در دوران بارداري به اين علائم خطرناك توجه كنيد

خيلي از خانمهاي باردار، بهخصوص خانمهايي كه اولين بارداري خود را ميگذرانند، سوالهاي زيادي در مورد اينكه آيا بارداري آنها طبيعي و بدون مشكل است يا نه، دارند…

به همين دليل به محض پيش آمدن كوچكترين مشكلي يا به بيمارستان و درمانگاه مراجعه ميكنند يا با پزشك خود تماس ميگيرند. اين مطلب بيشتر براي خانمهاي بارداري است كه مدام نگران تغيير حالتهايشان در اين دوران هستند و هدفمان هم اين است كه بگوييم در 3 ماهه اول بارداري بايد در چه مواقعي حتما به بيمارستان مراجعه كرد يا با پزشك تماس گرفت.

 

خونريزي واژينال

معمولا خونريزي كم و قطرهقطره در ماههاي اول بارداري، طبيعي است و جاي نگراني ندارد اما اگر خونريزي شديد باشد، به طوري كه حداقل

2 تا 3 دستمال كاغذي با آن كاملا آغشته شود، بايد بلافاصله به پزشك معالج خود مراجعه كنيد. اين نوع خونريزيها ميتوانند نشانهاي از سقط جنين يا وجود مشكلي در روند بارداري باشند. هرچه خون از دست رفته بدن روشنتر باشد بايد اهميت بيشتري به آن بدهيد. اگر خونريزي همراه با دردهاي شديد زير شكم (مانند دردهاي قاعدگي) باشد امكان سقط جنين افزايش مييابد. در صورتيكه خونريزي بدون درد شكمي داشته باشيد، ممكن است مشكلي در روند بارداري شما پيش آمده باشد و پزشك بتواند با تجويز دارو يا حتي آمپول پروژسترون اين مشكل را برطرف كند. در اين صورت داشتن استراحت كافي و پرهيز از كارهاي سخت و سنگين براي حفظ سلامت خود و جنين?تان الزامي است. گاهي اوقات بارداريهاي خارج رحمي هم ميتوانند دليل خونريزي در 3 ماهه اول بارداري باشند كه پزشك ميتواند از طريق سونوگرافي آن را تشخيص دهد و اقدام به سقط جنين قانوني كند.

 

تهوع و استفراغ بيش از اندازه

داشتن كمي حالت تهوع و حتي استفراغ كردن در 3 ماهه اول بارداري، امري كاملا طبيعي است كه براي برخي از خانمهاي باردار پيش ميآيد اما اگر اين تهوع و استفراغها به حد آزاردهندهاي برسند و بدن شما را در معرض كمآبي قرار دهند، خطرناك ميشوند. يعني اگر در صورت تكرر استفراغهاي روزانه دچار سرگيجه، كاهش وزن يا خشكي دهان بشويد، بايد بدانيد كه تعادل آب و الكتروليتهاي بدنتان به هم ريخته است و بايد هرچه سريعتر به اولين درمانگاه محل يا پزشك معالج خود مراجعه كنيد. در اين صورت ممكن است تزريق سرم همراه آمپول ويتامين B6 برايتان تجويز شود. مصرف آب، آبميوه و دوغ فراوان در اينگونه مواقع براي يك خانم باردار الزامي ميشود.

 

تب بالا

درجه حرارت بدن يك خانم باردار نبايد بيش از 38 درجه سانتيگراد يا 101 درجه فارنهايت باشد. تب بالا ميتواند نشاندهنده وجود نوعي عفونت در بدن باشد. با اين حساب اگر در طول بارداري احساس كرديد بدنتان بيش از اندازه داغ است، امكان دارد به يك بيماري عفوني مبتلا شده باشيد و پشت گوش انداختن اين موضوع يا درمانهاي خودسرانه باعث آسيب رسيدن به جنينتان ميشود. اگر تب بالا با دردهاي مفصلي و التهاب بدن هم همراه باشد، امكان مبتلابودن به بيماريهاي عفوني و نياز به درمان فوري افزايش مييابد. به همين دليل اگر در 3 ماهه اول بارداري دچار تب يا علايمي شبيه به آنفلوانزا شديد حتما با پزشك خود در اين باره مشورت كنيد و مصرف آب و مايعات فراوان را هم فراموش نكنيد.

