چیدمان کمد لباس نوزاد یکی از چالش‌های زوج‌های جوانی است که به‌تازگی صاحب فرزند شده‌اند. نوزاد‌ها گرچه جثه بسیار کوچکی دارند اما لوازم زیادی برای نگهداری آن‌ها مورد نیاز است. این وسایل باید به‌گونه‌ای قرار گیرند که دسترسی به آن‌ها آسان باشد.

معمولا در کمد نوزاد علاوه بر لباس، وسایلی مانند پوشک، حوله، وسایل بهداشتی و… نیز قرار داده می‌شود. وسایل نوزاد باید طوری در کمد قرار داده شوند که دسترسی به آن‌ها آسان بوده و در صورت نیاز بتوان به سرعت آن را از کمد برداشت.

در این مطلب شما را با جدیدترین چیدمان کمد لباس نوزاد پسر و دختر آشنا می‌سازیم. با ما همراه شوید.

چیدمان کمد لباس نوزاد

 

جدیدترین چیدمان کمد نوزاد

کمدهای قدیمی که برای لباس نوزاد در نظر گرفته می‌شد، تقسیم‌بندی زیادی نداشت و چیدن لباس و لوازم نوزاد در آن مشکل بود. خوشبختانه امروزه طراحی کمد‌ها به‌گونه‌ای است که برای بیشتر وسایل تقسیم‌بندی مخصوصی انجام شده و اگر وسایل در محل مخصوص به خود قرار داده شوند دسترسی به آن‌ها آسان خواهد بود.

البته نوزادن امروزی وسایل بیشتر و متنوع‌تری نسبت به قدیم دارند. به همین دلیل چیدمان کمد لباس نوزاد نیز به دقت بیشتری نسبت به گذشته نیاز دارد. بهتر است قبل از شروع کار لباس‌ها را دسته‌بندی کرد. این کار را می‌توان بر اساس قد، رنگ، مورد و ترتیب استفاده و… انجام داد. بهتر است لباس‌هایی که برای مصرف روزانه نوزاد هستند در قسمتی جداگانه که دسترسی آسان‌تری دارد قرار گیرد.

نمونه‌های جدید کمد نوزاد معمولا دارای قسمتی دکوری هستند که خانواده‌ها اسباب‌بازی‌ و لوازم تزیینی را در آن قرار می‌دهند. برخی وسایل کاربردی نوزاد مانند شیشه‌شیر، دندان‌گیر، جغجغه و… را نیز می‌توان در این بخش از کمد قرار داد تا در صورت نیاز به‌راحتی از آن استفاده نمود.

کمد لباس نوزاد

 

چیدمان کمد نوزاد دختر

لوازم دخترانه معمولا وسایلی با رنگ‌های شاد و جذاب هستند. به همین دلیل چیدمان کمد لباس نوزاد دختر می‌تواند لذت‌بخش باشد. اغلب خانواده‌ها در سیسمونی نوزاد دختر پیراهن‌هایی برای سال‌های بعد نیز می‌گذارند که باید در کمد چیده شوند. به همین دلیل لباس‌های دخترانه معمولا تنوع بیشتری داشته و به دقت بیشتر برای چیدمان نیاز دارند.

بهتر است قبل از چیدن لباس‌ها را بر اساس ترتیب استفاده دسته‌بندی کرد. لباس‌هایی که ماه‌های اول تولد مورد نیاز است را در بخشی از کمد که استفاده آن راحت‌تر است قرار داده و مابقی لباس‌ها را به ترتیب از کوچک به بزرگ در قسمت‌های مختلف قرار داد.

اگر کمد تقسیم‌بندی کمتری دارد برای نظم بیشتر می‌توان بخشی از لباس‌ها را در باکس‌های حصیری یا پارچه‌ای قرار داده و سپس باکس را درون کمد قرار داد. باید توجه داشته باشید که اندازه باکس با ابعاد کمد تناسب داشته باشد.

دکوراسیون کمد لباس نوزاد

 

چیدمان کمد نوزاد پسر

در گذشته لباس‌هایی که مخصوص پسربچه‌ها بود تنوع کم‌تری نسبت به لباس‌های دخترانه داشت. اما امروزه خانواده‌ها لباس‌ها و لوازم زیادی برای نوزادان پسر تدارک می‌بینند. به همین دلیل بر خلاف تصور چیدمان کمد لباس نوزاد پسر نیز کار آسانی نبوده و باید طوری چیده شود که امکان قرار گرفتن تمام وسایل در آن وجود داشته باشد.

در سال‌های اخیر خانواده‌ها اهمیت زیادی به سیسمونی داده و لباس و اسباب‌بازی‌هایی برای چند سال اول تدارک می‌بینند. به همین دلیل قبل از هر کار باید لباس‌ها را بر اساس اولویت استفاده دسته‌بندی کرد. لوازم و لباس‌هایی که در ماه‌های اول بعد از تولد قرار است استفاده شوند در بخش‌های دم دستی و آن‌هایی که فعلا مورد استفاده‌ای ندارند را در بخش‌های دیگر کمد قرار داد.

کفش‌، جوراب، پاپوش، کلاه، شورت و… نیز بهتر است در کشوی کمد قرار داده شوند. اگر تعداد کشوها کم باشد می‌توانیم از باکس‌های حصیری یا پارچه‌ای برای نظم بیشتر در کمد استفاده کنیم.

چیدمان کشوی کمد نوزاد

معمولا چیدن کشوی لباس نسبت به کمد آسان‌تر است. دسته‌بندی لباس‌ها و وسایل اولین کاری است که قبل از چیدمان کمد لباس نوزاد باید انجام شود.

البته قبل از آن باید تصمیم بگیریم چه لوازمی قرار است در کشوی کمد قرار گیرد. بیشتر مادران لباس‌های دم دستی نوزاد را در کشوی کمد نوزاد قرار می‌دهند. زیرا نظم دادن به آن‌ها در این بخش کمد کار آسان‌تری است.

امروزه بیشتر مادرهای جوان از پوشک‌های آماده استفاده می‌کنند. اما گاهی پوست بدن نوزاد به پوشک حساسیت نشان داده و خانواده مجبور می‌شوند از پارچه مخصوص برای این کار استفاده کنند. بهترین جا برای چیدن کهنه‌ها کشوی کمد نوزاد است.

اگر تعداد کشوها بیشتر باشد می‌توانیم جوراب و شورت نوزاد را نیز در یکی از کشوها قرار دهیم. در غیر این صورت بهترین جا برای لباس‌های کوچک سبد‌ها یا باکس‌هایی است که در محفظه اصلی کمد قرار می‌گیرند.

چیدمان کمد لباس کودک

 

و در پایان…

چیدمان کمد لباس نوزاد از مهم‌ترین کارهایی است که باید قبل از تولد او انجام شود. نوزاد بلافاصله پس از تولد به مراقبت و توجه زیادی نیاز دارد. به همین دلیل فرصتی برای چیدن و نظم دادن به لباس‌ها و وسایل باقی نمی‌ماند. از طرفی لباس‌های نوزاد باید در محیطی تمیز و دور از آلودگی نگهداری شود. بنابراین خرید کمد نوزاد و قرار دادن وسایل او در کمد الزامی است.

با این کار سلامتی نوزاد تضمین شده و نظم ایجاد شده، کارهای مربوط به نگهداری نوزاد را آسان‌ و سریع می‌کند.