیشترین میزان شیوع واریس در زنان بین سن ۴۹-۴۰ سالگی برآورد شدهاست.

علل بیماری

به گفته این پزشک متخصص، «ارث» یکی از مهمترین عواملی است که در پیشرفت این بیماری نقش دارد، از طرفی ثابت نشستن و یا ثابت ایستادن، اضافه وزن، پوشیدن لباسهای خیلی تنگ و استفاده از قرصهای هورمونی (استروژن پروژسترون) در ایجاد این بیماری موثرند.

افرادی که در معرض ابتلا به این بیماری هستند باید به پزشک مراجعه کنند تا برایشان جوراب استاندارد و مخصوص تجویز شود.

دکتر ظفرقندی با بیان این مطلب میافزاید: با اندازهگیری کلاس فشار جوراب، فشار لازم برای بازگشت خون ایجاد میشود که نقش بسیار موثری در تنظیم و جلوگیری از پیشرفت بیماری دارد.

تشخیص واریس:

عروق واریسی سطحی، به شکل متسع و پیچدار و به رنگ آبی تیره هستند. ممکن است هیچ دردی نداشته باشد یا درد خفیفی در اندامهای پایینی خود حس کنید. گاهی سیاهرگهای عمقی واقع در اندامهای پایینی درگیر میشوند و تورم قابل توجه و حتی زخمهای پوستی را به وجود میآورند. این حالت تحت عنوان نارسایی سیاهرگی شناخته میشود.

پزشک ، پاهای شما را در حالی که ایستاده اید. معاینه میکند و به دنبال تورم که نشانه دیگری از اختلال عملکرد دریچه های سیاهرگی است میگردد.

زخمها توسط سیاهرگهای واریسی یا اختلال عمل دریچه های سیاهرگی که معمولا نزدیک مچ پا قرار گرفته اند ، ایجاد میشوند.

علت آن خیس خوردن طولانی مدت بافت مچ پا است، زیرا خروج جریان خون سیاهرگی کاهش مییابد. ایجاد رنگ دانه های قهوه ای، معمولا پیش درآمد ایجاد یک زخم هستند. سیاهرگهای واریسی تهدید کننده حیات نیستند، اما با گذشت زمان تمایل به افزایش دارند.

اگر شما نگران ظاهر سیاهرگها هستید یا شما را آزار میدهند، با پزشک خود صحبت کنید. در موارد شدید، ممکن است پوست مجاور سیاهرگ واریسی، دچار خارش یا زخم یا تغییر رنگ شود. در صورت بروز زخمهای پوستی نیز به پزشک مراجعه کنید. زخمها نیاز به مراقبت طبی دارند.احتمال ابتلا به این اختلال در زنان، دو برابر مردان است.
واریس پا و درمان آن

روشهای درمانی قادرند پیشرفت و احساس ناراحتی ناشی از سیاهرگهای واریسی را کاهش دهند. در بعضی موارد برای اصلاح سیاهرگهای واریسی شدید عمل جراحی ضرورت مییابد. برخی از درمانهای شایع ( به منظور آشنائی شما )، عبارتند از:

اسکلروتراپی : ماده محلولی که سیاهرگها را زخمی میکند به داخل سیاهرگهای واریسی کوچک یا متوسط تزریق میشود. فرآیند تشکیل بافت در محل زخم، سیاهرگهای گشاد را می بندد و خون آنها به سیاهرگهای سالم جریان می یابد.

برداشت سرپایی سیاهرگها : در این روش سیاهرگهای واریسی کوچک با ایجاد تعدادی سوراخ کوچک در پوست برداشته میشوند. معمولا بیحسی موضعی کفایت میکند و اثر باقیمانده از جراحی ناچیز است.

جراحی اندوسکوپی سیاهرگ: یک لوله انعطافپذیر ( آندوسکوپ ) که دوربین ظریفی دارد وارد اندام پایینی بدن میشود تا به جراح در مشاهده و بستن سیاهرگها کمک کند. این روش تنها به برشهای کوچک نیاز دارد. در صورت ابتلا به سیاهرگهای واریسی شدید و همراه با زخمهای واریسی ، احتمالا از این شیوه سود خواهید برد.

جراحی لیزری : سیاهرگهای واریسی کوچکتر و سیاهرگهای عنکبوتی با استفاده از لیزر بسته میشوند. به هر حال انتخاب روش مناسب درمان به عهده پزشک است.
چه کنیم واریس نگیریم

به گفته این پزشک متخصص، کسانی که در ابتدای ابتلا به بیماری هستند، میتوانند با مراجعه به پزشک و پوشیدن جوراب مخصوص بیماری خود را درمان کنند.

در این میان افرادی که به این بیماری مبتلا نیستند ولی فاکتورهای خطر از قبیل (ارث) و (مشاغل نشسته) را دارند، میتوانند با پوشیدن جورابهای استاندارد از بروز این بیماری پیشگیری کنند.

«این بیماری پرهیز غذایی خاصی ندارد و با عدم اضافه وزن میتوان تا حد زیادی از پیشرفت بیماری پیشگیری کرد.»

این عضو هیات علمی دانشگاه با اعلام این مطلب میافزاید: «یبوست» میتواند تا حد بسیار زیادی باعث تشدید بیماری شود.

مثلا هموروئید که نوعی واریس در ناحیه مقعد است، بر اثر یبوست بروز میکند و به نام (بواسیر) شناخته میشود و اگر این عارضه در ناحیه «مری» ظهور پیدا کند به آن واریس مری گفته میشود.

دکتر ظفرقندی در پایان با اشاره به اینکه اگر واریس در طولانی مدت درمان نشود باعث ایجاد زخم واریسی و لخته خون در وریدهای واریسی به نام (ترومبو فلبیت) میشود، میافزاید: بهتر است همه افراد بخصوص خانم هایی که در پا و اندام تحتانی خود علایمی از واریس مشاهده کردند، قبل از پیشرفته شدن بیماری خود به پزشک متخصص عروق مراجعه و با پیگیری، بیماری خود را درمان کنند.

 

 

منبع :انجمن عروسانه

پیشنهاد میشود بخوانید

نظر یا سوال شما چیست ؟

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمیشود و محرمانه است