نکته مهم رشد و تقویت مو به مسئله زیبایی و اعتماد به نفس افراد و همچنین برخورداری از بهترین ویتامین ها برای رشد مو نیز اشاره می کند. در این بین بهترین ویتامین ها برای رشد مو در شکل گیری زیبایی و اعتماد به نفس افراد نقش پر رنگی دارند. در هنگام خرید ویتامین ها که جزئی از مهم ترین دسته های خرید محصولات آرایشی محسوب می شوند باید به طرز استفاده و نوع ویتامین ها نیز توجه ویژه کرد.

ریزمغذی‌هایی مانند ویتامین‌ها و مواد معدنی به عنوان بخشی از بهترین ویتامین ها برای رشد مو، نقش اصلی امّا نه کامل در رشد طبیعی فولیکول‌های مو و عملکرد سلول‌های ایمنی بدن دارند. کمبود چنین ریزمغذی‌هایی ممکن است یک عامل خطرآفرین در ریزش مو و بیماری های مانند آلوپسی باشد.

بهترین ویتامین ها برای رشد و تقویت مو | جلوگیری از ریزش مو
بهترین ویتامین ها برای رشد و تقویت مو | جلوگیری از ریزش مو

فروشگاه اینترنتی نیروان برای مراقبت از موهای آقایان و خانم ها به صورت تخصصی و ویژه از بهترین لوازم آرایشی و بهداشتی برند از جمله بهترین ویتامین ها برای رشد مو نیز استفاده می کند تا سلامت موها از جمله رشد، تقویت و جلوگیری از ریزش موها به صورت دائم حفظ شود.

بهترین ویتامین ها برای تقویت مو و همچنین رشد آن می توانند سلامت درونی و بیرونی موها را ضمانت کنند زیرا عامل اصلی سلامت موها در بدن، ویتامین ها هستند.

پوست سر انسان به صورت معمول و تقریبی از صد هزار فولیکول تشکیل شده است که تقویت و رشد آن ها در گرو استفاده از بهترین ویتامین ها برای رشد مو و سایر مواد از جمله پروتئین ها و مواد معدنی است.

بهترین ویتامین ها برای رشد مو در دسته بندی های متفاوت برای جلوگیری از ریزش، تقویت و پرپشت شدن مو نیز تقسیم بندی می شوند که در ادامه مطلب به صورت مجزا به آن ها اشاره شده است.

بهترین ویتامین ها برای رشد مو
بهترین ویتامین ها برای رشد مو

بهترین ویتامین ها برای رشد مو

همانطور که بیان کردیم ویتامین ها و مواد معدنی روی مو تاثیرات مفید بسزایی دارند که در ادامه قصد داریم شما را با این تاثیراات و انواع این ویتامین ها آشنا کنیم؛ بهترین ویتامین ها برای رشد مو عبارتند از:

ویتامین A

بهترین ویتامین ها برای رشد مو به ویتامین A اشاره می کند. سریع ترین بافت در حال رشد در بدن انسان، موها هستند. همه سلول ها از جمله موها برای رشد به ویتامین A نیاز دارند. ویتامین A به غدد پوست کمک می کند تا ماده ای روغنی به نام سبوم بسازند.

سبوم می تواند پوست سر را مرطوب و به سلامت مو بسیار کمک می کند بنابراین رژیم های غذایی با کمبود این ویتامین مهم به مشکلات متعددی از جمله عدم رشد مو ختم می شود در حالی که دریافت مقدار متعادل ویتامین A مهم است، به گونه ای که مصرف بیش از حد این ویتامین به ریزش مو کمک می کند.

در بین مواد گیاهی و سیفیجات، سیب زمینی شیرین، هویج، کدو تنبل، اسفناج و کلم پیچ سرشار از بتاکاروتن هستند که به ویتامین A تبدیل می شوند. در محصولات حیوانی مانند شیر، تخم مرغ و ماست نیز به فور ویتامین A نیز یافت می شود.

گروه ویتامین C

ویتامین C یک آنتی اکسیدان قوی در بین بهترین ویتامین ها برای رشد مو است که به مبارزه با رادیکال های آزاد می پردازد. رادیکال آزاد می تواند رشد را متوقف کند و باعث پیری مو ها شود. پروتئین کلاژن، بخش مهمی از ساختار مو است که از پیری آن جلوگیری می کند. کلاژن برای تولید شدن به ویتامین C نیاز دارد.

به همین دلیل ویتامین C نیز یکی از بهترین ویتامین ها برای رشد مو محسوب می شود و همچنین به جذب آهن، ماده معدنی لازم برای رشد مو، کمک می کند. توت فرنگی، فلفل و مرکبات همگی منابع عالی ویتامین C هستند.

