راه رفتنی را باید رفت! – سلامت الکترونیک، ضرورت قرن جدید

سلامت الکترونیک، ضرورت قرن جدید

اجباری شدن نسخه الکترونیک و عدم صدور دفترچه‌های بیمه کاغذی، این روزها موضوعِ داغ رسانه‌های تخصصیِ سلامت است. بسیاری از فعالانِ بخش بهداشت و درمان، معتقدند که در روند کنونی الکترونیکی شدن سلامت، مشکلاتی وجود دارد که نیازمند بازنگری و انجام اصلاحات است. در همین راستا، دکتر «سعید طاهری» در گفت‌وگویی زنده با «رادیو سلامت»، از کند بودن سامانه‌های دولتی ثبت نسخ الکترونیک انتقاد کرد و از مسئولین خواست تا زیرساخت‌ها را برای فعالیت آزادانه‌ترِ بخش خصوصی فراهم کنند.

راه رفتنی را باید رفت! - سلامت الکترونیک، ضرورت قرن جدید
راه رفتنی را باید رفت! – سلامت الکترونیک، ضرورت قرن جدید

دکتر طاهری، داروساز و PhD اقتصاد و مدیریت دارو، در این برنامه با اشاره به گلایه‌های پزشکان از هدر رفتن وقت هنگام ثبت نسخه الکترونیک، توضیح داد: سامانه‌های بیمه روی موبایل و تبلت کاربری مناسبی ندارند و پزشک را مجبور به استفاده از رایانه و لپ‌تاپ می‌کنند. به علاوه، تجربه کاربری در این سامانه‌ها راحت و سریع نیست و زمان باارزش پزشکان را هدر می‌دهد. وی افزود: وقت پزشک باید صرف معاینه دقیق تر بیمار و گرفتن شرح حال کامل از بیمار شود، اما سرعت پایین سامانه‌های ثبت نسخه دولتی زمان زیادی می‌گیرد و پزشک و بیمار را خسته می‌کند.

به گفته طاهری، بخش خصوصی بسیاری از مشکلات و نقاط ضعف سامانه‌های دولتی را برطرف کرده‌اند و سریع‌تر، راحت‌تر و هوشمند‌تر از سامانه‌های ثبت نسخه دولتی عمل می‌کنند. مدیرعاملِ سامانه پزشکی «دکترنکست»، با اشاره به وجود فناوریِ تبدیل صدا به متن  و «OCR» برای تسریع و راحت‌تر شدن نوشتن نسخه و تشکیل پرونده الکترونیک، اضافه کرد: برخی از سامانه‌های خصوصی ثبت نسخه الکترونیک، هم به فناوری‌های پیش‌رفته و هوشمند مجهز هستند و هم امکان تشکیل پرونده الکترونیک و مدیریت الکترونیکی نوبت‌ها را برای پزشکان فراهم کرده‌اند.

این سامانه‌ها، به مراکز عکس‌برداری و آزمایشگاه‌ها متصل هستند
این سامانه‌ها، به مراکز عکس‌برداری و آزمایشگاه‌ها متصل هستند

این دکتر داروساز تاکید کرد: بعضی از این سامانه‌ها، به مراکز عکس‌برداری و آزمایشگاه‌ها متصل هستند و پزشک می‌تواند عکس و آزمایش بیمار را به راحتی به پرونده الکترونیک بیمار ضمیمه کند. به علاوه، ثبت نسخه و تشکیل پرونده با چنین سامانه‌هایی، در کاستن از تداخل دارویی و تداخل دارو با وضعیت بیمار (شیردهی، بارداری و…) موثر است. بنابراین، بهتر است که پزشکان به جای هدر دادن وقت با سامانه‌های محدود و ناکارآمد دولتی، از سامانه‌های خصوصی برای نوشتن نسخه و تشکیل پرونده استفاده کنند.

موسسِ دکترنکست، از آمریکا، استرالیا و برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس به عنوان پیشگامانِ الکترونیکی کردن سلامت نام برد و افزود: الکترونیکی شدن سلامت، مسیری است که همه شهروندان عصر فناوری تجربه خواهند کرد. نسخه الکترونیک، سرآغاز این مسیر است و در ادامه‌ی راه به پرونده الکترونیک خواهیم رسید. هر قدر که این تغییر اجتناب‌ناپذیر را به تعویق بیندازیم، انجام آن برایمان سخت‌تر خواهد شد.

طاهری افزود: پرونده‌های الکترونیک به پزشکان کمک می‌کنند تا اطلاعات بیماران (مثلا واکنش بیماران به یک درمان یا داروی خاص) را تحلیل کنند و نسبت به میزان رضایت بیماران اِشراف بیش‌تری داشته باشند. بنابراین، این پرونده‌ها در پیش‌برد دانش پزشکی و بهبود ارتباط بیمار و پزشک موثر خواهند بود.

مدیرعامل دکترنکست، با تکیه بر ماهیتِ شفاف فضای آنلاین، از مسئولین خواست که فضا را برای رقابت بخش خصوصی فراهم کنند، تا پزشکان و بیماران ایرانی بتوانند بهترین و پیش‌رفته‌ترین پلتفرم را انتخاب کنند. وی در انتها خاطرنشان کرد که فهرست سامانه‌های خصوصیِ دارای مجوزهای لازم برای ثبت نسخه الکترونیک، در صفحه بیمه سلامت به نشانی https://eservices.ihio.gov.ir/erx  قابل مشاهده است.

 

تاریخ بروزرسانی : 03-07-2021
شاید دوست داشته باشید
نظر ارسالی شما بعد از تایید مدیریت قابل نمایش خواهد بود نکته : این بخش مربوط به نظرات در مورد (راه رفتنی را باید رفت! – سلامت الکترونیک، ضرورت قرن جدید) می باشد !!! لطفا فقط در همین مورد نظر ارسال فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لیمون با سابقه بیش از دو دهه تولید لوازم آشپزخانه ، توانسته بازار لوازم آشپزخانه ایران را دست خود گیرد

داروخانه اینترنتی آرتان طب بزرگترین و کاملترین داروخانه آنلاین

خرید لایک ایرانی اینستاگرام از طریق سایت مای ممبر ارائه دهنده لایک واقعی ایرانی اینستا

بهترین قیمت ایمپلنت دندان در دندانپزشکی آیریک را با اقساط بلند مدت ، ضمانت ویژه و متخصص ایمپلنت دندان تجربه کنید.

برای مشاهده و خرید لیست کامل سرویس های اتوبوسی ترمینال جنوب کلیک کنید

بازارگاه کامل ترین سایت خرید اینترنتی بلیط اتوبوس

زنبیل آنلاین مثل یک ویترین پر زرق و برق است که خرید اینترنتی را برای شما آسان کرده است

در سامانه رزرو اینترنتی الی گشت، امکان خرید بلیط هواپیما و تور کیش از تهران و همچنین رزرو اتاق در تمامی هتل های کیش فراهم شده است

ما از روش بالا برای معرفی سایت شما استفاده می کنیم.برای اطلاعات بیشتر با شماره 09144029928 تماس بگیرید.