شكم درد | روش هايي براي درمان درد شكم و حالت تهوع
شكم درد | روش هايي براي درمان درد شكم و حالت تهوع

درمان تهوع

مایعات پاک بنوشید. دل درد و حس تهوع اغلب با استفراغ همراه است و استفراغ, باعث کم آبی بدن می‌شود. اگر بدن شما کم آب باشد, درمان بیشتر طول خواهد کشید و احساس تهوع شما شدیدتر از معمول خواهد بود. سعی کنید زیاد آب نوشیده و آب بدن خود را حفظ کنید .

 

نوشیدنی‌های مکمل ورزشی الکترولیت را امتحان کنید . این‌ها سدیم و پتاسیم مورد نیاز بدن شما، که برای رفع بیماری بسیار مفید است را تأمین می‌کنند  .

چای بابونه یا زنجبیل با عسل بنوشید . این دو گیاه در کاهش تهوع بسیار موثرند .

غذاهای سبک بخورید. بدن شما برای کسب انرژی کافی جهت بهبود وضع معده به مواد معدنی نیاز دارد, پس غذاهایی که راحت هضم می‌شوند مصرف کنید. غذاهایی را انتخاب کنید که فاقد ادویه تند , چربی یا قند زیاد باشند. غذاهایی مثل بلغور جو دو سر, آبگوشت, نان برشته و برنج .

سرکه‌ی سیب بنوشید. برخلاف سرکه‌های دیگر، سرکه سیب با جذب مواد معدنی غیرضروری در معده، برای رفع تهوع مناسب است. 2 یا قاشق غذاخوری از سرکه سیب را با لیوانی از آب گرم مخلوط کنید . هر چند ساعت از این ترکیب بنوشید تا وقتی که حس تهوع از بین برود.

زیاد استراحت کنید. بدن شما در حال جنگ با باکتری‌ها و ویروس‌های موجود در معده‌تان است پس برای این کار به انرژی نیاز دارد. از ورزش یا تحرک زیاد بپرهیزید .

index

اگر لازم بود استفراغ کنید . همان قدر که استفراغ کردن زننده به نظر می‌رسد , همان قدر هم برای تمیز کردن سیستم بدنتان لازم است . استفراغ , راه بدن است برای خارج کردن باکتری‌ها و ویروس‌هایی که در معده وجود داشته و سبب بیماری شما شده‌اند .اگرچه فرایند بالا آوردن می‌تواند بسیار ناراحت کننده باشد، ولیکن اکثر افراد پس از این کار به سرعت حس عالی راحتی از تهوع را تجربه می‌کنند.
دارو مصرف کنید . تعداد زیادی از داروهای مختلف برای درمان تهوع وجود دارد . داروهای ضد تهوع استفاده کنید که دارای “بیسموت ” بوده که بافت درونی معده را پوشش داده و حس بد تهوع را کاهش می‌دهند. دوای ضد اسید معده نیز برای درمان درد معده‌تان موثر است .

 

از دخانیات و الکل پرهیز کنید . دخانیات و الکل معده را اذیت کرده، توانایی بدن را برای درمان به موقع را کاهش داده و باعث بدتر شدن تهوع شما می‌شوند .  هنگام بیماری از مصرف کافئین و الکل بپرهیزید.

index

درمان درد عضلات شکم

از یک کمپرس آبگرم استفاده کنید . گرما دادن به شکمتان می‌تواند در کاهش درد کمک زیادی کند . از یک بطری حاوی آب داغ یا یک جوراب ( تمیز ) که با برنج خشک گرم پر شده است می‌توانید استفاده کرده و آن را روی شکمتان بگذارید . برای نتیجه‌ی بهتر , به پشت دراز کشیده و یک دستگاه گرم‌کننده روی شکمتان قرار دهید .
یک حمام آب داغ بگیرید. رفتن به زیر دوش آب گرم, گردش خونتان را افزایش می‌دهد و ماهیچه‌هایتان را آرام می‌کند. حداقل روزی یک بار به مدت 15 الی 20 دقیقه حمام بگیرید .

شکمتان را ماساژ دهید. شکم دردتان ممکن است به خاطر گرفتگی ماهیچه شکم باشد. برای کمک به کاهش این درد, با فشار کم شکمتان را ماساژ دهید. روی نقاط درد تمرکز کنید, اما کل ناحیه پایینی شکم را هم ماساژ دهید.

آب آلوئوورا بنوشید . منظور نوشیدنی آلوئوورا است که در بسیاری از سوپرمارکت‌ها می‌توانید بیابید. نوشیدنی آلوئوورا برای تسکین درد معده بسیار موثر بوده و برای یبوست و سوء هاضمه نیز مفید است.

