طب سوزنی برای توضیح جوشهای آکنه تئوری مخصوصی دارد و آن را به افزایش گرمای ریه ها نسبت میدهند. به این معنا که برای از بین بردن این جوشها باید ریه ها (که به عقیده درمانگران طب سنتی چین اوضاع پوست را کنترل میکنند) پاک شوند و گرمای اضافی آنها خارج گردد.

راه خارج کردن این گرمای اضافی فرو بردن سوزنهای طب سوزنی در نقاط خاصی از بدن است. ثابت شده که طب سوزنی در درمان آکنه موثر است. این درمان نه تنها جوشها را هدف قرار میدهد، بلکه مشکل زمینه ای بیمار را که موجب رشد جوشها میشود نیز درمان میکند. بیماران باید زمانی به متخصص طب سوزنی مراجعه کنند که آکنه آنها بسیار شدید شده و به درمانهای رایج پاسخ نمیدهد و درمان بسیار طولانی شده است.

در این صورت باید با مشورت پزشک متخصص پوست خود به درمانگر طب سوزنی ماهری مراجعه کنند که در زمینه درمان آکنه با طب سوزنی تجربه کافی دارد. لازم است بدانید که موفقیت این درمان به خصوصیات هر فرد بستگی دارد و از این رو تقریبا نمیتوان پیش بینی کرد که درمان در کدام بیمار جواب میدهد و در کدام خیر.

به علاوه، این درمان نیز مانند درمانهای رایج برای آکنه به زمان نیاز دارد تا اثراتش را ظاهر کند. همچنین لازم است برای نتیجه بهتر یک سری اصول خاص را هم در زندگی رعایت و تغییرات خاصی در تغذیه و روش زندگی خود ایجاد کنید. در طب سوزنی آکنه نشان دهنده گرمای درونی بالای بدن است و غذاهای پرادویه و چرب این جوشها را بدتر میکند.

همچنین، استرس عاملی برای تشدید آکنه محسوب میشود. اگر میخواهید درمان طب سوزنی را برای آکنه تان شروع کنید به نکات زیر توجه کنید:

1- یک درمانگر مجرب و توانا انتخاب کنید. طب سوزنی درمانی نیست که آن را ساده بنگارید یا به افراد بی تجربه و آماتور مراجعه کنید، طب سوزنی علمی پیچیده است که اگر ملاحظات لازم در اجرای آن رعایت نشود و سوزنها درست و در جای مناسب فرو نروند و پروسه درمان کامل و درست انجام نشود، میتواند بسیار خطرناک باشد.

2- رژیم غذایی خود را تغییر دهید. اگر متخصص پوست شما طب سوزنی را پیشنهاد میکند، احتمالا تغییراتی در رژیم غذایی و ورزش مرتب را هم در کنار آن توصیه خواهد کرد. کاهش مصرف غذاهای چرب، چربی کمتری به پوست میرساند و ورزش در کاهش استرس موثر خواهد بود.

برای گرفتن نتیجه صبر کنید. بیشتر متخصصان معتقدند در صورتی که یک فرد کاملا حرفه ای و باتجربه درمان را انجام دهد، پس از سومین جلسه درمان میتوان شاهد تغییرات بود. ولی به یاد داشته باشید که در این خصوص افراد با هم تفاوت دارند و هیچ تضمینی هم وجود ندارد که درمان جواب دهد.

 

منبع : انجمن عروسانه