ویتامین E

بهترین ویتامین برای رشد مو به گروه ویتامین های دیگر مانند E نیز تعلق می گیرد که مانند ویتامین C یک آنتی اکسیدان است که از مو در مقابل رادیکال های آزاد محافظت می کند و همچنین می تواند به جلوگیری از مهم ترین نوع استرس به نام اکسیداتیو کمک کند.

افراد مبتلا به ریزش مو پس از مصرف مکمل ویتامین E به مدت 8 ماه، 34.5 درصد افزایش رشد مو را تجربه می کنند. دانه های آفتابگردان، بادام، اسفناج و آووکادو همگی منابع خوبی از ویتامین E هستند.

معرفی بهترین ویتامین ها برای پرپشت کردن مو

مانند هر قسمت از بدن، فولیکول‌ها از طریق بهترین ویتامین ها برای رشد مو به تغذیه کافی نیاز دارند تا بتوانند تارهای حجیم تری تولید کنند. بنابراین اگر ویتامین ها و مواد معدنی کافی برای پشتیبانی از تمام فرآیند های بدن را نمی خورید، بدن آن مقدار از مواد مغذی را به سمت عملکردهای ضروری تر سیستم خود هدایت می کند.

معرفی بهترین ویتامین ها برای پرپشت کردن مو
معرفی بهترین ویتامین ها برای پرپشت کردن مو

فولیکول ها در صورتی که به صورت تمام و کمال ویتامین ها را دریافت کنند می توانند تارهای قوی تری را تولید کنند در غیر این صورت موها، ظریف و ضعیف و کندتر رشد می کنند.

برخی از مهم ترین ویتامین‌ها و مکمل‌ها که می‌توانند به پرپشت شدن مو کمک کنند عبارتند از:

 • ویتامین های C و D
 • میزان مناسبی از آهن ها، روی و پروتئین ها

ویتامین B7 از خانواده بیوتین ها و یا ویتامین H

در ادامه مطالب به بهترین ویتامین‌ها برای رشد مو پرداخته می شود که بیوتین در بین آن ها از ارزش بالایی برخوردار می باشد. نوعی از بیوتین با نام ویتامین B7 یا همان ویتامین H باعث تجزیه پروتئین توسط بدن برای رشد موها و پرپشت شدن آن ها می شود.

بیشتر مردم بیوتین خود را به طور طبیعی از طریق گوشت دریافت می کنند، بنابراین افراد گیاهخوار در معرض خطر کمبود ویتامین B7 نیز هستند.

ویتامین C

تاثیر ویتامین C روی مو به این صورت است که با تولید کلاژن مورد نیاز مو، تارها را جوان و در نتیجه پرپشت می کند.

ویتامین D

رشد و ضخیم شدن تار موها از طریق رشد فولیکول که با ویتامین D انجام می شود، ضخامت موها را نیز افزایش می دهد.

پروتئین ها

پروتئین ها از خانواده درشت مغذی ها هستند، به این معنی که برخلاف ویتامین ها و مواد معدنی، بدن ما به مقادیر زیادی از آن نیاز دارد و باعث تقویت و قوی شدن تار موها و درنهایت پرپشت شدن آن ها می شود.

جلوگیری از ریزش مو یکی از قوی ترین موارد برای پرپشت شدن آن است که در ادامه مطلب به بهترین ویتامین ها برای رشد مو و جلوگیری از ریزش آن به خوبی اشاره شده است.

راهنمای بهترین ویتامین های جلوگیری از ریزش مو

بهترین ویتامین ها برای رشد مو باعث تقویت و جلوگیری از ریزش آن می شوند. ریزش مو به عنوان یک مشکل رایج در جامعه در نظر گرفته می شود که تأثیرات منفی روانی و عاطفی عمیقی بر افراد می گذارد.

علت ریزش مو ها می تواند درونی مانند مسائل ژنتیک یا هورمونی باشد و یا می تواند عامل بیرونی مانند کمبودهای تغذیه ای و استرس اکسیداتیو باشند. ریزش مو ها در اثر عوامل درونی از طریق مراجعه به پزشک متخصص و مکمل ها قابل برطرف شدن هستند. امّا عوامل بیرونی با استفاده از ریزمغذی هایی مانند ویتامین ها و مواد معدنی و یا پرئتئین ها به راحتی با ریزش مو مبارزه می کنند.

