چقدر دوست داریم فرزندانمان حافظه قوی تر داشته باشند،در مدرسه بهتر عمل کنند  و یادگیری آنها افزایش یابد؟

هرچقدر بیشتر دوست دارید این اتفاق بیفتد، پس بیشتر به رژیم غذایی و محیط رشد آموزشی او دقت کنید. برخی از غذاها می توانند به تقویت رشد مغز کودک و نوجوان کمک کنند – به علاوه عملکرد مغز، حافظه و تمرکز را بهبود می بخشند و موجب کاهش اضطراب و استرس می شوند. متخصصین تغذیه توضیح می دهند که مغز یک اندام بسیار گرسنه است و می توان آن را نخستین عضو بدن دانست که مواد مغذی را از غذایی را جذب می کند.

به بدن غذای ناسالم بدهید، و مطمئن باشید مغز آسیب خواهد دید.غذاهای حاوی مواد مغذی ضروری برای رشد و عملکرد مغز کودکان مهم هستند. غذاهای با شاخص گلیسمی پایین (GI) همچنین می توانند با متعادل کردن قند خون از عملکرد مغز حمایت کنند. این غذاها می توانند به بهبود تمرکز در مدرسه کمک کنند.

اما در اینجا این سوال بزرگ ذهن را به خود مشغول می کند. آیا فاکتورهای هوشی و مهارت های شناختی برای رشد و تقویت به غذا نیاز دارند؟

سالها باور افراد بر این بود که هوش یک مفهوم ثابت و غیرقابل تغییر است که افراد با آن به دنیا می آیند.

اما هوش دقیقا چگونه تعریف می شود؟

اما هوش دقیقا چگونه تعریف می شود؟
اما هوش دقیقا چگونه تعریف می شود؟

هوش در واقع یک توانایی ذهنی است و مهارت های متنوعی را مانند استدلال،حل مسئله،برنامه ریزی،استفاده از زبان،تفکر انتزاعی و یادگیری شامل می شود.

محققین به این نتیجه رسیده اند که می توان هوش را از طریق تمرینات هدفمند در یک محیط آموزشی مناسب و غنی رشد و افزایش داد.برخورداری از یک محیط سالم علمی ٬ آموزشی و غنی بر روی تقویت فاکتورهای هوش نقش کلیدی دارد و در عوض یک محیط ناسالم می تواند همچون سدی بر سر راه رشد آن عمل کند.

ایجاد محیطی غنی ٬ علمی  برای پرورش و بروز انواع هوش در کودکان و نوجوانان و یادگیری مهارت های مختلف، شرط اصلی در افزایش یکی دیگر از فاکتورهای بسیار مهم در تقویت هوش مقوله یکپارچگی حسی یا پردازش حسی است.خانم دکتر مهناز استکی در این باره معتقد است که “یکپارچگی حسی یکی از عوامل اصلی کنترل فعالیت های بدنی، کنترل هیجانات، بروز رفتار های مناسب، پیشرفت تحصیلی، بالا رفتن دقت و تمرکز و مهارت های بالای اجتماعی در کودکان و نوجوانان است. همه ما دارای هفت درگاه حسی هستیم و برای اینکه عملکرد و یادگیری مان به خوبی انجام شود و بتوانیم به درستی هیجاناتمان را تنظیم کنیم نیاز است اطلاعاتی که از طریق این درگاه های حسی به مغزمان می رسند به صورت یکپارچه با هم عمل کنند. در صورت عدم وجود این یکپارچگی و هماهنگی ممکن است مشکلات رفتاری و عملکردی متفاوتی پیش بیاد”.

نوروپلاستیسیته مغز است.خانم دکتر استکی،روانشناس و عصب روانشناس کودک و نوجوان در این باره می گوید: “نگاه علمی و امروزی به نوروپلاستیسیته یا انعطاف پذیری مغز عقیده دارد که مغز یک بنای از قبل ساخته شده با سیناپس های مشخص نیست. مغز بیشتر یک پتانسیل است و بر مبنای سیگنال ها و اطلاعاتی که به آن میرسد، شکل گرفته، ساخته می شود و رشد و تکامل می یابد.نوروپلاستیسیته انقلابی در علم نوروساینس است که ثابت کرده مغز با هر فعالیتی که انجام می دهد ساختار خود را تغییر داده و مدارهای خود را تکمیل می کند.“

آکادمی بین المللی درخت سپید اولین مجموعه علمی،پژوهشی با رویکرد بین رشته ای در خاورمیانه است که با هدف توانمندسازی و بهبود مهارت های شناختی، فاکتورهای هوشی و عملکردهای هیجانی و تقویت یکپارچگی حسی بنیان گذاشته شده است.

