رژيم لاغري بي دردسر

اگر توقع دارید زمانی که رژیم میگیرید، آب توی دلتان تکان نخورد و گرسنه نشوید، یعنی یا برای لاغر شدن خیلی مصمم نیستید یا کلا تعریف درستی از رژیم ندارید! سلامتی و زیبایی حق افرادی است که اراده بهتر و قویتری دارند. همین یک میان وعده را بخورید و شکر خدا را کنید این میان وعده را یا در فاصله صبحانه تا ناهار بخورید، یا در فاصله ناهار تا شام.

هر روز تعداد آگهی هایی که مدعی هستند لاغری بیش از 10 کیلو ظرف کمتر از یک ماه با متد آنها امکان پذیر است بیشتر می شود. آنهایی که بعضا فریب این دسته از آگهی ها را خورده اند می گویند که تنها مقدار کمی از وزن آنها کاهش پیدا کرده و پزشکان متخصص تغذیه هم کاملا با آن مخالف هستند.
اگر روی ترازو رفتید و با دیدن درجه آن چشمانتان مثل توپ تخممرغی گرد شدند، یعنی اینکه اضافه وزن به سراغ شما هم آمده! یک ماه گذشته لابد به خیال اینکه در طول روز گرسنه بودید، توقع داشتید که الان حسابی وزن کم کرده باشید، اما زهی خیال الکی! یادتان باشد بدن انسان کاملا هوشمند است. هر چه کمتر غذا بخورید، کمتر مصرف میکند!

تازه خودتان هم در این یک ماه از ساعت هشت تا 12 شب که بدترین ساعات برای خوردن هستند هر چه دم دستتان آمده را به سمت معده فلکزده روانه کردهاید و به خیال اینکه قند خونتان پایین آمده، بیشتر از روزهای عادی مواد قندی مصرف کردهاید. برای اینکه متوجه شوید چقدر بدموقع چاق شدهاید، نگاهی هم به تقویم روی میزتان بیندازید. از 20 شهریور که ماه رمضان تمام میشود تا اواسط آذر که ماه محرم از راه میرسد، روزهایی هستند که هر جا را نگاه میکنید، ماشین عروس میبینید!

چه خودتان عروس یا داماد این روزها باشید و چه مهمان این عروسیها فرقی نمیکند. به هر حال با این هیکل کج و کوله و شکمی که از خودتان جلوتر حرکت میکند، نه این مجالس بهتان میچسبد و نه کلا از زندگی لذت میبرید. پس دست بجنبانید و با گرفتن یک رژیم مناسب و کوتاه مدت، هر چه زودتر چربیهای اضافهتان را آب کنید.

نکش و لاغرم کن
بهترین راه برای کاهش اضافه وزن این است که تمام میان وعدهها و چاشنیهایتان را حذف کنید. از شیرینی و شربت بگیرید تا سس و دلستر و نوشابه. در وعده شام هم کلا بیخیال غذاهای برنجی بشوید. در کنار این رعایتهای غذایی، باید فعالیتهای جسمیتان را هم زیاد کنید. زمین به آسمان رسید، آسمان به زمین رسید، باید روزی نیمساعت پیادهروی کنید.

اما اگر میخواهید خیلی زودتر از اینها به نتیجه برسید، باید به رژیم غذایی کوتاهمدت رو بیاورید. این رژیم غذایی کوتاه مدت کمکتان میکند تا در عرض یک هفته تا ده روز به صورت کاملا اصولی چند کیلو وزن کم کنید:

صبحانه
اسم صبحانه رویش است. باید صبح خورده شود، نه لنگ ظهر!
2 عدد تخم مرغ آبپز
قهوه یا چای
1 عدد سیب

حواستان باشد که تخممرغها را حتما باید با زرده بخورید. اگر کلسترول دارید، یعنی بیمار هستید، اصلا نباید این رژیم را بگیرید. فکر نکنید که میتوانید به راحتی زردههای تخممرغ را نخورید و آب از آب تکان نخورد! در این رژیم روی چربی زردهها حساب شده.

از خودتان ابتکار به خرج ندهید و به جای سیب، میوههای دیگر را جایگزین نکنید. سیب خاصیت آنتیباکتریال دارد و در مقابل بیماریها بیمهتان میکند. تازه حسابی سرحال و شادابتان میکند و باعث میشود تا خود ظهر انرژی داشته باشید.

رژیم ناهار برای لاغر شدن
درست است که گرسنه هستید، اما خودتان را کنترل کنید و تا مرز انفجار نخورید! ناسلامتی میخواهید لاغر شوید.