از مصرف الکل و آب جو پرهیز کنید. هضم  الکل و آب جو برای معده مشکل است و درد شما را افزایش می‌دهد. در عوض آن, چای‌های گیاهی مثل چای زنجبیل یا بابونه را امتحان کنید. استفاده از این چای‌ها، ماهیچه‌های معده را آرام می‌کنند .

از خوردن غذاهای چرب و روغنی بپرهیزید. بدن شما ممکن است به خاطر مسمومیت غذایی دچار درد شده باشد، پس از خوردن غذاهای چرب خودداری کنید. اگر گرسنه هستید, غذاهای شیرین و مطلوبی مثل نان برشته, سیب یا کلوچه میل کنید .

دارو مصرف کنید . برای گرفتگی مداوم عضله‌ای که آرام نمی‌شود, از قرص ایبوپروفن , استامینوفن , آسپرین یا ناپروکسن با دوز پایین استفاده کنید . این قرص‌ها در کاهش درد گرفتگی عضله و ماهیچه نقش بسزایی را بازی می‌کنند .

درمان سوءهاضمه

مراقب چیزی که می‌خورید باشید. از خوردن غذاهای چرب پرهیز کنید چون دل دردتان را بدتر می‌کنند. علاوه بر این به معنای واقعی کلمه حواستان به چیزی که می‌خورید باشد، اگر به سرعت غذا بخورید, موقع خوردن حرف بزنید یا لقمه‌های بزرگی از غذا بگیرید, آن وقت سوءهاضمه بدتری به سراغتان می‌آید . بنابراین , به آرامی غذا بخورید, بشقابتان را تماشا کنید و از حرف زدن با دهان پر پرهیز کنید .

بعد از صرف غذا چیزی بنوشید. اگر شما هنگام صرف وعده غذایی‌تان مقدار زیادی مایعات می‌نوشید, سعی کنید خوردن مایعات را به بعد از غذا موکول کنید . از نوشیدن آبجو , قهوه یا الکل خودداری کنید زیرا باعث سوزش بافت معده‌تان شده و شما را بیشتر اذیت می‌کنند . برای تسکین درد معده, سعی کنید یک لیوان شیر بخورید . لبنیات, اسید معده را خنثی می‌کنند .
مکمل‌های هیدروکلریک اسید استفاده کنید .  اگرچه خیلی وقت‌ها گمان می‌شود که سوءهاضمه به خاطر اسید فوق فعال معده ایجاد می‌شود , اما گاهی اوقات دلیل آن به خاطر کافی نبودن اسید معده است . برای معین کردن اینکه آیا این علت بیماری شماست, یک قرص مکمل هیدروکلریک اسید استفاده کنید. اگر پاسخی نگرفتید, به مصرف مکمل هیدروکلریک اسید ادامه دهید تا وقتی که در معده‌تان گرمایی را احساس کنید . این گرما به این معنی است که شما اسیدهای زیادی در معده‌تان دارید و یک دوز پایین تر برای رفع سوءهاضمه کافی است .

آنزیم‌های گوارشی مصرف کنید .این آنزیم‌های گوارشی هم نوع حیوانی و هم نوع گیاهی/قارچی دارند که نوع دوم در بسیاری از موارد موثر تر می‌باشند . برای مصرف هر آنزیم مکمل فردی به دستور عمل‌های موجود درباره‌ی دوز آن‌ها توجه کنید .

از روغن‌های نعناع استفاده کنید . این یک مکمل دیگری است که در کپسول‌های ژله‌ای عرضه می‌شوند که برای مصرف روزانه شما مناسب می‌باشند . طبق تحقیقات به عمل آمده، مشخص شده است که این کپسول‌ها در درمان سوءهاضمه‌ی 75% از مصرف‌کنندگان موثر بوده‌اند. به توصیه‌های مربوط به دوز این کپسول‌ها توجه کنید .

چای بنوشید . آن سه گیاه جادویی یعنی نعناع , زنجبیل و بابونه برای درمان دردهای معده بسیار موثرند . آن‌ها را همراه با چای دم کنید یا چای کیسه‌ای آن‌ها را از فروشگاه‌ها تهیه نمایید. از لیمو یا عسل به جای شکر استفاده کنید .

پروبیوتیک مصرف کنید. این‌ها باکتری‌های مفیدی هستند که در معده شما رشد کرده و در هضم غذا به شما کمک می‌کنند . اگر شما به میزان کافی پروبیوتیک نداشته باشید, معده‌ی شما در هضم به موقع غذا دچار مشکل می‌شود و آن درد بد سوءهاضمه به سراغ شما می‌آید . پروبیوتیک ها از موادی مثل ماست و شیر و فراورده‌های دیگر شیر به دست می‌آیند .

عصاره برگ کنگر فرنگی را امتحان کنید .  این ماده در بسیاری از فروشگاه‌های مواد غذایی یافت شده و کار آن هم افزایش جریان صفرا در سیستم گوارشی است . به توصیه‌های مربوط به دوز این ماده توجه کنید .

