فوايد گياه خواري

تعريف انواع گياهخواري البته كمي متفاوت است، بعضيها گوشت و فرآوردههاي لبني نميخورند، بعضيها از مصرف محصولات لبني و تخممرغ اجتناب ميكنند و بعضي نيمهگياهخوار هستند، يعني مرغ و غذاهاي دريايي و گاهي گوشت قرمز مصرف ميكنند.جالب است كه رژيم گياهخواري بيشتر مورد توجه جوانان است در حالي كه اگر آنها گوشت را از رژيم غذايي خود حذف كنند و به جاي آن سيبزميني سرخ كرده، چيپس و نوشابه را جايگزين كنند رژيم غذايي چندان سالمي نخواهند داشت.

مصرف زياد سبزيجات و انواع ميوه كه در رژيم غذايي گياهخواري شايع است براي سلامتي بسيار سودمند است، علت آن هم به وجود انواع ويتامينها، مواد معدني، مواد ضدسرطان گياهي و فيبرهاي گياهي برميگردد.

يك متخصص تغذيه با اشاره به تامين نشدن نيازهاي بدن در رژيمهاي گياهخواري، رژيم غذايي مطلق را توصيه نميكند و معتقد است لازم است كه تعادل در استفاده از مواد غذايي حيواني و گياهي رعايت شود.

دكتر مسعود كيمياگر، متخصص تغذيه با بيان اين كه حدود 5 تا 6 نوع رژيم گياهخواري مطرح است، «خام گياهخواري» را نامطلوبترين نوع گياهخواري ميداند: در اين نوع رژيم گياهخواري به هيچ وجه از غذاهاي پخته استفاده نميشود.

افرادي كه از اين نوع رژيم استفاده ميكنند از هر نوع ماده غذايي گياهي استفاده ميكنند اما فرآوردههايي مانند شير، تخممرغ و حتي عسل كه از حيوانات تهيه ميشود، استفاده نميشود.

اين متخصص تغذيه در توضيح عوارض ناشي از گياهخواري ميگويد: آهن، روي و ويتامين B12 مورد نياز بدن از طريق رژيم گياهخواري تامين نميشود. اين در حالي است كه كمبود روي بويژه در كودكان ممكن است تعويق در رشد و كمبود ويتامين B12 و آهن نيز كم خوني را به دنبال داشته باشد.

از ميان انواع رژيمهاي گياهخواري افرادي كه علاوه بر رژيم گياهخواري از شير و تخممرغ نيز استفاده ميكنند، در صورت مشورت با متخصص تغذيه، مكملها، ويتامينها و املاح بدنشان تامين شده و با رژيم گياهخواري مشكلي ايجاد نميشود.

به گفته او انسان موجودي همهچيزخوار است و فيزيولوژيك و ساختار بدن وي به صورتي خلق شده كه به هر دو مواد غذايي حيواني و گياهي نياز دارد. از طرفي لازم است حداقل 4 تا 5 روز در هفته از گوشت، مرغ يا ماهي و يا فرآوردههاي آنها استفاده شود.

رژيمي به نفع قلب

براساس يك مطالعه انجام شده، رژيم غذايي مبتني بر گياهخواري خطر سكته قلبي و مغزي را براي افرادي كه بيماريهاي قلب و عروق دارند كاهش ميدهد.
حمله قلبي و سكته مغزي يكي از اصليترين علل مرگ به شمار ميروند، اما تحقيقات انجام شده نشان ميدهد افرادي كه گياهخوار هستند كلسترول كمتري دارند.بسته شدن رگهاي قلب علت اصلي مشكلات قلبي است اما پژوهشگران ميگويند خطر اين بيماريها با خوردن غذاهايي كه فاقد مواد حيواني است كاهش مييابد.در اين مطالعه 28 داوطلب يك رژيم غذايي مبتني بر گياهخواري گرفتند كه شامل پروتئين، كربوهيدرات و مواد نشاستهاي و چربي بود. اين رژيم غذايي شامل سبزيجات، ميوه، ذرت، تخمه آفتابگردان و ارزن ميشد.

28 نفر ديگر نيز يك رژيم غذايي سالم گرفتند كه همين ميزان پروتئين، كربوهيدرات و چربي داشت.

در اين رژيم غذايي چربيهاي اشباع شده كمتر از 10 درصد از انرژي روزانه را تامين ميكرد و از غلات سبوسدار نيز تا حد امكان استفاده ميشد.

مقايسه نتايج اين مطالعه نشان داد گروهي كه داراي رژيم غذايي گياهي بودند ميزان كلسترول بهخصوص نوع بد آن يعني ال د ال خود را توانستند به ميزان قابل توجهي كاهش دهند، اما در مقابل تغيير محسوسي در كلسترول افرادي كه رژيم غذايي غيرگياهي داشتند، حاصل نشد.پژوهشگران به شواهد زيادي اشاره ميكنند كه نشان ميدهد اين تغييرات براي پيشگيري از گرفتگي رگهاي قلبي بسيار موثر هستند.با اين وجود كارشناسان هشدار ميدهند رژيم غذايي گياهي ممكن است در كاهش كلسترول موثر باشد، اما به راحتي نميتواند همه مواد غذايي مورد نياز بدن را تامين كند.

مضرات

اما به گفته دانشمندان سوئدي، گياهخواري بدن را از كسب مواد مغذي اصلي و حياتي محروم ميكند.

از آنجا كه گياهخواران از خوردن هر گونه محصولات حيواني پرهيز ميكنند، لذا به ميزان بسيار ناچيز از مواد مغذي موجود در غذاهاي گوشتي مانند كلسيم و ويتامين B12 بهرهمند ميشوند.

پژوهشگران نمونههاي خون و ادرار افراد جوان گياهخوار را از نظر ميزان ريزمغذيهاي اصلي مورد آزمايش و تجزيه قرار دادند و سپس نتايج اين آزمايشها، با نمونههاي مشابه گرفته شده از ساير جواناني كه همهچيزخوار (غذاهاي گياهي و حيواني) بودند، مقايسه كردند.

برپايه نتايج تحقيقات انجام شده، ميزان مواد مغذي و مواد معدني موجود در بدن جوانان گياهخوار در مقايسه با گروه ديگر بسيار متفاوت بود و اكثريت آنها حتي از دريافت مواد غذايي لازم و ضروري براي رشد و نمو در حد متوسط نيز بيبهره بودند.

اين افراد غالبا دچار كمبود ريبوفلاوين (نوعي ويتامينB)، ويتامين B12، ويتامين D، كلسيم و سلنيوم ميشوند. حتي پس از آنكه محققان مكملهاي غذايي را به رژيم روزانه آنها افزودند، درصد كلسيم و سلنيوم بدن آنها به حد طبيعي نرسيد.

 

منبع : انجمن عروسانه

 

پیشنهاد میشود بخوانید

نظر یا سوال شما چیست ؟

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمیشود و محرمانه است