گوشت قرمز یا ماهی کبابی یا آبپز
سالاد فصل بدون مایونز
2/1 لیوان آب کرفس

سالاد فصل یعنی سالادی که در آن همه سبزیهای آن فصل پیدا شود؛ مثلا الان که در فصل تابستان هستیم، سالادتان باید متشکل از خیار، گوجه، کاهو، کلم، قارچ و ذرت باشد. اینکه در این رژیم، سالاد به اندازه کافی گنجانده شده، حتما حکمتی دارد. معمولا رژیمدارها بعد از مدتی دچار بیماری یبوست میشوند اما با گرفتن این رژیم که کلی سبزی و میوهجات دارد، عمرا اگر این بیماری به سراغ شما بیاید.

به جای آب کرفس نمیتوانید کرفس بخورید. اولا اینکه اگر بخواهید آن همه کرفس بخورید، نفخ میکنید! دوما اینکه خود کرفس فیبر دارد و در این رژیم این فیبر محسوب نشده است. وقتی آب کرفس را میگیرید، در بافت آن شکست انجام میشود و فیبرش را از دست میدهد و این دقیقا همان چیزی است که برای گرفتن رژیم به آن نیاز داریم.

شام رژیم لاغری سریع
از قدیم گفتهاند شام را به دشمنت بده! اما شما عجالتا تا زمانی که رژیم دارید، این توصیه را جدی نگیرید و از وعده شامتان نگذرید.

گوشت قرمز یا ماهی یا مرغ (کبابی یا آبپز) سبزیجات تازه و جوانهها
چای یا قهوه
لیمو ترش تازه

تعادل بین گوشتها را رعایت کنید. اگر برای ناهار گوشتقرمز میخورید، سعی کنید برای شام ماهی یا مرغ بخورید. یا اگر یک شب گوشت قرمز میخورید، یک شب مرغ، شب سوم حتما ماهی بخورید، اگر ماهی دوست ندارید، نمیشود آن را از برنامه غذاییتان حذف کنید. الکی که نیست! روی امگا3 ماهی هم حساب شده.

بعضی از آدمها را دیدهاید که بعد از تمام شدن رژیمشان علاوه بر لاغر شدن از ریخت و قیافه هم افتادهاند؟ دلیلش این است که پروتئین در این رژیمها کم است و بدن مجبور میشود از عضلاتش هم استفاده کند تا سرپا بمانید. اما این رژیم به دلیل داشتن پروتئین کافی که از طریق گوشت، مرغ و تخم مرغ به دست میآورید، باعث میشود که فقط چربیتان بسوزد ولی برای عضلهتان اتفاقی نیفتد.

بهتر است برای سبزیجات تازهتان، از سبزیجات رنگی استفاده کنید؛ مثل گوجه، هویج، فلفل دلمهای و…

میان وعده ، حذف نمی شود اما قطره چکان است!
اگر توقع دارید زمانی که رژیم میگیرید، آب توی دلتان تکان نخورد و گرسنه نشوید، یعنی یا برای لاغر شدن خیلی مصمم نیستید یا کلا تعریف درستی از رژیم ندارید! سلامتی و زیبایی حق افرادی است که اراده بهتر و قویتری دارند. همین یک میان وعده را بخورید و شکر خدا را کنید این میان وعده را یا در فاصله صبحانه تا ناهار بخورید، یا در فاصله ناهار تا شام.

1 لیوان آب گوجه فرنگی یا
شیر کمچرب یا
یک عدد موز کوچک

به همان دلیلی که قرار شد کرفس را جانشین آب کرفس نکنید، نمیتوانید به جای آب گوجه فرنگی هم خود گوجه را بخورید.
گوجه فرنگی حاوی ویتامینهای A، B و C، پتاسیم، کلسیم، فسفر و آهن است و باعث میشود هم انرژی بدنتان تامین شود و هم سیستمهای ایمنیتان تضعیف نشوند. بنابراین وقتی رژیم میگیرید با کوچکترین چیزی کارتان به دکتر و سرم و آمپول نمیرسد!
به جای موز هم میوه دیگری را جایگزین نکنید. موز 422 گرم پتاسیم دارد که هم به انقباض ماهیچهای کمک میکند و هم سوخت وساز بدنتان را افزایش میدهد. درست مثل این است که در حال ورزش کردن هستید!

هشدارها
اسم این رژیم، رژیم شوک است و با گرفتن آن روزانه فقط 1000 کالری به بدنتان میرسد. این رژیم در دهه 30 و بین هنرپیشههای هالیوودی خیلی پرطرفدار بود. چون در مدت زمانی کوتاه، حسابی باربی میشدند!

