آیا تا به حال درد در ناحیه قوزک پا را تجربه کرده‌اید؟ آیا می‌دانید علت این درد چست؟ اگر می‌خواهید با علت درد قوزک پا هنگام راه رفتن آشنا شوید با ما همراه باشید.

علت درد قوزک پا هنگام راه رفتن از زبان متخصص

به طور کلی احساس درد در قوزک پا هنگام راه رفتن عارضه‌ای است که معمولاً به دلیل فعالیت بیش از حد، استفاده از کفش نامناسب یا تعویض کفش، عدم صحیح راه رفتن و عدم داشتن استراحت کافی در طول شبانه روز ایجاد می‌شود و برای بهبود آن لازم است به فوق تخصص مچ پا مراجعه کنید.

1. پیچ خوردگی یا رگ به رگ شدن مچ پا

تمامی رباط‌های موجود در مچ پا دارای دامنه حرکتی و محدودیت حرکتی هستند و همین محدودیت باعث ثابت نگه داشتن مفاصل توسط آن‌ها می‌شود. زمانی که این رباط‌ها به دلیل انجام برخی حرکات غیر صحیح، حوادث، انجام ورزش‌هایی از جمله فوتبال و بسکتبال که با تغییر شتاب همراه هستند، پیاده روی بر روی سطوح ناهموار و… دچار کشیدگی یا پارگی می‌شوند، پیچ خوردگی یا رگ به رگ شدن اتفاق می‌افتد. در این آسیب دیدگی در صورتی که علائم به خودی خود رفع شوند و آسیب جدی وجود نداشته باشد، می‌توانید از تداوم روش‌های درمانی مانند استراحت، استفاده از کمپرس سرد و انجام برخی حرکات و تمرین‌ها استفاده کنید؛ اما اگر درد و تورم شدید دارید و نمی‌توانید مچ پای خود را به درستی حرکت دهید، بهتر است در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

2. تاندونیت آشیل

تاندون آشیل، یک تاندون قوی است که پشت پا را به عضله ساق پا متصل می‌کند

تاندون آشیل، یک تاندون قوی است که پشت پا را به عضله ساق پا متصل می‌کند و به دلیل استرس مکرر، فشار زیاد یا آسیب دیدگی دچار التهاب می‌شود. از جمله علائم این التهاب که ممکن است در هر دو پا یا یکی از آن‌ها دیده شود، می‌توان به تورم، فشار هنگام حرکت پا و درد اشاره کرد که درد ناشی از آن معمولاً در ابتدا خفیف است و با گذشت زمان شدت می‌یابد. درمان این عارضه شامل روش‌های غیر جراحی و در صورت لزوم جراحی است که توسط فوق تخصص مچ پا انجام می‌شود. روش‌های غیر جراحی درمان تاندونیت آشیل، شامل کاهش فعالیت، استراحت، استفاده از یخ، فیزیوتراپی، مصرف دارو و تمرینات تقویتی است و روش‌های جراحی آن نیز شامل پاکسازی تاندون یا جبران تاندون می‌شود.

3. کشیدگی مچ پا

کشیدگی مچ پا که با نام کشیدگی اوتار پا یا ankle spain نیز شناخته می‌شود در واقع نوعی آسیب است که در آن اوتارهایی که مچ پا را به استخوان متصل می‌کنند به دلیل تغییر سرعت و جهت ناگهانی پاها دچار کشیدگی یا پارگی می‌شوند. از جمله علائم این آسیب می‌توان به عدم تحمل وزن و ثبات کافی در هنگام ایستادن یا راه رفتن، درد، تورم و عدم توانایی انجام حرکات معمولی مچ پا اشاره کرد. شدت کشیدگی که عامل مهمی در انتخاب روش‌های درمانی محسوب می‌شود را می‌توان به سه نوع کشیدگی خفیف، کشیدگی متوسط و کشیدگی شدید یا پارگی تقسیم کرد. روش‌های درمانی که برای درمان کشیدگی مچ پا استفاده می‌شود شامل استراحت، استفاده از کمپرس سرد، بالاتر از سطح بدن قرار دادن پا، پوشیدن کفش مناسب، فیزیوتراپی، استفاده از باند‌های کشی و درنهایت جراحی است.

4. آرتریت مچ پا

به طور کلی آرتریت مچ پا به التهاب مفاصل مچ پا اشاره دارد که به دلیل برخی بیماری‌های التهاب مفصلی و یا بیماری‌های سیستمیک از جمله لوپوس ایجاد می‌شود. این التهاب مفصلی با علائمی از جمله سفتی و محدودیت در حرکت، تورم و درد همراه است و در صورت ناتوانی در استفاده از مفصل و احساس درد شدید توصیه می‌شود به پزشک متخصص مراجعه کنید. “دکتر بابک اتوکش” عضو فعال انجمن ارتوپدی ایران است و علاوه بر درمان انواع بیماری‌ها و آسیب دیدگی مربوط به پا و مچ پا از جمله پای دیابتی، شکستگی مچ پا، میخچه و خار پاشنه، دفورمیتی و بدشکلی پا و ناهنجار‌های مادرزادی، به درمان آرتریت مچ پا نیز می‌پردازد. ایشان پس از تشخیص علت این بیماری، بهترین روش‌های درمانی را به منظور بهبود و بازگشت به زندگی عادی برای بیماران خود برمی‌گزیند.

روش‌های درمانی آرتریت مچ پا شامل استراحت، مصرف دارو، فیزیوتراپی، انجام تزریق‌های مستقیم و… می‌شود. همچنین استفاده از روش‌های تسکین درد و عدم انجام فعالیت‌های مضر نیز می‌تواند مفید باشد.

جمع بندی

برخی افراد هنگام راه رفتن در قسمت قوزک مچ پای خود احساس دردی را تجربه می‌کنند که آن‌ها را آزار می‌دهد. این درد علت‌های مختلفی دارد که در این مقاله به 4 مورد از مهم‌ترین آن‌ها از جمله پیچ خوردگی مچ پا، کشیدگی مچ پا، التهاب تاندون آشیل و آرتریت مچ پا پرداختیم. به منظور درمان قوزک پا ابتدا لازم است که علت درد مشخص شود و سپس بر اساس شدت، میزان و علت آن، روش‌های درمانی توسط پزشک متخصص تعیین گردد. روش‌های درمانی که برای این عارضه در نظر گرفته می‌شود معمولاً شامل تغییر سبک زندگی، انجام ورزش‌های هدفمند، مصرف دارو، فیزیوتراپی و… است.

منبع: وب سایت دکتر بابک اتوکش (فوق تخصص مچ پا)