بعد از غذا خوردن استراحت کنید . گرچه توصیه نمی‌شود که بعد از یک وعده غذایی سنگین دراز بکشید اما قبل از انجام هر فعالیت فیزیکی به خود استراحت دهید.

حتماً 3 ساعت قبل از خوابیدن، غذای خود را میل کنید .

دارو مصرف کنید . داروهای بسیاری هستند که برای رفع سوءهاضمه وجود دارند . گرچه گاهی اوقات عوارضی مانند اسهال یا یبوست را به همراه دارند . چون همه‌ی آن‌ها می‌خواهند معده را از ساختن اسید بازدارند . اما وقتی اسید موجود نباشد , از هضم غذا جلوگیری می‌کند . از این داروها کم مصرف کنید و قبل از مصرف با پزشک مشورت کنید .

 

جلوگیری از دل درد در آینده

فشار روانی‌تان را کنترل کنید . مشکلات معده مثل تهوع و سوءهاضمه بیشتر زمانی اتفاق می‌افتند که تحت فشار روانی زیادی هستید . وقتی لازم است، به خود زمانی برای تنها بودن بدهید تا آرام باشید و خود را از هر اضطرابی دور کنید .

به خودتان به آرامی کش و قوس دهید و روی تنفستان تمرکز کنید . این فن ساده‌ی آرام شدن , از وقوع دل دردهای آتی شما جلوگیری می‌کند

سعی کنید فشار روانی خودتان را از طریق ورزش یا مراقبه مدیریت کنید . ورزش و مراقبه هردو ماده‌ی اندورفین را در بدن آزاد می‌کنند که باعث شادابی شما می‌شود . اگر سابقه‌ی ورزش کردن ندارید ,  پیاده‌روی یا یوگا یا شنا یا هر ورزش کم تحرک دیگر انجام دهید .

کارهایی را که از انجامشان لذت می‌برید را انجام دهید . به خودتان وقتی برای مطالعه , نقاشی , بازی کردن یا هر چیزی که وقت را بگذراند و از آن لذت می‌برید را بدهید . انجام همچنین کارهایی ,حواس شما را از چیزی که باعث فشار روانی و سرانجام دل دردتان بشود پرت می‌کند .

برنامه غذایی‌تان را عوض کنید . بسیاری از معده دردها به خاطر برنامه غذایی‌های ضعیف یا اشتباه هستند . اگر دل دردهایتان در طول چند ماه یا سال ادامه داشت , یکی از این روش‌ها را برای تنظیم کردن رژیم غذایی‌تان به کار گیرید .

 

وعده‌های غذایی کوچک تر بخورید، ولی تعداد آن‌ها را افزایش دهید . خوردن سه وعده غذایی سنگین به مراتب احتمال سوءهاضمه و تهوع را نسبت به 5-  7 وعده‌ی سبک در روز بیشتر می‌کند . اگر چاره‌ای نبود , وعده غذایی سنگین خود را به قسمت‌های کوچک تر تقسیم کنید و از اسنک به عنوان میان وعده استفاده کنید .

از خوردن غذاهایی که می‌توانند باعث دل درد شوند خودداری کنید . برای مثال , از غذاهایی که تند یا خیلی چرب هستند پرهیز کنید. کافئین , الکل و نوشابه‌های گازدار هم می‌توانند معده‌تان را به هم بریزند .

اگر مطمئن نیستید که کدام غذا معده‌تان را اذیت می‌کند  , هر دفعه یک غذا را از برنامه غذایی‌تان حذف کنید . مثلاً یک هفته بدون لبنیات بگذرانید و ببینید که دل دردتان رفع می‌شود یا خیر .

یک دفترچه‌ی غذا داشته باشید و هر غذایی را که می‌خورید را در آن بنویسید . در دفترچه‌ی غذایی‌تان , روزهایی را که در آن‌ها به دل درد دچار شدید را بنویسید . پس از مدتی شما ممکن است بفهمید کدام غذا برایتان مشکل‌ساز است و از آن پرهیز کنید .

وزنتان را کنترل کنید . وقتی چربی‌های اضافه اطراف شکم و کمرتان داشته باشید معده‌تان به سمت بالا هل داده می‌شود و اسید معده را به مری بر می‌گرداند . برای وزن کم کردن , یک ورزش معمولی و مداوم انجام دهید و غذای سالم بخورید .

 

نکات

روی تنفستان تمرکز کنید و سعی کنید که به درد فکر نکنید . نفس‌هایی عمیق را با بینی به درون بکشید و از دهان خارج کنید .

سعی کنید به پهلو بخوابید و یک بالشت در میان پاهایتان قرار دهید.
اگر فکر می‌کنید، علت درد از یبوست است، خوردن فیبر می‌تواند کمک زيادي  به شما بکند

5040