مهم ترین ویتامین ها برای رشد مو و جلوگیری از ریزش مو

ویتامین های گروه B

یکی از بهترین ویتامین ها برای تقویت مو، ویتامین B به نام بیوتین است. مطالعات زیادی، کمبود بیوتین را با ریزش مو در انسان مرتبط می کنند در حدی که بیوتین به عنوان یک درمان جایگزین برای ریزش مو استفاده می شود که بهترین نتایج را نیز در پی دارد.

سایر ویتامین های B به ایجاد گلبول های قرمز خون کمک می کنند که اکسیژن و مواد مغذی را به پوست سر و فولیکول های مو حمل می کنند. این فرآیند ها برای رشد و جلوگیری از ریزش مو نیز مهم هستند.

ویتامین های B از بسیاری از غذا ها نیز دریافت می شوند که عبارتند از:

 • غلات کامل
 • بادام ها
 • گوشت
 • ماهی
 • غذای دریایی
 • سبزی های تیره و برگ دار
 • علاوه بر این، غذاهای حیوانی تنها منابع خوب ویتامین B12 هستند.

مواد حاوی روی

روی برای تولید پروتئین بدن یعنی آنچه موها از آن ساخته شده است و همچنین تقسیم سلولی مهم است. روی و پرئتئین ها از فرآیندهای حیاتی برای رشد مو هستند به همین دلیل کمبود روی با ریزش مو مرتبط است. روی نقش مهمی در رشد و ترمیم بافت مو دارد.

همچنین به عملکرد صحیح غدد چربی اطراف فولیکول ها کمک می کند .بنابراین ریزش مو یکی از علائم رایج کمبود روی است. غذاهای سرشار از روی در صدف، گوشت گاو، اسفناج، جوانه گندم، دانه کدو تنبل و عدس نیز یافت می شود.

نیاسین

نیاسین موجود در ویتامین B3 نیز یکی از بهترین ویتامین ها برای رشد مو و مانع از دست رفتن آن می شود.

ویتامین D

سطوح پایین ویتامین D با ریزش مو مرتبط است، پوست بدن در هنگام قرار گرفتن در معرض نور خورشید ویتامین D تولید می کند. اما در فصل زمستان و زندگی در آب و هوای ابری، جذب این ویتامین ممکن نیست. ویتامین D ازریزمغذی هایی است که در رشد بهینه فولیکول مو بی تأثیر نیست. مهم ترین منابع غذایی خوب ویتامین D عبارتند از:

 • ماهی چرب
 • روغن کبد ماهی کاد
 • قارچ

بررسی بهترین ویتامین ها برای تقویت مو

بهترین راه برای دریافت تمام ویتامین ها و مواد مغذی مورد نیاز برای رشد موی سالم از طریق استفاده از بهترین ویتامین ها برای رشد مو و یک رژیم غذایی سالم، متنوع و متعادل است. با این حال با وجود شرایط اقتصادی ناسازگار، استفاده از مواد غذایی دارای ویتامین ها و سایر مواد معدنی به صورت مرتب برای رشد و تقویت مو غیر ممکن است در این بین استفاده از مکمل‌های حاوی ویتامین‌ رشد مو بسیار کمک کننده هستند.

بهترین ویتامین‌ها برای رشد مو با ویتامین‌ها، مواد معدنی و سایر مواد مغذی فرموله می‌شوند تا فولیکول‌های موی سالم و شاد را برای رشد بهتر نیز حفظ کنند.

بهترین ویتامین ها برای تقویت مو و همچنین سایر مواد معدنی در این زمینه عبارتند از:

تاثیر ماده معدنی آهن بر روی مو

آهن به گلبول های قرمز کمک می کند تا اکسیژن را به سلول های شما منتقل کنند. این ماده معدنی مهم برای بسیاری از عملکردهای بدن از جمله رشد مو واجب است.

کمبود آهن که باعث کم خونی می شود ، یکی از دلایل اصلی ریزش مو و عدم تقویت آن است که در خانم ها بسیار شایع است.

غذاهای سرشار از آهن شامل صدف، تخم مرغ، گوشت قرمز، اسفناج و عدس در گروه بهترین ویتامین ها برای رشد مو به صورت تغذیه ای نیز قرار می گیرند.

استفاده از محصولات مراقبت از مو اصل و اورجینال راهکار مهمی برای سلامت پوست و مو است که عدم توجه به آن و همچنین مراجعه به مراکز فروش نامعتبر برای خرید ارزان تر می تواند باعث به خطر افتادن سلامتی بدن شود.

فروشگاه اینترنتی نیروان با دریافت مجوز های قانونی از مراکز صنفی و زیر نظر آن ها نیز فعالیت می کند و همچنین فروش آنلاین و حضوری، به صورت 24 ساعته از طریق مشاوره رایگان و جشنواره ای تخفیفی نیز انجام می دهد.