 

ترشح بيش از اندازه و خارش واژينال

ترشح واژينال امري كاملا طبيعي در تمام خانمهاست اما اگر اين ترشحها در 3 ماهه اول بارداري بيش از اندازه و سفيد، پنيريشكل و همراه با خارش باشند، ممكن است نشانهاي از عفونتهاي واژينال درمانپذير (كه قابلدرمان هستند) يا بيماريهاي مقاربتي باشند كه به هيچ عنوان نبايد در طول دوران بارداري ناديده گرفته شوند چون عفونت واژينال ميتواند باعث صدمه ديدن جنين شود. در صورت مواجهه با چنين مشكلي حتما بلافاصله پزشك خود را در جريان بگذاريد و رعايت بهداشت ناحيه و پوشيدن لباسهاي زير خشك، تميز و نخي را هم فراموش نكنيد. بهتر است تا بهبود كامل هم از داشتن رابطه زناشويي خودداري كنيد.

 

درد يا سوزش هنگام ادرار

گاهي برخي از خانمهاي باردار از درد يا سوزش هنگام ادرار شكايت ميكنند اما متاسفانه اين مساله را چندان جدي نميگيرند. درد و سوزش ادرار ميتواند به دليل عفونت مثانه يا مجراي ادراري باشد. درمان نكردن عفونت مثانه يا مجاري ادراري در دوران بارداري ميتواند ابتلا به بيماريهاي جدي و مختلفي مانند عفونت، دردهاي زايمان پيش از موعد يا زايمان زودرس را براي يك خانم باردار به دنبال داشته باشد. گاهي عفونت مثانه يا مجراي ادراري به دليل شستشوي ناحيه با آبهاي آلوده در مسافرت ايجاد ميشود. به همين دليل به خانمهاي باردار توصيه ميشود اگر در طول سفر از سلامت آبي كه قرار است خودشان را با آن بشويند، اطمينان ندارند از دستمالهاي مرطوب بهداشتي يا آب سالم و مطمئن براي اين كار كمك بگيرند تا به دردسر نيفتند. حفظ بهداشت اين ناحيه در طول دوران درمان هم لازم است.

 

پادرد و سردرد شديد

دردهاي ماهيچهاي يا گرفتگي و درد ساق پا در تمام خانمهاي باردار اتفاق نميافتد اما از آنجايي كه احتمال لختهشدن يا بالا رفتن غلظت خون در دوران بارداري افزايش مييابد بنابراين مواجهه با چنين دردهايي هم در 3 ماهه اول بارداري دور از انتظار نخواهد بود. لخته?شدن خون در قسمتهاي تحتاني بدن به خصوص پاها ميتواند منجر به احساس درد در ناحيه ساق پا شود و اين لخته شدن يا بالارفتن غلظت خون در مغز هم ميتواند سردردهاي شديدي را براي يك خانم باردار در پي داشته باشد. با اين حساب اگر سابقه غلظت يا لختهشدن خون داريد يا اگر از سردرد و پادرد شديدي در دوران بارداري رنج ميبريد، بايد هرچه سريعتر پزشك خود را در جريان بگذاريد تا داروهاي لازم براي درمان اين مشكل شما تجويز شود.

 

ابتلا به بيماريهاي مزمن

برخي از خانمها پيش از باردارشدن به بيماريهاي مزمني مانند تيروئيد، ديابت، فشارخون بالا، آسم يا لوپوس مبتلا هستند و بايد حتما پزشك خود را در جريان اين بيماريها قرار دهند و حواسشان هم به هرگونه تغيير حالتي در دوران بارداري به دليل ابتلا به اين بيماريها باشد. اگر شما مبتلا به فشارخون بالا يا ديابت باشيد و بيماري خود را در دوران بارداري به خوبي كنترل نكنيد، ممكن است به طور ناخواسته تاثيري منفي بر سلامت جنينتان بگذاريد و حتي دچار زايماني زودرس يا پردردسر شويد. ضمن اينكه ابتلا به كمكاري يا پركاري شديد تيروئيد هم ميتواند خطري جدي براي مادر و جنين در پي باشد. با اين حساب به تمام مادران بارداري كه از ابتلا به بيماريهاي مزمن نامبرده رنج ميبرند، توصيه ميشود كه از اولين روز بارداري با مشورت پزشك معالج خود اقدام به مصرف داروهاي مختلف در زمان مناسب كنند تا مشكلي براي خود و جنينشان پيش نيايد

 

 

 

منبع :انجمن عروسانه

loading...
***
loading...
پیشنهاد میشود بخوانید

نظر یا سوال شما چیست ؟

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمیشود و محرمانه است