مطالبی درباره قرمزی صورت

يكي از شكايات نسبتا شايع بيماران مراجعهكننده به متخصصان پوست و مو، قرمزي گذرا يا دائمي و آزاردهنده پوست صورت است. اين تغيير در بسياري مواقع يك واکنش طبيعي است و بيماري محسوب نميشود.

در واقع، اين يك امر طبيعي است كه بعضي از افراد در شرايط هيجاني خاص مثل خشم و شرم، در مواجهه با سرما و گرماي شديد، به دنبال انجام فعاليت بدني يا مصرف غذاهاي تند و پرادويه دچار قرمزي صورت ميشوند. در اين موارد سرخي صورت گذرا و موقت است و با دوري از شرايط و عوامل ذكر شده رفع ميشود.

گاهي سرخي پوست، يك يافته نژادي و ژنتيكي است. به اين معنا كه افراد يك خانواده يا يك نژاد خاص، گونهها و صورت سرخ دارند. پوستهاي روشن نسبت به آفتاب بسيار حساس است و سريعا سرخ ميشود. در چنين حالتي ميتوان با استفاده از عينك آفتابي مناسب، كلاه، پوشش و لباس مناسب از آسيب آفتاب و سرخي صورت جلوگيري كرد.

در مقابل، برخي شرايط بيمارگونه وجود دارد كه با سرخي صورت همراه است.

مصرف بعضي داروها به طور خاص ممكن است موحب تشديد يا بروز قرمزي صورت در افرادي كه زمينه آن را دارند، شود. شستوشوي مكرر صورت با صابون و خشكي بيش از حد صورت ميتواند باعث خشكي و التهاب و سرخي صورت شود. اين خشكي و سرخي گاهي نه در اثر شستوشو، بلكه به صورت اوليه و به خصوص در كودكان ديده ميشود. بسياري از مواد شيميايي كه با صورت برخورد ميكند از جمله صابونها، عطرها و مواد آرايشي ممكن است با ايجاد واكنش حساسيتي موجب قرمزي پوست شوند. حالتي مشابه و معادل با شوره كف سر وجود دارد كه در نواحي چرب و سطحي صورت رخ ميدهد و با قرمزي، خارش و پوستههاي شبيه شوره سر همراه است. اين حالت با درمان مناسب قابل كنترل است. در انتها ميتوان به موارد ناشايعي نيز اشاره كرد كه در آن يك بيماري پوستي يا داخلي خاص موجب سرخي دائم يا متناوب و موضعي يا كل صورت ميشود. از اين موارد ميتوان به جوش غرور جواني، تغييرات دوران يائسگي و اختلالات هورموني، مشكلات تيروئيد و غدد فوقكليه، بعضي انواع بيماريهاي رماتيسمي، سرطانها و بسياري بيماريهاي ديگر اشاره كرد. متخصصان پوست با آموزشهايي كه ديدهاند، وظيفه تشخيص و درمان چنين مواردي را به عهده ميگيرند.
 

منبع : انجمن عروسانه

 

این مطلب برای شما مفید بود ؟

لطفا به نویسنده این مطلب ستاره بدید.ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز است.

میانگین آراء / 5. تعداد:

نظر یا سوال شما چیست ؟

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمیشود و محرمانه است