لوازم آرایشی جوش ها را بیشتر میکند


جوش صورت
– در بسیاری از موارد، نوجوانان به جای درمان طبی این جوشها، اقدام به پوشاندن آنها به وسیله مواد آرایشی از جمله پودرها و کِرِمپودرها میکنند که متاسفانه با توجه به میزان چربی بالای موجود در این مواد، خود این مواد آرایشی میتوانند باعث تشدید یا ایجاد آکنههای جدیدی در بیمار شوند.

توجه داشته باشید که بسته شدن منافذ پوست و مجاری غدد چربی از یک طرف و تغییر در ترکیب طبیعی چربیهای پوست از طرف دیگر باعث ایجاد محیط مساعدی جهت رشد میکروبهای بیهوازی ایجادکننده آکنه میشود.

متاسفانه برخی از نوجوانان ایرانی به طور افراطی به وضعیت ظاهری خود حساس هستند و گاهی هزینههای گزافی را صرف بهتر شدن آن میکنند. بنابراین مصرف زیاد لوازم آرایشی و صرف ساعات طولانی برای آرایش، یکی از امور روزمره آنهاست. بعضی از نوجوانان در این زمینه دچار افکار وسواسی هم هستند و به رغم صرف زمان و هزینههای گزاف، همواره در حالت یأس و نگرانی یا حتی گوشهگیری و انزوا هستند و درمان این افراد یکی از مشکلات دایمی پزشکان متخصص پوست است.

طبق بررسیهای متعدد ثابت شده که مصرف مداوم مواد آرایشی میتواند باعث ایجاد یا تشدید آکنههای صورت و بدن، رویش قارچهای سطحی روی پوست صورت، گردن و بدن، حساسیت پوستی و تعریق زیاد شود.

هر یک از این مواد آرایشی با توجه به فرمول تشکیل دهنده خود، از دهها ماده شیمیایی مختلف ساخته شده و این مواد شیمیایی به تنهایی یا در ترکیب با یکدیگر ممکن است عامل ایجادحساسیتهای پوستی خفیف تا شدید در نواحی مختلف پوست شوند. نواحی اطراف چشم شامل پلک فوقانی و تحتانی و لبه پلکها از نواحی شایعی هستند که به سرعت به این مواد واکنش نشان میدهند و علاوه بر قرمزی، تورم و خارش، باعث خشکی و پوستهریزی و در نهایت چین و چروکهای ظریفی در این قسمتها ایجادمیشود. در صورت تکرار این واکنش، چروک دایمی و زودرس و تغییر رنگ هم به وجود میآید که نمای زنندهای را با توجه به سن بیمار ایجاد خواهد کرد. متاسفانه درمان کامل این حالت نیز مشکل و از بین بردن قطعی آن تقریبا غیر ممکن است؛ زیرا با مصرف دوباره مواد آرایشی ممکن است این واکنش تکرار شود. خط چشم، ریمل و لاک ناخن از موادی هستند که به طور شایع چنین واکنشهایی را ایجاد میکنند.

منبع : انجمن عروسانه

پیشنهاد میشود بخوانید

نظر یا سوال شما چیست ؟

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمیشود و محرمانه است