این رژیم فقط مخصوص 7 تا 10 روز است. تحت هیچ شرایطی بیشتر از این نگیرید که خونتان پای خودتان است!

همراه کردن این رژیم با ورزش الزامی است. اگر حس پیادهروی روزانه ندارید، دنبال نتیجه درست و حسابی هم نباشید.

در این رژیم فقط نوع غذاهایی که باید بخورید مشخص شده است. میزانش دست خودتان است. فقط یادتان باشد که قرار نیست خودتان را گول بزنید. قرار است لاغر شوید، پس فقط به اندازهای بخورید که سیر شوید نه بیشتر.

یادتان باشد که مواد غذایی این رژیم را باید بدون نان بخورید!

توصیه
هیچ رژیمی بدون فعالیت بدنی یا همان ورزش به هیچ دردی نمیخورد. یادتان باشد که پیادهروی از نان شب هم واجبتر است. پیادهروی هم اصول و روش دارد.
کفشتان مناسب باشد، با کفش پاشنهبلند پیادهروی نکنید. همین روزهاست که از شدت کمردرد نتوانید از جایتان تکان بخورید!

وسیله سنگین نداشته باشید، این وسیله سنگین را نه در دستتان بگیرید، نه روی شانههایتان بیندازید. تا میتوانید سبک پیادهروی کنید.

پیادهروی باید مستمر باشد، جلوی هر مغازهای میخکوب نشوید و دوباره به راهتان ادامه بدهید! اگر قرار است نیم ساعت پیادهروی کنید، دقیقا تمام این نیمساعت را به طور مفید پیادهروی کنید.

با نظم قدم بردارید، اول جوگیر نشوید و تند تند قدم برندارید که آخر پیادهروی یک لاکپشت هم بتواند ازتان جلو بزند! از همان اول با یک ریتم خاص قدم بردارید.

در سربالایی نروید، این تصور غلط که هر چه بیشتر عرق کنید، زودتر لاغر میشوید را از ذهنتان پاک کنید. عرق کردن نشانه سوزاندن چربی نیست، یک فعالیت طبیعی برای دفع گرمای بدن است. یک لیوان که آب بخورید، دوباره به پله اول برمیگردید!

ضد توصیه
این درست که در زمان ابوعلیسینا به چاقی «امالامراض» میگفتند. اما این دلیل نمیشود که برای از بین بردن این امالامراض، هزار و یک مرض دیگر هم بگیرید! آن هم با این نسخههای نامعقول!

قرصهای ضد اشتها: این قرصهایی که مثل نقل و نبات میخورید تا اشتهایتان کم شود، دمار از روزگار تان در میآورند. افزایش ضربان قلب، فشار خون، یبوست، کمخونی، تشنگی زیاد، اضطراب، گیجی، خشکی دهان و سردرد علائم این قرصها هستند. این قرصها را حتما باید یک پزشک یا یک رژیمدرمان توصیه کند.

بالن معده: این هم یک راه برای کم کردن اشتهاست. به این ترتیب که یک کیسه به اندازه تخممرغ در معده میگذارند تا فضای معده را پر کند و اشتها را کم کند. اما این روش هم برای هر کسی توصیه نمیشود.

عملهای جراحی: این عملها فقط برای افرادی که اضافهوزنشان از 30 کیلو گذشته باشد و هیچ توانی برای وزن کم کردن نداشته باشند، توصیه میشود؛ آن هم فقط به دستور پزشک متخصص. سرخود سراغ این عملها نروید که کمترین عارضهشان عفونتهای وسیع الطیفی است که خدای نکرده در نهایت حتی میتواند به مرگ هم منجر شود.
تست BMI
برای اینکه بدانید بدنتان در چه وضعی است و از نظر علمی وزن نرمال دارید یا دچار اضافه وزن یا چاقی هستید، باید تست Body mass index یا همان BMI را انجام بدهید. فقط یادتان باشد این فرمول برای گروه سنی بالای 18 سال است. اگر BMIتان:

بین 15 تا 19 باشد، لاغر هستید.

بین 19 تا 25 باشد، وزنتان نرمال است.

بین 25 تا 30 باشد، اضافه وزن دارید.

بین 30 تا 35 باشد، چاقی درجه یک (متوسط) دارید.

بین 35 تا 40 باشد، چاقی درجه دو (شدید) دارید.

40 به بالا باشد، چاقی درجه سه (مفرط) دارید

 

 

منبع : انجمن عروسانه

پیشنهاد میشود بخوانید

نظر یا سوال شما چیست ؟

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمیشود و محرمانه است