پزشکی بانوان | روشهای بازسازی سینه در مبتلایان به سرطان سینه

بازسازی سینه برای مبتلایان به سرطان سینه یکی از انواع سرطان در انسان سرطان سینه است. برای درمان این نوع سرطان گاهی پزشک مجبور میشود که تمام سینه را با عمل جراحی بردارد. برداشت سینه در بعضی از بیماران باعث بروز جنبه های احساسی در زمینه نداشتن این عضو میشود.

برای جلوگیری از این عوارض روشهای جدید درمانی ابداع شده است بطوریکه بجای برداشت تمام سینه فقط بخشی از آن که مبتلا به سرطان است برداشته میشود و برای تکمیل درمان از پرتودرمانی کمک گرفته میشود و بخش باقیمانده سینه تحت پرتودرمانی قرار میگیرد. به این روش “جراحی به روش حفظ سینه” گفته میشود. با تکنیکهای خاص جراحی بخش باقیمانده سینه تا حد امکان شبیه سینه مقابل شکل داده میشود.

در حال حاضر در بسیاری از کشورهای پیشرفته جراحی سرطان سیته عمدتا به روش حفظ سینه میباشد ولی این روش هنوز در کشور ما رایج نشده است. البته موارد زیادی از سرطان سینه هم هستند که نمیتوان آنها را به روش حفظ سینه درمان کرد و پزشک مجبور است تمام سینه را بردارد. این حالت در انواع پیشرفته تر سرطان سینه کاربرد دارد. البته مشاوره با خود بیمار و ترجیح وی نسبت به انتخاب روش جراحی نیز در تعیین روش جراحی دخیل است.

در بیمارانی که تمام سینه آنها برداشت شده است روشهایی وجود دارد که میتوان سینه را بازسازی کرد. هدف از ترمیم سینه، ساختن سینه ی جدید و تا حد امکان شبیه به سینه طرف مقابل می باشد.
عمل ترمیم سینه ممکن است در همان زمان عمل جراحی برداشت سینه و یا چند ماه بعد در عمل جراحی جداگانه ای انجام شود. ترجیح اینجانب و بسیاری از پزشکان بر روش دوم است.

سه روش برای ترمیم سینه وجود دارد:
الف.استفاده از سینه مصنوعی
ب.استفاده از سینه مصنوعی همراه با بافت هایی از بدن خود فرد
ج.استفاده از بافت های بدن فرد به تنهایی

ترمیم سینه با استفاده از سینه مصنوعی
انواع سینه مصنوعی در بیمارانی کاربرد دارد که نمی توانند از بافت های طبیعی بدن خود استفاده نمایند یا کسانی که نمی خواهند اثر بخیه در جای دیگری از بدن آنها یعنی در محلی که قرار است از آنجا بافت برداری صورت گیرد، بوجود آید. این روش در بیمارانی که پرتو درمانی روی قفسه سینه داشته اند روش مناسبی نمی باشد زیرا پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست داده است.

ترمیم سینه با استفاده از کاشت پستان مصنوعی در خانم هایی که سینه های کوچکتری دارند، مناسبتر است. زیر ا در سینه های بزرگ به سختی می توان فضای درون سینه را پس از عمل جراحی با سینه مصنوعی به تنهایی پر کرد.

ترمیم سینه به روش استفاده از سینه مصنوعی همراه با بافت هایی از بدن
سینه مصنوعی همیشه به تنهایی برای ایجاد برآمدگی سینه کفایت نمی کند. به ویژه اگر روی قفسه سینه به اندازه کافی پوست وجود نداشته باشد. در این حالت بافت سالمی از محل دیگری در بدن شما می تواند برای پوشش این قسمت استفاده شود.

بافت استفاده شده معمولا لایه ای از پوست و عضله قسمت خلفی قفسه سینه می باشد. این عضله در حالی که عروق به آن متصل هستند از عقب به جلو آورده می شود تا فضای خالی حاصل از برداشت سینه پر شود. سینه مصنوعی در زیر این عضله قرار می گیرد.

ترمیم سینه فقط با استفاده از بافت های بدن
یکی از فواید این روش ترمیم این است که سینه ترمیم یافته طبیعی تر به نظر می رسد. دو نوع ترمیم با استفاده از بافت های طبیعی بدن شامل ترمیم با استفاده از عضله صاف شکم و ترمیم با استفاده از عضله پشت قفسه سینه وجود دارد.
در روش استفاده از عضله صاف شکمی، پوست ، عضله و بافت چربی از قسمت پایینی شکم به سینه منتقل می شود تا سینه ی جدید ایجاد شود.

در خانم های دارای سینه های کوچک روش استفاده از عضله پشت قفسه سینه به عنوان یک جایگزین مطرح می باشد. تکه بزرگی از پوست، عضله و بافت چربی جهت بازسازی و ترمیم سینه جدید مورد نیاز است.

منبع:zibasho.com

این مطلب برای شما مفید بود ؟

لطفا به نویسنده این مطلب ستاره بدید.ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز است.

میانگین آراء / 5. تعداد:

نظر یا سوال شما چیست ؟

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمیشود و محرمانه است