درخت سپید از سال ۲۰۰۴ تا کنون ٬همواره مملو از داستان تغییرات مثبت و زیبای اعضای خانواده خود بوده است و با بیش از ۱۵ سال سابقه با تکیه بر دانش عصب شناسی و نوروپلاستیسیته کار  خود را توسط دکتر مهناز استکی و دکتر سپهر صادقی آغاز کرده است. این مجموعه با محوریت تقویت مهارت های شناختی مغز با رویکردی علمی،پژوهشی،هنری و سلامت فردی و اجتماعی فعالیت خود را آغاز کرده است و سعی دارد با بهبود عملکردهای شناختی و هیجانی، بستری را برای رشد و توسعه دانش و عواطف انسان دوستانه در زمینه های علمی،پژوهشی، اجتماعی و هنری فراهم آورد.

موسس و ایده پرداز آکادمی درخت سپید، آقای دکتر سپهر صادقی، با ایده تقویت عملکردهای مغز و فاکتورهای هوشی از قبیل دقت و تمرکز،سرعت عمل،حافظه،مهارت حل مسئله و …این مجموعه را به عنوان اولین مرکز توانمندسازی مهارت های شناختی مغز بنیان نهاد. این مجموعه با ارائه راهکارهای نوین و با بهره گیری از جدیدترین و پیشرفته ترین تکنولوژی های دنیا در حوزه تقویت توانمندی های مغز از کشورهای فرانسه، اتریش و کانادا در صدد کمک به کودکان و نوجوانان در زمینه های گوناگون رشد شناختی، هیجانی،مهارت های کلامی و ارتباطی و سلامت روان گام برمی دارد.

آکادمی درخت سپید
آکادمی درخت سپید

هم اکنون خانواده درخت سپید با تیمی متشکل از ۴۰ متخصص برتر با مدارک دکترا و کارشناسی ارشد

در شاخه های پزشکی – روانشناسی کودک – -فیزیولوژی ورزشی – هنر ٬ … و همکاری با موسسات پژوهشی فرانسه٬اتریش٬کانادا٬آلمان در۴ شعبه در امارات و ایران به صورت حضوری و آنلاین در تمام نقاط جهان در کنار کودکان و والدین است.

یکی از ویژگی های منحصر به فرد آکادمی بین المللی درخت سپید بهره گیری از بروزترین تکنولوژی ها دنیا در جهت تقویت نوروپلاستیسیته مغز است که به صورت انحصاری در اختیار این مجموعه قرار دارد و از آن جمله می توان به توماتیس، نوراپتیمال،فوربرین،پرونانس و تاکس آپ اشاره کرد.

روش توماتیس یا صوت درمانی به عنوان اولین تکنولوژی هدایت استخوانی با تاثیر مستقیم بر سیستم دهلیزی و ادراک شنیداری در زمینه های مختلفی از جمله افزایش توانمندی های مغز، دقت و تمرکز،یادگیری،حافظه،تقویت زبان،کاهش اضطراب و استرس،تنظیم هیجانات،مهارت های حرکتی و هماهنگی بدن و رشد شخصیت به افراد در تمامی سنین (کودک،نوجوان،بزرگسال،سالمند) و مادران باردار به جهت سلامت جنین و سهولت زایمان کمک می کند.

در این مجموعه متخصصین حرفه ای در زمینه های مختلف عصب شناسی، روان شناسی،نوروسایکولوژی،فیزیولوژی،تغذیه،هنری،حرکتی و ورزش گرد هم آمده اند تا پس از انجام مشاهده و ارزیابی های دقیق و جامع در دپارتمان ارزیابی، برنامه ای مجزا و کامل برای هر کودک و نوجوان طراحی شود و بدین منظور چارچوبی منسجم و مناسب برای تقویت و رشد عملکردهای شناختی فرد در هر دپارتمان حاصل گردد.

نتایج حاصل از ارزیابی های چند جانبه توسط تیم ارزیابی، به صورت پروتکل ها و دستورالعمل های خاص برای هر کودک و نوجوان به متخصصین اجرایی سپرده می شود و نظارت پیوسته توسط متخصصین ارزیابی بر روند اقدامات انجام می گیرد. گزارش ها و بازخوردهای گام به گام توسط متخصصین اجرایی فراهم و در انتها تمامی گزارش ها در قالب نمودار و کارنامه انفرادی رشد و عملکردهای فرد در طول هر دوره ارائه می گردد.

شیوه های اجرایی در آکادمی بین المللی درخت سپید
شیوه های اجرایی در آکادمی بین المللی درخت سپید

شیوه های اجرایی در آکادمی بین المللی درخت سپید مطابق با بروزترین شیوه های پژوهشی و آموزشی عصب روان شناختی دنیا است و این مجموعه در نظر دارد با ارائه تغییرات و راه کارهای بنیادین، تاثیر بسیار مطلوبی را در زمینه شکل گیری صحیح مهارت های ارتباطی، شناخت هیجانات و درک احساسات درون فردی و بین فردی در مواجهه با حل مشکلات، رشد تمرکز و تاکید بر اشتیاق و تمایل افراد برای به حداکثر رساندن مهارت های شناختی مغز، کمک به برطرف نمودن مشکلات یکپارچگی حسی در کودکان و نوجوانان و به وجود آوردن شادکامی و احساس رضایت مندی و لذت بردن از زندگی داشته باشد.